Tajni pregovori eHrvatske i eSrbije

Day 1,128, 10:34 Published in Croatia Croatia by eKOA










Poštovani građani eHrvatske,



Kao što i sami nagađate, današnji broj eKOA Report-a bavi se isključivo temom "propalog sporazuma". Uvoga puta nešto poduži uvod, u kojem nudimo kratki pregled događaja, te najavljujemo zasebne rubrike koje se svaka na svoj način bave ovom temom.

U naknadnom edit-u svog proglasa, ehrvatski ePredsjednik je napisao: “Naše dvije vlade pokušale su i dale prijedlog za rješenje problema koje nam paše i jednima i drugima”. No, je li to zaista tako?

Zašto je ovaj “deal” bio koristan za eSrbe, međuostalom se pojašnjava i u ovom članku (ukoliko vam erep plus skripta dobro ne prevodi, koristite za prijevod neki od internet servisa, poput ovoga). Dodatan članak o pozadini esrpskog prodora na zapad daje zanimljiv ratio esrpskog geostrateškog razmišljanja, koje se u eprošlosti pokazalo izrazito uspješnim, za razlikuo od našeg, koje zapravo nikada nije ni postojalo. Riječ je naravno o olakšanju teškog pritiska ratovanja na “dva fronta” koje eSrbija trenutačno prolazi, te nesmetani prodor esrpskih snaga na zapad, konkretno, na eItaliju. Valja za napomenuti kako su se esrpski pregovarači, prema dostupnim informacijama, za čin ponude mira eHrvatskoj, opravdavali sa slijedeća dva razloga: privremeno zatvaranje fronta, te navodna činjenica kako “hrvati i srbi ne igraju erepublik, već samo ratuju međusobno”.

Po pitanju eHrvatske, problemi pred kojima se edržava nalazi, i koje su naši pregovarači imali na umu, su sasvim razvidni: eHNB je pred bankrotom, eHV ima slabe zalihe kruha i wep-a, te je upitno bi li nam saveznici u ovom trenutku mogli pomoći da se vratimo na eMapu u slučaju brisanja. Za vrijeme pregovora, naši pregovarači su imali slijedeće “benefite” u vidu: mogućnost da se preko eSlovenije dođe do eAustrije (aluminij) i/ili eČeške (voće i željezo) (iz pregovora nije razvidno je li sa eSlovenijom sklopljen prešutan dogovor o propuštanju naših snaga za esrpskim); pomoć eTalijanima neovisno o sporazumu (koji su sigurna iduća meta napada esrpskih snaga); našim brisanjem se ne zaustavlja espski prodor (čime potreba “žrtve” gubi smisao); te, jedna slobodna ebosanska regija garantira opstojnost eBiH.
Loše strane ovakvog dogovora reflektiraju se kroz: izdaju našeg saveznika eItalije (s obzirom na dostupne informacije o daljnjem cilju esrpskih snaga), “trgovanje” ebosanskim interesima (iako, realno govoreći, eBiH nije u poziciji da samostalno pregovara, te zapravo kroz ovakav dogovor mi i dalje štitimo njihove interese); te, a što je razvidno iz pregovora, “ne-definirano” vraćanje ostatka naših regija (naime, tekst sporazuma se razlikuje u tekstovima ehrvatskog i esrpskog epredsjednika).

U svom proglasu (u latiničnom prijevodu ovdje), esrpski predsjednik jasno postavlja esrpske tekuće i buduće ciljeve: osvajanje eBiH, te prodor u zapadnu eEuropu. eBugarski napad na eMakedoniju, međutim, usporio je ove planove, barem što se prodora na zapad tiče, te je esrpska politika odlučila povući nesvakidašnji potez: ponuda “deal”-a eHrvatskoj. eSrpski predsjednik jasno i otvoreno iznosi glavne točke prijedloga sporazuma, te sumira čitav plan na slijedeći način: “Sve ovo je аpsolutno u nаjboljem interesu eSrbije bez ijedne stаvke kojа nаm ne odgovаrа. Dobili smo SVE što smo hteli nа strаteškom i resursnom polju”. Kao što će biti pokazano kroz tekst, ili se pregovaračke strane nisu dobro razumijele, ili netko ne iznosi punu istinu. Pogledajte, primjera radi ovaj članak, koji tome pristupa na satiričan način.
Epilog priče je sada svima poznat, no za posljedice još treba pričekati, dok se prašina slegne.

