Svet danas - Uspon PANAM alijanse

Day 1,148, 06:41 Published in Serbia Serbia by Nemanja l ser


Ideja: PanAm - Savez i približavanje zemalja Američkih kontinenata zbog sve izglednijeg raspada EDEN saveza i formiranja novih jakih evropskih alijansi. Zvanično, prve korake oko najave i kasnijeg uobličavanja saveza povlače Sjedinjene Države i Brazil. Dve države čine okosnicu ove grupe pre svega kontinentalno združenih i bliskih zemalja. Može se reći da je u trenutnom odnosu snaga ovo logično približavanje dve zemlje koje su dugo bile na različitim ratnim stranama. Sjedinjene države su dugo van zvaničnog saveza sa evropskim prijateljima, dok je Brazil relativno nedavno zvanično objavio izlazak iz PHOENIX saveza. Obe države i dalje imaju svoje najbliže partnere iz redova bivših saveza koje za sada, ne nameravaju da napuste. Faza razgovora o proširenju ovog partnerstva donela je zanimljive opcije i biće interesantno ispratiti rezultate pregovora do kraja. Početak razgovora o saradnji između najjačih zemalja Severne i Južne Amerike, obeležile su prilično neobične polazne tačke i motivi za stvaranje ovog saveza. Pored prirodne međusobne usmerenosti zemalja, strateskog značaja, ekonomske jačine, vojne, napomena je data i vezana za Evropu. Napraviti Evropi takmaca i izaći iz senke. Pod time se podrazumeva stano učestvovanje u ratovima na evropskom frontu, koji je naznačen i kao večiti front, gde kako Sj. Države, tako i Brazil večito su uključeni u vojne kampanje za koje nisu direktno interesno vezani. Nova zaduženja u okviru saveza bi sigurno ograničila takve vojne izlete, a prioritet bi na početku bila prvenstveno odbrana zemalja članica na originalnim teritorijama. Ideju o saradnji sa regionalnim savezom bi kako se očekuje prihvatili Japan i Tajvan, dok se zvaničan statut saveza daje na usvajanje vladama Sj. Drzava, Brazila I Argentine.

Zemlje članice: Pored konstitutivnih zemalja, Sj. Država i Brazila, zvanični razgovori su počeli sa vladom Argentine. Sama Argentina nema čistu situaciju oko pristupa, jer se ne želi odvojiti od Indonezije. Kako sada izgleda, moguć je paket ARG-INDO pristup novoj alijansi. Dobar diplomatski odnos Sj. Država je sigurno doprineo da zemlje kao Japan i Tajvan, gledaju blagonaklono na celu ideju. Zvanična diskusija je u toku i u Kanadi, gde se čini da nema tolike zainteresovanosti u javnosti za bilo kakvim menjanjem saveza, mada Sj. Države imaju veliki uticaj. Sama Kanada je izrazila dozu nesigurnosti u nove ideje saveza, pre svega kao zemlja koja je i dalje član EDEN saveza. Opcije koje su otvorene je i da Kanada ne prekida sadašnje veze koje ima u savezu, nastavi da održava Sporazume, ali i da se sa druge strane uključi u rad PanAma. Kroz razgovore su provučne i ideje da je PanAm pre svega pro-američki savez (kontinentalno), a nikako anti-evropski, sve u pogledu odobravanja same Kanade. Iako je raspoloženje protiv napuštanja saveznika u EDENu, Kanada je svesna da je moguće ostvariti veći uticaj Kanade na široj svetskoj sceni upravo preko aparature PanAma, nego što je to bio slučaj u EDEN savezu. Kroz štampu je takođe stidljivo najavljeno i pokretanje razgovora sa Rusijom oko mogućeg partnerstva, što je i meni potvđeno preko ruskog izvora. Trenutni predsednik Rusije je igrač otvorenijih shvatanja i izgleda da nema problema oko starih neprijateljstava. Rusija se spominje i u budućim odnosima članova PanAma sa Azijom. Odnosi između Rusije i Kine se čine dobri, a stara veza Sj. Država sa Indijom bi takođe mogla biti obnovljena.

Brazil: Rukovodstvo Brazila je svesno da je zvaničnim izlaskom iz PHOENIX saveza doprinelo delimičnoj izolaciji same zemlje. Iz tog razloga su preduzeti koraci u diplomatskom sektoru rada, razovori pre svega sa bliskim zemljama, održavanjem bliskih prijateljstava od ranije, ali i nadgradnja odnosa sa geografski bližim državama. Aktivni razgovori o daljoj, a kako izgleda i zvaničnoj saradnji sa Argentinom i Indonezijom, tako i sa manjim zemljama poput Čilea, Kolumbije, Paragvaja i Urugvaja. Interesantno će biti i ispratiti odnos Sj.Država prema Kolumbiji, koja takođe uz Meksiko predstavlja dužnika tj. država koja je takođe učestvovala u napadu na Sj.Države. Meksiko je platio cenu napada iz prošlosti. Iako prijateljska zemlja sa Meksikom, Brazil je pre svega učestvovao u odbrani diplomatskim sredstvima, a manje vojnim, na čemu im Meksiko danas i zamera. Kakva će biti situacija sa Kolumbijom, ostaje da se vidi, mada u cilju dobrih odnosa u okviru novog saveza, moguće je da će taj rat sačekati neku drugu priliku. Peru je u prošlosti stvarao probleme Brazilu, pre svega zbog potpisanih jakih Sporazuma sa neprijateljskim zemljama. Sam plan i organizacija odbrane Brazila je prvi prioritet u narednom periodu, a osim vojske tome doprinosi i jaka diplomatska misija. Brazilu ostaje da posmatra i moguće stvaranje jakog pokreta koji bi za cilj i imao napad na originalne regije ove zemlje. Realna pretnja je dogovor između Poljske, Mađarske i Španije, zemalja koje su imale nesuglasica sa Brazilom u prošlosti. Dobra strana je što sada neće biti na toj strani vojska Sj.Država ako je uteha. U samoj javnosti se često ističu jake veze sa prijateljima iz vremena savezništava u PHOENIX savezu i iz ranijih perioda. Pozicije Argentine i Indonezije su jasne, dok još nije poznat stav Srbije oko vrlo izvesnog rata koji predstoji.






Srdačan pozdrav, Vaš