Svet danas - Fokus: Poljska

Day 1,146, 06:48 Published in Serbia Serbia by Nemanja l ser



Poljska sutra: Prvi prioritet poljskog rukovodstva trenutno predstavlja održavanje jakih veza sa najvažnijim saveznicima, Hrvatskom i Španijom. Jednako važan jeste i pokušaj da se odledi stari sistem alijansi i proba neki novi put kojim većina današnjih igrača nije koračala. Rastakanje PHOENIXa kao alijanse i potencijalno nestajanje EDENa moze da stvori u bližoj budućnosti sličan raspored snaga ukoliko se nastave isti animoziteti između bivših zemalja članica. Tako bi se cela priča vratila na početak, sa istim rasporedom snaga, istim ratovima, jedina razika bi verovatno bila u imenima saveza. Taj ishod, poljsko rukovodstvo želi da izbegne, ukoliko je moguće, opreznom diplomatskom akcijom. Održavanje najboljih odnosa sa saveznicima, a sa druge strane otvoren razgovor i saradnja sa novim partnerima (Mađarska je već u toj kategoriji, što samo po sebi otvara još dodatnih opcija). Opcije moraju biti otvorene, kao i razgovori, posebno iz razloga što drugi savezi jačaju svakim danom, utisak je koji preovladava u Poljskoj. Stoga, svaki napor je neophodno uložiti u razvitak novog saveza, jedinke sastavljene na početku od Poljske, Hrvatske i Španije. Savez bi svoje akcije prvo usklađivao sa ostatkom EDENa, boreći se veću podršku unutar samog starog saveza. Posle perioda stabilizacije, prioritet je proširenje. Iako postoji otklon prema savezu sa Mađarskom i u samoj Poljskoj, dokaz da takva akcija ima smisla pokazuje i primer u Srpsko-Hrvatskom ratu, koji ima velike izglede da u skorijem periodu bude okončan. Time bi se otklonila još jedna prepreka u Poljsko-Mađarskom novo formiranom savezničkom odnosu. Poljska bi nastavila rad sa EDENom, toliko da održi prihvatljiv novo kooperacije, dovoljan da ne proizvede nesuglasice tolike da ugroze pozicije same države.




Mediji: Proteklih dana bili smo svedoci svojevrsnog medijskog rata koji je u vrtlog uvukao sve velike zemlje Evrope. Naslovi su bombastično navodili na različite zaključke. Preko zvaničnog glasila EDEN alijanse, saznajemo o donesenim odlukama. Po navodima koji su objavljeni, od Poljske se očekuje da izglasa Sporazum o zajedničkoj odbrani (MPP) sa Rumunijom, dok se takođe očekuje i vojna asistencija u ratu protiv Mađarske. Odluke ne bi bile neobične, da se nije nakon toga oglasio sam predsednik Poljske Smrtan, koji ima drugačiju verziju sadržaja istog sastanka vrha EDENa. Predsednik Poljske se slaže da je u načelu pristao da ponovi predlog izglasavanja Sporazuma, s tim što je uveren da će taj predlog biti ponovo ubedljivo odbijen od strane poljskog kongresa. U delu gde daje lični komentar, ističe kao nedoličan potez ucenjivanja i davanja naredbi kongresu od strane drugih država. Takođe ne zeli lično da utiče na takav stav kongresa Poljske ili da ga menja na silu. Pokrenuto je interno glasanje u kongresu oko pitanja Sporazuma sa Rumunijom. Zanimljiv članak ilustruje reakciju članova poljskog kongresa.
http://www.erepublik.com/en/article/to-kto-chce-mpp-z-rumunami--1630477/1/20


Teorija zavere i anti-poljsko raspoloženje: Proteklih dana se pojavilo mnogo navoda zašto se Poljska odlučila na zaokret u politici. Naslovi po rumunskoj i hrvatskoj štampi su najviše govorili o napuštanju EDENa, potpisivanje tajnih sporazuma sa Mađarskom, izdajama, razbijanju Rumunije, neadekvatnom vođstvu Poljske. Dosta emotivnih reagovanja, brzopletih izjava, koje su verovatno u vezi sa “odlukama iz prošlosti “ i u vezi sa unutrašnjom politikom kako u Hrvatskoj tako i u Rumuniji. Sama Rumunija i glavi igrači sigurno da pokušavaju da na agresivan način označe Poljsku kao lošeg člana saveza, pre svega jer i sami vuku sopstvene greške iz prošlosti. Na samim počecima EDEN alijanse, nisu postojale tenzije među samim članicama. Prirodno povezivanje prijatelja iz ATLANTIS saveza i odbrana od stalne pretnje PEACE zemalja, a kasnije PHOENIX članica, učinile su veze jakim. Promena u odnosu na politiku koja je vođena u ATLANTISu, je bila u samom načinu komunikacije vrha saveza, gde sada Rumunija nije imala dominantnu rolu. Vremenom se Rumunija otuđila od saveza, što je krunisano serijom sebičnih postupaka, kao što je bio napad na Bugarsku, bez odobrenja i konsultacije saveza. Krunisano i skorašnjim potezom kada je potpisan mir sa Srbijom, ostavljajući Hrvatsku direktno na udaru. Sigurno je delom i to razlog ovako srčane borbe za interese EDEN alijanse u ovom trenutku, pokušaj brisanja starih grehova. Ono što čudi je Hrvatska podrška takvom stavu. Kao razlog zbog koga dolazi do takvog stava, uzročnika možemo tražiti pre svega u domenu unutrašnje hrvatske politike, gde je verovatno važno dodvoriti se popularnom stavu većine. Taj stav se sigurno ogleda u predstavljanju borbe protiv Srbije kao nečega što nije za pregovor,kao nešto što se podrazumeva. Time se iskazuje vernost saveznicima po cenu brisanja i totalne propasti Hrvatske kao zemlje. Realnost je ipak drugačija, gde pored Srbije koja želi da se taj rat završi, to takođe priželjkuje i sama Poljska, koja zna da će taj mir značiti u odnosima sa Mađarskom ,eventualno Srbijom, a sigurno taj rat ne bi više predstavljao opterećenje po budžet Poljske. Raduje sama činjenica da Poljaci ne reaguju ozbiljno na hrvatske navode da su izdani i brojne provokativne tekstove.



Joanna Krupa



Srdačan pozdrav, Vaš