Mi legyen az új gazdasági model?- vitainditó cikk

Day 433, 17:26 Published in Hungary Hungary by Weisz Manfred Huba

Milyen az Erepublik gazdasága? Milyen a magyar gazdaság? Mi várható a közeljövőben? Milyen gondok adódhatnak? Mit tehet az állam? Mit kell tennie?

Az erepublik gazdasága két ciklusra épül a háborús és a nem háborús ciklusra. A háborús ciklusban a fő termékek, a moving és a fegyver, emellett a q1 kaja, és a gift kis mértékben.
A nem háborús ciklusban pedig a gift, a magas q-ju kaják, és kis mértékben a moving és a ház.

Az erepublik gazdássága alapvetően mindenhol a tőkekoncentráció, az oligopol helyzet felé halad, ahol nagy cégbirodalmak uralják a piacokat, és elnyomják a kicsiket. Ennek egyik oka a ciklusosság. Az a cég aki csak a háborús, vagy nem háborús helyzetben tud profitot termelni, könnyen porul járhat, ha az egyik ciklus kifutása hosszabb. A nagy cégbirodalmak helyzete könnyebb, hiszen ők vertikálisan is építkeznek (nyersanyag+előállító cég), és így a rosszabb időben is könnyebben termelnek, emellett bármikor leállíthatják egyik, vagy másik cégüket és a munkásokat átcsoportosíthatják.

Jelenleg a hosszú kéthónapos háborús időszak alatt az erepublik gazdasága a piac igényeinek megfelelően eltorzult, a háborús piac irányába. Ha összehasonlítanánk a vas és fegyvercégek arányát, a gift és gyémántcégekével többszörös mutatott kapnánk. A következő héten pedig, nem lesz háború, sok kis fegyver vállalkozó fog csődbe menni, akiket a nagyobb, cégek fognak felvásárolni, míg a gyémánt és a gift ára az egekbe fog szökni a világpiacon, és hazánkban is.

Magyarországot a nyersanyaghiány miatt minden nagyobb átállás, minden, hosszabb időszak rosszabbul érint. Míg itthon maximum 5-6 működő gift cég van, addig fegyverből ez a szám minimum 20-ra tehető, ehhez hozzáadódik még a külföldön, de magyar kézben lévő fegyvercégek száma is. Vas cég is számtalan szálit magyaroknak, míg gyémánt maximum 2-3.

Magyarországon szerencsére a kaja válságot követő pánik miatt a food ágazatban nem lesz probléma, de mi lesz akkor, ha a csődbemenő fegyvercégekből kiáramlanak az alkalmazottak, vajon képes lesz ezt felszívni a magyar gazdaság?

A magyar gazdaságnak emelet van még egy kardinális problémája, a gold export/import arány. A magyar gazdaság az elmúlt 2 hónapban élte aranykorát, ezért sokan a mai napig azt, hiszik, hogy ez így is marad. Sajnos nem. Az elmúlt hónapok kiugró gazdasági növekedése, a csaknem 1000%-os cégnövekedés egy dolognak volt köszönhető, a 2 hónappal ezelőtti babyboomnak, aminek következtében minimum 2-3 ezer arany jelent meg a magyar gazdaságban. Csakhogy ez az arany lassan elpárolog, nem vigyáztunk rá. Egyrészt a magyar nemzeti bank csak késéssel alakult meg és kezdte el forintért felszívni. Másrészt az állam nem segített cégalapítás és nyersanyag behozatalban, így nagyon sok goldot veszejtett el a magyar társadalom számára.

Miért fontos a gold itthon tartása és mit jelent ez?

A Gold itthon tartása három okból fontos, egyrészt a gold univerzális fizetőeszköz, egy céget nem a nála lévő valuta mennyisége, hanem a nála lévő gold mennyisége értékeli. A gold fontos, hiszen ebből lehet új cégeket csinálni, a régieket fejleszteni minöségib termékek előállitására, export licenct venni, tehát egy nagyobb gazdasági prosperitáshoz a minél több gold elengedhetetlen.

