Społeczny Fundusz Pracy, czyli reforma Państwowych Firm Pierwszej Pracy

Day 726, 16:06 Published in Poland Poland by Muchozol

Szanowni ePolacy

Mniej więcej dwa tygodnie temu, w ramach porozumień koalicyjnych i uzgodnień między ówczesnym jeszcze kandydatem PI na Prezydenta Bartem Webovskim, a Polską Partią Libertariańską, zaproponowano mi objęcie stanowiska Ministra Gospodarki i Finansów w ewentualnym rządzie przyszłego Prezydenta. Poproszono mnie o przedstawienie w skrócie mojej wizji poprowadzenia tego ministerstwa i pomysłu na reformy strukturalne.

Nie ukrywałem, że od początku grania w eRepublik byłem zwolennikiem ograniczenia roli Państwa do minimum, likwidacji państwowych firm pierwszej pracy na rzecz oddolnych inicjatyw społecznych, zniesienia zapomóg państwa (np. FPP), nieingerencji w mechanizmy wolnego rynku. Moje poglądy są zresztą zbieżne z programem Polskiej Partii Libertariańskiej – partii, z której się wywodzę i jestem członkiem od jej założenia. Przedstawiłem mój program i w ogólnym streszczeniu plan reformy Narodowych Firm Pierwszej Pracy. Zarys mojego projektu wstępnie spodobał się kandydatowi na Prezydenta i zaproponowano mi stanowisko MGiFa w ewentualnym rządzie Barta.

Gdy kandydat PI – popierany m.in. przez PPL – wygrał wybory, przejąłem tekę ministerialną. Panowała (i panuje) opinia, że po przejęciu tego stanowiska, pierwszą rzecz, którą zarządzę będzie likwidacja Państwowych Firm dla nowych. Wielu obawiało się, że w dniu, gdy przejmę stanowisko MGiFa, znikną oferty państwowych firm z rynku pracy, a same państwowe firmy zostaną wystawione na licytację 🙂 … Nic takiego się nie stało i nie stanie: przejąłem zarządzanie NBP (na spółkę z byłym MGiFem - a obecnym vMGiFem – Carbonem) z całym "dobrodziejstwem inwentarza". System, jaki do tej pory funkcjonował, nadal będzie funkcjonować i nie zamierzam wylewać dziecka z kąpielą.

Chciałbym zaproponować moją REFORMĘ. Nie polega ona na likwidacji firm pierwszej pracy, tylko na ich odpaństwowieniu (lub uspołecznieniu). Nie będzie to rewolucja tylko raczej ewolucja, czyli wieloetapowa transformacja i przejście na system, gdzie prowadzenie firm pierwszej pracy zostanie przekazane pod kontrolę pozarządowym organizacjom. Dzięki tej reformie dojdziemy do sytuacji, gdzie Państwo nie będzie prowadzić polityki społecznej związanej z zatrudnianiem nowych, a jednocześnie zachęci to wielu graczy-społeczników do rozwoju oddolnych inicjatyw społecznych, a więc do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w ePolsce. Nadal jednak Państwo będzie mogło sprawować monitoring i kontrolować sytuację na wypadek wydarzeń kryzysowych (w tym przypadku jedynym takim wydarzeniem jest Baby Boom)


ETAP 1: SPOLECZNY FUNDUSZ PRACY (SFP)

Na tym etapie zakładamy fundamenty pod funkcjonowanie przyszłych struktur, jednocześnie zachowując ciągłość obecnego systemu, tak, by zatrudnianie nowych graczy było zapewnione i kontrolowane przez Państwo.

Mamy sytuację, gdy Państwowe Firmy – podpięte pod Narodowy Bank Polski – są pod kontrolą Ministerstwa Gospodarki i Finansów.
Pierwszy etap polega na:

- utworzeniu odrębnej organizacji o nazwie SPOŁECZNY FUNDUSZ PRACY.

- podpięciu pod SFP niektórych narodowych firm pierwszej pracy (które obecnie są w NBP), ewentualnie utworzeniu lub zakupieniu pozostałych.

- W NBP pozostaną pewne strategiczne firmy służące wyłącznie polityce bezpieczeństwa Państwa lub wspomagające działania wojenne i akcje Rządu ePolskiego:
Narodowe Szpitale
Narodowe Systemy Obronne
Narodowa Piekarnia
Narodowa Zbrojownia
Narodowa Drukarnia Biletów

Będą one zatrudniać – w razie potrzeby – optymalną liczbę pracowników, ale nie będą prowadzić polityki prospołecznej, a wyłącznie realizować pewne cele związane ze strategią Państwa. W tych firmach mogą być zatrudniani członkowie Wojska Polskiego.

Narodowe Systemy Obronne i Narodowe Szpitale służą budowie struktur obronnych i szpitali (tych obu firm Reforma z oczywistych powodów nie obejmuje)
Narodowa Piekarnia służy, jako „narodowy spichlerz”: w razie sytuacji kryzysowej związanej z atakiem na nasz rynek, Narodowa Piekarnia będzie mogła wystawić swoje zapasy.
Narodowa Zbrojownia służy do zaopatrywania w broń Wojska Polskiego. (proponuję upgrade do q5)
Narodowa Drukarnia Biletów zaopatruje w bilety w przypadku akcji wojskowych i innych organizowanych przez Rząd.

