Stratégiai kisokos - vigyázz, nagyon hosszú!

Day 616, 14:38 Published in Hungary Hungary by Hadugyminiszterium
Pár kezdő játékos kérte, hogy tegyük számukra is érthetőbbé a háború stratégiáját…

Ez a cikk nekik szól 🙂 Az alábbiakban az alapokat, a szabályok és kifejezések magyarázatát találod.

Mielőtt továbbmész, nyisd meg egobba.de -t és egy külön ablakban http://www.erepublik.com/en/country/Hungary ezek nélkül nem érdemes stratégiáról beszélni...

1, Casus belli, hadiok
Na, ahhoz erepen nem kell sok. Elég egy ritka nyersanyag. De annó pl Románia konkrétan unaloműzésből szállt meg minket 🙂
De azért a fő ok mindig a gazdaság. Nyersanyag kitermelő céget olyan régióban érdemes alapítani, amely az adott nyersanyagra „HIGH” vagyis magas. Ezekből kevés van, viszont az innen származó adóbevétel magas, illetve erre lehet építeni feldolgozó ipart. Arról nem is beszélve, hogy a játék alapja a háború – ekkor fogy a fegyver (vas alapú) és a gift (gyémánt alapú) ezért kellenek a különböző intézmények (kórház, védelmi rendszer – fa alapú). Háború nélkül főleg a fegyver és a gift piac pang, illetve sokan elunják a játékot és jobb esetben kétkattossá válnak. Rosszabb esetben abbahagyják a játékot, legrosszabb esetben ezt úgy teszik, hogy vagyonukat nem hagyják az államra.

2, MPP Mutual Protection Pact = Kölcsönös Védelmi Egyezmény, alapok.
Mielőtt megtámadunk egy régiót érdemes körülnézni, mi védi. Egobba-n könnyű megállapítani, hogy az adott régió EREDETI régió vagy sem. Ha nem eredeti, akkor nincsen semmi gond, de ha eredeti, akkor meg kell nézni az ország leírásban az ALLIENCES fül alatt, milyen országokkal szövetséges az illető. Ugyanis ha eredeti régiót támad meg valaki, akkor a háborúba a megtámadott oldalán belépnek a szövetségesei. Ez azt jelenti, hogy (ahogy most a románok az USA oldalán) a szövetséges országok lakói otthonról is részt tudnak venni a harcban. Sőt, azokkal a szövetségesekkel, amelyekkel közös határa van a támadónak külön háború is nyílik. Ráadásul, ha volt olyan ország, amelyik mindkettőjükkel kötött MPP-t akkor a támadó oldalon az automatikusan megszűnik! Nagyon meg kell fontolni tehát egy ország EREDETI régiójának beütését. Fontos megjegyezni, hogy csak azt az MPP-t aktiválják, amelyik az „attack” gomb megnyomásakor aktív. Amit később kötnek, akárha a csata alatt is fejeződik be a szavazás, az nem kapcsolódhat be, csak újabb eredeti régió megtámadása esetén. Az MPP ennél több, kicsit később részletezem tovább.

3, Háború indítása
Ahhoz, az egyik ország megtámadhassa a másikat, nyitott háború kell. Nem elég MPPn keresztül az ellentétes oldalon állni. Ha megnézed az ország leíráson belül a „Military” fület ott találod meg a nyitott háborúkat.
A, Hadüzenet: Ez az alapmegoldás. Az elnök benyújt egy törvényt (ilyet csak az elnök tud) hogy hadba akar vonulni valaki ellen. A kongresszus elfogadja (egyszerű többség is elég) ezzel megnyílik egy új háború. Az így nyitott háborúban a hadat üzenő fél huszonnégy óráig birtokolja a kezdeményezést – ebben az időtartamban csak ő támadhat.
B, MPPn keresztül: A hadüzenet nagyon drága. 200 gold+ a támadó harcképes lakosság számának 10%-a goldban. Tehát ahhoz, hogy Magyarország bárkinek hadat üzenjen, jelenleg kb 1700 (200+15000*0,1) goldot kellene kifizetni. Ez irgalmatlanul nagy összeg. Arányaiban nézve a kisebb országoknak még inkább megterhelő. Viszont automatikusan új háború nyílik, ha megtámadunk egy olyan országot, amelynek MPPje van egy szomszédunkkal. Ezt tettük pl Horvátország és Anglia esetén. Volt osztrák-horvát illetve osztrák-brit MPP, beütöttük őket és lett nyitott magyar-horvát illetve magyar-brit háború, mivel határosak voltunk Horvátországgal illetva Angliával. Bonyolultnak tűnik, de a kusza szövetségi rendszerek és a köztük lavírozó kicsi semleges országok miatt manapság ez a bevett módja a háború megnyitásának. Lényegesen olcsóbb (egy MPP 30 gold), de a harmadik ország MPP jének beütése kockázatot is rejt, illetve így nincs meg a kezdeményező fél 24 órás előnye a csatanyitásra.