Emellett fontos szerepe van a háborúban, hiszen goldért vásárolható wellness pack és wellness packel lehet egy hadsereg erejét növelni. Hacsak nincs két hadsereg között egetverő különbség a jelenlegi rendszerben a gold tartalék dönt. De a február 28-tól következő új harcrendszerben is meghatározó szerepe lesz.

A legfontosabb ok pedig az, hogy a forint árfolyamát a gold mozgása határozza meg, ha sok gold mozog itthon sok az ajánlat a monetary mindkét forinthoz kapcsolódó oldalán, akkor az árfolyam stabil és erős lesz. Egyes elemzések szerint, amit részint én is osztok, heteken belül ez a stabilitás megborulhat és a forint gyengüléséhez, támadhatóságához vezethet.

Mit jelent ez?

Mivel több forint fog érni egy goldot ezért drágább lesz a nyersanyag forintra átszámolva így a termékek is drágulnak, a fizetésekhez képest, beindul az olcsó forint miatt a termékek kivitele, így egyszerre lesz infláció és hiány.

A gold itthon tartása nem azt jelenti, hogy tároljuk a sufniban, sőt mozgatni kell a gazdaságban. A Gold itthon tartásának több módja van, egyrészt, az egymás közötti mozgatása másrészt a külföldről való behozatala.

Az első módszer lényege az, hogyha forintot váltunk be, akkor keresünk magyar nevet, még ha egy kicsit kevésbé éri is meg a váltás. Másrészt az, hogy ha egy cég kintről hoz be nyersanyagot, akkor, magyar nyersanyagtermelő cégtől vegyen, hiszen akkor egy magyar vállalat csoportnál marad az aranya a valuta. Fontos lehet még a q3-as vagy annál nagyobb vállalatoknál illetve a túltermelő szektorokban export licenc létrehozása, ami így valutát, hoz be, ami goldra váltható. Az export licenc egyes esetekben helyettesíthető lehet donate eladással is bár ez körülményesebb ellenben import adómentes. A gold behozásának eszköze még a valutázás, amit ha jól csinál az ember rengeteg goldot kereshet.

Az állam feladat az eligazítás az oktatás a kapcsolat, és az egyenlőfeltétel teremtése, kell, hogy legyen. Szükség van a magyar gazdaság monitorozására. A külföldi nyersanyagcégek felmérésérem és áldozatára (olcsóbb nyersanyag itthonra, mint külföldre). Az itthon kereslet és kínálat felmérésére, mind háborús mind nem háborús időszakban. Egy ehhez igazított oktatási rendszere, ami az új céget alapitoknak, elmondja mit hova mikor és menyi tökével érdemes csinálni. A nemzetközi piacok figyelésére és a túltermelő ágazatokban export licencajánlásokra, és hiteltámogatásokra. A külföldi nyersanyag és az itthoni előállító cégek kapcsolatteremtését támogatni a magyar államnak kötelező. Az új játékosok piacnak megfelelő, versenyképes ágazatba irányítása. A háborús és nem háborús ciklusokra épülő cégek közötti kapcsolat megteremtése, mind, mind elsődleges prioritása kell, hogy legyen az államnak.

A cikkben szereplő ötletekért, gondolatokért, köszönet Fsix-nek, Shaoknak, Feherlonak, Petib-nek és erratanak, a velük folytatott beszélgetések nélkül ez a cikk ebben a formában nem jött volna létre, bár valószínűleg nem mindennel értenek egyet belőle.

Címhalmozó Weisz Manfred Huba
Volt Kancellária, és Belügyminiszter
Az Országgyűlés volt elnöke
Az RMDP-PDMR volt elnöke (hexaliakedvéért beírtam)
A Szolidaritás Párt alapítója, volt elnöke háromszoros kongresszusi képviselője