Preliminarno uputstvo za ratovanje

Day 966, 16:10 Published in Serbia Serbia by heroina
Ćao drugari,

pošto je dosta vas tražilo neki ratni tutorijal, ja sam pokušala da napravim nešto što liči na to. Rat je tema o kojoj sada može mnogo da se piše i verujte mi da sam se ja zaista potrudila da budem što kraća. Ratovanje više nije za polu-aktivne igrače i to je istina koju moramo da prihvatimo. Naravno, niko njima ne brani da učestvuju u ratovima, ali bez razumevanja ratnog modula teško da će biti od velike koristi.




Sve što budete pročitali u tekstu koji sledi je zasnovano na siromašnim podacima iz wikija, siromašnom isksutvu iz bete i izjavama igrača koji su malo više i ozbiljnije igrali betu. Samim tim postoji mogućnost da neki delovi teksta nisu ispravni i zato ceo tekst shvatite kao uopšteno pravilo, a ne nešto što 100% mora biti tako kako je napisano. Ukoliko neko nađe grešku, poželjno je da mi pošalje igm sa ispravkom.





Moja predpostavka je da ćete do određene aktivne bitke i dalje moći da dođete na dva načina:

1.preko Home stranice




2.preko My Places/Wars



Kako će izgledati stranica na kojoj će biti spisak ratova to ne znam, ali to i nije mnogo bitno za ovu priču. Prva razlika koju ćemo moći da uočimo je to da nema onih defense points koje smo do sada viđali. Tačnije, više neće biti zida koji će se gurati u plus i minus.





-Bojno polje

Bojno polje(battlefield) sada će izgledati ovako nekako:



To će zapravo biti mapa od ukupno 400 polja(20x20). Ta veličina biće ista za svaku regiju, tj. za svaku bitku. Veličina mape neće zavisiti od veličine regije na mapi eSveta, od broja stanovnika itd.
Svih 400 polja na mapi će imati oblik šestougla.


Šestougao nam omogućava da sa polja na kom se nalazimo odaberemo jedan od šest pravaca kretanja po mapi(izuzetak su krajevi mape).



Igra će u bazi imati određen broj već kreiranih mapi, koje će se dodeljivati aktiviranoj borbi slučajnim odabirom.
Reljef mape igra vrlo bitnu ulogu u celoj ovoj priči, pa se već ovde srećemo sa faktorom sreće.




*Svako polje na mapi može biti definisano jednim od sledećih oblika terena:

-ravnica
-brdo
-šuma
-reka
-jezero
-most
-planina
-grad




*Građevine na mapi su sledeće:

-Glavni grad
-Bolnica
-Odbrambeni sistem


Glavni grad je građevina koja nema nikakvog efekta na igrače koji su na mapi, ali je ipak građevina koja se po svaku cenu mora odbraniti. Jedan od uslova za dobijanje bitke je posedovanje polja koje sadrži glavni grad. Ne znam kako se određuje lokacija glavnog grada na mapi...

Bolnica je građevina koja ima istu ulogu kao u V1, ali radi na potpuno drugačiji način. Pristup bolnici nećete imati ukoliko se ne nalazite na bojnom polju i lečenje nećete obavljati klikom na heal ili nešto slično, već ćete morati da provedete određen broj krugova u radijusu delovanja bolnice.


Odbrambeni sistem je u V1 imao ulogu da poveća veličinu zida, a sada će biti tu da poveća štetu koja se nanosi u borbi svim igračima koji se nalaze u radijusu njegovog delovanja.



Nigde nisam našla podatak o tome koliko građevina se može ukupno postaviti na mapi, ali ograničenje koje postoji je da na jednom polju može biti samo jedna građevina. Više o bolnicama i odbrambenim sisitemima pisaću kasnije.






-Ulazak na bojno polje

Kada ulazite u bitku, vi se možete postaviti na bilo koje polje koje je u posedu države za koju se borite. To polje može biti prazno ili na njemu već može biti određen broj vojnika. Kako je veličina mape uvek ista, verujem da nema ograničenja u broju vojnika koji mogu u isto vreme biti na istom polju.



*Kako odabrati polje na kojem ćete se postaviti?

1.Pre svega na osnovu toga da li je vaš primarni zadatak da napadate ili da branite. Ukoliko želite da vršite prodor u neprijateljsku teritoriju, postavljate se na granici. Granicu prepoznajete po tome što su polja koja pripadaju različitim stranama obojena različitim bojama.