U izrazito interesantnom članku jednog esrpskog novinara, izdanom nekoliko dana prije ovog “primirja”, rečeno jest slijedeće: “Neću reći da imam obaveštajne inoformacije iz krugova bliskih eSrpskoj i eHrvatskoj vladi… eHrvati će “nenamerno”, “slučajno“ da nam prodaju svoje saveznike Italijane. Propustiće nas kroz svoje teritorije u bogatu i jeftinu zapadnu eEvropu. Spasiće sebe glavobolje i pustiti da se eEvropljani malo brinu zbog eSrba. I vuk sit i ovce na broju. Mi ćemo naravno, isto tako slučajno, po prolasku izgubiti ehrvatske teritorije kroz koje smo prošli. Kao mala garancija da ćemo ispoštovati dogovor, proći ćemo kroz teritorije koje nam ne trebaju, bez ribe : ) … Naravno sve ovo će demantovati i esrpska i ehrvatska vlast i javnost…”. Isti autor kasnije je napisao slijedeće: “U eDalmaciji se ponavlja prica iz eLike : ) Ne mogu da verujem da su eHrvati toliko naivni. Sta mislite jel' oni stvarno ne shvataju ili glume? Ja bih rekao da njihove vodje moraju da shvataju, ali zaludjuju vecinu koja ne razmislja. Oni ih jos i loze i teraju da se iscrpljuju...Hajde da ni ja ne pricam previse. Bas me zanima da li ce i kada obicni eHrvati, narod sto bi se reklo, ukapirati semu : )”. Autor prati situaciju, te nakon što se pokazalo kako je ehrvatska javnost pružila otpor tajnim pregovorima, komentira slijedeće: “eHrvati ne slusaju naredjenja svojih vodja i tuku ko blesavi u eIstri…. Sutra ce se ehrvatski predsednik izvinuti i reci da nije mogao da nametne mir svojima. I rat se nastavi. Samo sto bi oni u toj opciji imali odbranjenu Istru i inicijativu da krenu u kontru. Cak i ako hocemo samo da se probijemo do Italije, morace to SILOM. Dokle ce eSrbi da budu naivcine i dozvoljavaju da im vojnicke pobede otimaju prevarom lukavi protivnici?
Jedan komentar na prethodno citiran tekst glasio je ovako: “ma daj 99% hrvata bi kada bi njihova vlada to uradila naslo ih u rl i zatuklo, a tako bi i nasi sa nasim politicarima. gle ja mislim da bi ti bila dobra stvar ali ipak smo mi balkanci”. To se, naravno, pokazalo točnim.

eHrvatski predsjednik je editirao tekst objave “primirja”, te ponudio slijedeći opis raspleta situacije: “Žao mi je zbog ljudi koji ovo nazivaju prodajom i izdajom, ovo to nije trebalo biti... ovo je najrazumniji potez do kojeg smo zajedno došli. Ali eto, još jednom srce je nadvladalo razum. Idemo se boriti do smrti i past časno. Ipak smo mi balkanci, tu smo se rodili, pa ćemo tu i umrijeti”.
Znači li to kako deal koji je ehrvatska Vlada imala namjeru potpisati nije bio častan? Sudeći prema reakciji javnosti, dio građan ovaj potez eVlade na takav način percipira.

U tekstu koji slijedi nudimo Vam analizu pokušaja sporazuma jednog od pregovarača, analizu pokušaja sporazuma našeg analitičara, pregled tijeka događaja iz dnevnika našeg agenta, te kraći intervju sa nekoliko istaknutih starijih eHrvata, i njihova razmišljanja o tekućim zbivanjima. Također, nudimo Vam popis zanimljive literature na temu, ali i kraći pregled dominirajućih stavova kroz novinske komentare.





Što o sporazumu kaže jedan od službenih pregovarača

Kratka analiza prijedloga mira sa Srbima

Što bi dobila Srbija, a što Hrvatska sa ovim mirom?

