SRJ - Strateški razmeštaj jedinica (primer: bitka za Liaoning)

Day 966, 07:21 Published in Serbia Serbia by Adamantum


Zdravo, dragi čitaoci, evo mog prvog članka u V2-u 🙂

U ovom članku ću takticizirati o tome gde je najbolje postaviti se na odbrambeni položaj na bojnom polju. Uzeo sam za primer bojno polje Liaoninga, ali se sve što na njemu pokažem može vrlo lako preneti i na ostale bitke. Članak će biti malo duži, pa ako vas mrzi, ne morate čitati zakošen tekst (italik), to su uglavnom nebitne stvari, a ako vas baš mrzi možete i da samo gledate slike i čitate objašnjenja njih i boldiran tekst.

Uvod (slobodno preskoči)

Siguran sam da se i vi, kao i ja, kao i svetska i lokalna ekonomija, u stvari, i dalje oporavljate od 'kulturnog šoka' prelaska na V2 ekonomiju. U svakom slučaju, stvari bi trebalo da polako same od sebe (uz malu pomoć ticketa koje šaljemo adminima) dođu u koliku - toliku ravnotežu, makar što se tiče plata i cena oružja. Bilo je već mnogo članaka na tu temu, i ja neću pokušavati da pronađem toplu vodu i trućam dalje oko toga.
Ali, to je još i u redu, mene mnogo više brine novi vojni modul, odnosno to koliko se spremamo za njega. Razorov članak jedan od ređih na tu temu. Iz onoga što sam čitao po stranoj, najviše američkoj štampi, čini mi se da će oni u V2 ratni modul ući malo spremniji. Na primer, sviđa mi se njihov projekat gradnje bolnica i odbrambenih sistema Project Mayhem (ne znam da li su svi Ameri opsednuti Fight Club-om, ali tako izgleda 😛). No, sve to na stranu, mnogo je bitnije koliko spremni MI uđemo u V2 ratni modul (svaka čast Krikanki na blagovremenom predlaganju postavljanja bolnice i odbrambenog sistema u LKu).


Sad, da pređem na stvar.

Danas sam primetio ovaj interesantan članak našeg dragog štrumfa montaigne-a, koji me je podsetio da su battlefieldovi aktivni, iako je napad još uvek onemogućen. Naravno, odmah sam pogledao mapu Liaononga (ulogovao se u betu, otvorio neku završenu bitku za Liaoning, prekopirao link do bojnog polja i otvorio ga u normalnom erepu). Evo kako ona izgleda:


Mapa bojnog polja Liaoninga. Crvene strelice: napadačka zona, plave strelice: odbrambena zona, žuti šestougao: glavni grad, sivi trouglovi: gradovi. Na mapi nisu prikazane bolnice i odbrambeni sistemi, ali će uskoro biti postavljeni. Kliknite na mapu za veću sliku. Link do mape bez oznaka: klik, link do cele verzije mape: klik

Liaoning sam izabrao iz očiglednih razloga - najvrednija kolonija Phoenixa, najvrednija naša regija, kao i trn u oku Amerima i Kinezima. Vrlo je verovatno da će okušati sreću i napasti ga ponovo u skorije vreme.
Naravno, samo da napomenem da sve ovo o čemu pričam možda i nema toliko smisla, nisam se preterano mnogo bavio betom i bitkama u njoj, ali strateške igre volim i igram. Tako da bi ova analiza možda pre odgovarala Blitzkriegu ili nekoj sličnoj igri, ali nadam se da donekle ima smisla.
Takođe, nemojte slušati mene, jedini koga treba da slušate je Ministarstvo Odbrane. Ja ovo analiziram čisto radi razonode.



Primer mogućih pravaca napada, i kako bi bitka mogla da se odvija, odnosno kuda bi neprijatelj mogao da krene. Klik za veću sliku.

Koliko ja vidim, admini su nam prilično olakšali posao branjenja ovakvom mapom (naravno, pod uslovom da se mapa ne promeni u budućnosti). Kao što su u V1 postojali takozvani 'bottleneck' regioni (a postoje i dalje), tako sada postoje 'bottleneck' polja na mapi bitke. Naime, bottleneck region je onaj koji predstavlja suženje koje ne može da se zaobiđe, i koje mora da se osvoji da bi se napredovalo sa invazijom. Skoro ista definicija može da se primeni i na bottleneck polja (uska grla), u tom smislu bi to bilo strateški važno polje na putu do glavnog grada ili nekog drugog dela mape koje je sa svih osim sa dve strane ograđeno vodom ili u nekim slučajevima planinama. Kao, na primer, što bi u stvarnom svetu bio Termopilski klanac. Tu, naravno, spadaju i mostovi. Jedina je razlika što se ovde usko grlo ipak može zaobići, ali samo helikopterom ili, u slučaju planina, pešadijom.


Mapa bottleneck polja. Označena su polu-crvenim, polu-plavim trouglovima. Klik za veću.

