Quicksilver interjú: harmadik rész

Day 821, 10:10 Published in Hungary United Kingdom by Bosko Balaban

Quicksilver az erepublik egyik leghíresebb játékosa. Nevét nem csak Magyarországon, hanem mindenütt ismerik. Az index boomnál sokat tett az országért, sokan az ő segítésével találták meg az erepet. Az újságja, a Legendárium a legjobbak között volt, a KARD-ban való politikai szerepével szintén kitűnt a közéletben. Tavaly júliusban amikor elkezdtem az újságírást azóta terveztem vele egy interjút. úgy gondolom hogy megérte várni rá. Ajánlom az olvasók figyelmébe a három részes interjút.
Első rész
Második rész

3.rész

Jelenleg orgból szoktál cikket írni, az újságod előfizetőtábora is folyamatosan növekszik. Nem lenne jobb ha egy másik karaktert átvennél és onnét folytatnád a Legendáriumot? Milyen terveid vannak az újságírásban?

Nincsenek már semmilyen terveim erepen... egyik napról a másikra élek. Adminok elvették tőlem az eMagyarországon 16. rangú, majdnem elit-erejű, mindenki által ismert karakteremet, a 4,5 k subbal rendelkező, világhírű újságomat, megpróbáltak teljesen befeketíteni a játékosok szemében a flémről, csalásról szóló hazugságaikkal... ha új karaktert indítanék, azzal egyrészt elismerném, hogy igazuk volt - amit soha nem fogok megtenni - másrészt újra kellene kezdenem másfél év kemény munkáját. És legyünk őszinték: ennyit nem ér meg ez a bugos szar. Ellébecolok itt az orgommal, amikor, amihez kedvem van, azt teszem, írok, drukkolok, olvasgatok és ahol tudok segítek... de ennél többet nem tudok és nem is akarok beleölni ebbe a játékba.


Az erepublik készítők szerint komoly változások lesznek hamarosan az erepen. Mit gondolsz erről?

Főleg azt, hogy sokkal nagyobb fába vágták a fejszéjüket, mint amekkorával elbírnának. Amit mondanak róla, az többnyire jól hangzik, bár néhol szükségtelenül bonyolult és nem is világos hogyan akarják a jelenlegihez illeszteni - de a fő baj azzal van szerintem, hogy ha még az évek óta meglévő, ismert bugokat sem tudják kijavítani; ha még egy egyszerű előfizetés-gomb áthelyezését is csak napokig tartó csirkézéssel képesek megvalósítani; és ha még a szerver leterheltségét is csak a játékosok és programjaik IP-bannolásával tudják csökkenteni - nos, akkor annak, hogy egy ilyen bonyolultságú upgradet biztonsággal meg tudnak valósítani, implementálni és bugtalanítani, annak cca. 0,1 % esélyt adok csak. Ez főleg azért szomorú, mert ha igazam lesz, azzal a meglévőt is szétverik...

A másik alapvető aggodalmam az időmenedzselés résszel van. Nem világos, és nem is érthető, hogy azt akarják-e megvalósítani, hogy az emberek órákat malmozzanak a karaktereik felett, amíg az dolgozik, tanul vagy harcol - vagy ha nem hát akkor mire jó az, hogy a munka két kattintás helyett 1-2-10 órát vesz igénybe. A játék fő erénye eddig az egyszerűsége volt, és az, hogy az emberek szabadon dönthettek, hogy mennyi időt áldoznak rá, mennyit enged meg nekik az IRL életük. Ha ezt elveszik, ha nem lehet kétkattolni, hanem órákat kell majd tökölődni afelett, hogy egy landos hogyan aratja le a búzát vagy egy tetőfedő hogy illesztgeti a helyükre a cserepeket, és milyen tanulmányokra, szórakozásra költ, nos akkor rengetegen fognak elmenni, ill. ide sem jönni, akik egy ötperces napi kikapcsolódást keresnek, meg némi csetelést a haverokkal.

A tervezett háborúmodulnak én alapvető hibáját abban látom, hogy az általános stratégiai elemek helyett konkrét, és egyszerűen nevetséges 'kő-papír-olló' metóduson alapuló PvP-t fejlesztettek ki, ami lehet, hogy jól fogja szórakoztatni az egyes katonákat, amikor a gyalogos leszedi a helikoptert valami módon - de nem tesz semmit pl. a tengeri hadviselés igencsak szükséges bevezetése érdekében, amire pedig szükség lenne, hogy a kontinensek közötti hadviselés ne csak egyes kiváltságos országok szórakozása legyen, hanem valóban az egész világ egy hadszíntér lehessen.


Az Eden komoly győzelmeket ért el minden fronton. Irán és Indonézia meggyengült, Braziliát támadják a lengyelek Peruból. Franciaország, Németország, Egyesült Királyság bajban van. Mit tehet a Phoenix és Magyarország hogy a harc menete megváltozzon?

A kérdésfeltevés óta eltelt némi idő, és a helyzet ha csak kevéssé is, de változott. Az erep szokásos sorskereke ismét fordulni látszik, és ahogy ez eddig is, úgy most is a két nagy rivális szövetség belső kohéziójában mérhető le. Aki fent van, aki győzelemre áll, amelyik szövetség nyeregben érzi magát, ott megjelennek az egyéni érdekek, ott megjelennek az első repedések, viták, amelyek idővel a szétváláshoz - vagy széthulláshoz vezetnek. A másik szövetséget pedig, akit ütnek, aki vesztésre áll, a brutális szükségszerűségek összehozzák, együttműködésre kényszerítik, a közös cél, a túlélés mozgatja, és emiatt egységesebben, koordináltabban, céltudatosabban tud fellépni. Ez a dolgok természete. Ezt kell meglovagolnia a Phoenix-nek, és egyrészről a tagok együttműködésével, másrészről az Eden bomlasztásával ki kell húznia, amíg a hadiszerencse fordul.