Iz članka naseg predsjednika se može vidjeti da bi Hrvatska dobila redom:

1. Liku odmah - istina predali bi Istru, ali to je tako jer u ovom novom ratnom modulu država ako ima inicijativu, nema izbora nego napasti neku od protivnikovih regija. Pošto izglasavanje mira traje duže nego što bi trajala ta bitka, Hrvatska strana je uspjela dogovoriti vraćanje jedne regije u slučaju pada Istre (ta regija bi bila napadnuta);

2. Sve ostale Hrvatske regije koje bi ostale pod srpskom okupacijom bi bile vraćene do kraja godine - to znači da bi Hrvatska izborila suverenitet u vrlo brzom roku, pitanje je kada će sve naše regije sada biti vraćene;

3. Dogovoreno je vraćanje jedne BiH regije - BiH u ovom stanju nema mogućnosti vratiti svoje regije, a u slučaju da Hrvatska nastavi rat za obranu/oslobođenje sa Srbima, sigurno im ne bi mogli pomoći u tako kratkom roku;

4. Mogućnost prolaska u srednju Europu i osvajanje novih regija/resursa - sve je objašnjeno;

5. Mogućnost branjenja svojih saveznika puno većom snagom nego što će ti biti u slučaju da se nastavi naš rat sa Srbima;

Što Srbi dobivaju:

1. Regije koje im omogućavaju granicu sa Slovenijom - Srbi žele ući u Sloveniju.

Što oboje dobivamo:

Kao što piše u predsjednikovom članku, glavni motiv ovog mira bio je sistem novog modula. Svakodnevne bitke niti jedan rat više ne čine zanimljivim. Mirom izmedu naših država dobili bi mogućnost promjene kulise, mogućnost preseljenja bitaka sa već poznatih bojišta, i igranje ove igre na drugačiji način.

Dakle zaključak:

Srbi ovim mirom ne dobivaju ništa što već nemaju, dok se Hrvatskoj olakšava napredak. Odbijanem mira Srbi će svejedno preći u Sloveniju i krenuti prema srednjoj i zapadnoj Europi dok Hrvatima ostaje borba za očuvanje ili možda čak vraćanje na kartu.




eKOA-in analitičar analizira pokušaj sporazuma

eHrvatska je jučer bila pred sklapanjem tzv. "mirovnog sporazuma" sa eSrbijom koji bi donio mir između dvije zaraćene strane. Pregovori su vođeni između predstavnika dvije države, odnosno uz suglasnost epredsjednika. Postignut je navodni sporazum u kojem bi obje države imale mir i usuglašeni su uvjeti mira.
Uz dužno poštovanje i bez unošenja RL emocija između dvije države ili konstatnog zamjeranja našim saveznicima kako nam nedovoljno pomažu, ovaj dogovor se ni u kojem slučaju ne može nazvati SPORAZUM ili PREGOVARANJE.
Naime, kad pregovarate s nekim onda na ustupke trebaju biti spremne obje strane i cilj pregovaranja je postići "win – win" sporazum. Dakle, dogovor u kojem neće biti nezadovoljnih strana, odnosno svatko će se morati nečega odreći, te se dogovori sklapaju u obostranom interesu. Ovo što smo imali sa eSrbima može se nazvati jedino BEZUVJETNA KAPITULACIJA jer Hrvatska time nije dobila ništa, a Srbija sve što je htjela. Isto tako, radi se o privremenom miru u kojem zadržava dvije naše regije, oporavlja se do kraja godine i iza Nove godine opet nas može napasti. Takve predaje postidio bi se i jedan naš "poglavar" koji je velikodušno predao Istru i Dalmaciju Talijanima.
U ovom slučaju, eSrbija trguje hrvatskim regijama koje bi mi u dogledno vrijeme vratili na kartu, a sigurno bi im onemogućili bilo kakvo daljnje napredovanje. I još obećajemo da nećemo podizati ustanke u njihovim regijama.
Srbi igraju na kartu kako smo mi sluge EDEN-ovih država i sl., pa nas oni iskorištavaju. To je stara priča srpske propagande koja koristi slabosti saveza i potpunu nesposobnost hrvatske diplomacije za obranom interesa. Njihov cilj u svemu je jasan „prestanite biti sluge EDEN-a postanite sluge eSrbije“. Pa komu je milije ovo drugo, neka slobodno izabere, ali bez mene.
Kakvi su ciljevi i mogućnosti eSrbije i čime ona raspolaže u trenutnoj situaciji:
Srbi sanjaju o izlasku iz „kaveza“ na bilo koji način, jer su od početka blokirani Hrvatima i Rumunjima, kojima se odnedavno pridružila i Bugarska, a na sjeveru i jugu su Mađarska i Makedonija njihovi saveznici. Sukladno tome su još uvijek na broju 1 u erepu osjećaju se klaustrofobično za svoj status.
Najrealnija opcija je izlazak na zapad preko BiH i Hrvatske, a prvi dio su ostvarili. Realno u ovom trenutku imaju mogućnosti obrisati Hrvatsku, ali postavlja se pitanje uz kakve troškove i iza toga će im biti male mogućnosti za dalje, osobito ako se EDEN stabilizira i sve resurse uloži na obranu Hrvatske, pa i mogući kontranapad.
Uz navedeno, Bugari na jugu prijete njihovom savezniku Makedoniji i sasvim je sigurno da neće imati kapacitete obraniti mladog saveznika i obrisati eHrvatsku u istom trenutku. Komentare trolova o "nepobedivosti eSrbije" slobodno zanemarite.
Osim toga, ako i obrišu eHrvatsku, dobit će stalne ustanke do konačnog povratka na kartu, što je eHrvatskoj uspjelo u V2 u znatno težim okolnostima. Brisanje nema više nikakvog značaja osim gubitka resursa i noći nespavanja za njih, jer će se nakon mjesec dana sve vratiti na staro, jedina svrha je poticanje mita o Velikoj eSrbiji.

