Mutljavina ministarstva ekonomije

Day 681, 12:04 Published in Serbia Serbia by Bora111
Ovaj članak pišem kao reakciju na skorašnje promene na domaćem monetary market-u koje su se dogodile poslednjih dana, koje još uvek traju i koje će trajati još neko vreme. Oni koji prate monetary market otprilike znaju o čemu hoću da govorim, ali pošto ima i onih koji ne zalaze često na ovu stranicu eRepublika hteo bih i njih da uputim u mutljavine koje se trenutnu tu dešavaju.

VonMartin je postao dvokliktaš. Ali to je već bajata vest. Međutim šta je to prouzrokovalo? Pošto je otac nacije bio toliko nemaran da ne ostavi pass od Narodne Banke Srbije nekom od svojih pomoćnika, koji još i imaju želje da se posvete igrici, dogodilo se to da je na monetary market-u došlo do manjka dinara. Budući da Narodna Banka nije učestvovala sa svojom masom dinara u berzanskom poslovanju, manjak dinara je omogućio špekulantima da razmenjuju dinare i zlato po visokoj razlici i ostvaruju veliku dobit samo na jednom krugu obrta novca. Vrednost dinara je skočila sa kontrolisanih 0.013 g/rsd na 0.014, dok je prodajna vrednost zlata ostala na starom nivou.

U ponedeljak je konačno nabavljena šifra Narodne Banke i kurs je ponovo unormaljen. Vlada eSrbije se potom oglasila u svojim novinama, i umesto da se izvini građanima za neodgovorno ponašanje, ona je naprotiv počela da kritikuje menjače novca za navodni nepatriotizam i stvaranje ekstraprofita kad je državi bilo najteže (naime predsednik je bio zauzet uništavanjem sarmi i prasetine na sestrinom venčanju)...

Šta se događa dva dana kasnije. Ministarstvo ekonomije nastupa sa akcijom rasprodaje domaće robe stranim državljanima, što je većina vas sigurno videla. Objavljena je reklama u citizen ads-u, a i sam članak je dobio dovoljan broj glasova da bi se našao u top listi. Međutim, već u startu se primećuju neke neobične stvari. Članak napisan na engleskom, upućen strancima, ali objavljen samo u srpskoj štampi? U članku se potom pozivaju građani širom sveta da u sledećih pet dana kupuju najjeftiniju robu na svetskom tržištu uz objašnjenje da će u tom periodu biti izmenjen kurs dinara sa 0.013 g/rsd na 0.014. Bolje upućeni u ekonomiju zapažaju da ta dva poteza nemaju veze jedan sa drugim, jer povećanje vrednosti dinara dovodi do toga da domaći proizvodi postaju skuplji u odnosu na zlato. Tako da ispada da ne samo da Srbija trenutno nije konkurentna ta tržištu gotovih proizvoda, već gubi konkurentnost i na tržištu žita, a to pokazuje sledeća slika napravljena u utorak na jednom od pomoćnih sajtova:



Do pre dva dana je Srbija pored Hrvatske nudila najjeftinije žito na svetu, danas je srpsko žito daleko od vrha liste. Pri svemu tome, ne da Srbija nije smanjila svoje rezerve nagomilanog žita, već ih je dodatno uvećala što možete videti na ovom grafiku:



Dakle lako se može uočiti kako je došlo do nagomilavanja žita za vreme monetarne krize, pa kako je zaustavljenjem krize došlo do smanjenja rezervi u toku perioda 28. i 29. septembra, i kako su potom zalihe ponovo počele da rastu započinjanjem akcije „one time offer“.

Posle niza napada od strane raznih igrača na ovu akciju, ministar finansija Bankar, priznaje da je cilj akcije ustvari jačanje dinara, i njegov postepeni rast sa 0.013 g/rsd na 0.014, pa kasnije i na 0.015 g/rsd. O svemu rečenom možete da pročitate u pomenutom članku u novinama ministarstva informisanja (ukoliko do sada od sramote nije obrisan). Sve ovo i ne bi bilo toliko ineresantno, pošto smo već navikli na raznorazne promašaje koje je naša vlada činila, da ovo nije prouzrokovalo nove poremećaje na berzi koji su trenutno u toku.

U sredu, čim je ministarstvo informisanja objavilo ovaj članak, svi menjači na berzi su promenili prodajni kurs dinara na 0.014 g/rsd dok je prodajni kurs zlata ostao isti. Jedino su organizacije Narodna Banka i Valletta držale još neko vreme stari kurs ali su ga i one na kraju promenile. Šta smo na kraju dobili? Dobili smo povratak monetarne krize koji smo imali u toku prošle nedelje kada se zlato prodavalo po ceni 0.0129 g/rsd, a kupovalo za 0.014 g/rsd. Time se ostvaruje profit od 8.5% po obrnutom krugu, a što je karakteristika berzi novca država sa nestabilnom ekonomijom. Kao primer ću spomenuti da je kupoprodajna razlika mađarske valute 0.31%, a indonežanske 1.33%.

Zapravo, onome ko je uvideo mogućnost da na ovoj muljačini zaradi novac mogao je jednostavno da u sredu otkupi od države dinare po ceni 0.013 g/rsd i da ih potom stavi na prodaju po 0.014 g/rsd. Time bi ostvario dobit od 7.7%.

Međutim, ono što bode oči je licemernost države koja je do juče optuživala menjače za nepatriotizam i ekstraprofiterstvo, a danas ona sama to radi. Trenutno država prodaje dinare po kursu od 0.014 g/rsd, a zlato za 78 rsd/g (što je isto što i 0.0128 g/rsd). To znači da država kupoprodajom pokušava da ostvari dobit od 9.38%, i ko sad tu ispada ekstraprofiter?

Važno upozorenje! Svi koji trenutno prodaju zlato neka ne idu ispod cene 76.93 rsd/g, što je isto što i 0.013 g/rsd, izgubićete novac. Ministar finansija je najavio ponovno vraćanje kursa na 0.013 g/rsd, što znači da ćete ako budete prodavali zlato ispod 76.93 rsd/g, proći isto kao da kupujete dinare za vrednost iznad 0.013 g/rsd. Ako vam nije hitno da prodate zlato sačekajte.

I na kraju koristan savet. Pošto je ministar najavio skorašnje vraćanje kursa na 0.013 g/rsd, a potom ponovno povećanje (osim ako nije lagao), spremite vaše zlatnike da se nakupujete dinara kada budu bili jeftini, da bi ih kasnije prodali kada poskupe. Ako budete otkupili od države dinare po kursu od 0.013 g/rsd, a potom ih prodate po 0.014, ostvarićete dobit od 7.7%, a ko bude mogao da sačeka najavljeno povećanje na 0.015 g/rsd proćiće još bolje.

P.S. – Sucko i eZeratul: dat savet ne važi za vas dvojicu, samo sam se šalio.