Megtanultuk már erepen, hogy egy ország eltűnése, vagy végveszélybe kerülése valójában jó, stimuláló hatású, nemcsak a babyboom, de a meglévő játékosok tekintetében is. Eltűnnek a belharcok, az egyének magánérdekei, és felerősödik a nacionalizmus, a haza megvédése, visszaszerzése. Aktívabbak az emberek, stimuláltabbak, ötletelnek, kifacsarják magukból is a legtöbbet, és egymást is ugyanerre sarkallják. Igen, vannak országok, amelyek eltűnnek, elhalványodnak, és újak lépnek a helyükbe; ez az élet rendje. Nem nyerhet mindig mindenki... veszteseknek is lenni kell.


Mostanában Románia tűnik az Eden leggyengébb láncszemének. A románok elégetlenek az Edenben betöltött helyzetükkel. Szerinted jogos az elégedetlenségük? Van-e számukra más út mint az Eden?

Az elégedetlenségük jogos szerintem, valóban cserben lettek hagyva, valóban kevesebbre értékeli őket Eden, mint amennyit érnek - ha a statisztikákat nézzük, Románia cseppet sem lebecsülendő, és ráadásul igencsak koordinált, koncentrált sebzéssel rendelkezik. Itt különösen az furcsa, hogy pont az USA hagyta leginkább cserben őket, pedig náluk aztán Románia harcban többet ér, taktikai potenciálban, propagandában pedig magasan felettük vannak. A lengyelek eléggé nyilvánvalóan magukat tartják most a világ közepének, tőlük ez a lenézés nem csodálható.

Ugyanakkor mégis azt mondom, hogy reálisan nincs más útjuk, mint az Eden. Ahhoz, hogy létrejöjjön a némely körökben Balkáni Konferenciának nevezett magyar-román-szerb-horvát-bolgár formáció, nagyon nagyot kellene változnia az e-világnak, nekünk mindannyiunknak, az egymáshoz való viszonyulásainknak. Egy közös ellenség elvileg képes lenne ezt megvalósítani (mindenki emlékszik a felmérésre gondolom az USA-val mint támadóval kapcsolatban), de reálisan nem sok valószínűséget adnék ennek. Érdekes lenne, kihívás lenne, csak nem valószínű, hogy valaha is összejön.

Így aztán szerintem Romániának az az út maradhat, hogy az Edenen belül próbálják meg visszaszerezni a szerintük őket megillető pozíciójukat - láthatóan ezt is teszik, minden eszközel. Mégis, a mi szempontunkból ez a helyzet kihasználható, minden sértődött román, aki máshol sebez, nem mondja el a brilliáns taktikát, nem adja oda az utolsó fegyvereit, nem megy el szavazni egy TO-ban, az a mi malmunkra hajtja a vizet. Az Eden pedig gyengébb lesz nélkülük, főleg mert stratégiában elég jók, és ha az USA dölyfös butaságait nem ellensúlyozzák, akkor az szintúgy nekünk jó.


Horvátország megtámadta Ausztiát, így Magyarország számára közeli helyen is van lehetőség harcolni az Eden ellen. Mi a harc tétje és mekkora a jelentősége az osztrák frontnak?

Nem sok. Blokkolás, illetve kijáró Nyugat-Európa felé. De legyünk őszinték, ki akarunk mi menni Nyugat-Európába, ahol 60 k lengyel és 30 k spanyol csatlakozna boldogan az aktivált MPP-kkel sosem vitézkedő, de egyszer, ebben az esetben tutira visszatámadó románokhoz és horvátokhoz? Ahhoz, hogy mi kalandozó eleinkhez méltóan vágtassunk arrafelé, előbb egy biztosított hátsó front kellene, különben ugyanúgy járnánk, mint Románia, amikor Ázsiába akart menni, mi meg közben oltári módon hátsón billentettük, mert szabadon hagyta. Pedig nekünk még aktivált MPP-nk se volt...


A Phoenix vezető hatalmai Magyarország, Szerbia és Oroszország. Mely országoktól vársz erősödést a Phoenixben?

Szerbia egyértelműen felfejlődőben van, és a high vas birtoklása, a hódítás összefogó, felvillanyozó érzése további lökést adhat nekik. Sokat kellene mondjuk még higgadniuk, tanulniuk, de alapvetően úton vannak egy birodalmi lét felé. Úgyszintén nagy potenciál van Bulgáriában, akik komoly baby-boommal jöttek előre, és céltudatosan fejlesztik magukat. Hogy mi lesz az ő erepes útjuk, az most még nem előrelátható, de a lehetőség adott számukra. Az angolokat ha ez a hadjárat nem rázza fel, akkor semmi sem fogja - nekik is baby-boomra lenne szükségük. Az Oroszok stagnálnak, náluk nem elsősorban a baby-boom, hanem a belső összefogás az, ami hiányzik.

Az interjút készítette: Bosko Balaban
http://lh6.ggpht.com/_CBvv85Qaoio/S3XEBatDhSI/AAAAAAAAAaE/f4GXDAAqjwc/FUSZT.jpg" width="400">