O ratu

Day 880, 11:36 Published in Croatia Croatia by Dagislav
http://somokon.com/erep/hitcounter.png">


Dragi građani,

U RL-u je nedjelja, pa hajdemo malo razmatrati ono što pokreće eRepublik: rat! I to rat općenito. Što je uopće rat?

Postoji više gledanja na rat, koje ćemo ovdje sažeti. Temelj sam našao u predgovoru Anatola Rapaporta Clausewitzovom djelu O ratu, ostatak je razrada. U osnovi, imamo tri gledanja: racionalno, eshatološko i kataklizmično. Zvuči komplicirano i jaaaako učeno, ali je vrlo jednostavno.


Ponajprije, imamo racionalno gledanje na rat: nešto kao produžetak politike. To je Clausewitz, iako pojednostavnjen do vulgarnosti. Prema racionalnom gledanju, rat je legitimni instrument nacionalne politike. Dakle: rat je dopušten, a u nj se ide s točno određenim ciljem, svrhom i izračunom troškova. I da, ratovi su stvar nacije/države. Ovo gledanje jako pogoduje profesionalnim vojnicima i političarima, i zapravo ima jako smisla u eRepubliku.

Ako idemo korak dalje, ovo gledanje se javlja u dvije varijante: čisti Clausewitz i posredno prilaženje.

Klauzevicijansko gledanje traži gdje neprijatelj najjači, i ondje ga nastoji uništiti: šaka u nos! U eRepu, to bi bili dugo priželjkivani napadi eSrba na Slavoniju ili eHrvata na Vojvodinu. Već dugo nije bilo tako nečega.

Klasična literatura: Clausewitz, kao i njegov galski parnjak Antoine Henri Jomini.


Carl Philipp Gottlieb von Clausewitz. Simpatičan momak.

Posredno prilaženje: treba razmrviti neprijateljevu volju da se bori, zatim zapovjedna središta, pa će se vojska sama rasuti. U eRepu, ovdje spada svašta: trolanje, PTO-ovi opskurnih državica, TO-ovi malih stranaka, općenito sve što umanjuje neprijateljevu volju za rat.

Klasični predstavnici ove škole su Sun Tzu (čiju knjigu na polici ima svaki metro-gej koji bi htio biti menadžer, a nikad je nije pročitao, nekamoli studirao), Fuller, Liddel Hart.


Sun Tzuovi dečki.


Eshatološko gledanje gleda na rat kao ostvarenje velikog projekta. Recimo, križarski ratovi za oslobođenje Kristovog groba, veliki svjetski rat nakon kojega će se proletarijat obračunati s buržoazijom, velika zemlja ova ili ona... U eRepubliku, ovdje idu imperije iz ranog razdoblja igre: ePakistan, eIndonezija, eRumunjska...

Klasična literatura: hmmm, razni manifesti su ono od čega bi trebalo početi.


Revolucija. Ili tako nekako.

Podjela je ovdje suvišna: što se tiče metode, obje dolaze u obzir (v. gore), a sami RL marksisti bili su jako skloni klauzevicijanskom gledanju na stvari.


Rat kao kataklizma jest gledanje koje je u RL-u jako rašireno: dakle, rat je kataklizma koja se jednostavno događa; nešto kao pošast, erupcija vulkana i slično. Zapravo, jako pojednostavljuje gledanje na stvar.

Ovo gledanje, kao i prvo, ima dvije varijante. Prvo, rat je globalna kataklizma, jednostavno izvan ljudske kontrole. Ako ste pacifist, ili ste upravo dobili teških batina, jako je zgodno. Ukratko, rat je sranje!

Jasno, u eRepu nije baš tako, osim ako niste teški njubi ili njab (njubi, eng. newbie: početnik, svi smo prošli kroz to; njab, engl. n00b, netko tko uporno odbija naučiti išta). Ratovi su jako kontrolirani. Apachyjevo pogrešno stiskanje gumba u jednom od brojnih pohoda ili australsko sklapanje mira s eIndonezijom za vrijeme epske bitke za Zapadnu Australiju ide u kategoriju trenja, kako bi to nazvao Clausewitz. Jednostavno, nešto je pošlo po krivu.

Klasična literatura: Tolstojev Rat i mir, njemačka književnost nakon II. svjetskog rata...


Kaži, gdje su grobovi... ?

Važna podvarijanta kataklizmičnog gledanja jest tzv. etnocentrična kataklizma: rat je sranje koje se događa nama! Oni dolaze spaliti naše kuće, silovati naše žene, opljačkati naša blaga! Jako spretno gledanje na rat kad se branite, i kad trebate mobilizirati ljude. Posljedično, kao sredstvo propagande, ima veliku primjenu u eRepubliku.


Negdje na Balkanu...

Klasična literatura: bilo koja RL ratna propaganda, možda drug Ilja Erenburg.


Zaključno:: rat u eRepu je jako kontrolirani događaj, a kako ćete gledati na nj, odaberite sami.