4, Csatanyitás
Az elnök privilégiuma, övé a NAGY PIROS GOMB. Csak olyan régiót támadhat meg, amelynek aktuális tulajdonosával nyitott háborúban van, és amelyikkel határos valamelyik saját régiója. A csatanyitás költsége 50 gold + az ott lakók (org és személy) számának 25%a goldban. Tehát ha a régióban 1000-n leknak, a csatanyitás 50+1000*0,25=300 gold. Ezért költöztetjük a megszállt, és fontos régiókra a lakosságot – hogy drágább legyen megtámadni (és nyilván teszünk le kórházat, hogy tudjanak harcolni). A csatanyitásnak még kettő feltétele van: a támadó nem lehet blokkolva és a megtámadott országgal szemben nem lehet büntetésben. Részleteket alább.

5, Blokkolás
Akit támadnak, az nem tud csatát nyitni. RW nem számít támadásnak, de minden más igen. Mindegy, hogy áll az adott csata, hogy MPPk érintettek-e, eredeti terület vagy sem - akit támadnak, az nem nyithat csatát. A blokkolás tehát az, hogy két ország háborújában egy harmadik beleszól és megakadályozza az egyik felet a csatanyitásban. Ezt tették a spanyolok és a koreaiak a franciák illetve az oroszok ellen, hogy megakadályozzák Kanada/USA további támadását. Ez az alap, majd még részletezem tovább.

6, RW – Resistence War, függetlenségi háború.
Az RW-t bárki elindíthatja, bármikor. Csak épp pénzbe kerül, ugyanannyiba, mintha megtámadnák az adott régiót. Csak olyan terülten indítható RW, amelyik megszállás alatt van, tehát nem eredeti tulajdonosához tartozik. Az RW ben a megszálló ország lakosai harcolhatnak, mindenki eldöntheti, hogy a felkelők vagy a védők oldalán küzd (sima csatában ugyebár csak az adott ország mellett vehet részt az illető). Ha az RW sikerül, akkor az RWt indító személy külön medált kap (Resistence Hero) és a régió eredeti tulajdonosához kerül. Az RW ritkán sikeres, többnyire államközi szerződések nyomán vagy taktikai okokból szabadítanak fel kis értékű régiókat. Viszont elterelésnek, sebzéselvonásnak minden nagyobb háborúban rutinszerűen, van, hogy naponta többet is indítanak. Mókás, hogy a felkelés leverése EREPEN azt jelenti, h küldjük le a falat mínuszba, vagyis szabadítsuk fel a régiót.

7, A csata
A csata kezdetekor a támadó és a megtámadott ország „main event” oldalán megjelenik a hír és a rámutató link. Az esetleges MPPk lakosai újságokból vagy a nemzetközi eseményeket böngészve találhatnak rá. Az RW csak az érintett ország eseményei közt (és persze a nemzetköziben) jelenik meg. A csata lényegében kőműves munka, van egy fal, amit le kell rombolni a támadóknak illetve fel kell emelnie a védőnek. A fal kezdő magasságát a régió lakossága és az esetleges védelmi rendszer határozza meg, néhány ezertől a sokszázezerig terjedhet. A csata alapvetően 24 órán át tart, ennyi idő alatt a támadónak legalább a fal kiinduló magasságának megfelelő damaggel többet kell bevinni, mint a védőnek (conquered, a fal mínuszban van), míg a védőnek elég ha 1 dmg ponttal többet visz be, mint a támadó (secured, a fal az eredeti szint felett van). Ha egyik feltétel se teljesül, amikor a visszaszámlálás eléri a nullát, a csata addig folytatódik, amíg egyik vagy másik irányba el nem dől.