Ukoliko je vaš zadatak da branite teritoriju države za koju se borite, onda bi pravi položaj za vas bilo polje u blizini neke građevine ili eventualno neki most, prolaz između brda i islično.
E sad, kako da znate da li ćete više biti od koristi kao napadač ili kao odbrana... Najprostiji način da to odredite je na osnovu oružja i novca kojim raspolažete, ali i na osnovu vojnog čina i veština. Ukoliko ste neiskusan igrač i uz to nemate zlata za boostere, niti neko kvalitetno oružje, vaš zadatak je samo da neprijatelju oduzmete potez. Ukoliko ste jak igrač i dobro ste opremljeni, veću korist ćete doneti u prodoru na neprijateljsku teritoriju.


2.Druga stvar na osnovu koje odlučujete gde ćete se postaviti je tip terena. Svaka od jedinica dobija određeni bonus ako se nalazi na određenom polju i to bi izgledalo ovako:

-Infantry- +20% odbrane kada se nalazi u šumi
-Artillery- +20% odbrane kada se nalazi u gradu
-Tank- +20% odbrane kada se nalazi na brdu
-Air unit- +20% odbrane kada se nalazi u ravnici


Dakle, ukoliko ste ušli na mapu da biste igrali ulogu u odbrani teritorije, onda se opredelite za polje koje pogoduje vašem rodu, jer je očekivano da će na tom polju provesti najveći deo vremena. Ovi bonusi se dodaju vašem ukupnom damage-u samo ukoliko se vi branite.

3.Treća stvar koja je bitna je blizina bolnica i odbrambenih sistema. Idealno bi bilo postaviti se na polju koje je pod dejstvom obe građevine.



*Šta vam tačno donose bolnica i odbrambeni sistem ako ste u radijusu njihovog dejstva?

Bolnica vam u svakom krugu oporavlja određen broj wellness poena. Maksimalan broj wellness poena koje vam bolnica može opraviti u jednom krugu zavisi od performansi bolnice. Osim toga, performansama je određen i rok trajanja bolnice, kao i radijus delovanja. Mislim da nema potreba da sada to objašnjavam, jer će nam biti bitno samo kako deluju one bolnice koje u određenom trenutku budemo imali na mapi.

Odbrambeni sistem vam dodaje određen procenat bonusa na ukupan damage, bez obzira da li vi napadate ili ste napadnuti. Bonus je određen performansama odbrambenog sistema, a odbrambeni sistem takođe ima svoj rok trajanja i tačno određen radijus delovanja.

VAŽNO: Bolnica i odbrambeni sistem imaju efekta na vas jedino ako je polje na kojem se nalaze u posedu države za koju se borite.





-Kretanje po mapi

Kada ste se postavili na određeno polje, to ne znači da celu bitku morate provesti na tom polju. Omogućeno vam je kretanje po poljima koja su u posedu države za koju ratujete, ali po određenim pravilima kretanja za svaki rod vojske:

-Infantry- može se pomeriti za po najviše jedno polje po krugu i može se kretati po svakom tipu terena osim po vodi
-Artillery- može se pomerati za po najviše jedno polje po krugu i može se kretati po svakom tipu terena osim po vodi i planinama
-Tank- može se pomerati za po najviše dva polja po krugu i može se kretati po svakom tipu terena osim po vodi i po planinama
-Air unit- može se pomerati po najviše tri polja po krugu i može se kretati po svakom tipu terena, bez izuzetaka


Prilikom kretanja uvek možete ići po praznim poljima, kao i po poljima na kojima se već nalaze vaši saigrači.





-Rod

Vidim da mnogi smatraju da je rod koji će imati u ratu, odnosno tokom određene borbe, određen veštinom koju su odabrali tokom migracije skilllova, ali to nije tačno! Da ne bi bilo zabune sa rl pojmovima i principima, reći ću ipak ovako: ako vam je najnapredniji skill infantry, vi jeste pešadija, ali vi u bitku možete ući i kao pešadija i kao artiljerija i kao tenk i kao helikopter, bez obzira na to koji vojni skill vam je koliko (ne)razvijen.
Dakle, isključivo oružje koje koristite određuje kom rodu pripadate tokom određenog kruga. Svaki novi krug vam daje mogućnost da promenite oružje.




Sada bi trebalo da pogledamo formulu po kojoj se računa ostvaren damage:
D = ((1 + (S - 1)/10) × W) + R


S u ovoj formuli označava vojni skill i mislim da može imati vrednost od 1 do 11. A ako sam u pravu, ovde opet dolazimo do besmislenosti daljeg usavršavanja skilla koji je na Veteran* nivou, kao što je besmisleno unapređivati radni skill koji je na Guru* nivou. Ovo opet prihvatite se ogromnom dozom rezerve, jer se može desiti da se i tu nešto promeni prilikom nekog narednog update-a.

