Pomůžete vědě?

Day 770, 20:16 Published in Czech Republic Slovakia by TimmyCZ
(English version)

Předem se Vám omlouvám, že sem tahám jiné téma než eRepublik, ale myslím si, že je hodně důležité.

Máme po Vánocích a někteří z nás se těší z dárků a z toho, že mohou být s rodinami nebo s příbuznými. Neměli bychom ale zapomínat ani na své zdraví - a proto Vás žádám o pomoc. Někdo totiž nemá to štěstí, že je "zdravý jako rybička". Lidé denně umírají na nemoci, které ještě neumí lékaři vyléčit.
Proč to píšu? Protože s tím něco můžeme udělat. Můžeme proti tomu bojovat a můžeme zachránit lidské životy. Říkáte si, že to není možné? Že my, obyčejní lidé, nic proti tomu nezmůžeme?
Jste na omylu. My všichni můžeme zabránit takovým nemocem - a to jen tím, že budeme mít puštěný počítač. Možná už někteří z Vás ví, kam tím mířím: distribuované výpočty.



Co to je?
Už z názvu je patrné, že se něco bude počítat. Například se hledá prostorové uspořádání složitých molekul bílkovin.
Ale co znamená to slovo distribuovaný? Znamená to, že se do těchto výpočtů zapojují tisíce (a miliony) počítačů po celém světě - v obyčejných domácnostech. Jestli sledujete situaci v České republice, tak víte, že Akademie věd je v ohrožení kvůli nedostatku peněz. To samé platí i pro mnoho dalších vědeckých institutů po celém světě. Takže se asi dovtípíte, že vědci nemají na superpočítače - ani na jejich pronájem. Právě proto vymysleli distribuované výpočty, kdy se dobrovolně zapojuje do těchto projektů každý, kdo chce vědě nějak pomoci. A vyplatí se to - tyto počítače mají dohromady ohromný výkon, vědci ušetří miliardy a lidé pomohou vědě.

To můj počítač bude jenom počítat? Nebudu moct nic dělat!
Vůbec se nemusíte bát, tyto výpočty můžete kontrolovat. Nebudete počítat všechno sám, vše se spravedlivě rozdělí mezi počítače, které jsou k tomuto projektu připojené.
Do počítače se vám stáhne jen malé množství dat - jen několik megabytů. Počítač poté začne tyto úlohy počítat. Většinou to trvá jen pár hodin, ale existují i výjimky - může trvat i stovky hodin, než se tyto úlohy vypočítají. Nelekejte se - počítat můžete opravdu jen když budete chtít, nemusíte mít zapnutý počítač pořád. A když ho už budete mít spuštěný a budete na eRepublik nebo budete dělat něco jiného, tak proč se nezapojit? 🙂


hlavní okno programu BOINC

Na obrázku je napsáno BOINC. Co to znamená?
To znamená Berkeley Open Infrastructure for Network Computing - česky Berkeleyská otevřená infrastruktura pro síťové výpočty. BOINC je program, který se Vám o tyto výpočty postará. Můžete si vybrat z různých projektů - ale to v další otázce.
Tento program si můžete stáhnout na webu http://boinc.berkeley.edu/.

Jakým projektům mohu pomoci?
Jak jsem zmínil již na začátku, můžete pomoci třeba projektům, které se zabývají nemocemi a celkově biologií. Nebudu vyjmenovávat všechny projekty, ty si můžete najít na této stránce.
V medicíně a biologii můžete pomoci například zkoumat proteiny, pomoci přijít na kloub malárii a tak dále.
Z dalších projektů vyberu pár dalších. Tak ve zkratce: zkoumání vesmíru (nejznámější projekt ze všech SETI@home), zkoumání dat z urychlovače částic LHC, předpověď klimatu, vyřešení různých matematických záhad, ale i renderování grafiky, dále například i šachové partie nebo rozlousknutí šifer hesel. 🙂
Jak sami vidíte, na výběr toho je hodně. Myslím si, že každý si určitě vybere...


grafické znázornění části projektu World Community Grid - projekt Help Cure Muscular Dystrophy (Pomozte léčit svalovou dystrofii)

Ještě něco zajímavého?
Ano, za vypočítané úkoly dostáváte kredity. Tím určitě BOINC hodně získalo - každý je soutěživý. Neříkejte mi, že nejste. 😉
Můžete se přidat do týmů, které potom mezi sebou soutěží, kdo má nejvíce kreditů. Pořádají se různé turnaje - časově omezené a třeba jen v jednom projektu. Kdo vyhraje, získá respekt ostatních - a to je úžasné. 🙂
Můžete se poté také podívat do statistik BOINCstats nebo do jiných. Ti, co mají rádi grafy a čísla, si tuto stránku jistě brzy zařadí do záložek.

Česká republika má také svůj vlastní tým - informace o něm, o projektech a rady najdete na webu Českého národního týmu.

Tak jak jste se rozhodli? Pomůžete vědě, nebo necháte běžet své počítače úplně zbytečně? Doufám, že se rozhodnete pro první možnost.