8, Tankolás
Minden játékos a 15-s szintig naponta 20, az felett naponta 40 úgynevezett wellness packot (WP) vásárolhat. Egy WP 2 gold, és 10 wellness pontot ad. Épp annyit, amennyit egy ütéssel veszt. Akinek sok pénze van, így az alapvető kórházas körön (Q5s kórház=50+wellness=5 harc) és a giftelős körön (1 nap 10 gift= 1 harc) felül további ütéseket vihet be. Ha megnyomod egy csatában a „FIGHT” gombot, az új lapon (ahol kiadja, h mekkora értéket harcoltál), alul megtalálod a „buy wellness pack” gombot. NE NYOMD MEG! Azonnal levonja a 2 goldot, és hozzáad 10et a wellnessedhez. Azok, akiknek van erre pénzük, százas wellnessen (ekkor a leghatékonyabb a harc) ütés-WP-ütés-WP köröket futnak amíg a pénzük tartja vagy el nem érik a limitet. Ez a tankolás. Persze, ha két goldért üt a harcos, akkor azt illik magas értékű fegyvert is vennie (1Q5= 1,-1,5 gold). Tankolni bárki tud, de igazán komoly tankolást csak állami szervezésben lehet megejteni, erre csak az államnak van elég pénze hosszútávon. Az állam meg nyilván a legerősebb katonáit tankolja, mert azt éri meg. Egy mai csúcsharcos Q5-tel, 100as wellnessen „Field Marshall” ranggal minimum 300 felett üt (mivel ez főleg STR függő, ez az érték nap mint nap nő egy kicsit). Negyven WP vel és számolva ez naponként minimum 12000 damage. Ehhez jön a kórházas kör (5 ütés, bár csökkenő wellnessen) és a giftelős kör, majd ugyanezt ugye napváltás után is megteheti. Ez összesen harmincezer közeli dmg bevitele lehet egyetlen tanknak két full tankból. És alsó hangon háromszáz goldból. A tankolás tehát méregdrága dolog, minden országnak más az erre vonatkozó stratégiája anyagi lehetőségektől a csata fontosságától és persze a rendelkezésre álló tankok számától és erejétől függően. Egy jó tanács: 10-es STR alatt ne használj WPt, nem éri meg! Ötös STR alatt csak Q1es fegyót érdemes venni, és csak az első ütésre (90 feletti wellness). 5-7 között egyre több további ütésre is érdemes Q1et venni. 7-estől éri meg a első ütésre a Q2 kb 8-tól a Q3, 9-10 között kezdődhet óvatosan a Q4, de Q5-t STR15 alatt még állami szinten se éri meg. Egyszerűen nem ad annyi plusszt, amit az ellenfél kétkattosai ne egyenlítenének ki, vagy amit az árkülönbözetből vett több, gyengébb fegyverrel gyengébb katonák ne tudnának hozzáadni. Ehhez a gondolathoz tartozik, hogy inkább üss kettőt kisebb fegyverrel mint egyet nagyobbal és egyet puszta kézzel. Két Q1 ütés nagyobb dmg mint egy Q2 és egy üres, pedig az áruk nagyon hasonló! (Lisztes commentje nyomán)

9, leharcolás
Bizonyos rendkívül fontos és kiélezett csatáknál a sereg vezetése kér ilyet a katonától. Lakosságtól eddig tudtommal kétszer kértünk – WSR&Podóliánál és Dniprónál. A seregtől sűrűbben. 🙂 Ez azt jelenti, hogy kórház után az ember megint harcol ötöt és alacsony welnessen éjszakázik, másnap egyet üt és kórház (gyógy ütés). A nagy hibája, hogy az ember sokszor kénytelen alacsony wellnessen dolgozni, és ez árt a gazdaságnak, ezért nem kérünk ilyet a lakosságtól, így te se tedd amíg erre a Hadügyi Közlöny nem utasít.

