Obywatelski projekt Konstytucji - cz.III

Day 678, 15:53 Published in Poland Poland by Nasir Malik

Motto: Kolejna kadencja, kolejne nadzieje

Jak obiecałem w programie wyborczym (nie udało się, ale dziękuję tym, którzy oddali na mnie głos), publikuję projekt eKonstytucji.

Nie pretenduje on do bycia najlepszym, najfajniejszym i niepodlegającym dyskusji. Jest po prostu wyrazem moich poglądów na erepublik i uwag, jakie dostałem od kilku osób, z którymi dyskutowałem nad potrzebą uregulowania zasad "wychodzenia" przez władze poza kompetencje i obowiązki, które wynikają z mechaniki gry.

Być może będzie pomocny dla nowego Kongresu, być może stanie się chociaż impulsem dla podjęcia prac w tym temacie, a być może zostanie porzucony, jak te poprzednie...

Uzasadnienie potrzeby spisania e-konstytucji oraz części rozwiązań znajdziecie w poprzednich moich artykułach i w moim programie wyborczym. Krótko mówiąc: jawność, odpowiedzialność, podział kompetencji - świadomość obywatelska - społeczeństwo obywatelskie.


KONSTYTUCJA RZECZPOSPOLITEJ ePOLSKIEJ
z dnia …


Rozdział I - Zasady ogólne
Art. 1
Rzeczpospolita ePolska jest wirtualnym państwem wchodzącym w skład eRepublik.

Art. 2
Obywatelstwo polskie uzyskuje się zgodnie z zasadami funkcjonowania eRepublik na podstawie:
1/ wyboru w momencie rejestracji na eRepublik,
2/ przyznania obywatelstwa na wniosek gracza przez członka Kongresu.

Art. 3
1. Członkowie Kongresu zobowiązani są przyznać obywatelstwo graczowi, który udowodnił narodowość polską bądź posiadanie obywatelstwa polskiego w świecie rzeczywistym. W szczególności zabronione jest ignorowanie wniosków o przyznanie obywatelstwa ze względu na przekonania polityczne lub religijne, przynależność partyjną bądź wojskową.
2. Członkowie Kongresu mogą także przyznać obywatelstwo polskie graczowi, który nie posiada narodowości polskiej bądź obywatelstwa polskiego w świecie rzeczywistym według swobodnego uznania.

Art. 4
Źródłami prawa w Rzeczpospolitej ePolskiej są:
1/ regulamin eRepublik,
2/ konstytucja Rzeczpospolitej ePolskiej,
3/ ustawy Kongresu,
4/ rozporządzenia Prezydenta i Ministrów.

Art. 5
Rzeczpospolita ePolska zapewnia swoim obywatelom wolność słowa, prasy, działalności politycznej, zakładania partii, podejmowania pracy, zakładania firm i organizacji oraz swobodę przemieszczania się. Powyższe prawa podlegają wyłącznie ograniczeniom wynikającym z regulaminu eRepublik oraz przepisów właściwego prawa powszechnego świata rzeczywistego.

Art. 6
Partie funkcjonują na zasadzie swobody tworzenia, działania, samorządności i autonomii. Władze Rzeczpospolitej ePolskiej nie mogą ingerować w funkcjonowanie partii.

Art. 7
Obywatele polscy mają prawo do informacji o działaniach podejmowanych przez władze Rzeczpospolitej ePolskiej na następujących zasadach:
1/ na interpelację skierowaną przez co najmniej 25 obywateli polskich wobec Kongresu Marszałek Kongresu zobowiązany jest odpowiedzieć w ciągu 48 godzin od przekazania interpelacji;
2/ na interpelację skierowaną przez co najmniej 25 obywateli polskich wobec Ministra, zobowiązany jest on udzielić odpowiedzi w ciągu 36 godzin od przekazania interpelacji;
3/ na interpelację skierowaną przez co najmniej 40 obywateli polskich wobec Prezydenta zobowiązany jest on udzielić odpowiedzi w ciągu 48 godzin od przekazania interpelacji;
4/ interpelacja musi dotyczyć zakresu działania podmiotu, do którego jest kierowana;
5/ podmioty, o których mowa w pkt. 1-3 mogą odmówić udzielenia odpowiedzi na interpelację jeśli nie spełnia ona warunku określonego w pkt. 4 lub jeżeli odpowiedź wiązałaby się z zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego bądź złamaniem zobowiązania tajności wynikającego z oficjalnie zawartego przez Rzeczpospolitę ePolską kontraktu międzynarodowego sojuszu;
6/ w przypadku nieuzasadnionej odmowy udzielenia odpowiedzi bądź nieusprawiedliwionego przekroczenia terminu na odpowiedź, obywatelom przysługuje prawo do złożenia do Trybunału Konstytucyjnego skargi na naruszenie prawa.

