Porocilo zunanjega ministrstva

Day 2,098, 09:26 Published in Slovenia Slovenia by MZZ Republike Slovenije

V vladnem časopisu ste že lahko prebrali, s čim je bila vlada Slovenije zaposlena zadnja dva tedna, ker pa se dogajanje ne vrti le okrog Slovenije in njenih interesov, sem v imenu MZZ pripravil kratko poročilo zadnjih dveh TWO sestankov in ostalega dogajanja, ki se na tak ali drugačen način tiče zavezništva.

Prejšnji teden so bile volitve. Nove vlade, novi ljudje, sem pa tja isti, le druga funkcija, ali pa, kot v mojem primeru, celo to ne. Ker je bil to tudi prvi uradni sestanek novo oblikovanih vlad in s tem prva priložnost, da se izpostavijo, so določeni posamezniki izkoristili "gužvo" za kratko promocijo svojih težav. Počasi se je to razraslo v govorjenje drug preko drugega (dobiš občutek, kot da si edini, ki bere, kaj pišejo), ko vendarle napoči čas. Skupina glasnih predstavnikov iz eUK prevzame pobudo, umiri sceno in volitve se začnejo.

Prejšnji mesec je bila na pobudo našega takratnega predsednika Ice Killa uvedena sprememba volitev in sicer morajo kandidati za funkcijo po novem pripraviti prezentacijo in biti pripravljeni na zagovor pred oddajo glasov držav članic. In res. Dva kandidata za pozicijo SoFA, oba z linki do svojih prezentacij na irc kanalau, pripravljena na vprašanja. Ice Killa, ki je bil z mano prisoten na sestanku, postavi hipotetično vprašanje:

"Kaj bi storil v primeru, da Poljska odide skupaj s Španijo iz TWO?"

Za trenutek sem začutil zastan dih prisotnih. Ni namreč skrivnost, da je za TWO težak mesec in nihče si res ni želel praskati še ne zaceljenih ran. Kandidat začne nekaj odgovarjat v smislu, da bi probal to, pa potem spet tisto, ko naenkrat poljski predsednik:

"Who's gonna leave? What? Where did you hear that Howly?"

V tistem seveda vsi v en glas, da gre za hipotetično vprašanje, namenjeno kandidatu, da se izprsi z idejami. Med vsem tem kandidat kar piše naprej, da bi v skrajnem primeru lahko naredil tudi še to, če pa ne bi šlo drugače, bi pa lahko poizkusil še z bla bla in tako naprej. Dobi še nekaj podvprašanj, ko spet poljski predsednik, kot bi z Marsa padel:

"Now, wait! What?!? Who said Poland is leaving TWO? "

Takrat sem se prvič v večeru iz srca nasmejal. Preostanek sestanka je minil brez posebnosti, oddali smo glas še za kandidate za ostale položaje in na koncu so na kanalu tisti predstavniki iz eUK že popolnoma zmonopolirali sceno. Izkazalo se je, da so ga mal preveč pogledal v kozarec (bil je petek zvečer), tako da so teme, o katerih so govorili, in sam nivo izražanja dosegel nivoje, ki jih najbolje opiše post na feedu črnogorskega kolega in razlog, da sem se iz srca nasmejal še enkrat:

"Šta sam se uopče logirao, stoka zadrogirana..."


No, včerajšnji sestanek je pa že upravičil svoj renome. Ljudje so se razkomotili v foteljih, poznala se je razlika v tonu napisanih besed v primerjavi s tistimi, ki so bile napisane, ko še ni bilo pritiskov in kritike domače javnosti.

Srbija stremi k čim hitrejši obnovitvi statusa države z desetimi resursi, vendar s svojimi problemi ni deležna resne pozornosti, saj Madžarska izgublja na več frontah hkrati in zgleda, da ta trenutek absorbira levji delež škode, narejene s strani CoT. Tisto, kar je dalo pečat vzdušju na sestanku, pa je bila ugotovitev, da so se številni Romuni borili na strani CoT kljub temu, da ima Romunija podpisane MPP z državami TWO. To dejstvo je razpihalo žerjavico, ki so jo že tako pri življenju ohranjale razne frakcije na Madžarskem in v Romuniji, ki stremijo k medsebojnemu sovraštvu in se istočasno hranijo z njim. Nivo zaupanja je praktično na nuli, kar je pripeljajo do diskusije, ali bi Romunom sploh omogočili dostop do ukazov (ker so menda preobčutljive narave), in s tem do polemike, kako naj se brez vpogleda v ukaze sploh borijo skladno z našimi interesi. Španci so jasno takoj izkoristili razpoloženje prisotnih in izpostavili, da imajo sami povsem identičen problem z Argentino. Na koncu so sklenili, da se naslednji teden budno spremlja, kako in kje se ti dve državi borita, da se na podlagi teh podatkov kot zavezništvo odločimo, kako naprej.

Tudi Avstralija je prišla do besede in si zagotovila podporo pri osvobajanju svojih originalnih ozemelj iz indonezijskih krempljev.

Veliko je bilo tudi govora o neustrezni in nezadostni uporabi uradnih kanalov zavezništva in o tem, da morajo biti o vseh načrtovanih RWjih, trening vojnah, AS in podobnih rečeh vnaprej obveščeni tudi v HQ zavezništva, ker se le tako lahko lotijo koordinacije na učinkovit način. Zaznan in izpostavljen je bil tudi zelo neresen odnos do diplomatskega sodelovanja in podrejanja vojaških aktivnosti ciljem širšega zavezništva s strani večine članic ACT, od katerih se nekateri sploh ne odzivajo.

MZZ Slovenije,
Ap4rTheAd