Srbi su navodnim sporazumom dobili sljedeće ustupke:
1. Dobivaju Istru koja za njih ima važnu stratešku poziciju, a zauzvrat vraćamo Liku koja je i inače Hrvatska regija.
– komentar, trgovanje našom regijom je nedopustivo u bilo kojem slučaju. U nekim drugim okolnostima, može se pregovarati da nam ustupe njihovu regiju (iron), a mi im damo naše dvije regije zauzvrat (grain i fish), tada bi se to moglo nazvati pregovorima u kojoj oni dobivaju malo više jer imaju stratešku prednost.
2. Vraćaju Istočnu Republiku Srpsku i dobivaju mir u cijeloj Bosni do kraja godine. Ehrvatska neće podizati RW-ove i pokušavati vratiti eBosni bilo koju drugu regiju eBosne. Pojedinci mogu podizati RB, i to se ne može spriječiti, ali eHrvatska vojska neće djelovati i podržavati te ustanke do kraja godine.
- komentar: Suludo je i raspravljati da ovdje eHrvatska nema baš nikakav interes, već Srbi dobivaju hrvatske regije, mir s Hrvatskom, a uz to im obećavamo i "mirnu Bosnu". Svakom sljepcu je ovdje jasno da se na ovakve uvjete ne smije pristati, jer Hrvatska time ništa ne dobiva i obećava pasivnost. Nadalje, Bosance tu nitko ništa ne pita i odnos prema tom dijelu regije, hrvatskom savezniku, je kao prema koloniji u Africi, što dovoljno govori o predlagatelju.
3. Srbima do kraja godine ostaju u posjedu Dalmacija i Istra kao i sve Bosanske regije koje ih interesiraju.
- komentar: Ponovno nema smisla raspravljati da se ovdje radi o bezuvjetnom ultimatumu, bahatosti i bezobrazluku srpskog prijedloga.
4. Srbi neće imati nikakvih smetnji prilikom stvaranja baze u Sloveniji i daljnjih napredovanja na zapad.
- komentar: Sve je već rečeno u prethodne tri točke.

Dakle, ovo je ponižavajuće nazivati pregovorima i tu nema baš nikakvog interesa za eHrvatsku. Od eHrvatske se traži pokoravanje, poniznost, nesmetanje u planove Srba, a zauzvrat će dobiti natrag jednu od svojih regija.
Srpska diplomacija je poznata kao sposobna i vješta u pregovorima, a razlog je što povjeruju u laži izrečene sami sebi, pa su si pripisali etiketu kako "dobivaju u ratu, a gube u miru". Istina je daleko od toga, jer Srbi, kao što je vidljivo predlažu sulude prijedloge i trguju stvarima koje ni ne posjeduju (sjetite se iznajmljivanja Federacije BiH Bugarima), dok pregovaračima nije ostavljen nikakav manevar niti ustupak dobre volje. U pregovorima se bar pokazuje malo poštovanja prema suprotnoj strani i smatra ga se partnerom, makar se pokušava izvući maksimalna korist za sebe.
Ponovimo, ovo nisu pregovori, već čisto bahaćenje eSrba koji očekuju bezuvjetnu kapitulaciju eHrvatske i pritom obećanje da im nećemo smetati u daljnjim planovima. Srbija nije uključila eHrvatsku u daljnja napredovanja niti je ponudila bilo što kako bi Hrvati mogli birati između promjene saveza, prodaje teritorija, zamjene i sl., stoga su pravdanja novim savezom, sporazumom za dobrobit eHrvatske i ostalo besmislena, ako u potpunosti isključuju interes naše strane.



