Seimo nario ataskaita + kandidato programa

Day 1,432, 02:16 Published in Lithuania Lithuania by iPSiArt

Prabėgo mėnuo eLietuvos Seime. Žinau, kad prieš mėnesį kiek nusikaltau savo principams, apsisprendęs kandidatuoti paskutinę akimirką – be programos, be prisistatymo. Šį kartą bandau pasitaisyti.

Nuomonė apie santykius Seime

Savo nuomonę apie Seimo darbą pateikė Šypsnius , ir pats negalėčiau teigti, jog jis smarkiai klysta. Iš tiesų, mūsų pirmoji darbo savaitė prasidėjo nuo stiprių ginčų su kai kuriais Vyriausybės nariais, maniusiais, jog vienintelis dalykas, ką gali naudingo nuveikti Seimo nariai – įsijungti į ministerijų darbą. Dalis Seimo narių taip ir padarė, kita vertus, tai nedaug ką pakeitė mūsų bendravime su atskirais Vyriausybės nariais. Sulaukėme replikų, jog Seimu negalima visiškai pasitikėti, jog čia atėję trolių, trukdančių normalų darbą (?), arba kandidatuojančių tik dėl 5 gold. Neslėpsiu, kad toks požiūris į Seimą buvo didelės dalies pastarosiomis savaitėmis kilusių ginčų Seimo chate priežastimi. Žinoma, galbūt tarp išrinktųjų pasitaikė trolių, ėjusių į Seimą dėl gold, nesuprantančių kur atsidūrė ir t.t. Bet nemanau, kad plakti visus į krūvą ir žvelgti į visą Seimą kaip iš principo nepatikimus yra teisinga. Kaip ir neteisinga dėl vieno kito trolio ministerijose ar kelias kadencijas besitęsiančių ir neužbaigtų darbų Vyriausybę laikyti nemokančiais dirbti. Tai būtų pernelyg supaprastintas požiūris. Nuo paprasto iki prasto – tik vienas žingsnis. Man asmeniškai ginčai primena be galo mielai lietuvio širdžiai užsiėmimą – paieškoti kitur kaltų tada, kai ne viskas pačiam sekasi tai, ką norėtum padaryti... Žvelgiant optimistiniu požiūriu – miela, kad lietuvis ir virtualybėje yra lietuvis....

Seime priimti sprendimai ir pradėti darbai

Nenorėčiau, kad susidarytumėte įspūdį, jog Seimas nieko nesugebėjo padaryti išskyrus ginčus, MPP pasirašymus ir pinigų pervedimą iš valstybės sąskaitos į LTB sąskaitą.

Visų pirma, Seimas pirmąją savo darbo savaitę ryžtingai įvykdė TcTarget parengtą ir LNP pasiūlytą mokesčių reformą, sumažindamas pajamų mokestį visiems gaminiams. maisto žaliavų bei ginklų žaliavų pajamų mokesčio mažinimo įstatymo projektus teko garbė man pasiūlyti balsavimui. Nors šie pasiūlyti įstatymai sukėlė porą savaičių trukusius ginčus su Vyriausybe, kitą vertus nei aš asmeniškai, nei daugelis kitų Seimo narių, palaikiusių pasiūlymus, nematėme prasmės išlaikyti pastovias dideles valstybės pajamas tuo pačiu neturint jokių įrodymų, kad planuojamos išlaidos viršys jas. Kol kas, situacija tik įrodo mūsų sprendimo teisingumą. O eiliniai piliečiai gal ir nežymiai, bet savo kišenes papildė. Žinoma, priėmus įstatymus tuojau pat atsirado pasvarstymų, kad gal geriau apsimokėtų mažinti ir kitas mokesčių rūšis, kita vertus tikrai nesinorėtų to daryti nepalaukus, kol iš pradžių stabilizuosis pajamų surinkimas ir tuo pačiu nebus aiškus bent jau apytikslis visų galimų išlaidų poreikis (MPP, ABC MU ir kt.).

Antras svarbus dalykas – Seime po ilgų svarstymų ir kelių įvairių modelių aptarimo, buvo susitarta dėl ABC MU finansavimo modelio. Vienas iš svarbiausių Seimo nuopelnų priimant sprendimą dėl šio modelio – Seimas, pirmiausia LNP atstovų balsais, pasipriešino pateiktai mokesčių susiejimo visose Baltijos šalyse idėjai, nes tai būtų neleidę didinti ar mažinti mokesčių Lietuvoje be kitų šalių pritarimo. Nesulaukėme svarių argumentų, kodėl jie turėtų būti vienodi, o ir priklausymas tam pačiam aljansui neturėtų įpareigoti mus savo vidaus ekonomiką, valstybės pajamas ir išlaidas derinti su kitomis šalimis ir atsiklausinėti jų leidimo norint pvz. padidinti ar sumažinti valstybės pajamas. Deja, neklausinėkite manęs dėl to, kas toliau vyksta su ABC MU, kada jis pradės veikti ir etc. – tą žinau ne daugiau nei jūs, nors esu į jį taip pat užsirašęs... Ir ne nuo Seimo tai priklauso.

