Pisanje je ...

Day 892, 19:43 Published in Serbia Serbia by Em The Great

Poštovani čitaoci, pisanje u eSrbiji je jedan mnogo zaj*ban posao (čim izađete iz domena tutorijala ili ratnog izveštavanja). Morate biti spremni na sve – i na odobravanja kao i na kritike vašeg teksta, na opasnost da ne budete dobro shvaćeni ili pak pogrešno shvaćeni ili na kraju krajeva i da vam neke stvari napisane stvari budu zlonamerno intrepetirane. Poslednju seriju članaka započeo sam sa pitanjima koliki su prihodi države i dao predloge nekih rešenja misleći tu pre svega na „pravilnu upotrebu“ državnih 1DW kompanija. Koliko je ovo zadnje bilo ispravno, možete zaključiti po ovom saopštenju Min. ekonomije od pre neki dan i uporediti ga sa objavljenim tekstovima koje sam naveo kao i komentarima istih. Ne, nije mi namera ono što bi prvo pomislili već ....


Pre nego što nastavite da čitate ovaj tekst želeo bih da kažem sledeće: ovo je igra gde mi kao društvo (eDržava) treba da „pobedimo“ druge tj. da pokažemo da smo kao skup pojedinaca tj. nacija bolji, organizovaniji, uspešniji od skupa nekih drugih ljudi koji rade isto što i mi ali pod drugom nacionalnom zastavom. U toj igri sa nekim eNacijama smo saveznici a sa nekim smo neprijatelji. Stoga svaki uspeh naših saveznika doživljavamo gotovo kao i svoj, ali naš sopstveni ipak nam je najdraži. Sve ovo što pišem dakle u nastavku pišem u tom cilju a to je – da doprinesem koliko mogu eSrbiji da bude uspešnija. U tom cilju napisan je i tutorijal Preduzetnička biblija jer se bitke u eRepu dobijaju i Ekonomijom a ne samo rušenjem zidova u nekoj borbi.

Poslednjih sedam dana u eRepubliku bili su ne viđeni do sada. Ovoliki intezitet borbi, njihov broj, broj aktivnih igrača i napravljenog demage-a kao i primenjene strategije ponovo su pomerile neke ustaljene granice naše percepcije igre. Posle ovih sedam dana više nije ništa kao pre.

Pregled utrošenog oružja u periodu od 23.04. – 28.04. za eSrbiju (prema eRep tools – stocks) kada su najžešće bitke i trajale, su:

Q1 – sa 50.857 na 33.368 (-17.489) ili 34,4% stock-a
Q2 – sa 5.843 na 4.675 (- 1.16😎 ili 19,9% stock-a
Q3 – sa 8.587 na 3.813 (- 4.774) ili 55,6% stock-a
Q4 – sa 2.332 na 1.146 (- 1.186) ili 50,8% stock-a
Q5 – sa 10.157 na 4.333 (- 5.824) ili 57,3% stock-a

Slična situacija je u svim vodećim eDržavama izuzimajući eMađarsku gde je pad stock-ova još drastičniji ali to nije posledica samo utroška u borbama već i činjenice da su izgubili Hello Kitty gde se nalazi veliki broj firmi sa zalihama oružja. Čemu ova statistika ? Pa zato što nam je ovih sedam dana pokazalo da nije više samo dovoljno imati novca (golda) da bi se uspešno okončala neka operacija/e već i dovoljan broj najvažnijeg resursa – oružja (to sa sobom povlači i iron, tikete, giftove i gomilu stvari ali ovo prvo je veoma bitno). Sve teorije o isključivo „liberalnoj ekonomiji“ padaju u ovakvim periodima kao kule od karata. Država jednostavno MORA da se umeša u ekonomiju u mnogo većoj meri. Mnogi su počeli o tome da pišu (pogledati ovaj članak od heroina ) u pokušaju da se nađu najbolja moguća rešenja. Ključ je dakle u boljoj organizovanosti eDržave da bi mogla odgovoriti budućim izazovima u igri.



Kako se država finansira ?

ovo je ključno pitanje koje prvo treba razmotriti. I ne, nije nikakva misterija jer se najveći deo prihoda može vrlo lako utvrditi i svima je dostupan. Moja pitanja oko ovoga izneta su novinama da bih video reakciju eVlasti i spremnost da o tome razgovara sa narodom jer svi mi koji igramo ovu igru imamo pravo da vidimo kako nas izabrana eVlast vodi kao naciju. Jer ako neznamo/nesaopštavamo koliki su prihodi države onda je i svaka dalja rasprava o trošenju tih prihoda izlišna i osuđena na propast u startu.