Ono što je bitno, tj.ono sa čim sam htela da povežem ovu priču je odabir oružja za određeni krug.
Ukoliko vam je Infantry na Veteran* nivou i odaberete Rifle za taj krug, prilikom izračunavanja vašeg damage-a, u pomenutoj formuli S će imati vrednost 11. Ako su vam ujedno ostali skillovi na Greenhorn nivou, a vi za taj krug odaberete bilo koje drugo oružje, S će imati vrednost 1.




*Kako to utiče na ukupan damage?

W u pomenutoj formuli jednako je Ammunition vrednosti oružja i što je oružje jače uticaj veličine S na ukupan damage je veći. To naravno ne znači da ukoliko se odlučite da kupite slabije oružje, možete kupiti oružje bilo kog tipa. Uticaj veličine S jeste manji kada se koristi slabije oružje, ali nije zanemarljiv.

Verujem da će neko napraviti kalkulator za ovo, pa ćemo onda brzo i lako moći da vidimo tu razliku, tako da neću sada nepotrebno daviti i sebe i vas nekim izračunavanjima... Ako znate da već postoji neki kalkulator, pošaljite mi link. 🙂




Druga bitna formula koja se tiče vojnog dela igre je formula za Attack hit chance(šansa za ostvarivanje udarca) i ona izgleda ovako:
A = B + ((ATT - DEF) / (100 / (100 - 😎))
, gde je:

A-ukupna šansa za napad
B-osnovna vrednost šanse za napad koja uvek iznosi 60%
ATT-attack vrednost koja zavisi od oružja i bonusa
DEF-defense vrednost koja zavisi od oružja i bonusa

ATT=attack vrednost oružja+unit vs.unit bonus+booster
DEF=deffense vrednost oružja+bonus koji daje teren+unit vs.unit bonus+booster+bonus odbrambenog sistema


O oružju će biti reči kasnije, a sada ću samo reći koju reč o bonusima...

Unit vs.unit bonus se odnosi na sledeće slučajeve:
Pešadija dobija 20% bonusa kada napada artiljeriju, tenk dobija 20% bonusa kada napada pešadiju, helikopter dobija 20% bonusa kada napada tenk i artiljerija dobija 20% bonusa kada napada helikopter.


Bonus koji dobijate od terena na kom se nalazite već sam objasnila.

Boostere imate priliku da odaberete pre svakog kruga i to posebno za krug u kojem napadate i posebno za krug u kojem se branite. Na žalost, nemam trenutno slike, nazive i cene boostera.

Bonus koji daje odbrambeni sistem, kao što već rekoh, zavisi od performansi samog sistema.


Samo još želim da napomenem da se +20% bilo kog bonusa odnosi na basic damage koji imate od oružja. Znači ako oružje ima basic damage 10, sa bonusom od +20%, vaš damage iznosi 10+2=12. Ako imate više bonusa, dodatak od +20% se opet odnosi na basic damage i iznosi 2, pa se to dodaje na predhodno izračunat damage- 12+2=14 itd.



Ovaj attack hit chance vam znači onda kada napadate polje na kojem ima više protivnika, pa na osnovu toga možete proceniti gde su vam najveće šanse da ostvarite napad, ali isto tako ima značaj i kada se branite, tj.od njega zavisi da li ćete uzvratiti udarac ili ne. Mada, kao što je svima poznato nekada se ostvari i nešto što je imalo 1% šanse za uspeh ili se ne ostvari ono što je imalo 99% šanse za uspeh, tako da ovo malo zavisi od nas samih, a više od faktora sreće...





-Oružje

Kao što ste već imali priliku da vidite, sada postoji četiri vrste oružja:

-Tank
-Air unit
-Rifle i
-Artillery


Svaki od tipova oružja sastoji se od četiri osnovna dela. Nazivi tih delova nam nisu bitni, ali nam je bitno kako njihova vrednost utiče na snagu oružja.
Na marketu, kada odaberete bilo koji tip oružja, videćete četiri klizača za četiri različite stavke:



1.Damage- ovim je određen osnovni damage oružja(W u formuli za izračunavanje damage-a)
2.Attack- ovim je određen bonus koji dobijate u šansi za udarac kada napadate(pomenuto u attack hit chance formuli)
3.Defense- ovim je određen bonus koji dobijate u šansi za udarac kada se branite(pomenuto u attack hit chance formuli)
4. Durability- ovim je određen maksimalan broj upotreba tog oružja, nakon čijeg ispunjenja oružje nestaje iz vašeg inventara


Ovde moram da napomenem jednu vrlo bitnu stvar, a to je da bez oružja ne možete učestvovati u borbi.