Iz dnevnika jednog agenta

Dan 18.12. 2010. ili ako vam je draže dan 1124. Novog Svijeta. Rano jutro, tek malo iza server refresha, ispija se jutarnja kavica, jednim okom kroz prozor promatra se zimska idila, a drugim već neumorno po monitoru pretražuju najnovije evijesti iz zemlje i eSvijeta. Uskoro se nailazi i na iznenađujući prijedlog zakona o ukidanju Natural Enemy sa esrpske i ehrvatske strane. Vojni zapovjednici šute, a narod po IRC kanalima potiho raspravlja o tome kakvo je značenje svega. I dok jedni misle kako je ovo možebitna najava novih, boljih vremena koja dolaze, drugi škrguću zubima i opremaju se kruhom i oružjem za još jedan dan u erovovima. I jedni i drugi se zasad suzdržavaju bilo kakvih komentara i čekaju proglas vlade, predsjednika, vojske... ma bilo koga tko je dovoljno upućen da im objasni o čemu se tu radi. Ne prolazi puno vremena kadli', oko 11:00 sati po lokalnom vremenu, izlazi proglas epredsjednika eRepublike, u kojem se potvrđuju slutnje o primirju sa eSrbijom, te se javnosti daju na uvid sve točke sporazuma. Ukoliko ste se kojim slučajem propustili ulogirati ovako je izgledalo to jutro u eHrvatskoj.
Što se dalje događa? Prvo se među komentarima u predsjedničkom proglasu javljaju političke opcije koje nisu bile zastupljene ili nisu bile adekvatno zastupljene na sjednici proširene vlade na kojoj se raspravljalo o ovom prijedlogu. Redom radi se o strankama: Slobodna eHrvatska, eHSP i eSKH. Ne prolazi ni punih pola sata od kontroverzne objave, a ljudi su sada već naveliko podijeljeni u dva tabora. Jedni bi pristali na sve uvjete mira smatrajući kako je vrijeme da se zaborave stara neprijateljstva koja iscrpljuju obje države, te da se iskoriste zajednički ciljevi nauštrb starih prepirki. Drugi pak objavljuju članke o prodaji časti i tvrde kako oni neće pristati na ePredsjednikovu izdaju eHrvatske, te će braniti Istru do zadnje kapi wellnessa bez obzira na dogovor. Uskoro se organizira pokret otpora u Istri, izdaju neslužbene naredbe, i otvaraju kanali za zajedničko udaranje (reakcije: jedan, dva, tri, četiri, pet, šest, sedam, osam, devet, deset).
Oni koji podržavaju sporazum ne izdaju članke, no daju svoj uvid u situaciju u komentarima navedenih članaka. Uskoro izlazi i novi članak glasnika HDS-a, u kojemu se HDS ograđuje od onoga što će se dogoditi u izglasavanju primirja sa eSrbijom. U najmanju ruku čudno, budući da su bili prisutni na sastanku “proširene vlade” na kojem se odlučilo da se ide u realizaciju sporazuma. Slične reackije pronalazimo i kod nekih drugih stranaka. Neki su ovako ponašanje protumačili na slijedeći način: "javno ćemo se ograditi (za slučaj ako ispadne loše da nas nitko nemože kriviti), a tajno će kongresnici već dobit naputak za što da glasaju".
Slijedi nadasve živo posljepodne u kojemu su najveći neprijatelji eHrvata upravo eHrvati (čudno). Jedni podržavaju sporazum i predsjednika tvrdnjama kako je država iscrpljena konstantnim ratovima sa eSrbima i kako ćemo biti obrisani. Drugi uzvraćaju udaranjem u Istri i komentarima kako je bolje biti obrisan nego potpisati okupaciju bez konzultiranja širokog pučanstva. Ni u eSrbiji stanje nije ništa bolje, o efektima ovog sporazuma se na Istoku nije saznalo iz proglasa njihovog epredsjednika, već iz članka ehrvatskog predsjednika (reakcije esrpskih građana: jedan, dva, tri, četiri, pet, šest)

