Strategija vođenja kompanija – 2 deo ili Preduzetnička biblija

Day 855, 09:50 Published in Serbia Serbia by Em The Great


Prvo pitanje – šta i gde raditi ?

Nisam pristalica preterivanja ni u jednoj stvari pa tako ne mislim ni da morate prvo završti eRep fakultet (čitaj - isčitati gomilu tutorijala, naučiti wiki strane napamet, ovladati korišćenjem Excell-a i sl) da bi ste krenuli sa biznisom. Jedna slika vredi više od hiljadu reči, a iskustvo ne može nadoknaditi ni hiljadu slika. Podrazumeva se da elementarne stvari već znate i prvo pitanje koje će te postaviti sebi jeste – šta i gde raditi ?

Moja topla preporuka za nove biznismene jeste da odaberete granu proizvodnje najmanje složenosti u početku. Ukoliko uspete u tome idete dalje, a ako ne uspete u tome bar ste načisto s činjenicom da vam biznis ne ide i okrenite se nekim drugim mogućnostima zarade novca u eRepu a verujte ima i toga dosta. Nešto ću od toga spomenuti i u ovom tutorijalu a ako bude interesovanja i u sledećim posvećenim drugim temama.

Elem koja je to proizvodnja koja ima najmanje složenosti. Odgovor je proizdonja raw-a tj. sirovina. U takvim kompanijama rešavate u procesu proizvodnje samo dve stvari – plate zaposlenih i cenu raw-a koga prodajete na tržištu. Sledeća stvar je i za koju vrstu proizvodnje raw-a se opredeliti ? U pogledu toga pogledajte ovaj grafik sa već pomenutog ERepublik tools-a :





Najveći procenat kompanija u eSvetu su weapon kompanije (15.705 ili 31.7😵, zatim idu food kompanije (8.258 ili 16,7😵 itd, itd. U svetu raw-a najzastupljenije su iron kompanije sa 14,4%, pa zatim ide Grain industrija itd. Glavna zabava u ovoj igri jeste ratovanje i ovo je potvrda te činjenice. Stoga ukoliko govorimo o raw-u logičan izbor bi bila proizvodnja irona jer je on u stvari ono što je nafta u našem RL-u. Postoji još dobrih razloga zašto da se opredelite za proizvodnju irona i navešću samo neke od njih:

- Pogledajte Market -> Company to sale i analiziralte malo koje se kompanije prodaju na marketu i kakve su njihove cene. Iron kompanija, ukoliko ih nema najmanje, onda su one sigurno najmanje podcenjene kod prodaje. Ovde isključujem one kompanije čiji su ih tvorci genijalno napravili u regijama koje nisu High iron regije pa tako ne mogu da ih prodaju ni sa značajnim discountom. Sa druge strane ovo znači i da ako ne uspete u biznisu, da ćete verovatno lako prodati svoju iron kompaniju i povratiti tako najveći deo uloženog.

- Odnos iron – weapon kompanija je skoro najbolji u igri (izuzimam Diamonds-Gifts, ali imajući u vidu brojnost jednih i drugih prednost dajem ironu) i dok se stvari u igri značajnije ne promene novim modulima ovo je drugi razlog da se opredelite za ovu vrstu raw-a

- Treći dobar razlog je što i eSrbija od skoro ima high iron regiju pa je to i prilika da se uključite na globalno polje proizvodnje irona bez potrebe da to radite unapređujući ekonomiju neke druge zemlje kao što je to bio slučaj ranije.

- Četvrti razlog jeste da ako uspete u proizvodnji rawa gde je i najveća globalna konkurencija onda ćete svakako dobiti podstrek da se uključite u proizvodnju bilo kog raw-a. Zapamtite prilike na tržištu se menjaju i profitna stopa osciluje u svakoj grani. Dobar menadžer nikada ne igra na jednu kartu ili što bi rekli „nikad sva jaja ne stavljajte u jednu korpu“ ali to je nešto do čega ćemo tek doći.


Posle šta? dolazi pokušaj da odgovorimo na pitanje gde ?