-Tok bitke

Bitka kao i do sada traje 24 sata, s tim da je to vreme izdeljeno na vremenski ograničene poteze ili krugove ili na engleskom turns, zovite ih kako hoćete. 🙂 Svaki krug traje 2 minuta(možda i malo više, ne sećam se tačno kako je bilo u beti).

Uzmimo primer bitku između dve države koje ćemo nazvati država A i država B i recimo da se vi borite na strani države A.
Bitka počinje i država A je prva na potezu. Vi kao igrač države A imate 2 minuta da postavite napad(odaberete oružje, booster i igrača kojeg napadate). Nakon isteka ta 2 minuta vrši se izračunavanje načinjenog damage-a za sve igrače koji su se borili tokom tog kruga i vi tada dobijate rezultate svoje borbe. Nakon toga kreće novi krug koji će trajati opet dva minuta i tada je država B na potezu. Vi tada postavljate odbranu(odaberete booster) i nakon toga opet ćete videti rezultat svoje borbe ukoliko vas je neko napao u proteklom krugu. Nakon toga opet počinje novi krug u kojem igrači države A postavljaju napad, a igrači države B odbranu i tako dalje.

Tokom kruga u kojem je vaša država na potezu možete se i kretati po mapi, dok za vreme kruga kada je druga država na potezu se ne možete kretati.



Da bi se bitka završila nakon isteka 24 sata moraju biti ispunjena dva uslova:

1.jedna od država mora imati u svom posedu najmanje 75% od ukupnog broja polja na mapi(75% mape je 300 polja)
2.glavni grad mora biti u posedu države koja ima tih 75% polja

Ako jedan od ta dva uslova nije ispunjen bitka se produžava i traje sve dok oba uslova ne budu ispunjena.




Da bi se određeno polje osvojilo, mora biti uništena sva neprijateljska vojska koja se nalazi na njemu. E sad, samo predpostavljam da svi igrači koji su uputili napad na to polje automatski bivaju premešteni na njega nakon osvajanja. Neka me ispravi neko ako grešim, ja sam u betu ušla samo jednom i nisam imala prilike da ratujem...
Možete napasti samo polje koje se graniči sa poljem na kojem se vi nalazite.






Što se tiče samog ratovanja i uputstva tipa klikni ovde da bi se izvršilo ovo, klikni tamo da bi se izvršilo ono... hm, mislim da je to najlakši posao i da vam za to ne treba neko posebno uputstvo. 🙂
Iako sam članak o ratovanju u beti izbacila kao sprdnju na račun te iste bete, možda može da vam posluži kao uputstvo o tehničkim detaljima toka bitke: klikni ovde.




I da, još dve bitne informacije:
1.Vi se možete postaviti na mapi i kada u regiji u kojoj se nalazite nema aktivnih borbi. Tako se donekle ublažava ogromna šteta koju bi mogao da nanese faktor iznenađenja.
2.Kada napuštate bojno polje, obavezno morate kliknuti na retreat(malo dugmence u donjem desnom uglu)! Ako samo izađete iz bitke tako što se izlogujete ili kliknete na neki link, vi ćete i dalje biti na bojnom polju i moći će da vas napadaju tokom bitke.




Podatak koji mi nedostaje je o tome kako se gubi wellness u borbi. Ali znam da imamo na raspolaganju 999 wellness paketa dnevno i cena jednog je 0.5 golda, a oporavlja 20 wellness poena.





Beta ponovo radi i možete tamo pogledati kako sve to izgleda: klikni ovde
Naravno, mogla sam i ja sve podatke koji mi nedostaju da pronađem u beti, ali... tek sada sam videla da je beta opet aktivna. 🙁



Ja vam obećavam pravi tutorijal čim ratni modul bude proradio, a do tada ću malo da odmorim... 🙂


A vi za to vreme obavezno pogledajte sjajna uputstva koja je pripremilo naše Ministarstvo obrazovanja:Комплетно Видео Упутство за *eRepublik Rising* [Министарство Образовања]



Ovaj članak napisala sam relativno brzo, pa mi nemojte zameriti ako nije baš na najvišem nivoJu... 🙂

EDIT:

Kao što sam i mislila, provukle su mi se opet neke greškice... 🙂

Na dva mesta sam rekla da odbrambeni sistem povećava damage, a istina je da OS nema nikakvog uticaja na damage, već samo na Attack hit chance. To možete i sami videti u formulama za damage i attack hit chance. Zaista ne znam kako mi je pošlo za rukom da naparvim toliko veliku grešku, ali u svakom slučaju hvala pokcu koji je grešku uočio... 🙂
Neću ispavljati to u tekstu, neka stoji samo ovde pod edit.. čisto da imam evidenciju o tome gde sam grešila. 🙂


Pozdrav,

heroina