Vrlo je zanimljivo da ni Srbima nije sve najjasnije, baš kao ni Hrvatima. eHrvatski predsjednik Antonio Wimer izjavljuje slijedeće:
- obje strane ukidaju Natural Enemy;
- eSrbija predlaže potpisivanje mira;
- Srbija vraća Hrvatskoj regiju Lika i Gorski Kotar;
- do kraja ovog mjeseca sve ostale hrvatske regije koje se nalaze pod srpskom okupacijom se vraćaju Hrvatskoj;
- Srbija vraća regiju East Srpska Republic BiH.
Uskoro izlazi i proglas esrpskog epredsjednika, Gid1-a, () u kojem on navodi točke sporazuma:
1. Mi dobijаmo Istru kojа zа nаs imа dаleko bolju strаtešku poziciju od Like, а zаuzvrаt vrаćаmo Liku kojа njimа resursno odgovаrа;
2. Vrаćаmo Istočnu Republiku Srpsku zа uzvrаt dobijаmo mir u celoj bosni bаr do krаjа godine. eHrvаtskа neće podizаti RB-ove i pokušаvаti dа vrаti eBosni bilo koju drugu regiju eBosne. Individuаlci mogu podizаti RB, i to se ne može sprečiti, аli eHrvаtskа vojskа neće delovаti i podržаvаti te ustаnke bаr do krаjа godine;
3. Nаmа bаr do krаjа godine ostаju u posedu Dаlmаcijа i Istrа kаo i sve Bosаnske regije koje nаs interesuju;
4. Nećemo imаti nikаkvih smetnji prilikom stvаrаnjа bаze u Sloveniji i dаljih nаpredovаnjа nа toj strаni.

Teško je zaključiti koji je epredsjednik "čitao između redova", a esrpska nagađanja i mišljenja pročitajte ovdje i ovdje. Najviše eSrba je protiv vraćanja Republike Srpske koja originalno pripada eBiH. Stanje među stanovnicima je vrlo napeto, kako i u eSrbiji, tako su i u eHrvatskoj, stavovi su podijeljeni je li taj mir dobar ili loš, opet, ovisno o perspektivi. eHrvati nezadovoljni mirom, organizirali su obranu Istre, a podignut je i rw u regiji South Dalmatia.
Posebno ističemo članak izdan nekoliko dana prije objave sporazuma, u kojem autor "nagađa" detalje mogućeg dogovora, koji je uistinu i uslijedio. To nas dovodi do zaključka kako je se ova "priča" već duže vremena planira, a vjerojatno se čekalo vrijeme pogodno za esrpski napad na Sloveniju, kojima MPP istječe za 4 dana, a napad na Istru je automatski, jer su eHrvatska i eSrbija bili međusobno Natural enemy.



Tri eksperta - pet pitanja

Imajući na umu "težinu" situacije, odlučili smo upitati nekoliko starijih eHrvata o njihovim pogledima na situaciju. U tom smislu, razgovarali smo sa Roby Petric-em, Sucko-om, i Ivan Radman-om, preko čijih imena je isprepletena cjelokupna povijest naše eDomovine, i koji su mnogo toga iskusili, napravili, te imaju puno toga pametnoga za komentirati 🙂 .

eKOA : Može li se eSrbima vjerovati, i kakva su po tom pitanju Vaša iskustva (asocijacija na ATLANTIS/PEACE)?

Roby: Manje važno može li se vjerovati, i nema se što vjerovati. Bit svega je da kad se nešto s nekim dogovoriš, sve dalje radiš i planiraš kao da se nisi ništa dogovorio. Tada, ukoliko se nešto i dogodi, imaš rješenje. Dogovor je dogovor, ali treba uvijek biti spreman na sve.

Radman: Vjerovat il ine vjerovati se može čovjeku, pojedincu. Globalizirati na bilo kakvu skupinu nema smisla. Činjenica je ta da smo mi na "ratnoj nozi" s njima od samog njihovog e-postanka. Pomoć i povjerenje koje smo im davali pri samom nastanku eSrbije ondašnja garnitura srbijanske vlade je iskoristila i zabila nam nož u leđa. Malo kasnije... to ih je puno koštalo. Sad je, naravno, kako vidimo, situacija drugačija.

