Svet danas - Fokus: Turska

Day 1,160, 09:23 Published in Serbia Serbia by Nemanja l ser



Bojkot: Odluka koja trenutno okupira javnost u Turskoj je donesena zvanično, posle više sastanaka vlade, vojske i građana. Bojkot se pre svega, odnosi na neučestvovanje u ratovima niti trošenja bilo kakvog dodatnog novca, uopšte u celoj igri. Razoge za odluku ove vrste možemo vrlo lako videti kao nezadovoljstvo igrača iz Turske povodom skorih dešavanja u ratovima sa Bugarskom. Ratovi i bitke na originalnim regijama Bugarske i Turske su doneli jedan novi element u igri, a to je upotreba određene vrste ‘pomoći’, vrsta ratne skripte, instalirane kroz internet pretraživač ( Mozilla i dodatak Greasemonkey). Turski igrači su nekoliko puta pokušavali da predoče administraciji igre nedostatke i propuste koje ovakva skripta koristi, otvoreno je nekoliko tema na zvaničnom eRepublik forumu, sa željom da se stvar reši. Poznati su kreatori nedozvoljene skripte, objašnjeno je kako sama skripta radi i na koji način daje veliku prednost igraču koji je koristi. Nakon više od dve nedelje, rešenje nije usledilo niti pravi odgovor zvaničnog tima eRepublika. Sa tim u vidu, data su uputsva kako igrati u narednom periodu. Pored neučestvovanja u ratovima, preporučuje se i netrošenje gold-a, povlačenje novca koji se nalazi u okviru berze novca, obavljati osnovne dnevne zadatke kao što su rad i trening uz minimalnu kupovinu hrane za sopstvene potrebe i održavanje pristojnog zdravlja i kao najvažnije nikako ne kupovati gold u igri preko zvaničnih kanala za prodaju.

*zvanično saopštenje vlade Turske možete videti na sledećem linku:
http://forum.erepublik.com/showthread.php/107317-Turkish-Governments-Official-Letter



Odgovor Bugarske: Preko zvaničnih kanala, novina ministarstva spoljnih poslova Bugarske, vlada te zemlje je uputila odgovor direktno u turski medijski prostor, što samo po sebi ne bi bilo toliko čudno, iako smo svedoci da se često takve vrste reakcija saopštavaju u zatvorenijem krugu igrača upućenih u problematiku, a ređe celoj populaciji. Zvanični stavovi država koji su adresirani ka široj masi igrača, celoj populaciji određene zemlje su po pravilu pomirljivijeg tona, često u pokušaju da se napravi mesto za konstruktivan dijalog u budućnosti ili ublažavanje pređašnjih nepovoljnih događaja koji su imali za aktere državu koja objavljuje takav stav i državu čijoj je populaciji namenjen takav članak. Nastup bugarskog ministarstva je vrsta presedana u diplomatskim odnosima država, redak slučaj otvorene provokacije koji dolazi "sa vrha". Običaj je da članke slične sadržine, provokativne i bez želje za bilo kakvim korisnim dijalogom, objavljuju igrači preko ličnih novina. Danas vidimo da čak i jedna država može uspešno da troll-uje drugu. U diplomatskom smislu svakako presedan.

*originalan članak
http://www.erepublik.com/en/article/official-bulgarian-response-to-turkish-hypocrisy-en-tr--1648128/1/20




Saveznici i prijateljske zemlje: Kao prvog i najbližeg prijatelja Turska ističe pre svih Makedoniju. Zemlje pre svega sličnih protivnika, u približno isto vreme su dobili veliki priliv novih igrača, svakako države iste "generacije". Turska se u tom smislu može razlikovati samo po većem broju iskusnijih i jačih igrača koji su u kako u prošlosti, a tako i danas, uvek bili na usluzi prijateljskim zemljama i time gradili reputaciju današnje Turske. Stiče se utisak da je sama Turska u najvećoj meri privržena svojim starim prijateljima, pre svega Srbiji i Mađarskoj. Zvaničnici ističu da Sporazum o zajedničkoj odbrani nije više termin iste jačine kao što je zvanično članstvo u određenom savezu. Iz vremena aktivnog delovanja PHOENIX saveza nastavljena je procedura obnavljanja Sporazuma sa mnoštvom država, od kojih većina vrlo malo doprinosi kada je reč o samim borbama. Što zbog male i slabe populacije, tako i zbog učešća u nekim, po njih važnijim ratovima, a najčešće su to lokalni ratovi po mehanici ratnog modula, gde sama Turska nema interesa niti dovoljno sredstava. Želja je da se ograniči sam broj takvih Sporazuma, smanjujući troškove obnavljanja nekorisnih ugovora, dok sa druge strane, aktivno tražeći opcije ka novoj, kompaktnijoj i pre svega funkcionalnijom alijansom. Gledajući odnos Turske sa državama tzv. NSP, sa Poljskom, Španijom i Mađarskom, može se primetiti da je za sada Turska ipak van kombinacija za učešće u nekim zajedničkim akcijama sa pomenutim državama. Poljska je pre svega obnovila trgovinski embargo sa Turskom, dok zajednički cilj u neku ruku može da predstavlja napad na Rumuniju, koja predstavlja stub oronulog EDENa, na koji se dosta naslanja i sama Bugarska, za sada glavni neprijatelj Turske. Teško je naći zajednički jezik i sa Španijom, koja u poslednjem broju zvaničnih novina MiP, objavljenjih u Sjedinjenim Državama, upućuje prijateljsku notu toj zemlji. Sa tim u vidu pomoć Španije Turskoj u mogućem ratu sa Sj. Državama na teritorijama Irana i Turske je malo verovatna. Eventualni pristup PanAm savezu je teško za sada ostvariv, jer prema vidiljivim podacima i zvaničnim stavovima same Turske i drugih država u regionu, Turska bi bila prilično izolovana pristupajući takvom savezu. Neprijateljstva bi ostala kako sa Grčkom, Bugarskom, Iran bi takođe sigurno imao šta da prigovori takvom potezu, dok bi Srbija i Makedonija sigurno ostale neutralne, sa dozom rezerve. Turska je po novim odlukama o granicama, prilično izložena udaru sa svih strana i potez kao što je članstvo u takvom savezu je sigurno veoma riskantan.

Što se tiče odnosa sa Srbijom i Mađarskom, dosta bure izazvao je tekst jednog relativno mlađeg igrača iz Turske, koji je ogorčen manjkom vojne pomoći saveznika, gubitkom Kipra, izdao prilično oštar članak. Reakcije starijih igrača su redom bile protiv ovakvog istupa, a podrška je uglavnom dolazila od mlađih ili igrača koji ne znaju za veliko prijateljstvo između ovih država. Ono što brine je mlaka reakcija srpskih igrača u komentarima. Stiče se utisak da naša javnost veoma slabo prati dešavanja u drugim zemljama, pa i onda kada smo direktno vezani za neku temu ili u ovom slučaju - prozvani direktno.






Srdačan pozdrav, Vaš