Rzecznik Rządu 04 – MSZ i MEN

Day 639, 11:18 Published in Poland Poland by vingaer

Dzisiejsza odsłona wieści z rządu poświęcona będzie sytuacji w MSZ oraz MEN.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Zauważalne ożywienie działalności MSZ pod przewodnictwem Qrwaka, Martinoza i Szopena ilustrują przede wszystkim liczby. Na ręce Ministra w okresie od 18.04 do 15.07 wpłynęły 33 raporty z ambasad. Z okresu od 16.07 do dnia dzisiejszego (20.0😎 jest ich aż 59. Obsadzone są 32 ambasady, z czego zaledwie 7 obecnych ambasadorów związanych było z korpusem dyplomatycznym przed 15 lipca.

Ambasadorzy nie tylko przygotowują cotygodniowe raporty, ale również pomagają MSZ obrać odpowiednią politykę wobec danego państwa. Przydaje się to zwłaszcza dzisiaj, gdy na wierzch wychodzą rozłamy w PEACE.

Aktywność korpusu wspierana ma być, jak już zapewne Czytelnikowi wiadomo, gratyfikacjami pieniężnymi, których wysokość określają Prezydent i MSZ (nie więcej niż 20 PLN/raport, cięcia w przypadku niedbałości i nierzetelności). Odpowiadając na część uwag -- nikt nie twierdzi, że rozwiązanie to pozostanie w życiu ePolski na wieczność. W tej chwili jego celem jest przede wszystkim zachęcenie graczy, zwłaszcza młodszych, do aktywnego uczestnictwa w życiu politycznym.

Mimo początkowych trudności, udało się obsadzić aktywnymi osobami wszystkie najważniejsze placówki, takie jak Węgry, Rosję czy Francję. Te trzy państwa obserwowane są w ostatnim czasie ze szczególną uwagą.

Jak zatem wygląda ta najbardziej aktualna polska polityka zagraniczna?

Nasze relacje z południowymi sąsiadami, czyli Czechami oraz Słowakami, zmierzają ku znacznemu polepszeniu. Jesteśmy bliscy podpisania NAP, czyli paktu o nieagresji, z Czechami, nacją wciąż „dochodzącą do siebie” po bezmyślnym, agresywnym pTO ze strony wiadomej grupy graczy. Słowacja z kolei odpowiedziała pozytywnie na naszą ofertę podpisania NAP. Pakty tego rodzaju są bardzo dobrym startem do dalszego ocieplenia stosunków.

Ważnym przedsięwzięciem jest również długoterminowa poprawa relacji z jednym z głównych członków PEACE – relacji, które bez wątpienia ucierpiały przez ostatnich kilka miesięcy.

Tocząca się wojna stawia pod znakiem zapytania przyszłość EDENu oraz naszą w tym sojuszu rolę. Na IRCu, w prasie oraz na forum przewijają się co jakiś czas dyskusje na ten temat. Dominuje niepokój wywołany klęskami Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych.

Jakie jest więc stanowisko rządu?

Ciężko będzie przetrwać państwom sojuszu najbliższych kilka tygodni. Wojna wkroczyła do Europy, dlatego też robimy wszystko, aby zmniejszyć liczbę potencjalnych frontów. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszych granic, to, niestety, jedynie południową uznać można za w pełni bezpieczną. Reszta sąsiadów ePolski to państwa należące do PEACE bądź stowarzyszone z tym sojuszem.

Jedno nie ulega wątpliwościom – będziemy walczyć ramię w ramię z EDENem do samego końca – jakikolwiek miałby on nie być.

Zapytany o dalsze plany MSZ, wiceminister Martinoz odpowiedział zwięźle: „Zwiększenie aktywności ambasadorów, uruchomienie strony MSZ (niezwiązanej jednak z egovstats.info - związanej za to z BuzzYm 😉), prowadzenie długoterminowej polityki zagranicznej opartej o rzeczywiste cele, promocja młodych i aktywnych graczy”.

--

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Na czele tego resortu stoi obecnie Dymek (HT).

Kilka dni temu finalizacji doczekała się inicjatywa trzech przedstawicieli partii NP: pierwszy polski eUniwersytet. Więcej o tej nowo powstałej organizacji przeczytać można w tym artykule.

Warto zauważyć, iż zamysłem autorów projektu jest stworzenie narzędzia, dzięki któremu każdy gracz otrzymać ma szansę przedstawienia własnej wizji i planów dotyczących ePolski. Pomysł sam w sobie jest ciekawy, a eUniwersytet choćby ze względu na swoją innowacyjność zasługuje na bliższe nań spojrzenie.

Sam MEN zastanawia się nad wprowadzeniem rozwiązania stosowanego przez Węgrów w przypadku młodych graczy. Węgrzy, podobnie jak Polacy, posiadają firmy narodowe typu „pierwsza praca”. Każdemu młodemu graczowi, który osiągnie w nich 2 skill, wysyłają via pm krótką poradę odnoszącą się do tego, co powinien on zrobić dalej. Dymek sądzi, że wiele osób mogłoby to uchronić przed szybkim odejściem z gry.

W związku z planami rozreklamowania eRepublik w „prawdziwej” Polsce (szczegóły tutaj), powstaje uzupełniony m.in. o zmienioną przez adminów grafikę czy też opis polskiego systemu politycznego poradnik dla nowych graczy. Wszelkie uwagi, sugestie oraz propozycje pomocy będą mile widziane!

--

Z ostatniej chwili: wygraliśmy 2 ważne RW.
Prosimy o uważne śledzenie jutrzejszych rozkazów!

--

Z cyklu 'polecamy':

Nabór do ambasad
Deflacja na rynku manu i akcja antykryzysowa rządu (vMGiF, Cerber)

Kolejna promocja eRepublik



Pozdrawiam serdecznie,
vingaer,
Rzecznik Rządu