Sucko: Može li se vjerovati Srbima? Teško, ne zato što su nam to najveći neprijatelji nego zato što će te bilo koji neprijatelj pa čak i neki prijatelj prevariti ako može i ima korist od toga, odnoso ti imaš gubitak. Prevara između država je bilo mnogo i vjerovatno će ih još biti, inače, na forumu su neke zemlje eRepublika potpisivale ugovore o miru i slično, čak se i to prekršilo i administrator nije reagirao svejedno.

eKOA: Može li se inače vjerovati drugoj eDržavi, kada su u pitanju ovakve stvari?

Roby: Velim, ne treba se nikad nikome vjerovati. Uvijek treba gledati samo i isključivo svoj interes, a onda dalje prilagođavati svoj interes svemu ostalom. To konkretno znači, da ukoliko dođe do dogovora sa Srbima, treba ga časno i ispoštovati onda, ali i biti spreman na reakciju ako druga strana prekrši.

Radman: Pa ne bi se trebalo nikom vjerovat 🙂 .

Sucko: Kao što sam gore naveo, ne može se nikome vjerovati to je očito. Vara se, krade se, provaljuju se korisnički računi itd...vjeruj samo sebi i to je najbolje što možeš napraviti.

eKOA: Kako procijenjujete "separatni mir" između eDržava koje su članice suprostavljenih Saveza?

Roby: Loše i ne s blagonaklonošću, barem je nekad tako bilo. Ali ako je netko vukao takve poteze, to se ipak moralo razumjeti. U naše vrijeme su Šveđani napali Njemačku makar su bili oboje u Atlantisu. Da su i izašli iz saveza, ostali bi prijatelji i fajtali se uz njih zajedno, jer sam savez je jedno, a prijateljstvo mođu državama drugo. Uvijek treba gledati stvari iz šire perspektive i imati "big picture", a ne zapičiti nos u pijesak i vrištati.

Radman: Znak da nešto "smrdi" 🙂 .

Sucko: Došlo je do promjena u ratnom modulu, prije se nisu potpisivali "mirovi" toliko često kao što je to sada slučaj. Novi način ratovanja u kojem rat traje cijelo vrijeme dok jedna država ne bude pobrisana utjecao je na to da se potpisuju primirja. Jedna država se teško može nositi sa više aktivnih ratova, pogotovo ako je ta država u savezu koji je trenutno nešto slabiji od drugog saveza, samo je pitanje vremena kada će biti izbrisana.
Potpisati mir sa drugom zemljom nije izdaja, ovo pitanje je postavljeno uglavnom zbog slučaja Rumunjske predpostavljam, to je bio logičan potez što se vidi tek sada. Rumunjska je planirala objaviti rat Mađarskoj, ali tu im je smetala Srbija koja bi ih "dosađivala" sa njihovim ratom. Srbiji također nije bio u interesu rat sa Rumunjskom te su te zemlje potpisale mirovni sporazum. Znači, naši saveznici nisu postali odjednom "kukavice" koje su se uplašile rata nego je novi ratni modul na to utjecao.

eKOA: Vaš komentar na postojeće stanje, prijeti li eHrvatskoj slom iznutra?

Roby: Ne bih komentirao... Današnji članci sve govore.

Radman: Čim nastupi ne-zajedništvo, to možemo nazvati slomom. Kod nas je dosta takvih situacija bilo, nažalost. Više situacija je bilo da su igrači odlazili iz igre zbog igrača, nego obrnuto.

Sucko: Slom u nekoj zemlji se ne može dogoditi, može biti "očajna" situacija u zemlji ili dobra. Ovih dana je eHrvatska daleko od očajne situacije, građanima je moral na visokoj razini iako nam je država pred mogućim brisanjem, igrači su aktivniji nego prije, vlada zajedništvo kakvo dugo ne pamtim od kada igram eRepublik. Jedinu prijetnju koju eHrvatskoj predstavljaju igrači, su domaći toleri, boteri, oni koji ovo igraju samo iz zafrkancije, kojima nije stalo do napredka države nego, u tom slučaju ne mislim na 2klikere nego na igrače koji provode i po nekoliko sati igrajući ovo a pridonose zemlji jednako kao jedan 2kliker iako je i tih igrača puno manje nego što je to prije bio slučaj.

eKOA Da si ti ePredsjednik, što bi učinio na esrpski prijedlog primirja?

