Nastavak španske dinastije, "furija" i dalje na krovu Evrope!

Day 1,685, 15:00 Published in Serbia Serbia by CHATNICK031

Reprezentacija Španije potvrdila je apsolutnu dominaciju! "Crvena furija" odbranila je titulu šampiona Evrope pošto je u finalnom meču, odigranom u Kijevu, savladala Italiju. Nacionalni tim Španije ušao je u istoriju, pošto je postao prvi tim koji je ostvario uspeh ove vrste. Ispostavilo se da su Španci veći deo posla odradili u prvom poluvremenu, kada su golove postigli David Silva i Đordi Alba. Najbolje izdanje Španije na ovom EP krunisali su Tores i Mata, koji su u završnim momentima utakmice postavili konačan rezultat. Španija - Italija 4:0.

Tim Ćezarea Prandelija nešto bolje je otvorio utakmicu i u uvodnim minutima bio opasniji po gol protivnika. Međutim, posle pet minuta "crvena furija" je došla do karakteristične igre na sredini terena. Iako je delovalo da Španija tokom čitavog EP nije bila ubedljiva, njihova pas igra je u finalu došla do punog izražaja.

Iz jedne strpljive akcije, Ćavi je sačekao ubacivanje Fabregasa, a preciznu kombinaciju golom je krunisao David Silva. Već posle 14 minuta igre Španija je došla do prednosti i u ranoj fazi meča postavila se u poziciju iz koje može da kontroliše zbivanja na terenu.

Pored efikasno organizovane igre u napadu, aktuelni šampion Evrope odlično je odradio posao i u razbijanju začetaka napada protivnika. Del Boske je odlučio da "zaključa" Andreu Pirla, što se i te kako osetilo na igri "azura". Pritiskali su Pirla Ćavi, Fabregas, Ćabi Alonso i ostali, te su Italijani retko dolazili do pozicije iz koje mogu ozbiljnije da ugroze Ikera Kasiljasa. Najopasniji napadi uglavnom su proizilazili iz prekida ili udaraca sa distance.

Iako je na poluvremenu statistika pokazivala da Italija ima veći posed lopte, to se na terenu praktično nije videlo. Vreme u posedu Italija je nakupila uglavnom se mučeći da prenese loptu na protivničku polovinu.

A onda, pred kraj poluvremena, usledila je munjevita akcija Španije. Kasiljas je dugom loptom našao saigrača na krilu, ovaj je prosledio Ćaviju i novi gol je bio na vidiku. Iskusni vezista poslužio je Albu, koji se iskrao odbrani "azura", a ofanzivni bek našao se oči u oči sa Bufonom. Hladnokrvno je poslao loptu u mrežu i Španci su udvostručili prednost.

U drugom delu igre selektor Italije Ćezare Prandeli pokušao je da "razmrda" tim uvođenjem iskusnog Di Natalea. Već posle nekoliko sekundi napadač je ušao u prvu šansu za gol, ali nije uspeo da promeni rezultat. "Probudila" se Italija početkom drugog dela igre, delovalo je da može da učini meč zanimljivijim, međutim, i dalje nije bilo prave, stopostotne prilike za "azure".Aktuelni prvak "starog kontinenta" bio je bolji tokom većeg dela meča, a onda je Italiju zadesio veliki peh. Samo nekoliko minuta pošto je obavio poslednju izmenu, Prandeli je ostao sa deset igrača na terenu. Tijago Mota je proveo pet minuta u igri, a potom se i sam povredio. U tom trenutku bilo je jasno da je pred Italijom nemoguća misija.

I onako dominantni Španci dobili su još više prostora za razvijanje igre. Kako je vreme prolazilo i "azurima" je bilo jasno da će njihov protivnik bez problema doći do novog pehara namenjenog najboljem u Evropi. Ređale su se poluprilike pred golom Italije, a potpuni potop Del Boskeovi momci priredili su rivalu u poslednjih desetak minuta. Prvo je Tores uvećao prednost na 3:0, a na dva minuta do kraja Mata je postavio konačnih 4:0.

Iako u uvodnim mečevima 14. prvenstva Evrope Španija nije ličila na ekipu koja je u prethodnim godinama lako obarala rivale, "furija" je u finalu demonstrirala fantastičan fudbal.

Iako konačan rezultat možda i nije realan odraz snaga na terenu i Italija nije zasluženo doživela rezultatsku katatrofu, pošteno je reći da je Španija i ovog puta pokazala da zna kako da izgradi put do velikog trofeja.

Strelci: David Silva ('14.), Alba ('41.), Tores ('83.), Mata ('88.)
Žuti kartoni: Pike ('25.) - Barzalji ('45.)
Stadion: "Olimpijski stadion", Kijev
Sudija: Pedro Proensa (Portugal)
Gledalaca: 65.000

Italija: Bufon, Abate, Barzalji, Bonući, Kijelini (od 21. Balzareti), Pirlo, Markizio, Montolivo (od 56. Tijago Mota), De Rosi, Baloteli, Kasano (od 46. Di Natale). Selektor: Ćezare Prandeli.

Španija: Kasiljas, Arbeloa, Pike, Ramos, Alba, Ćabi Alonso, Buskec, Ćavi, Inijesta (od 86. Mata), Silva (od 59. Pedro), Fabregas (od 75. Tores). Selektor: Visente Del Boske.