Néhány gondolat a liberalizmusról

Day 1,043, 11:18 Published in Hungary Hungary by LME Part

-nem lesz vicces, de talán azért érdemes elolvasni-

Az utóbbi ídőkben az LME körül kialakult -sajnálatos módon néha alpári stílusu- polémia miatt úgy gondoltam írok egy tisztázó, vitaindító cikket.

Liber=felszabadított (nem rabszolga)
(Libertas=szabadság)

A magyar liberális gondolkodók a reformkorban: Kossuth Lajos, Deák Ferenc, és bár a részletek tekintetében sok vitája volt Kossuth-al, tevékenysége alapján Széchenyi István is ide sorolható. Jelentős részben nekik köszönhető Magyarország kitörése a feudális állapotokból, az 1848-as szabadságharc, a kiegyezés, és ennek következménye a dualista monarchia létrejötte.
Az ország szinte hihetetlen fejlődésen ment át fél évszázad alatt. Megszűnt a jobbágy rendszer, kialakult a magyar ipar, kiépült a főváros, a milleniumra nagyjából utolértük a fejlett Európát.
Nyugodtan kijelenthetjük ez volt az ország aranykora.

A liberalizmus az emberi létet az emberi lények egyenlőségére és méltóságára (azaz szabadságjogaira) építő rend. Rend, és nem káosz, nem szabadosság, nem
öntörvényűség. A liberális gondolkodás az egyén, és a család elsődlegességét hangsúlyozza a nagyobb közösséggekkel szemben. A különbözőség erőt ad egy társadalomnak, nem pedig széthúzza, hiszen az egyéni ambicíók, teljesítmények viszik előre az ország szekerét is.
A liberális politikai gondolkodás szerint az állam feladata azon feltételek megteremtése, amelyek között az egyének megvalósíthatják céljaikat. Az állam van az emberek szolgálatában, nem az emberek szolgálják az államot. (miniszter=szolga) A liberális gondolkodású ember nem tekinti kisebbrendűnek a fogyatékkal élőket. A liberalizmus azt mondja, hogy vallási meggyőződése, vagy szexuális szokásai miatt nem lehet valakit büntetni, vagy kiközösíteni addig, amíg jogainak gyakorlásával más embereket nem akadályoz jogainak gyakorlásában.

Napjainkban a liberalizmus egyik legfontosabb feladatai: a polgárok jogait védeni az állam, és intézményeinek túlhatalmával szemben, biztosítani az élhető környezetet,
egyszóval az ember, és természet központú fejlődés oly módon, hogy ezzel ne a következő generációk lehetőségeit éljük fel. A politikai közéletben szembeszállni a túlfűtött érzelmeket, indulatokat gerjesztő populizmussal, rákényszeríteni a többi politikai szereplőt a párbeszédre, és a valódi problémák racionális megoldására.

A liberalizmus nem bal, vagy jobb oldali eszme, és nem is sorolható egyik politikai oldalhoz sem.
Az más kérdés, hogy a való világban a magyar közélet különböző politikai játszmák miatt megpróbálta -sajnos úgy néz ki elég sikeresen-összemosni a baloldallal, melyhez
elvtelen, pragmatikus magatartásával a hazai liberális párt is jelentős mértékben hozzájárult. Meg is lett az eredménye: ma már nem létezik ez a tömörülés.
Egyébként is változik a világ: már nem létezik a hagyományos értelemben vett bal-, és jobb- oldal, hisz az úgy nevezett jobb oldal hangoztat egyértelműen szocialista, sőt kommunista, paternalista elveket, a baloldal meg kapitalistább a kapitalistáknál, gyakorlatilag a minden kontroll nélküli piacgazdaság feltétlen híve,és ennek eredményeként teljesen kiszolgáltatottá tette a lakosságot, (bankok teljhatalma, közszolgáltatók privatizálása, stb.) kemény, kitartó "munkával" kialakította a XXI. századi rabszolgaságot.
Meg kell, hogy említsem, hogy nálunk normálisabb országokban a liberálisok legtöbb esetben a konzervatív jobb oldallal alkotnak koalíciót, (Németország, Skandínáv
államok, stb.) de ott emiatt senki nem gondolja, hogy jobb oldali, konzervatív párt.

Reményeim szerint ebben a virtuális világban be tudjuk bízonyítani, hogy képesek vagyunk együttműködni, tisztelni egymást a különböző beállítottságunk ellenére, és nem
képezzük le itt is az RV -ben minket körülvevő irracionális, őrült világot, mert abból elegem van, nem azért jöttem ide játszani.

Baráti Üdvözlettel:
-felvideky- az LME tagja


Kérdéseket kommentbe lehet feltenni.