Roby: Iskreno - ne znam što bih odlučio, i ne mogu dati prijedlog, jer ne znam sve što predsjednik i Vlada znaju oko prijedloga i oko odnosa općenito. Ono u što sam siguran je da trenutni predsjednik nije odlučio po principu "hebe mi se", nego da je dobro razmislio o svemu i znam da se mnogo konzultirao. Ako je napravio dobar potez bit će heroj, ako ispadne loše, uz njegovo će ime pisati da je napravio glupost. Ono što svakako podržavam je otklon od uskog razmišljanja da "mi moramo" biti vjerni "nekome". Sve se mijenja, a sadašnja mijena je dosta jaka. Da se krenulo i malo prije razmišljati mogao se uloviti val promjene i moglo se zajahati na njemu kao prvi. Mimo današnjih dogovora, pregovora, itd., kad sam se vratio, bio sam šokiran da naš odnos sa Srbima još uvijek determinira sve stvari, odnosno to eNeprijateljstvo. Pa već deset puta je trebalo s njima zajedno osvojiti svijet i još deset puta s njima pomlatiti i osvojiti i izgubiti državu. Ovako, mentalna ograničenja u glavama nekih ljudi zbog toga što su na drugoj strani RL bivši neprijatelji troše svu moguću raskoš igre.
Jedino ako se opet ne planira napraviti BabyBoom s cviljenjem po portalima i novinama kak nas "Srbi napadaju". To više niko ne puši... Ovo je prije svega strategija, a ako nam strateški odgovara zajednički fajt protiv trećih, ne vidim nikakav razlog da se to ne učini (nevezano uz današnji dogovor).

Radman: Sigurno ne bi sam odlučivao o tom pitanju. Država su građani, oni bi odlučili.

Sucko: Ako netko prati moje novine imao je priliku pročitati moj članak vezano za primirje. Prijedlog primirja bih naravno odbio. Već vidimo kakva je atmosfera u Hrvatskoj nakon odbijanja primirja, činjenica da je 90% Hrvata protiv mira govori sve. Udružili su se lijevi i desni, bijeli i crni, jednobojni i šareni, brzi i spori, ali se samo nisu udružili Hrvati i Srbi (haha). To me zaista veseli, iako sam od nedugo samo pasivni član HSPa zajedno sam sa ostalim Hrvatima na na kanalu #eskh borio za obranu naše regije Istre i Kvarnera.
Da je mir bio potpisan, kao što sam i bio upozorio našeg trenutnog predsjednika, u državi bi nastao kaos, od optuživanja, vrijeđanja, traženja impicha (to je već započeto dok je mir samo bio predložen), ali da je zaista bio predložen onda bi nastali pravi problem. Mnogi Hrvati bi se preselili van iz države, neki napustili vojsku, moral bi pao, ne bi bilo zabave u igri itd. Mislim da je ovako najbolje ispalo, nacija se aktivirala, udružila, zabavljamo se a to oćemo li biti obrisani je samo dio igre, idemo pokazati ono najbolje od nas i tada ćemo sigurno spavati čiste savjesti.



Dodatna literatura na ovu temu

EDEN u problemima?;

HDS je protiv (suprotno činjenici kako su sudjelovali na "famoznom sastanku", te komentarima nekih članova);

Jedan eHrvat je napisao da je sretan što su svi protiv mira, i ujedinjeni u tome, ali istodobno reklamira izradu wiki stranica za gold 🙂 . Također, to je u suportnosti sa njegovim ranijim komentarima.

Jutro pametnije od večeri; PUNK BIBINJE; GEOSTRATEŠKA razmišljanja; Oštra kritika HOS-a; Rat i mr- pro i contra; HLD - nema predaje!; Pokret otpora; Poziv na otpor!; Neslužbene naredbe pokreta otpora; Je li ovo za eHrvatsku povoljan dogovor?; Kritika na Službene zapovijedi eHV-a; Kratka zahvala saveznicima i prijateljima; Objašnjenje esrpskog epredsjednika; I za kraj, (NE)MIR sa Srbijom;
Ostali tekstovi: jedan, dva, i tri.
Slične reakcije u esrpskom tisku: jedan, dva[/ur], tri, četiri, pet, šest, sedam, osam i devet.



Komentari iz novina

Komentari poznatiji egrađana eHrvatske



























Tko je sve (ne)sudjelovao na "famoznom sastanku":







Komentari susjeda





I za kraj, klasik:





eKOA ukratko:

Rad u eKOA-i
Prijava nedopuštenih aktivnosti
ATO tim - PRIJAVA
Pitanja za eKOA-u
eKOA upute za građane skripta
eIntelligence Community