Poliitikast eRepublikust elik miks demokraatia eMaailmas lonkab

Day 755, 15:51 Published in Estonia Estonia by Ivan Orav

Pajatan teile eRepubliku poliitika eripärast loo võrreldes seda reaalse elu poliitikaga. Ehk aitab artikkel mõista ja anda vastused küsimustele miks vähesed riigikogulased arutavad ja miks valitsus oma võimu ebademokraatlikul viisil ära kasutab?

- 2007 aastal valis ligi 550 000 kodanikku 101 esindajat parlamenti.
- 40 õnnistatul sai osaks privileeg pääseda eRiigikokku ligi 450 eKodaniku hääleotsuse läbi.

- valituks osutunud rahvasaadikud valitakse Eesti Vabariigis neljaks pikaks aastaks. Selle 4 aasta jooksul on aega debattideks, arupärimisteks rohkem kui küll. Uue seaduse koostamise ja vastuvõtmise vaheline aeg on inimesele seeditav ning seadus ei jõustu koheselt pärast selle vastu võtmist.
- 40 eEesti väljavalitut (3% elanikkonnast) valitakse üheks kuuks. Selle kuu jooksul on debattide ja arupärimiste aeg üürike. 24H arutluseks + 24H hääletuseks.

- Eesti Vabariigi 2010. aasta riigieelarve koostamist alustati juunis. Valitsus kinnitas eelarve eelnõu heaks septembri lõpus. Seadus jõustub eelarveaasta alguses. (seadus koostati jämedalt 1/8 riigikogulase ametiajast. Seadus on jõus 1/4 riigikogulase ametiajast)
- eEesti President valiti ametisse 5. Detsembril. Valitsus oli koos kaks päeva hiljem. Riigikogu ette tuli rahandusministeerium eelarvega 12. Detsembril. Ööpäev "arutleti". Ööpäev hääletati. (seadus koostati vähemalt 1/6 riigikogulase ametiajast. Seadus on jõus sama kaua kui riigikogulase ametiaeg)

Röögatute erinevuste taustal on päriselu ja eElu ühiseks jooneks, asjaolu, et kõikide otsuste taga on inimesed. eRiigikogulase 1 päev võrdub EV riigikogulase 50 päevaga. 1 päevaga ei jõua paratamatult ka kõige aktiivsemad eRiigikogulased debateerida piisavalt eRiigi tulevikku puudutavatel teemadel. Aruteluaja pikendamine tähendaks aga otsuste lõputut venimist. Sestap kehtib eEestis näiline demokraatia, mis põhineb suurel osal valitsuse usaldamisest ja hiljutine seik näitas väga selgelt, kuidas on võimalik valitsusel ka kõige rumalamad otsused riigikogu hõredast sõelast läbi pigistada. **

Kõigest eelnevast johtuvalt ei tasu imestada, kui otsustes mängivad tihtilugu suuremat rolli emotsioonid ja isikuvahelised suhted kui valitute vaimsete võimete kogum.

Aga miks on hääletajaid eRiigikogulaste seas rohkem, kui arutlejaid ning miks viimasel kolmel president-valitsus koostööl on mõeldud välja mingi vastutustundetu vimka, lootes saavutada suurt pööret mängijate aktiivsusel, õppimata eelmiste ürituste põhjus-tagajärg seosest? Ei oska vastata.

PS! neile, kes ei saanud vastust minu tõstatatud küsimustele artikli alguses, siis vastus on järgmine: Aega on vähe, aga otsutada tuleb. Ime( )kiiresti!

** Ivan Orav ei jõudnud arutelu jooksul süüvida riigi eelarvesse ning lisasin oma arupärimise hääletuse ajal, mil mulle ei vastatud ja enne, kui jõudsin hääletada, oli see võimalus juba lukku pandud.