Tank vs. bányagép

Day 2,211, 12:57 Published in Hungary Hungary by AT89

Tisztelt Olvasóim!

Olvastam ma egy vitaindítót donAbadnego tollából, melyben feltette a kérdést, hogy megérné-e összerakni a pénzt több játékosnak egy közös Q7 tankgyárra? Úgy vélem, a téma elég érdekes ahhoz, hogy kicsit megvizsgáljuk.

Mint mindig, most is néhány feltevésből indulok ki.
1) Tankgyárat és fegyver nyersanyagot hasonlítok össze.
2) Q7 szintű cég alapítása nulláról 45%-os akcióban 681 aranyba kerül.
3) Nyersanyagcéget jelenleg Q3 szintűt érdemes alapítani, ezért az összemérhetőség kedvéért 68db céget számolok.
4) A vas ára 0,05 HUF, a piaci bér 20 HUF, tank nettó eladási ára 12 HUF, 10 wellness költsége 0,4 HUF, menedzser-adó 0,5 HUF, arany árfolyama 216 HUF, fegyverbónusz 60%.
5) A megtérülés számításánál nem számolunk a cégek lebontásával nyerhető idővel, mert az én olvasatomban nem azért alapítunk céget, hogy utána lebontsuk.

Az adatok többé-kevésbé az aktuális piaci viszonyoknak felelnek meg, a tank árát picit megemeltem, mert most veszteséges a termelése, illetve a menedzseri adót is megnöveltem picit, így minimálisnak tekinthető a torzulás. Nem a forint-fillérre kiszámolt eltérés a fontos, hanem a nagyságrend.

A fenti adatokkal egy Q7 tankgyár tulaja a saját munkájával és 10 munkás közreműködésével ~132 HUF hasznot állít elő 1 napi termeléssel, mely neki 10 wellnessbe került, tehát mellette tud ütni igen kényelmesen, ez őt nem korlátozza. A befektetett 681 arany megtérüléséhez potom 1115 alkalommal kell megismételnie ezt a sikeres munkanapot, hogy pénzénél legyen.

És most a másik oldal. Amennyiben 680 aranyból 68db nyersanyagcég került megalapításra, annak a ugyanezen piaci feltételek mellett 1 napi haszna ~620 HUF, tehát majdnem ötszöröse. Ami ennél is szebb, hogy a megtérülési idő 237 nap! Persze mindennek megvan az árnyoldala, ennyi céggel 680 wellness megy el, tehát az ütőerő jelentősen csökken. Kinek mi a fontos ugye.

Fontos momentumok:
- 68db nyersanyagcéget nem egyszerre, hanem 68 nap alatt folyamatosan alapítunk – tehát a haszon is fokozatosan emelkedik, így a megtérülési idő az első cégtől az utolsóig 237+68 nap, viszont a pénz egyáltalán nem fog állni.
- A Q7 gyár alapításához 68 nap összegyűjteni a tőkét egy személynél, s onnan még várni kell a legközelebbi fejlesztési időpontot is. Rossz időzítés esetén hónapokig állhat az arany kihasználatlanul.
- 68 alumíniumbánya jelenleg 13 600 vasat állít elő naponta, amihez nem árt egy nagyobb raktárkapacitás.
- Tankot mindig könnyebb eladni, mint nyersanyagot, következésképp előfordulhat, hogy ár alá kell menni a vassal. Nos, ez nem igazi ellenérv, mivel a nyersanyag 0,01-el olcsóbban való piacra rakása már általában azonnali eredményt hoz, ekkor pedig még mindig háromszor akkora marad a haszon rajta, mint a tankgyáron.

Személy szerint a közös tankgyár alapítását mindezek fényében nem tartom jó ötletnek. Több értelmét látom beszélni tankgyárosokkal, s valamilyen egyezség formájában beszerezni tőlük a tankot vagy átadni nekik nyersanyagunkat, ha piacra van szükségünk. Elméletem, miszerint bőven elegendő magas szintű feldolgozócég van a játékban, továbbra is tartom – a meglévő cégekkel és cégtulajokkal kell operálni, s nem új cégeket alapítani.

Várom az észrevételeket,

Tisztelettel
Alex Tailor 89
WSBA alapkezelő
WSPP pártalapító