Saját vs piaci nyersanyag - egy másik szemlélet

Day 2,231, 05:25 Published in Hungary Hungary by AT89


Tisztelt Olvasóim!

Egy, a megszokott céges kalkulációktól eltérő szemléletmódot szeretnék bemutatni az alábbi cikkemben, s példával alátámasztva szeretném megmutatni, hogy mi a különbség a saját termelésű és a piacról vásárolt nyersanyagok feldolgozása között. Milyen hatással van ez feldolgozó cégünk hasznára? Lássuk az élelmiszer iparágat!




Kiinduló gondolatként tekintsünk el attól, hogy az egyes cégeknek a megtérülési ideje, illetve az egy cégben előállított napi profit mennyi. A mostani vizsgálódás alapja, hogy már rendelkezünk a szükséges nyersanyagtermelő és feldolgozó cégekkel, csak arra a kérdésre keressük a választ, hogy mi a jobb döntés: termeljünk nyersanyagot a cégeinkben és adjuk el a piacon, vagy termeljünk nyersanyagot a cégeinkben és dolgozzuk is fel kajává, majd értékesítsük a készterméket?

Következő kikötés, hogy csak a menedzseri munkáról beszélünk most, tehát nem bonyolítjuk az összképet a munkások béreivel. A saját munkavégzés költsége minden egyes cégünkben fixen 10wellness ételnek a költsége, valamint a cégesadó. A 10w ételköltség kiszámításánál a bruttó piaci árak átlagát használtam, de a gyakorlatban ennél alacsonyabbal számolhatunk. A cégesadót a mai napi termelésem alapján írtam be a számoláshoz.

Az étel áfája 5%, a nyersanyagokon nincsen áfa, étel bónuszaink jelenleg 200% termelést biztosítanak, a búza (Food Raw Material) piaci ára 0,03 HUF.



Saját példámon mutatom be a két féle nyersanyag-forrás közötti különbséget. A Wekerle Alaptól elkülönítve rendelkezem 1db q2 és 2db q1 ételcéggel, valamint 3db q3 búzatermelővel.



Ezen adatok alapján a kalkuláció a következők szerint megy:

3db búzacégem termel 750 búzát, a 3db ételgyáram működéséhez kell összesen 800db. A saját anyagom árát úgy számolom ki, hogy a 3db céges munka utáni adót és a 30w költségét összeadom, ez a teljes költség. Ha leosztom 750-el, megkapom 1db saját búza költségét, ami 0,00367 HUF.

A maradék 50db búzát a piacról kell vásárolnom 0,03-as darabonkénti áron. A két féle búzából számolt egységár 0,00532 HUF minden szem búzára. Ebben ugye benne van a búza megtermelésének cégesadó és wellness költsége is.

A kajagyárban termeléskor így az anyagköltségnél csak ezt az egységárat szorzom meg a megtermelendő kenyerek számával, így jönnek ki a Q1 és Q2 ételgyáraim sorában 2,127 HUF értékek. Mivel az ételgyárakban is én dolgozom, ezért itt is képbe kerül mind a cégesadó, mind a wellness költség, ami a cégek darabszámából jön ki. Látható, hogy az 1db q2 ételgyár munkaköltsége pontosan fele annyi, mint a 2db q1 ételgyáré.

A nettó haszon oszlopba a megtermelt kenyér mennyisége piacon áron értékesítve, természetesen az áfaköltség levonásával. A tiszta haszonhoz cégül az anyagköltség és munkaköltség nettó árból levonásával jutunk el. Szemléltetés céljából az 1db késztermékre jutó hasznot is feltüntettem.

Az összehasonlítás végett a saját búzánk (tehát a 750db-os készlet) 0,03 áron való értékesítésével elérhető hasznot is megmutatom. Itt is levonásra került a három cégre jutó cégesadó és wellness költség, tehát tiszta hasznot látunk. Az ételek eladásának a haszna magasabb, mint a búza eladásáé.



Lássuk a következő változtatással a dolgot. Mi van, ha kizárólag piaci eredetű búzát használunk fel, mert nincsen saját búzatermelő cégünk? Ekkor a következő adattáblával szembesülünk:



Jól látható, hogy az ételkészítés anyagköltsége igencsak megemelkedett, s így a tiszta haszon is jelentősen csökkent.

Mi tehát a következtetés? Ha a saját gazdaságunkat olyan módon szemléljük, hogy megkülönböztetjük a saját és a piaci eredetű nyersanyagot, akkor tulajdonképpen magasabb a napi bevételünk a búzánk már Q1 cégben való feldolgozásakor is, mint ha csak eladnánk a búzát a piacon.

Ha az általánosan elfogadott nézet szerint gazdálkodunk, akkor a nem különböztetjük meg a két féle búzát, hanem kizárólag egy típust, a piaci árral számolt nyersanyagot vesszük figyelembe. Ekkor már igen csak kérdéses, hogy van-e értelme alacsonyabb szintű ételcégekben piacra szánt ételt készíteni vagy sem. A jelenlegi körülmények között van, de a hasznot érdemes figyelni. Ezen az oldalon láthattok erről információt, ha a magyar zászlóra állítjátok.



Köszönet Kisborok információiért, valamint a top50 cikket listázó dokumentumért! Ajánlom minden újságíró figyelmébe, hogy tegyék közzé cikkeikben, így könnyebben találjuk meg a TOP5-be be nem került cikkeket is.





Köszönöm a megtisztelő figyelmet, ha tetszett a cikk, kérlek Home gomb és klikk a Vote-ra!

Tisztelettel
Alex Tailor 89
WSBA alapkezelő
WSPP pártalapító