12, Visszavonulás
A csata alapvetően 24 órán át tart, de az elnöknek lehetősége van visszavonulni (retreat) a csatából. Ekkor a csata megszűnik, ha a támadó vonult vissza, akkor nem változik semmi, ha a védő, akkor elveszti az érintett területet. Csakhogy ez nem mindig és nem mindenhonnan lehetséges. Nem tud visszavonulni az ország utolsó régiójából (ennek elnöki TO esetén van/volt jelentősége). Nem tud visszavonulni RW ből. Ha többen támadják a régiót csak az ELSŐ támadásból vonulhat vissza. Ilyenkor a második-harmadik stb támadás lezárul (illetve ha RW volt, akkor az), nincs nyertes és vesztes, így büntetés sem. Persze, ha egy régiót többen támadnak, és az első támadó visszavonul, vagy az RW elbukik, akkor a többi csata megy tovább. Ha az első csata győz, akkor a többi csata győztes nélkül lezárul.

11, A csata vége, a büntetés
A csata végén (akár normál vége, akár hosszabbítás akár visszavonulás), ha a védő fél nyer, akkor megszerzi a kezdeményezést, más nem történik. A támadó (RW ben a lázadók) győzelme esetén a régió gazdát cserél, a támadó a védő fél kincstárának kis részét megkaparintja. A kórházak, védelmi rendszerek megszűnnek az adott régión. A cégek működnek tovább, de már csak az új ország piacára termelhetnek (plussz az esetleges licenszek) és oda fizetnek adót is. A csatát elvesztő ország (akár rendesen elvesztette, akár visszavonult) 24 órára büntetésbe kerül a győztessel szemben (RW esetén nincs büntetés). Ez azt jelenti, hogy 24 órán át nem indíthat támadást a győztessel szemben! De csak vele szemben nem! Tehát ha a megtámadott visszavonul, akkor másik fronton (hacsak nincs ott büntetésben) támadhat. Ezzel elveszít egy régiót, de esetleg megszerezhet egy másikat. Ezt játszották el az amerikaiak és a kanadaiak, Amerika visszavonult az oroszok ellen, Kanada visszavonult a franciák ellen. Így mindkét oldal felszabadult a támadással együtt járó blokk alól. Az amerikaiak támadhatták a franciákat (hiszen az oroszokkal szemben volt büntetésük a visszavonulás=csatavesztés miatt) a kanadaiak meg az oroszokat (franciákkal szemben volt büntetésük). Bárhogy is ér véget a csata, a lezárásakor épp a legtöbb damaget bevivő támadó és védekező katona Battle Hero medált kap.A büntetés alól egyetlen kibúvó van, hogy amíg van folyamatban aktív csatánk azzal szemben akivel szemben veszítettünk, addig nem kapunk büntetést. Tehát a 24 órás büntetés csak utolsó harcoknál lép érvényben.

12, A kezdeményezés
Ahogy talán a fentiekből is kitetszik, és majd később a blokkolás kifejtésében még egyszer rátérek, a KEZDEMÉNYEZÉS az egész háború kulcsa. Amíg támadhatunk, addig nem tudnak támadni minket, viszont ha ezt a jogot elveszítjük akkor nehéz visszaszerezni. Ezért ütünk be folyamatosan értéktelen régiókat és sokszor hagyjuk a csatát elbukni, mert nem az a lényeg, h minden csatát megnyerjünk, hanem hogy az összes ellenfél, folyamatosan vagy büntetésben legyen vagy még inkább támadás alatt. Ezért ütünk be egy második régiót, ha egy csata vesztésre áll. Kaliforniát, PEI-t, Washingtont, Georgia-t azért kellett akár tankolással is megnyernünk, mert nem volt más régió, amit támadhattunk volna, ha elvesztjük azokat a csatákat (Hawaii-val csak California, Alaskaval csak Washington határos stb), akkor a kezdeményezést is elveszítjük. Ugyanezért engedték át viszonylag könnyen Hawaii-t és másodjára Alaska-t, mert innen csak egy-egy régióba léphettünk tovább, inkább fárasztottak minket abban bízva, hogy megállítanak bennünk egy lépéssel később.

13, MPPk támadásban
Onnantól kezdve h valaki megtámadta egy ország eredeti területét a nyitott háborúba a megtámadott oldalán az MPPk is bekapcsolódnak. Mindegy, hogy támadásról vagy védekezésről, eredeti vagy nem eredeti régióról van szó, van szó, amíg a háború nyitott addig az aktív MPP k részt vehetnek minden csatában. És persze, ha így szövetségben elég erősnek érzik magukat, akkor beüthetik a támadót eredeti területen, aktiválva ezzel az adott ország MPP it, így szövetség-szövetség ellen harcolhat, mint a jelenlegi világháborúban.

