Serbia bankrutem? Rhone Alps nie takie piękne jak się zdawało.

Day 944, 06:41 Published in Poland Poland by Adelante88
http://i338.photobucket.com/albums/n402/CATAquiller/erep/faktoria.jpg" />


Dzisiaj prawdziwa perełka, mianowicie sprawozdanie finansowe ministra Narodowego Banku Serbii (NBS). Miałem trochę problemów z tłumaczeniem, gdyż Google nie wszystko wyłapało - autor widocznie używał pokręconego serbskiego.

Jeśli ktoś zna serbski i umie się połapać - tutaj znajdziecie spreadsheet w którym widać wszystkie finanse Serbii jak na dłoni. Wprawdzie nie ma zaznaczonych przychodów z takich regionów jak LK - ale ichni minister sam zauważa, że ciągła obrona LK kosztuje Serbów zbyt dużo, co stawia pod znakiem zapytania opłacalność tego regionu.

Teraz trochę cyferek:

Stan NBS na dzień 6 czerwca: 3900 golda.
Długi Serbii wobec krajów PHX na dzień 6 czerwca: 8750 golda.

Stan NBS po II bitwie w LK: 5500 golda (podreperowany pożyczką od rosjan).
Długi Serbii po II bitwie w LK: 12 740 golda.

Lista wierzycieli:

Brazylia - 2000
UK - 3000
Dejan J. - 650
UNL - 500
Ernst - 400
NicoSianipar - 500
Garda - 690
Rosja - 5000



Tak wygląda skarbiec Serbii na chwilę obecną.


Jeżeli założyć, że walczyć o LK będziemy co miesiąc - w takim tempie Serbia prędzej sama pozbędzie się tego regionu z uwagi na coraz większe koszty jego obrony. Z drugiej strony, po ostatniej utracie RA i Akwitanii EDEN może nie być w stanie wypracować odpowiednich funduszy na ciągłe oblężenie.

Serbia zdaje sobie z tego sprawę, że jeśli szybko czegoś nie zrobią mogą stoczyć się równie szybko co Indonezja. Zorganizowali więc naprawdę potężną akcję MM, wspieraną przez władze centralne. Do subowania jest ponad 600 (!) gazet a wszystkie upakowane w jednym arcie.



Rodańskie lasy warte są grzechu.


W Rhone Alps z kolei trwa burza wywołana przez niekończące się spory pomiędzy Francuzami a Węgrami. Sytuacja przypomina tą sprzed roku, gdy negocjowano oddanie Urals Region rosjanom. Wynika z nich, że obie strony nie dogadały się ostatecznie i mają do siebie zastrzeżenia. Mediacji podejmuje się montaigne obiektywnie wypunktowując sporne kwestie. Nawet sam Feherlofia popełnił artykuł na ten temat..

Ale o co chodzi?

Niektórzy Francuzi uważają, że gdyby nie bitwy o RA i Akwitanię, Phoenix i Węgry nie miały by co zrobić z 'nadwyżką golda'. Autor skutecznie kontruje ten argument twierdząc, że była masa innych wydatków - chociażby pokrycie Serbskiego długu lub kupno szpitali na terenach węgierskich czy też skupienie się na krajach takich jak Indie, RPA etc.
Rhone Alps urosło u Francuzów do rangi symbolu opresji i zniewolenia - dlatego tak bardzo chcą odzyskać ten region mimo że jego wartość jest dużo mniejsza od surowcowych 'rajów na ziemi' jak Western czy Eastern Siberia.
W sporze tym Francuzi również podnosili argument, że mają prawo do decydowania o przyszłości swoich rdzennych regionów - zapominając o ogromnym wkładzie Phoenixu w ich odzyskanie. Autor zauważa tutaj, że kompromis polega na wyzbyciu się dyktatury - z obu stron.

Węgrom z kolei zarzuca się, że chcą przejąć RA na zawsze - co nie jest prawdą. Optymalną dla nich umową byłoby 6 miesięcy, by przedsiębiorcom zwróciły się koszty postawienia firm. Francuzi z kolei upierali się na 3 miesiącach. Francuzom opłata 2000 golda wydaje się zbyt mała, więc autor przytoczył przykłady: Karnataka, Szlezwik-Holsztyn, gdzie opłaty są dużo niższe - a w przypadku Słowenii nawet symboliczne. Motaigne wylicza, że RA jest warte maksymalnie 1000 golda na miesiąc i Francuzi powinni docenić wkład Węgrów w jego odzyskanie.


Na koniec autor dochodzi do zaskakujących wniosków - twierdzi, że cała ta toksyczna sytuacja nie sprzyja rozwojowi stosunków francusko-węgierskich i tylko zatruwa umysły i serca. Proponuje więc sprzedać RA trzeciej stronie - Hiszpanii/Polsce/Rumunii bądź Chorwacji. Wątpię by do tego doszło - prędzej Węgrzy zdecydują się na wyższe stawki bądź zwyczajnie przetrzymają region siłą.
Wśród komentarzy pojawiają się inne rozwiązania: Wydzierżawienie na 6 miesięcy za 1k/miesiąc, wzajemne wsparcie wojskowe na wypadek ataku (min. 800k dmg) oraz dołączenie Francji do Phoenixu. To już jest znacznie bardziej prawdopodobne wyjście z tej sytuacji.



Co z tego wszystkiego wyjdzie, dowiemy się pewnie dopiero w V2.