Art. 8
Władzami Rzeczpospolitej ePolskiej są:
1/ Prezydent,
2/ Kongres,
3/ Ministrowie,
4/ Trybunał Konstytucyjny.

Art. 9
Prezydent oraz członkowie Kongresu są wybierani w wyborach demokratycznych na zasadach obowiązujących w eRepublik. Żadne przepisy Rzeczpospolitej ePolskiej nie mogą ograniczać możliwości biernego lub czynnego udziału w powyższych wyborach wobec osób, które spełniają wymogi przewidziane przez regulamin i zasady funkcjonowania eRepublik.

Rozdział II - Kongres
Art. 10
Kongres sprawuje władzę ustawodawczą i kontrolną Rzeczpospolitej ePolskiej.

Art. 11
Ustawy uchwalane są przez Kongres według następujących zasa😛
1/ w przypadku ustaw podejmowanych na postawie mechaniki eRepublik - według zasad wynikających z mechaniki gry,
2/ w przypadku ustaw nie przewidzianych przez mechanikę eRepublik, a wynikających z niniejszej Konstytucji - w głosowaniu na stronie erepublik.com.pl trwającym co najmniej 24 godziny, większością i quorum wynikającymi z przepisów Konstytucji.

Art. 12
Poza ustawami przewidzianymi przez mechanikę gry i niniejszą Konstytucję, decyzji Kongresu wymagają następujące sprawy:
1/ zgoda na zawarcie kontraktu międzynarodowego sojuszu wojskowego wielostronnego - większością 2/3 głosów przy głosowaniu co najmniej połowy członków Kongresu;
2/ zgoda na zaciągnięcie w imieniu Rzeczpospolitej ePolskiej zobowiązania kontraktowego o wartości przekraczającej 1/5 jednodniowych wpływów do budżetu bądź dotyczącego sprzedaży lub wypożyczenia szpitala lub systemu obronnego - bezwzględną większością głosów przy głosowaniu co najmniej połowy członków Kongresu;
3/ zatwierdzenie, na wniosek Ministra Gospodarki i Finansów, budżetu tygodniowego organizacji Narodowy Bank Polski - zwykłą większością głosów;
4/ ustalenie zasad wydatkowania pieniędzy na prywatne organizacje oraz poszczególnych graczy, w szczególności dofinansowania działań wojskowych, za wyjątkiem sytuacji bezpośredniego zagrożenia niepodległości Rzeczpospolitej ePolskiej - bezwzględną większością głosów przy głosowaniu co najmniej połowy członków Kongresu;
5/ wybór Marszałka Kongresu - zwykłą większością głosów.

Art. 13
Prawo do inicjatywy ustawodawczej przysługuje także co najmniej trzydziestu obywatelom polskim. Wykonuje się je przez zamieszczenie w gazecie gracza lub organizacji projektu ustawy wraz z uzasadnieniem oraz wskazaniem graczy popierających projekt. O projekcie należy zawiadomić Marszałka Kongresu, który zobowiązany jest poddać projekt pod obrady Kongresu w ciągu 24 godzin od zawiadomienia. O wyniku głosowania nad projektem Marszałek Kongresu zawiadamia publicznie.

Rozdział III - Prezydent i Ministrowie
Art. 14
Prezydent, poza kompetencjami wynikającymi z zasad funkcjonowania eRepublik, sprawuje władzę wykonawczą Rzeczpospolitej ePolskiej, reprezentuje ją przy zawieraniu kontraktów oraz jest najwyższym zwierzchnikiem jej sił zbrojnych.

Art. 15
Prezydent kieruje pracami rządu, a także powołuje i odwołuje Ministrów i Wiceministrów.

Art. 16
W skład rządu wchodzą następujące osoby:
1/ Prezydent,
2/ Minister Gospodarki i Finansów (MGiF),
3/ Minister Spraw Zagranicznych (MSZ),
4/ Minister Obrony Narodowej (MON),
5/ Minister Edukacji Narodowej (MEN),
6/ Wiceministrowie.

Art. 17
Do zadań Ministra Gospodarki i Finansów należy:
1/ prowadzenie polityki monetarnej Rzeczpospolitej ePolskiej;
2/ planowanie tygodniowego budżetu i przedstawianie go do zatwierdzania Kongresowi;
3/ bieżące zarządzanie funduszami Narodowego Banku Polski;
4/ nadzór nad działalnością mężów zaufania.

Art. 18
Do zadań Ministra Spraw Zagranicznych należy:
1/ prowadzenie polityki zagranicznej Rzeczpospolitej ePolskiej;
2/ nadzór nad działalnością ambasadorów Rzeczpospolitej ePolskiej w innych państwach eRepublik;
3/ prowadzenie działalności wywiadowczej;
4/ udzielanie pomocy informacyjnej obywatelom polskim rezydującym poza granicami Rzeczpospolitej ePolskiej.

