Strategija vođenja kompanija – 4 deo ili Preduzetnička biblija

Day 859, 08:36 Published in Serbia Serbia by Em The Great


Kada treba kupiti kompaniju ?

Iz do sada napisanog trebalo bi da znate odgovore na neka osnovna pitanja pre započinjanja sopstvenog biznisa. Među njima i najvažnije – kako proceniti vrednost neke kompanije. Sledeće pitanje je - da li kompaniju treba kupiti čim sakupite dovoljno novca za istu ? Odgovor je : svakako ne!

Prvi razlog jeste da pored kapitala koji vam je potreban da kupite kompaniju morate imati i kapital za njeno funkcionisanje tzv. obrtni kapital. Ukoliko kupite kompaniju bez radnika proći će neko vreme dok ne zaposlite optimalni broj. Dalje, potrebno je neko vreme da ti radnici stvore novu vrednost a vi im u tom periodu morate davati platu i niste u poziciji da prodate nešto od gotovih proizvoda na marketu. Ukoliko radite manu ili const proizvodnju neohodan vam je i raw materijal za obavljanje iste. Što je kvalitet kompanije veći, sve ove stavke su veće tj. potreban vam je veći obrtni kapital.

Ne postoji pravilo koliki on treba da bude ali već ste do sada sigurno čuli par saveta u vezi toga. Njegova veličina pored nivoa kvaliteta i vrste proizvodnje zavisi i od vaše aktivnosti i stila igranja. Ako ste aktivan igrač i provodite par sati u ovoj igri u toku dana, vaši potezi će više pratiti aktuelna dešavanja i nedostatak kapitala će te u velikoj meri kompezovati tom vašom aktivnošću i brzom reakciom na promene na tržištu raw-a, job marketu ili tržištu gotovih proizvoda. Ukoliko je vaša aktivnost manja biće vam potreban sigurno veći kapital. Mininum u svakom slučaju koji bih vam preporučio jeste 1/4 vrednosti kapitala firme kod land proizvodnje ili 1/2 vrednosti kapitala kod manu proizvodnje. Za construction proizvodnju bilo je perioda kada bih preporučio 1/1 a možda i više. Još jednom ovo je koliko objektivna toliko i subjektivna procena ali pravilo je „što više obrtnog kapitala – to bolje“ jer ćete igrati lakše a time i uspešnije (profitabilnije)

Drugi razlog zašto da ne kupite odmah kompaniju jeste što postoje dobra vremena za kupovinu ali i još bolja. Već sam napomenuo da u slučajevima kada se osvajaju oblasti od strane druge države dolazi i do veliki promena ekonomskih prilika za postojeće menadžere – morate kupiti novu licencu za tržište države u čijem sastavu je novoosvojena oblast gde se nalazi npr. vaša kompanija. Lokalna valuta je sada neka druga, prilike na job marketu su sada prilike koje važe u državi koja ju je osvojila, sistem poreza i taksi može biti drugačiji itd itd. Nova država može odrediti jako velike namete za vrstu proizvodnje kojom se bavite i sl. (Primer drastičnog povećanja Income Tax-i i VAT-a od strane eUSA u high iron oblasti Karnatke prilikom osvajanja od eIndonezije). Ovo se radi u cilju da se poslodavci (vlasnici) kopanija neprijateljske države nateraju da teško i neprofitabilno posluju i tako svoje kompanije jeftino prodaju. Ovo su dobre prilike da kompaniju kupite značajnije ispod cene nego što bi inače platili takvu kompaniju. Izmena određenih pravila igre takođe mogu da dovedu do većih ili manjih promena u ekonomiji. Skoriji primer jeste izmena načina lečenja u bolnici koja je dovela do toga da dijamanti i giftovi imaju mnogo veći značaj nego što je to bio slučaj do tada a isto tako i značaj kuća npr.

U svakom slučaju ekonomija u celini ili određena grana (proizvodnja) uvek ima svoje uspone i padove i nikada se ne razvija pravolinijski. Čim je profitna stopa u jednoj grani (proizvodnji) veća iskusni igrači koji prepoznaju priliku više ulažu u taj biznis. Ukoliko nemaju dovoljno kapitala prodaju ono što je manje profitabilno. Međutim čim se „bara napuni sa dovoljno krokodila“ i počne ozbiljna borba za svoj deo kolača, profitne stope se smanjuju, zarade nisu više tako velike, traži se opet bolji biznis i tako u krug. Prava preporuka za nove menadžere jeste da prate neku proizvodnju i da kompaniju kupe kada su zarade u toj branši jako male i kada su profitne stope niske. Tada je možda i najbolja prilika da se kompanija kupi a biznis (zapošljavanje radnika, kupovina raw-a i eventualnu prodaju gotovih proizvoda) započnite kada prilike na tržištu počnu da se menjaju na bolje. Ukoliko npr. na chatu, u novinama, oglasima i sl. pročitate da je neka proizvodnja extra profitabilna, da se „razbija“ od posla i novaca tada je obično kasno da je i vi započnete i nemojte da učestvujete u igri koja se zove „ko poslednji = magarac“. Poslužićete samo da vam neko dobro (čitaj skupo) proda biznis od koga je već prilično zaradio.

Sva filozofija dakle kod kupovine kompanije jeste „kupi kad je jeftino“!

Jeftino može biti usled određenih objektivnih stvari koje sam već u tekstu naveo a može biti i usled loše procene aktuelnog vlasnika, eventualnih problema koje ima sa likvidnošću ili hiljadu i jednog drugog razloga. U svakom slučaju i tada pre nego što pritisnete dugme „Buy“ pokušajte da pošaljete IGM vlasniku kompanije i tako dobijete još neki gold popusta. Vremenom će te naučiti da prepoznate dobru priliku za kupovinu kada nećete ni trenutak oklevati i kupiti takvu kompaniju čim se pojavi na tržištu za prodaju. Čak, šta više, ukoliko se uvežbate u dobroj kupovini kompanija i njihovoj još boljoj prodaji, to može biti jedna vrsta nezvaničnog „zanimanja“ u ovoj igri a takođe i dobar izvor prihoda i zarade.

Sve u svemu za sad u igrici imamo ovo što imamo i stvari se uglavnom vrte u krug dok ne dođu novi moduli. Šta god da izaberete i kad god da kupite vremenom će te morati da rešavate sve probleme i izazove kao i ostali menadžeri u ovoj igri. Ali o tome u sledećem broju...


...............

Em


PS. nastaviće se .... ukoliko bude interesovanja, normalno kroz vote i sub.
pristiglo je dosta i IGM poruka, na neke sam odgovorio na druge odgovorama koliko mi vreme bude omogućilo ...