Pomozimo eBebama - smanjimo porez!

Day 1,878, 05:17 Published in Croatia Croatia by POVECALO

Dragi eKongresnici, drage građanke i građani eHrvatske,

duboko vjerujem da je u našoj ePolitici potrebno učiniti i stalno nastojati, poštujući se međusobno, naći najbolja rješenja za sve nas i našu eZemlju. Ono što je pritom silno važno je da pri svim tim poslovima mi, koji se bavimo ePolitikom, učinimo sve što je moguće da zajedno s nama bude i naša eJavnost, eJavnost koja misli, koja je voljna doprinositi našoj zajednici i ona koja želi dobro eHrvatskoj. Toj eJavnosti, kao uostalom svima nama, u vječnoj (političko-filozofskoj) dijalektici „ja-ti“, „mi-oni“, trebalo bi stalno nuditi prijedloge kako stvoriti bolju eBudućnost i bolje eSutra za sve nas. Nasuprot tome, na veliku žalost, naš eHrvatski „politički život“ svodi se na podjele wepa/fooda kao većinsko ePolitičko djelovanje stranaka, na privatne i partikularne prohtjeve i zahtjeve, na trolanje, na kojekakve diskvalifikacije, na reportove, na brisanje tuđih članaka, i na druge oblike degradiranja ePolitike, čija je časna uloga, bez ikakve teorijske sumnje, a u onim sretnijim sredinama ni praktične, da kroz svoj rad daje odgovor na jedno od valjda najzagonetnijih pitanja, a to je kako živjeti sretno, pojedinačno i zajedno, a k tome još i uspješno.

To siromaštvo i trivijalizam naše (dnevno-) političke „ponude“ dovela je do toga da se ePolitika i eStranke, kao njeni (pod)oblici, velikom broju eJavnosti gadi i da joj se protivi. Pridaju joj se RL konotacije i kad ih svojim sadržajem nažalost opravdava i kad uopće ne nudi sadržaj kojim bi, bar u ovom virtualnom svijetu, mogla pokazati da bez raznih opstruirajućih faktora, imanentnih RL svijetu, ePolitika može biti nešto pozitivno i kvalitetno. Opisano stanje, međutim, nije opravdanje za defetizam, već opravdanje za veći angažman svih onih koji smatraju da ePolitika može bolje i koji su eHrvatskoj potrebni. Listajući neke stare članke svojih stranačkih kolega, naišao sam i na jednu svoju misao koju sam daaavno podijelio s vama ovdje, a ona glasi: „Onaj tko je PROTIV politke, zapravo je ZA politiku koja se provodi nad njim“. Ta misao, koja mi se čini i danas aktualna, u suštini pretpostavlja da politika nije nešto strano i otuđeno, već alat kojim se svi trebamo služiti kad tražimo odgovor na gornje pitanje „kako živjeti sretno, pojedinačno i zajedno, a k tome još i uspješno“.

Ispričavam se ako sam zagnjavio ovim uvodom, ali on je odraz moje slobodne potrebe da izrazim dojam o trenutnoj situaciji u našoj eZemlji, koja je posljednjih dana doživjela značajan baby boom i u koju je došao velik broj naših eGrađana sa željom da sudjeluje u ovom našem zajedničkom eŽivotu i da da svoj doprinos. I što ih je dočekalo, odnosno što su dobili? S jedne, usudio bih se procijeniti, većinske strane, povlačenja za rukav, dozivanja u „stranke“, ultimatume, prikrivene prijetnje, dezinformacije – ukratko, ponižavanje, vrijeđanje dostojanstva i njihovih (e)Osoba i zlu namjeru. S druge strane, uistinu dobivaju bezuvjetnu pomoć i podršku dobronamjernih mentora i dobronamjernih akcija. Ono što najviše ipak smeta u trenutnoj situaciji je licemjerje države – mlade se „tapša po ramenima“ i govori da će dobiti svu pomoć i nagovara ih se da ostanu, a s druge strane država im uzima najviše što može od svega što zarade kroz svoj rad, i to kroz poreze. Nedostaje jasna volja da se u ime novih građana stvori bolji i pravedniji sustav gdje će kao pojedinci biti snažni i neovisni, a ne ovisni o pomoći i kojekakvim milosrđima.

Upravo su porezi tema ovog članka, ovog kongresnog prijedloga koji predstavlja SKeH i ove akcije gdje se i od eJavnosti traži podrška za ideju naše zajedničke i bolje eSutrašnjice. A ideja je sljedeća.

Trenutno su u eHrvatskoj na snazi porezi koji maksimalno dopuštenom stopom od 25% uzimaju od svakog zaposlenog pojedinca čak 1/4 svega što zaradi. O tome sam ispred SKeH već govorio kad smo se usprotivili takvim novim poreznim stopama čim su bile izglasane u eKongresu. Stoga, ovdje neću iscrpno izlagati argumente koji su već izneseni u ovom članku, već ću obrazložiti stav SKeH u odnosu na sadašnje stanje, promjene koje su se dogodile u ovih 28 dana i buduće perspektive za koje smatramo da su važne i da o njima treba voditi računa.

Krenut ću od početka, dakle od principa i kriterija, kao vrijednosnih okvira našeg djelovanja. Nisam siguran imaju li sve stranke, pa i svi ePojedinci izrađen sustav vrijednosti, ali SKeH i njegovi članovi imaju i te vrijednosti su nam važne i želimo ih braniti. Stoga, temeljni princip 'protiv' ovako visokih poreza, odnosno 'za' njihovo smanjivanje počiva na ideji da država nije jača od eRadnika i da od eRadnika ne treba grabiti u korist države, već da svi eRadnici moraju doprinositi državi. Takva vrijednosna odrednica, prema našem mišljenju, treba se odraziti i u sferi porezne politike. Trenutačna najveća moguća porezna stopa od 25% (kratko objašnjenje: ne može se predložiti porez na dohodak veći od 25😵 predstavlja udar, namet i uzimanje od radnika, a porezna stopa od 5%, koja se ovime predlaže, pretpostavlja pravedan doprinos svakog pojedinca zajednici. Razlika između nameta/uzimanja i doprinosa je velika, baš kao što je i razlika odnosnih poreznih stopa u vrijednosnom smislu velika.