14, blokkolás tovább
Alapvetően a blokkolás arról szól, hogy megtámad valaki egy régiót, elveszti a csatát, és huszonnégy óra büntetésbe kerül. A sima blokkot könnyű kijátszani egy visszavonulással, ha nem gond, h a blokkoló ország így akár új régióikkal lehet határos, amiken folytathatja a blokkot. De ha megtámadott nem is vonul vissza, a támadás kivédekezésével átszáll rá a kezdeményezés joga és ez kínos lehet – lásd Észak-Korea.
Viszont a kezdeményezést birtokló országnak (amíg nem blokkolják) joga van több csatát is megnyitni, ha több régiót is tud támadni. Így a végtelenségig blokkolhatja a másik országot, mert mielőtt végig érne az egyik csata, indítják a következőt - ez a „permablokk”. Kibújni alóla nehéz. A sorozatos visszavonulás csak ideiglenes megoldás. Mostanában párszor sikerült megoldani, hogy megnyertünk egy csatát és pár másodperccel a vége előtt az összes többiből ami az adott fronton zajlott visszavonultunk, így átvettük a kezdeményezést. Ez azért lehetséges, mert mindig az időben utoljára lezárt csata végkimenetele dönt a büntetésről. Persze ez régiók feladását jelenti, és nem minden régióból vonul vissza az ember szívesen, ha meg is tudná védeni. Egy Q5 kórházzal, High nyersanyaggal vagy 800 lakossal rendelkező régió olyan érték, aminek elvesztését (mégha csak az ellentámadás 24 órájára is) nehéz politikailag megmagyarázni. Viszont egy ilyen régió támadása nagyon drága – kérdés, megéri-e a blokkolóknak.
A blokk utolsó típusa a „fullblokk”. Ez azt jelenti, hogy a blokkoló támadás előtt RW-t indítanak a megtámadandó területen. Ebből következik, hogy ilyet csak nem eredeti régión végrehajtott blokkolásnál lehet csinálni. A lényege az, hogy RW ből nem lehet visszavonulni (lásd 6-os pont) viszont ha több csata fut, akkor csak az elsőből (lásd 10-es pont) lehet. Tehát ha indul egy RW majd a blokkoló célú támadást indítanak a régión, onnan a megtámadott az RW végéig akkor se tud visszavonulni, ha akar, így blokkolva van. Blokkolásra mint látható legjobban értékes terület vagy RW-zhető terület alkalmas csak, mivel stratégiai okokból a taktikázó országok bárhonnan (ami nem jelent komoly veszteséget) hajlandóak visszavonulni a kezdeményezésért.

15, békekötés
A háborút békekötés zárja le. A békét bármelyik ország elnöke indítványozhatja, de mindkét kongresszusnak jóvá kell hagynia. Ha ez megtörténik, a háború lezárul. Fontos, hogy amíg a szavazás tart, lehet csatát indítani! MPP-vel terhelt háború esetén, a két fő ország (tehát aki beütötte az MPPt és akinek az MPPit beütötték) köthet békét egymással illetve a másik oldalon aktivált szövetségesek bármelyikével. Ha a két kiindulási ország egyezik meg, a háború lezárul. Újabb háború nulláról indul - az eredeti régió megtámadásig az MPPk nem vesznek részt a küzdelemben. Ha az egyik alap ország az egyik szövetségessel köt békét, akkor az adott szövetséges kerül ki a háborúból – mindaddig, amíg az MPPt nem aktiválják megint eredeti régió támadásával.

Körülbelül ezek az alapok. Innen indul a TÁNC. A lehetőségek száma végtelen. Javasoljuk mindenkinek, aki szeretne belemélyedni, hogy tanulmányozza alaposan gobbát, próbálja meg kitalálni a következő lépést, a miérteket és a hogyanokat. Csöppenjetek be a csatikra, kérdezzétek a tapasztaltabbakat, akár minket is.


a cikket Armande Xavier, Kampec és rlazol állította össze