MZZ obvešča

Day 2,113, 03:38 Published in Slovenia Slovenia by MZZ Republike Slovenije

Včeraj smo imeli na nivoju zavezništva spet sestanek, ki je bil zaradi nedavnih dogodkov na svetovnih bojiščih sklican na hitro in označen kot nujen. Že iz uvodnih besed se je dalo razbrati, da nam tokrat resno teče voda v grlo in čeprav je bilo mogoče zaslediti sem pa tja kakšen poskus duhovitosti, se ni dalo znebiti grenkega priokusa krize, v kateri se je znašlo zavezništvo. Predvsem njena najmočnejša članica in lokomotiva, Srbija.

1. Vojaški aspekt zavezništva
Srbija je močno načeta, kolonij v ZDA nima več, pregnana je bila iz Italije, Hrvaške, Bosne in Albanije, v Franciji pa je komaj uspela zadržati eno regijo. Še več, bori se celo za sam obstoj na svojih originalnih regijah. Tako brezupne situacije ne pomnim, odkar igram. Jasno je, da je beseda tekla predvsem o tem, kako se ji lahko pomaga, ob tem pa se je zelo hitro obelodanila tudi situacija v trenutnem vodstvu te velesile in s tem vsaj delni razlog, zakaj je temu tako. Na sestanku je bil prisoten le srbski MoFA, ostalih zaradi RL obveznosti ni in so nedosegljivi že vsaj teden dni. Izkazalo se je, da npr. madžarski MoD ne uspe vzpostaviti komunikacije s srbskim MoD, da bi se uskladila glede prioritet in nadaljnjih aktivnosti, prav tako imajo očitno težave z različnimi frakcijami, ki vsaka po svoje razumejo resnost situacije in ukrepe, ki so nujni za odpravo le-te. Tako predstavniki teh frakcij komentirajo pozive zaveznikov za pomoč pri določeni bitki z zavajajočimi navedbami, da se določena regija pušča, čeprav uradna politika Srbije o tem nič ne ve. Očitno smo priča novi epizodi kaotičnih razmer pri naših južnih bratih, to pa se pozna na njenem teritorialnem obsegu. Sklenjeno je, da se Srbiji pomaga po najboljših močeh, tako bo Madžarska, ki z relativno lahkoto premaguje Ukrajino, ves višek bojnega vpliva namenila Srbom. Prav tako Srbi računajo na nas, da pometemo z Italijani, kjer bi jim prišlo zelo prav, če bi mi uspeli zavzeti Apulio in s tem prekiniti njihovo mejo s Srbi.

Ker se ne dogaja vse le v povezavi s Srbijo, so na vrsto prišli tudi naši soborci z Nove Zelandije, ki so ravnokar utrpeli uspešen AS s strani FYROM, pri čemer jim je bila obljubljena pomoč takoj, ko se vojaška ofenziva na Srbijo vsaj zajezi. Novozelandci so bili redko na radarju TWO prioritet, dokler so bili soočeni le z Indonezijo.

2. Finančni aspekt zavezništva
Počasi se je začelo usedati tudi spoznanje, kaj CO pomeni za dinamiko vojskovanja in predvsem za možnosti ugodnega razpleta kampanj. Vse od uvedbe te novosti je moč pri CoT opaziti znatno povečanje škode, saj se tam ponašajo z veliko večjim številom »credit card warriorjev«, kar je posledično pripeljalo do situacije, s katero smo soočeni danes. Pol zavezništva TWO se pač bori tam, kjer več plačajo, in to je praviloma na strani, ki jo velikodušno sponzorira CoT. Izpostavljeno je, da zavezništvo kot tako brez možnosti, da usmerja napore svojih vojsk s pomočjo CO, ne bo preživelo.

V HQ tako na dan privlečejo idejo o TWO davku. Ker smo bile članice že tako ali tako obvezane, da plačujemo članarino, ki bi se porabljala za deljenja orožja in druge aktivnosti v povezavi z delovanjem zavezništva, naš MoD, Mr.CaCkO, vpraša, kaj je zdaj s tem denarjem, koliko ga je in predvsem, zakaj se več ne plačuje oz. pobira, saj se je izkazalo, da je bil zadnje registrirano pobiranje izvedeno junija. Sledi šok. Nekaj denarja preprosto manjka, domneva se, da je bil porabljen v skladu z nameni, ni pa nujno, niti ne obstaja neka evidenca, iz katere bi se dalo razbrati, kako je bil denar porabljen. V zadevo so bili baje vključeni tudi admini, saj so morali posredovati že zaradi tega, ker so se izgubila gesla za dostop do sredstev ipd. Zelo obetavno in pomirjujoče, sploh, ker bi radi zdaj spet kasirali. Nedvomno bo potrebno vložiti nekaj napora v transparentnost in zagotovitev mehanizmov, ki bodo onemogočali zlorabe v prihodnosti, bo pa to nedvomno tema prihajajočih vlad in s tem sestav vseh teles zavezništva.

Kot primer »big spenderja« je bil izpostavljen igralec ColinLantrip, ki je za COje baje zapravil že večkratnik desetih tisoč goldov. Samo za ilustracijo problematike navajam preprost izračun, kaj lahko povzroči posameznik, ki se odloči oplemenititi romunski TRR s 100€. Če ima ta diamantni status, lahko s tem denarjem v času akcije dobi preko 500g, kar predstavlja cca. 100K valute. Če se da 50 CC/mio v D4, to predstavlja več kot 2 milijardi škode. In to je poraba enega človeka, pa še to »samo« v znesku 100 evrov. Da ne govorim o možnosti, če se odločijo nalašč financirati na strani TWO v nepomembni bitki, ko narod navali na denar in se sprazni v nepomembni bitki, potem pa le nemočno opazujejo glavnino sovražnikovih sil, ki otročje lahko zavzema strateške regije.

Nedvomno je uvedba CO mehanizma razvrednotila pomen CoTDjev in v marsikaterem pogledu tudi MPPjev. Morali se bomo prilagoditi in to čim prej.

Zgledalo je, da smo s tem zaključili sestanek, ko naenkrat završi. Bolgarija je dala v svoj kongres predlog za AS na Litvo. Par minut zatem podata predlog za NE na Litvo še Nemčija in Danska. Sicer se je danes izkazalo, da očitno le ne bo tako hudo (v Nemčiji bo predlog očitno zavrnjen, ker so se ustrašili UK, ki je preko diplomatskih kanalov zagrozila s svojim NE njim, na Danskem pa tudi ni moč zaznati neke vročice in želje po krvi), ne gre pa podcenjevati Bolgarije, ki še ni prebolela zadnjega AS poskusa v Južni Ameriki in trdno verjamem, da so tokrat bolje pripravljeni in usklajeni s preostalimi zavezniki. Sledilo je mrzlično ponastavljanje prioritet in določanje nove taktike za prihajajoče dni, vse to pa nazorno kaže, da imamo opravka z zelo motiviranim nasprotnikom, ki nas daleč prekaša v organizaciji in koordinaciji svojih aktivnosti. Oni so tisti, ki diktirajo, kje in kdaj se bo borilo.

Prej kot slej bomo na vrsti tudi mi.

MZZ Slovenije,
Ap4rTheAd