Trečia, po aptarimo ir papildymų, Seimo balsavimu buvo startuotas Vyriausybės (XVIII) parengtas įmonių keitimo projektas, apie kurį tikriausiai žinote, todėl smulkiau komentuoti nematau reikalo.

Aš pats Užsienio reikalų ministro Lariox kvietimu, atėjau dirbti į ministeriją darbui su TERRA/EDEN rusakalbėmis šalimis vėliau- iš aktyvaus diplomatinio darbo pasitraukiau atsisėdau prie URM statuto ir darbo organizavimo vadovo tobulinimo, deja darbas užtruko daugiau nei tikėjausi ir pasipildė ketinimu sutvarkyti iki galo valstybės valdymo struktūrą...

Tuo klausimu šią savaitę Lietuvos CP Arkangelui persiunčiau savo parengtą klausimyną, skirtą valstybės įstaigų vadovams, pirmiausia – tų, kurių veiklos neapibrėžia joks statutas. Tikiuosi, kad artimiausiu metu susirinkęs atsakymus galėsiu pradėti modeliuoti sistemos tobulinimus.


Darbai, kurių imsiuosi, jei būsiu išrinktas Seimo nariu

Visų pirma, kartu su Lariox norisi užbaigti tobulinti URM, kuriame kažkada dirbau statutą ir darbo organizavimo vadovą, kuris leistų nuosekliau planuoti valstybės užsienio politiką ir pačios ministerijos veiklą, įtraukti ir apmokyti eRepublik naujokus, jų tarpe rasti ir ugdyti talentus.

Antras, daug rimtesnis darbas – tobulinti valstybės valdymo modelį. Turbūt niekam ne paslaptis neseniai įvykęs konfliktas tarp VRM ir prezidento, šiuo atveju jis apnuogino ir keletą pačios valdymo sistemos netobulumų. Atskiros ministerijos ir žinybos turi statutus, kitų ministerijų ir žinybų veikla aplamai neapibrėžta. Yrą įstaigų (pvz. LT😎 kurios pagal savo statutą praktiškai niekam neatskaitingos ir niekieno nekontroliuojamos. Nemanau, kad teisingas yra dabartinis kontrolės modelis, kada visų valdžios įstaigų (t.y. prezidento komandos) veiklos tikrinimui ir kontrolei yra to paties prezidento sprendimu įkuriama ministerija (VRM) kurios vadovu vėlgi to paties prezidento sprendimu yra skiriamas asmuo. Ar galima kalbėti apie tokios kontrolės objektyvumą? Šiaip RL dar XVIII amžiuje buvo sugalvotas įstatymų leidžiamosios, vykdomosios ir kontrolės (teismų, audito) funkcijų atskyrimas viena nuo kitos.

Išbaigti struktūrą, aiškiai sukonkretinant ir apibrėžiant visų valdžios įstaigų paskirtį bei veiklą, atskirti nuo vykdomosios valdžios ir sukurti veikiančią kontrolės/audito įstaigą, įdiegti planavimą į valdžios institucijų darbą, numatant pastovų naujokų įtraukimą ir apmokymą sau laikau svarbiausiu darbu. Tiesa, iš anksto įspėju, kad tikriausiai viso to per 1 kadenciją (1 mėnesį) padaryti nepavyks, galbūt tik parengti didesnę dalį dokumentų. Manau, viskas užtruktų 2-3 mėnesius priklausomai nuo mano paties ir kolegų užimtumo.

Ne paslaptis, kad su šia reforma sieksiu ir atlygio už darbą valstybės įstaigose įvedimo. Nekartosiu argumentų kodėl tą siūliau – jų yra daug, tačiau tvirtai manau, kad atlygis (nesigilinant į detales apie formą ir dydį) už darbą yra ne tik iš principo teisingas sprendimas, siekiant efektyvesnio valdžios struktūrų darbo ir rimta motyvacinė paskata naujiems žaidėjams jungtis ir prisiimti didesnę atsakomybę už valstybės valdymą. Efektyviai valdoma ir veikianti valstybė sugebėtų geriau vystyti ekonomiką, padidinti biudžeto pajamas ir kompensuoti patiriamas išlaidas, skirtas atlygiui už darbą.

Pabaigai – kandidatuosiu Sūduvos regione. Jokios finansinės ar materialinės paramos mainais už balsus nedalinu. Jei kada reikėtų kokios pagalbos arba turėtumėte minčių, kuriomis norėtumėte pasidalinti - parašykite. Visada malonu pabendrauti.