Polazišni argument zagovaratelja ovako velikog trenutnog oporezivanja ePlaća bio je privremeni karakter ovakvih financijskih mjera. Iako se, prema našem uvjerenju, od osnovnih gore spomenutih vrijednosti i principa ne treba odstupati ni privremeno, ipak smo via facti takvu argumentaciju makar prešutno uvažili i odobrili da ovakvi porezi izvjesno vrijeme pune državnu kasu na uštrb radničkog eDžepa. No, kao što sam već rekao, od uvođenja tih poreza prošlo je 28 dana, predsjednik je dobio novi mandat, a porezi su izgubili svojstvo privremenosti i svoje (ionako „klimavo“) opravdanje i zato predlažemo njihovu promjenu.

Ipak, ako postoje i oni koji smatraju da se, uvažavajući određene okolnosti, od vrijednosti i principa može makar privremeno odustati, odnosno određene mjere bar privremeno zagovarati, tada ih pozivamo da uvaže specifične okolnosti koje su sadašnja zbilja, a to je, prije svega, već spomenuti baby boom, zbog kojeg sada u eHrvatskoj imamo preko 1000 eBeba kojima je svaka lipa potrebna kako bi se razvijali i napredovali i od kojih se naprosto ne može uzimati čak 1/4 svega što jedva zarade. Ponavljam da je takvo licemjerje, kojim se nevjerojatnom lakoćom eBebe tapša po ramenu, a okrutno uzima najviše dozvoljeno od njihova rada , loše upravo za te eBebe, o koje se svi kunu i kojih su im puna usta, pa tako i eHrvatsku. Zato je ovaj kongresni prijedlog pozivnica da se javno odredi želimo li eGrađane ovisne o svačijem milosrđu ili (ekonomski) neovisne pojedince koji će se razvijati i temeljem čije individualne snage ćemo graditi zajedničku budućnost. Upravo su eBebe ona kategorija našeg stanovništva, o kojima bi trebali voditi računa oni koji će navedene principe ili vrijednosti pokušati reducirati na matematički udio poreza u džepu naših građana, bezobrazno si uzimajući za pravo tvrditi da par lipa eBebama navodno ništa ne bi trebalo predstavljati. A takvim poklonicima matematike skrenuo bih pažnju da je ovim baby boom-om porezna baza, odnosno broj poreznih obveznika povećan za preko 1/4 od trenutka kad je uvedeno 1/4-sko oporezivanje rada, a koja okolnost također snažno podupire ovaj prijedlog da se porez na dohodak smanji.

Dolazimo i do onih ostalih „pragmatičnih“ nedostataka trenutačnog stanja, koje je Hrcozgb odlično sažeo i koje ću i ovdje ponoviti: „To (visoki porezi na dohodak,op.a.) će više imati psihološki učinak. Recimo vidjet će da dobijaju manje love, znači tjedna potrošnja za wep i food će se tom analogijom smanjiti. Također, ne treba isključiti niti odljev radnika u strane zemlje jer za istu plaću dobe više na ruke što automatski znači manje love od poreza. Moguća je i nestašica radnika a to će dovesti do potražnje za radnicima, a time i većim plaćama što je automatski povećanje cijene rada, a time i neisplativost vlasnicima firmi, što opet dovodi do povećanja stranih igrača na našem području.“ Navedeni argumenti još su jedan dodatni razlog zašto je promjena poreza nužna.

Naposljetku, i sad ću ponovno zaključiti pozivanjem na vrijednosti i osnovne principe, ukoliko je za određeni državni projekt ili pothvat potrebna znatna količina sredstava, tada pristojna i odgovorna država treba prvo predstaviti svojim građanima što planira učiniti za bolju eSutrašnjicu, a potom ponuditi tim istim građanima pravo izbora hoće li dobrovoljno doprinijeti ostvarivanju tako definiranih ciljeva na predloženi način i njihovim financiranjem u iznosu većem od redovnog doprinosa putem poreza. Država si ne smije uzeti za pravo da provodi svoju politiku koju financira na način da uzima najviše što može svojim građanima, da im za to ne polaže račune, a niti da im nameće svoje ideje i planove. Na tome počiva zajedništvo i solidarnost, ali i osnovna prava svih građana kao članova zajednice.

Stoga, pozivam sve kongresnike da podrže ovaj prijedlog zakona, i to prije svega kao stvarnu pomoć eBebama kojima u ovim trenucima uistinu svaka lipa koristi i treba. Pozivam da se razmisli i o svim ostalim gore obrazloženim razlozima koji su bili vodilja ovog prijedloga i nadam se da ćemo bar ovu virtualnu politiku moći zajednički učiniti časnim poslom, gdje je odgovornost prema zajednici na prvom mjestu i gdje je bitan jedino sadržaj ideje, a posve nebitno s koje strane ili s kojom stranačkom bojom dolazi.

Konačno, glas za ovaj prijedlog zakona znači i odrediti ulogu i odnos države i pojedinca, u kojem odnosu ne postoji zla maćeha i ubogo dijete, već partnerstvo osoba i njihovih zajednica.




POVECALO
Dopredsjednik SKeH
Kongresnik i predlagatelj zakona u ime SKeH