Art. 19
Do zadań Ministra Obrony Narodowej należy:
1/ prowadzenie i koordynowanie działań wojennych Rzeczpospolitej ePolskiej, z zachowaniem władzy zwierzchniej Prezydenta;
2/ prowadzenie rejestru oficjalnych zawodowych organizacji wojskowych obywateli polskich;
3/ organizowanie i kierowanie oddziałami państwowymi oraz oddziałami gwardii narodowej, w skład których wchodzą obywatele niezrzeszeni w zawodowych organizacjach wojskowych;
4/ reprezentowanie Rzeczpospolitej ePolskiej w międzynarodowych sojuszach wojskowych.

Art. 20
Do zadań Ministra Edukacji Narodowej należy:
1/ prowadzenie działań informacyjno-szkoleniowych dla obywateli polskich;
2/ zarządzanie funduszami pomocy pieniężnej i rzeczowej dla nowych graczy;
3/ nadzór nad mentorami.

Art. 21
Prezydent oraz Ministrowie mogą wydawać rozporządzenia na podstawie delegacji ustawowej, w zakresie wynikającym ze sfery ich działalności.

Art. 22
Wiceministrowie pełnią funkcje pomocnicze wobec Ministrów, a czasie ich nieobecności wykonują powierzone im przez Ministrów zadania.

Art. 23
Ministrowie oraz Wiceministrowie mogą zostać odwołani przez Kongres (votum nieufności). Uchwała Kongresu w tym przedmiocie podejmowana jest na wniosek członka Kongresu i wymaga większości 2/3 głosów przy głosowaniu co najmniej połowy członków Kongresu. W miejsce odwołanych Ministrów lub Wiceministrów Prezydent powołuje nowe osoby. Odwołany Minister lub Wiceminister nie mogą być ponownie powołani przed upływem kadencji Kongresu, który ich odwołał.

Art. 24
Prezydent może zostać odwołany wyłącznie na zasadach przewidzianych przez eRepublik (impeachment).

Rozdział IV - Trybunał Konstytucyjny
Art. 25
Trybunał Konstytucyjny jest władzą sądowniczą Rzeczpospolitej ePolskiej, z zastrzeżeniem obowiązujących w eRepublik zasad rozwiązywania sporów wynikających z kontraktów.

Art. 26
W skład Trybunału Konstytucyjnego wchodzi po jednym przedstawicielu partii znajdujących się w 25. dniu danego miesiąca w pierwszej dziesiątce partii Rzeczpospolitej ePolskiej. Przedstawicieli partii delegują przewodniczący partii, informując o tym Prezydenta.

Art. 27
Do zadań Trybunału Konstytucyjnego należy:
1/ interpretacja, na wniosek Prezydenta, co najmniej dwóch członków Kongresu bądź co najmniej 30 obywateli polskich przepisów Konstytucji, ustaw bądź rozporządzeń Rzeczpospolitej ePolskiej;
2/ rozstrzyganie, na wniosek Prezydenta, co najmniej dwóch członków Kongresu bądź co najmniej 50 obywateli polskich spraw o naruszenie przez Prezydenta, członka Kongresu, Ministra bądź Wiceministra przepisów prawa Rzeczpospolitej ePolskiej;
3/ rozstrzyganie, na wniosek co najmniej 50 obywateli polskich spraw o działanie przez obywatela polskiego na szkodę Rzeczpospolitej ePolskiej.

Art. 28
W sprawach, o których mowa w art. 27 pkt. 2 i 3 Trybunał Konstytucyjny może uniewinnić oskarżonego obywatela albo orzec karę upomnienia lub nagany. Orzeczoną karę podaje się do publicznej wiadomości.

Rozdział V - Zmiana Konstytucji i postanowienia końcowe
Art. 29
Wszelkie zmiany niniejszej Konstytucji wymagają zgody co najmniej 3/4 wszystkich członków Kongresu. O proponowanych zmianach Konstytucji Marszałek Kongresu informuje opinię publiczną co najmniej na 24 godziny przed poddaniem ich pod głosowanie.

Art. 30
W przypadku utraty przez Rzeczpospolitą ePolską niepodległości, niniejsza Konstytucji nie traci mocy, ale podlega odpowiedniemu zastosowaniu w największym możliwym do uzyskania zakresie. W szczególności dotychczasowe władze zachowują te kompetencje, które nie są sprzeczne z mechaniką eRepublik. W przypadku rezygnacji lub odwołania dotychczasowego Prezydenta, wyboru nowego Prezydenta dokonuje Kongres.