- SFP na tym etapie będzie jeszcze prowadzony jest przez Ministerstwo Gospodarki i Finansów (przez MGiFa, vMGiFa lub inną osobę zarządzającą - mianowaną przez MGiFa) i finansowany z konta NBP. Ministerstwo ustala określony budżet dla tej instytucji.

- SFP utrzymuje się dzięki budżetowi państwa i dochodów z wystawienia wyprodukowanych towarów na rynek (niekoniecznie Polski). W "Narodowych Chałupach" – które przejdą pod kontrolę SFP – i przemianują się na "Społeczne Chałupy" jest ok. 70 domków q1. Dzięki ich sprzedaży (niekoniecznie w Polsce) będziemy mogli odzyskać ok. 180 golda – posłużą one na sfinansowanie zakupu (lub utworzenia) firm SFP oraz na rozruch całej „maszynki” (zakup Raw, pieniądze na wypłaty).

- W SFP pojawią się następujące firmy:
Społeczna Piekarnia
Społeczna Zbrojownia
Społeczna Drukarnia Biletów

… prócz tych przeniesionych z NBP:
Społeczne Chałupy
Społeczny Tartak
Społeczna Huta

W momencie, gdy SFP (jako oddzielona od NBP organizacja) i społeczne firmy – finansowane nadal z budżetu państwa (oraz ze sprzedaży swoich produktów na wolnym rynku) będą funkcjonować, możemy przejść do drugiego etapu:

ETAP 2: CZĘŚCIOWE USPOŁECZNIENIE SFP POD KONTROLĄ MGiF

Na tym etapie, Społeczny Fundusz Pracy przejdzie pod częściowe zarządzanie przez pozarządowe organizacje, nadal pozostając pod kontrolą Ministerstwa Gospodarki i Finansów.

- Zaproszenie do Projektu pozarządowych organizacji charytatywnych (np. Pajacyk), partii politycznych, prywatnych organizacji wojskowych, spółek akcyjnych, społeczników, wolontariuszy. Ogłoszenie konkursu na logo SFP.

- Powołanie Zarządu SFP z udziałem Państwa i wolontariuszy. Utworzenie niezależnego kanału na IRC, Gazetki SFP, działu na forum republik.com.pl , forum SFP. Im więcej różnych organizacji będzie zainteresowanych projektem, tym bardziej cała reforma będzie miała szanse na powodzenie.

- Działalność SFP będzie kontrolnie dofinansowywana przez NBP, jednak za pośrednictwem swojej gazetki i innych mediów, Zarząd SFP i działacze związani z projektem zaczną pozyskiwać środki ze zbiórek społecznych.

- Gazetka SFP będzie regularnie informować społeczeństwo Sytuacji finansowej SFP a także zamieszczać listę darczyńców (organizacje, partie, osoby prywatne).

Etap drugi będzie można uznać za zrealizowany w chwili, gdy Zarząd będzie sprawnie funkcjonował, organizacje pozarządowe, partie i wolontariusze będą współfinansować SFP i wspierać jego działanie, zostaną powołani społeczni zarządcy dbający o wystawianie ofert pracy dla nowych graczy (w różnych branżach) oraz ofert sprzedaży produktów na wolnym rynku (niekoniecznie polskim). Wtenczas możemy przejść do trzeciego etapu:


ETAP 3: SFP STAJE SIĘ W PEŁNI POZARZĄDOWĄ INICJATYWĄ SPOŁECZNĄ.

Czyli docelowy etap reformy 🙂

- SFP staje się organizacją użyteczności publicznej. Państwo przestaje dotować SFP, które pozyskuje środki finansowania wyłącznie z darowizn, dotacji innych pozarządowych organizacji, sprzedaży wytworzonych produktów na markecie, ewentualnie innych źródeł (gra na MM, organizowanie społecznej loterii…)

- Państwo przestaje finansować zatrudnianie nowych graczy, dzięki temu może wykorzystać zaoszczędzone pieniądze do innych celów: na prowadzenie wojen, powiększenie liczebności Wojska Polskiego, redukcję podatków, itd… Można jednak przyjąć wersję, że jeden reprezentant Rządu lub Kongresu (np. vMGiF) będzie nadal zasiadał w zarządzie SFP jako obserwator.

- Reforma przyczyni się do aktywizacji graczy i budowy społeczeństwa e-obywatelskiego dzięki temu, że będzie wymagała współpracy Rządu, kongresu, partii politycznych, organizacji pozarządowych. SFP zaktywizuje społeczników i graczy chcących pomagać nowym.

- Na wypadek Baby Boomu, Rząd wspólnie z Zarządem SFP będzie miał możliwość ogłosić STAN WYJĄTKOWY: powracamy tymczasowo na czas trwania BB do drugiego etapu. Rząd w razie potrzeby wspomaga SFP, jednocześnie uruchomiona zostaje ogólnonarodowa kampania obywatelska wspierania SFP.



Zapraszam wszystkich do cennych i konstruktywnych uwag na temat tego projektu. Chciałbym zapoczątkować narodową debatę na ten temat.

Pragnę zaznaczyć, że projekt tej reformy przedstawię Kongresowi i jeżeli Kongres go odrzuci, uszanuję tę decyzję i nie będę zgłaszał sprzeciwu, gdyż ponad wszystko jestem zwolennikiem demokratycznych procedur.

Jeżeli PLAN MUCHOZOLA podoba się wam, zapraszam do współpracy, jeżeli w większości będziecie uważać, że „MUCHOZOL MUSI ODEJŚĆ” to odejdę 🙂

Muchozol
Minister Gospodarki i Finansów