Se Hrvaška prebuja?

Day 1,395, 04:12 Published in Slovenia Slovenia by Ice Killa

Pojem srbske moči je na svoji koži nedvomno izkusila tudi Hrvaška, ki pa je navidezni poraz spremenila v taktično zmago. Odgovor se skriva prav na Apeninskem polotoku, kjer je Hrvatom uspelo preseliti svojo prestolnico v Lazio, kar pa jim sedaj omogoča prosto paleto opcij, ki je pred tem niso imeli v balkanskem kotlu bodisi zaradi srbske prevlade, ali pa nezmožnosti vpada v italijanske regije. Ključno je sicer dejstvo, da je po začetnem uspehu Srbije, Hrvaški uspelo osvoboditi določene regije in se slednja počasi, a postopoma vrača na stara pota na Balkanu. Verjetno je za Srbijo izbira, da prepustijo hrvaške regije, več kot preprosta, drži dejstvo, da je le-te skoraj nemogoče braniti, še težje pa bi bilo, če bi imeli na plečih konstantno obrambo uporniških vojn napram številnim hrvaškim tankerjem, ki so tolikokrat doslej prevesili tehtnico bitk v lastno korist. Sicer se lahko sprašujemo, kaj preostane Srbiji, ki bo v prihodnje nedvomno ujeta v nenehen cikel vojn s svojimi sosedi, s katerimi si v resničnem življenju ne delijo ravno lepih besed in to je tudi tisti glavni razlog za nenehno napetost in konstantne vojne v eRepublika.


Hrvaška vrača udarec in dokazuje, da je zmožna premagati Srbijo v bitkah
"1 na 1". Potrebno je omeniti, da so uspešno prestavili svojo prestolnico na Apeninski polotok, kar jim odpira ogromen spekter opcij, ki ga pred tem niso imeli.


Hrvaška, nadloga celotnega ONE-a in zmagovalka balkanske vojne

Po vpadu Srbije na hrvaška ozemlja se je sprva prav vsem zdelo, da je poraz Hrvaške posledica njihovega pomanjkanja moči, a izkazalo se je povsem drugače. Njihov cilj se je skrival na Apeninskem polotoku in to so načeloma tudi uspešno izpolnili. Italija zaradi svoje zahrbtne geopolitične lege praktično onemogoča Srbiji prodor proti hrvaškim regijam, ki se nahajajo v mejah Apulije in četudi bi se to pripetilo, bi Hrvaška lahko praktično brez težav po napovedi vojne s strani Srbov na Italijo, preprečila izvedbo le-tega in bi se polastila Apulije in nato ponovno vrnila regijo v originalne roke. Seveda skrbi dejstvo, da bi lahko naši južni sosedi bili trn v peti tudi Sloveniji, mikavna jim je predvsem surovinska regija v Toskani, katero pa Slovenci brez boja nismo pripravljeni predati. Porajajo se govorice, da bi lahko naša nacija v zameno za mirovni sporazum s Hrvaško, kjer se medsebojno ne bi napadali, ponudila Prekmurje in bi si poleg tega želeli tudi določeno vsoto golda, ki pa za zdaj še ni razkrita. Možno je sicer potrditi, da so določeni diplomatski kontakti s strani obeh držav, do konkretnih dogovorv pa za zdaj še ni prišlo.

Naš položaj je sicer v teh trenutkih precej težaven, saj bi lahko morebitna poteza, ki ne bi bila odobravana s strani zaveznikov, povzročila določene napetosti in to je tisto, kar si Slovenija še najmanj želi in bo stremela k temu, da bo, če bo dogovor sprejet, pravičen in enakovreden za vse strani ter ne bo škodoval nikomur.

Sanje o Veliki Makedoniji so končane

Nekoč država, ki je segala vse od Apeninskega polotoka preko Grčije do Egipta in Savdske Arabije, danes nacija, ki se trudi za lasten obstoj. Kako globoko so največji padli, lahko dodamo ob tem dejstvu. Vojaška moč Makedonije je nedvomno precejšnja, ampak je ključ do njihovega neuspeha napram Grčiji in Kitajski prav v tem, da jih zavezniki smatrajo le kot "varnostnike" južne fronte in jim zatorej namenjajo pozornost le, ko je to prepozno oz. ko to ni potrebno. Lahko je govoriti o tem, kako bi morali Makedonci narediti to in tisto, drži pa, da je njihov izhod iz Italije bil njihova največja napaka do sedaj, saj so jim ozemlja, ki so bila v bližini Italije, omogoča zavzetje praktično vseh surovin, ki so jih potrebovali. Na drugi strani je povsem razumljiva poteza, da so svojo pozornost usmerili proti Bližnjemu vzhodu, saj so geopolitične možnosti za izkoristek lastnega potenciala zaradi šibkosti določenih držav še toliko večje.