Verujem da nije potrebno da preterano mnogo obrazlažem zašto su ova polja bitna. Kao kod Termopila - ako Persijanci ne mogu da prođu kroz klanac, ne mogu da nastave invaziju na Grčku. U ovom slučaju, ako neprijatelj ne može da zaobiđe to polje, ne može da napadne ostala polja iza njega. Tako dolazimo do situacije koja je mnogo puta pominjana do sad - praktično, ako uspemo da odbranimo dva mosta preko reke (ili šta god da je) koja prolazi kroz sredinu, neprijateljski tenkovi, pešadija i artiljerija ne mogu da je pređu i mi kontrolišemo čitavu desnu stranu bojnog polja, uključujući i glavni grad. Sve u svemu, bitno je zadržati ta dva mosta, i bilo bi logično da blizu njih budu postavljeni i bolnica i odbrambeni sistem.

Naravno, mnogo lepo bi bilo da smo u stanju da branimo celu mapu, ali je to mnogo teže. Svakog ko se zatekne previše blizu neprijateljske zone će sažvakati gomila neprijateljskih vojnika još u prvih par poteza. Može to biti ma koliko jak vojnik, nije bitno. Kao što je već pominjano, sada važi sistem 'Dva loša ubiše Miloša'. Najbolje što može da postigne jeste da uspori napredovanje. Ipak, mnogo bi bio korisniji u kasnijem stadijumu bitke, bilo da napadamo ili se branimo.


Mapa regije oko gornjeg mosta. Klik za...

Po mom mišljenju, verovatnije da će gornji most pre biti meta napada, ako ni zbog čega drugog, onda zato što je na sredini mape. Takođe, na sreću, mislim da ga je lakše braniti nego donji, iz nekoliko razloga.

Prvo, tu je to veoma zgodno šumsko polje (označeno sa P) koje će davati bonuse pešadiji.
Drugo, tu NISU potencijalno nezgodna brdsko polje koje bi neprijateljski helikopteri mogli da zauzmu, pa da nam prave probleme.
Treće, čini mi se da je manje ranjiv na napad sa strane.
Četvrto, u blizini je i grad (označen sa A) koji daje bonuse artiljeriji.
Peto, naša obala kod gornjeg mosta je u obliku poluostrva, i čini mi se da je sigurnija od eventualnog proboja.

Polje H3 predstavlja ono za koje mislim da bi bilo najbolje za bolnicu čiji je poluprečnik delovanja tri polja, dok polje H2 predstavlja isto to, samo sa poluprečnikom od dva polja. Isprekidanim crvenim strelicama sam predstavio moguće pravce napada helikopterima.


Mapa regije oko donjeg mosta. Klik...

Naravno, neprijatelj nije primoran da koristi mostove. Oni su najlakši i najlogičniji putevi, ali uvek može da krene u proboj fronta bilo gde uz reku. Ono što je u V1u bilo organizovano udaranje i tenkovanje zida, sada će verovatno biti masovni tenkovski ili helikopterski napad. Proboj fronta i osvajanje par vrednih polja na našoj strani, na kojoj bi mogle da se stvaraju ostale neprijateljske trupe. Dovoljno je jedno polje da se u sledećem potezu tu stvore stotine tenkova, pešadinaca i artiljeraca. Zbog toga možda ne bi bila loša ideja i razmeštanje grupica artiljeraca duž obale, tako da budu u mogućnosti da blagovremeno reaguju i odbiju napad.

Da ne dužim više, siguran sam da sam sve već nekoliko puta smorio.

Šta je potrebno da imamo da bismo dobili odbrambenu bitku?

1. Lepo i pravilno raspoređena odbrana. Ne preblizu neprijateljske, ali ne ni samo oko glavnog grada. Lakše je braniti manji deo mape, ali to nije razlog da se zakornjačimo i ne radimo ništa. Civili bi, uz malo vođstva od strane Ministarstva Odbrane, mogli da ispune tu ulogu i više nego dobro.

2. Mobilne jedinice koje su spremne da pomažu gde je kod nas front pred pucanjem i da probijaju neprijateljski front kada se ukaže prilika. Takve jedinice već imamo u vojsci i paravojsci, ali bi trebalo da ih imamo više. Nešto što može da parira EMC-u, što nije lak zadatak.

3. Mnogo bolnica. Mnogo, zato što je i nas mnogo, i trebaće nam mnogo, mnogo lečenja da bismo se efikasno borili.

4. Dobre taktičare u Vladi, posebno u Ministarstvu Odbrane. To valjda imamo.

5. Predano i poslušno stanovništvo. Što se predanosti tiče, tu smo dobri, sa poslušnošću oduvek kuburimo, ali ćemo se valjda snaći nekako.

6. Ludake kakvi smo. To definitivno imamo 🙂

Svaka čast svakom ko je pročitao ceo članak, pet bambija za sve vas. Ako me ne bude mrzelo, možda izanaliziram i odbranu Slavonije, jer znam da bi ta bitka bila svima zanimljiva, i da je moguće da će do nje doći ubrzo 🙂 Takođe, ako me ne bude mrzelo, možda izanaliziram i napad na neku drugu regiju, ko zna... Do sledeće prilike,

Pozdrav,
Adamantum