Već sam pisao u Preduzetničkoj bibliji o sistemu poreza. Oni su zapravo najvažniji izvor prihoda eDržave. Neki su manje bitni a neki su suštinski bitni. Iako ne postoje mehanizmi koji prate posebno ove poreze (bar ja nisam nigde video tj. našao ili pročitao) iz iskustva kao biznismen znam da su najbitniji oni koji se nemogu izbeći. Podsetiću vas – income tax može se izbeći kako na dobit preduzeća tako delimično (mada ređe) i na plate radnika (niske zvanične zarade – ostatak je „solarno“ plaćanje – tj. kako bi mi eSrbi rekli – pare na sunce tj. ruke). Međutim njega poslodavci neće izbegavati osim ako država ne pretera sa nametom jer je jako smorno to raditi. Dakle smorno ali ne i nemoguće. Import tax takođe mislim da ne igra bitnu ulogu jer eDržave njime uglavnom sprečavaju uvoz neke robe tj. proizvoda. Retke su situacije kada je nešto isplativo legalnim načinom izvoziti (ovde isključujem raw koga npr. ciljna država nema ali on se može prebacivati preko orgova tako da je opet diskutabilno pitanje). Jednostavno igra se razvija, igrači sazrevaju, bolje su informisani, eDržave vode bolje ekonomske politike i tržište se sve više gobalizuje i ne postoje drastične cenovne razlike. Ako se negde i pojave, vrlo brzo se i „ispeglaju“. Dolazimo do trećeg i najvažnjeg poreza a to je njegovo veličanstvo VAT . Njega nemožete izbeći kao ni PDV u RL ekonomiji. Možete npr. ići sa nenormalno niskom cenom proizvoda koju će te staviti na marketu i onda pokušati da „brzo kupite sami od sebe“ ali kad izgubite npr. kuću Q3 kvaliteta na takav način jer je bio neko brži od vas samih, odustaćete od takvih pokušaja.


Gde idu svi ovi prihodi ?

oni odlaze u country treasury ili kako bi mi rekli eDržavnu blagajnu i to po automatizmu. Ono što je bitno jeste kako se koristi taj novac. Postoje sledeći mehanizmi za koriščenja iz državne blagajne a to su troškovi vezani za:

1. saveze
2. građansku taksu
3. radnje vezane za donošenje zakona

Mogao bih sad da pojašnjavam potanko sva tri ali za potrebe ovog teksta najbitniji je ovaj poslednji. Naime zakoni se moraju odobriti od strane kongresa. Glasanje o nijma i sadržina istih su takođe javni i dostupni svima. Druga bitna stvar vezano za njih jeste ta što je to jedini način da bilo koja vlada „izvadi“ novac iz državne blagajne i usmeri ga u potrebe koje smatra kao važne. Kroz zakone se sprovode dva važna procesa a to je donacija novca (bilo koje valute koja se nalazi u blagajni) ili zlata nekoj organizaciji kao i proces štampanja lokalne (nac.valute) .

Obratite dakle pažnju – donacija novca organizaciji. To znači da je dovoljno pratiti ovaj proces tokom perioda vladavine jedne eVlade da bi ste utvrdili koliko zapravo ona „zahvata“ novca za funkcionisanje eDržave. Ovaj drugi proces – proces štampe novca podrazumeva zamenu golda iz državne blagajne za lokalnu valutu po paritetu 0.005 g za jedinicu lokalne valute. Dakle bitan je za makroekonomsko funkcionisanje eDržave. Da skratim ovde priču ( jer od mog 1.majskog uranka neće biti ništa) i napomenem da je ova oblast čitava mala „nauka“ i posebno ću se pozabaviti njome u nekom od narednih brojeva.

Ono na čemu nam je fokus sada jeste donacija i ona u našoj zemlji ide u NBS tj. Narodu banku Srbije koja je u suštini organizacija kao i svaka druga u eRepu. U drugim zemljama se slična organizacija zove drugačije ali suština je ista. Ovde završavam sa tekstom za ovaj broj i reći ću samo sledeće:

- u ovom mandatu ove eVlade (od 06.04) ista je iz državne blagajne povukla ukupno 1.055.994 RSD ne računajuću predlog donacije od igrača thesklaos u iznosu od 30.000 rsd koji će biti izlasan u toku sutrašnjeg dana.

Zašto ovo objavljujem :

a) zato što je javno dostupno svima – a i ministri su to potezali kao arugment

b) zato što je ovo period enormno velikih prihoda eDržave zbog ratova koji se vode (na svo ono oružje i druge potrošene proizvode plaćeni su porezi)

c) zato što hoću da vidim koliko-toliko pošten izveštaj o trošenju sredstava ove vlade na kraju mandata (nemoj ovde da mi je neko rekao da nije sve za javnost! Znam da nije sve za javnost ali postoji kongres, postoje pol. partije gde se o nekim stvarima može i mora razgovarati. Postoji i mogućnost da se određene stavke navedu kao npr. spec. operacije ili kao ratne rezerve i sl) Još uvek ne pišem o donacijama koje ima držva tako da nemojte da idete đonom na članak ....

d) Zato što je vreme da malo uozbiljimo državu i pripremio se za mnogo ozbiljniju igru

I na kraju da završim kao i prošli članak :


„Na kolena pred eSrbe!“



PS: Da ne budem ponovo pogrešno shvaćen – ovaj poklič je stavljen da eHrvati ne bi linkovali ovaj članak – sujeta im neće dozvoliti da reklamiraju nešto što se ovako završava 😉

Poz svima i lepo da provedemo 1. maj – praznik RADA 😉


http://i43.tinypic.com/16hrtso.jpg">