Makedonija je po herojski borbi v Savdski Arabiji dokončno popustila in se sedaj zgolj brani za preživetje. Sicer pa se je potrebno vprašati, ali bodo Makedonci zmožni ponoviti uspeh pred časom in znova izbrisati Grčijo iz karte eRepublika, za to potezo imajo nedvomno dovolj vojaške moči in tega se zavedajo.

Makedonci se bodo slej ko prej pobrali, mogoče tokrat še toliko bolj močnejši in z izkušnjo več kot poprej in upajmo, da takrat ne bodo ponovili napake, ki so povzročili padec njihovega imperija.

Nočna mora Španije - ZDA

Po vrsti mesecev, kjer je fronta med obema državama praktično mirovala, je iniciativo znova prevzela slednja, ki pa je tokrat s preciznimi strateškimi potezami uspešno "postavila" Asturijo v karanteno, kar po domače pomeni, da imajo Španci zgolj en sam bonus in si zaradi težav preostalih držav v ONE zavezništvu težko lahko obetajo izboljšanje stanja, v katerem so se znašli trenutno. Sicer pa jih lahko skrbi tudi dejstvo, da ima Hrvaška možnost preko italijanske Sardinije poseči v Španijo in tako še poslabšati slab položaj Španije, seveda je ta poteza zgolj teoretična, vendar je v prihodnjih dneh ni za pričakovati zaradi hrvaške vojne s Srbijo. Ta opcija je za naše južne sosede možna v prihodnosti, kjer si lahko obetamo, da se bo njihova vloga konstantno večala.


Španija se je s premetenimi potezami Američanov znašla v škripcih - reši jo lahko le intervencija tujih sil ONE-a, ki pa so v tem trenutku več kot zasedene na lastnih frontah. Se Špancem obeta mrka usoda primerljiva s Srbijo pred kratkim?

Povsem vzhodneje v Ukrajini je Poljska uspešno pričela svoj pohod proti Bolgariji, ki je tudi cilj celotne intervencije v regiji. Sicer pa obstaja tudi opcija, da bo na spisku poljskih tarč tudi Romunija, ki sedaj zopet bije svojo večno vojno z Madžarsko, ki pa nikoli ni imela nekih prebliskov in redkokdaj odloča o pomembnih zadevah.

Poljska je v zadnjem tednu pokazala vrsto šibkosti, saj je neuspešno branila svoja okupirana ozemlja v Franciji in Nemčiji ter je imela vrsto težav pri prehodu v Ukrajino, kjer je bil glavni namen izgon Bolgarije iz preostalih ukrajinskih regij. Skrbi tudi dejstvo, da je isto usodo Poljska utrpela tudi zahodneje pri poskusu prehoda na Apeninski polotok, kjer pa so bili zopet zaustavljeni. Je to mogoče dokaz, da se poljska moč manjša, ali pa je EDEN toliko bolj močnejši. Za zdaj to še ni moč videti, lahko rečemo le, da bo vse pokazal čas.


Poljska je svoje trude preusmerila v Ukrajino, kjer je glavna tarča tokrat Bolgarija in njihovi preostali regiji. Obstaja tudi precejšnja možnost, da bi lahko ob morebitnem uspehu Poljaki svojo pozornost nato preusmerili na Romunijo in jih s pomočjo Madžarov zopet okupirali.

Je mir s Hrvaško dobra opcija?


Slovenija bi z morebitnim mirom s Hrvaško pridobila več, kot bi izgubila, na slabšem pa bi bila naši zavezniki. Potrebno bo najti kompromis, ki bo ustrezal tako zaveznikom, kot našemu "sovražniku", torej Hrvaški.

Vroča tematika je v Sloveniji v zadnjem času prav mir s Hrvaško, ki pa bi načeloma, ob predpostavki, da ne izgubimo italijanskih regij, bil več kot odlična izbira za nas, vendar malce manj za naše zaveznike. Potrebno se je zavedati, da je naš direkten napada na Hrvaško nesmiselen in nam ne prinese nič. Če se že gremo vojno, je potebno to storiti z namenom, ki lahko vključuje baby boom, torej za časa objave te igre na 24ur, to je tisti glavni smisel celotne zadeve in ne zato, ker lahko. Imamo dovolj lastnih težav in mešanje štren s hrvaškimi regijami nam v teoriji prinese le eno uporniško vojno več, ki pa jo bomo izgubili nemudoma. To je dejstvo in na to se brez povečanja slovenske skupnosti ne da vplivati. Mir s Hrvaško je nedvomno modra izbira, seveda, če bo dogovor sklenjen modro in bosta obe državi, ki sta zavezujoči k dogovoru, s tem zadovoljni.

Lepo vas pozdravljam,
Ice Killa aka Howly