Statistika poslovanja NBBiH

Day 907, 06:32 Published in Bosnia and Herzegovina Bosnia and Herzegovina by Cyboss
Satistika poslovanja Narodne banke BiH 10/2009-03/2010

Prošlo je vise od pola godine otkako je predsjednički kandidat Bosna_United najavio da će njegovi kandidati davati izvještaje za novčane transakcije na Narodnoj banci. Pola godine je razuman period da se uradi svojevrsna rekapitulacija, tj. da vidimo zašto smo tačno tražili izvještaje (i imamo li neke dugoročne koristi od njih).

Koga zanima rekapitulacija u brojevima, može je pregledati ovdje:
.

Kandidati koji su davali izvještaje su:
Toroman, mart 2010
Sirbeg, februar 2010
Toroman, januar 2010
Emir Ribic, decembar 2009
Misteriosa/Simonica, novembar 2009
Bosna_united, oktobar 2009




Kako je rađen proračun?

U izvještajima su postojala četiri parametra:
- Početno stanje na NBBiH (kada je banka preuzeta)
- Krajnje stanje na NBBiH (kada je banka predata)
- Suma svih transakcija iz banke (rashodi/budzet: vojska, Privredna banka, BTF, infrastruktura...)
- Suma svih transakcija prema banci (prihodi: medalje, donacije gradjana, Privredna banka, štampanje i prebacivanje novca s državnog računa...)


Svi ovi parametri su izraženi u gold i BAM (ako je postojala treća valuta, pretvorena je u GOLD)



Na prvi pogled, logično bi bilo zaključiti da vrijedi formula

Početno - krajnje + prihodi - rashodi = 0,

ali to nije tačno, zato što postoji promet na Monetary marketu: razmjena novca. Država štampa BAM i plasira ga u državu u (ne)ograničenim količinama. To je peti parametar koji je također jako bitan.



Predsjednici su svoj mandat ocjenjivali na različite načine (uglavnom kako im je najviše odgovaralo). Dok je jednima bilo u interesu dokazati kako su prodali puno BAM, drugima je bilo u interesu pokazati kako su ostavili u NBBiH jednaku ili veću količinu novca. Jedno je sigurno: izbjegavalo se pričati o štampanju novca.

Generalno gledajući, najuspješniji mandat je onaj toromanov - što su uostalom pokazali i national goalsi (sva tri ispunjena, jedini put u povijesti eBiH). Znači: dobili smo porast stanovništva, povećao se broj golda u državi, a time i investicije i proizvodnja (BDP), a i razmjena golda na MM.

To vrlo dobro pokazuju i ovi grafikoni:

http://slike.hr/slike/g/gold_78006.jpg" />
Slika 1. Stanje i protok golda na NBBiH

http://slike.hr/slike/b/bam_f3b7c.jpg" />
Slika 2. Stanje i protok BAM na NBBiH


Kako iščitavati grafikone?
Prikazana su četiri gore spomenuta parametra (peti je izbačen zato što je početno stanje za tekući mjesec jednako krajnjem stanju za prethodni mjesec) i njihova tendencija kroz mjesece.

Tako vidimo da je toroman naštampao najviše BAM (80.000, ipak duplo manje nego DSS), potrošio najviše BAM, ali da je i najviše golda pristiglo sa MM.
(postoji mogućnost da je neko pisao svoj izvještaj bez povlačenja novca sa MM, što unosi određenu grešku u proračun - mislim da se takvo nešto desilo između toromanovog i sirbegovog mandata, jer je prevelika razlika u MM poslovanju)

I dok protok BAM ne prikazuje vjerno tendenciju u kojem se smjeru kreće država (prvenstveno zbog štampanja BAM koja ne zavise od stanja u državi nego njihovu štampu diktiraju predsjednik/kongres po svom nahođenju), grafikon koji pokazuje golde puno jasnije ilustira kretanje eBiH privrede - jer gold se ne može naštampati. Može se samo kupiti (što je u eBiH sigurno zanemariva cifra) ili otkupiti od građana. A ako je manje građana manje će biti i golda. I ako su uslovi loši (male plate, visoke cijene), građani će napustiti zemlju ili barem kupovati vani. Što znači da neće kupovati državne BAM-ove.

OVI IZVJEŠTAJI KOJE SMO IMALI SU JEDNA FENOMENALNA STVAR I U OVOM TRENUTKU JEDINI NAČIN DA SE ARGUMENTIRANO PRIKAŽE RAD VLADE. Nisu bili savršeni, ali imali smo mehanizme da ih napravimo kvalitetnijim iz mjeseca u mjesec.


Sva ona prepucavanja "vi ste štampali onoliko, mi smo ovoliko", "mi smo u plusu", "mi smo ostvarili veći profit na MM" i slično nebitna su. Služe samo za dnevnopolitičke potrebe. I oni koji će se javljati da bi optuživali neka se prije javljanja zapitaju jesu li učinili išta da se ovaj sistem nastavi primjenjivati.

Ovaj članak sam napisao ne da bismo pljuvali jedni po drugima, nego da bismo shvatili kako su neke stvari koje smo imali (poput ovih izvještaja) predobro postignuće da bismo ih se tako lako odrekli gotovo preko noći. Nisam siguran koliko ih zemalja u eSvijetu ima, ali nije velik broj. Radi nekoga smo ostali bez njih, a to odgovara izgleda svima (barem volja birača to pokazuje).

A tu se ne moze puno učiniti.