Možda sam delimično i nametnuo odgovor na ovo pitanje predhodnim pisanjem međutim to ne mora da bude vaš izbor. Lično sam radio i radim na tržištima Rusije, Indonezije i USA. U Srbiji nisam nikada vodio biznis. Na stranom tržitu imate manje kontakta sa radnicima/igračima, manje ste uključeni u društvene tokove i politiku pa se čini da ima manje intervencionizma tj. uplitanja „države“ (čitaj uticajnih igrača) u biznis i sl. Ponavljam ovo je samo moj lični utisak i nije nikakva tvrdnja – možda toga ima i u drugim državama ali jednostavno vi to tamo kao poslovan čovek manje percepirate.

Sa druge strane otvaranjem firme u svojoj zemlji nesumljivo jačate njenu ekonomsku moć i pomažete opšti napredak društva stoga izbor je samo na vama. Ono što objektivno morate razmotriti i uzeti u obzir jesu neke opšte ekonomske prilike kao što su stabilnost valute i kretanje kursa i poreske stope kao što su Income Tax, Import Tax i VAT. Ovo zahteva malo pojašnjenja.

Prvo stabilnost valute i kursa je vrlo značajna za sve preduzetnike. Stabilnost vam omoućava planiranje da duži rok, omogućava vam da likvidna sredstva držite u lokalnoj valuti tržišta na kome radite i smanjuje vam troškove poslovanja kroz manju potrebu da valutu konvertujete u zlato i obrnuto. Najvažnija stvar jeste da nagle promene valute mogu vaš profit u određenom periodu istopiti i urušiti vam višednevni ili nedeljni rad. Stoga ovo je jako bitno pitanje i opet vas upućujem ERepublik tools

U vezi poreza njihovo začenje je sledeće:

- Income tax – mogli bi poistoveti sa porezom na dobit. On se plaća i kod dobiti preduzeća (može se izbeći ) i kod plata radnika (ne može se izbeći). U prvom slučaju on se odbija od iznosa dobiti preduzeća ukoliko kao generali menadžer želite da dobit ili deo nje izvučete kroz mehanizam igre (collect money). Međutim postoje i drugi načini da se ta dobit izvuče ali o tome kasnije.

- Import tax – je zapravo carinska stopa. Tom stopom opterećuje se roba/proizvod koju neka strana kompanija prodaje na tržištu te zemlje. Sve zemlje sa razvijenom ekonomijom imaju visoke carinske stope radi zaštite sopstvenog tržišta što vas kao biznismena treba da raduje. Ovu stopu pomenućemo kasnije u priči oko valuacije (procene) kupovine kompanija u svetlu posedovanja izvoznih licenci.

- VAT – je u stvari ono što u životu zovemo PDV. Ovaj porez se odbija prilikom prodaje prozivoda na marketu i to je u stvari vrednost koja vam se odbija od vaše market cene za neki proizvod. Ovu vrednost u eGobba`s alatu unosite u polje Country VAT

Koliko su veće poreske stope na dobit preduzeća i plate radnika i što je veći PDV toliko više država zadire u vaš džep i džep vaših zaposlenih. Visoke stope guše ekonomiju, smanjuju vašu konkurentnost i smanjuju kupovnu moć zaposlenih. Zato gledajte da biznis započnete u zemljama gde su te stope niske ili bar pristojne. Druga bitna stavka jeste da biznis započnete u nekoj zemlji gde je ekonomija razvijena – to će te videti iz podatka o broju stanovnika, BDP-u, ratnim aktivnostima i sl. Posmatranje marketa u vezi prodaje nekog proizvoda ne bih savetovao jer ima perioda kada su aktivnost male ili nadprosečno velike tako da možete izvesti pogrešnje zaključke. Držite fokus na 5-6 najrazvijenih zemalja u eRepu i odlučite se za njih ako ne otvorite biznis u sopstvenoj zemlji. Ezgotiku ostavite za kasnije kada budete imali dovoljno iskustva jer ono što ne platite na mostu (jeftina kompanija, niske plate, stabilna valuta) platiće te na ćupriji (nedostatak radnika, mrtvo tržište, mala kupovna moć stanovnika).

...............

Em


PS. nastaviće se .... ukoliko bude interesovanja, normalno kroz vote i sub.