Manuál pro podnikatele - tipy a triky (CZ)

Day 934, 05:46 Published in Czech Republic Czech Republic by Czech Ministry of Population
Překlad slovenského článku Nathana5

Mnoho z vás už jistě podniká a někteří z vás jistě uvažují, že až si naspoří dost zlatých, otevřou si menší firmu. Podnikání však není v současnosti tak jednoduché a většina slovenských firem má problém s odbytem, protože není dostatek obyvatel, kteří by vyrobené zboží kupovali. Problém hromadění zásob je ale záležitostí celé eRepublik, nejenom Slovenska. Vytvořilo se příliš mnoho firem, které produkují a nemají příliš odběratelům. Proto dosti výrazně poklesla ziskovost podnikaní. Ale jak se o firmu správně staráte, dokážete z ní vydolovat nějaké zlaté. Tento stručný návod by vám měl ukázat několik věcí, které jsou klíčové pro ziskový byznis.

1. Pokud chcete podnikat, musíte si založit organizaci, která vás bude stát 5 goldů. Je lepší si založit víc orgů, ale s jedním úplně na začátku vystačíte. Taktéž nezapomeňte že potřebujete mít i pracovní kapitál s kterým nakoupíte suroviny a zaplatíte zaměstnancům a až potom dostanete peníze z prodajů výrobků. Doporučuji 5 goldů.

2. Založení firmy: Q1= 20 goldů

Q2 = 40 goldů
Q3 = 90 goldů
Q4 = 190 goldů
Q5 = 390 goldů

Každá licence stojí 20 goldů. Pokud už máte firmu Q1 a chcete Q2, stačí za 20 goldů rozšířit
výrobu a Q1 se změní na Q2. Před změnou ale musíte vyprodat všechny zásoby Q1 aby
jste měli prázdný sklad. Obdobně když chcete Q3 atd.

3. Náklady na suroviny ve firmě tvoří až zhruba 50 % všech nákladů firmy. Pokud dbáte na to že nakupujete nejlacinější suroviny na světe. Přes stránky jako www.ereptools.net nebo
www.cccp-group.org najdete seznam nejlacinějších surovin. Přemístěte svoji organizaci do té krajiny a nakupujte si suroviny tam. Nejlepší je si vytvořit 2 orgy a poslat je do 2 stabilních nejlacinějších krajin a máte pohodlný život, nemusíte měnit letenky na přemísťovaní orgu.

4. Suroviny jsou nejlacinější při vyšších Q, teda Q3 a vyšší kvůli produkčnímu vzorci který vypočitává výrobu. Pokud mate firmu Q1, můžete klidně nakupovat i suroviny Q2 az Q5, je u nich dokonce lepší cena! Pokud chcete podnikat v surovinách, myslete na to že budete potřebovat aspoň Q2, optimálně Q3 a vyšší, tedy minimálně 40 goldů.

5. Budete nuceni používat Monetary market na výměnu různých měn v kterých budete nakupovat suroviny, anebo vyvážet zboží. Málokdy se stane že najdete dobrý přímý kurz mezi např. korunou a dolarem. Proto dělejte transakce vždy přes goldy. Prodejte koruny, získáte goldy a tak nakupte dolar. Narodna Banka Slovenska vytvořila krizové kurzy pro většinu důležitých měn a v dohledné době jich bude publikovat.
Budete tak mít referenční bod od kterého se odrazit při přepočtech.

6. Vždy mějte dostatečnou zásobu surovin a korun na účtě, aby se nestalo že když se jeden den nepřihlásíte, zaměstnanci nebudou mít mzdy anebo suroviny pro práci. Okamžitě odejdou a vy zůstanete s prázdnou firmou.

7. Odbyt zboží. Pokud nenajdete dostatek prostoru na domácím trhu, zůstávají vám dvě možnosti. Zavřít anebo koupit si licenci do krajiny, která má nízká cla. Daně, které se vás v zahraničí týkají, jsou Import tax a VAT (Value added tax - DPH). Kombinace těchto dvou by měla být co nejnižší. Income tax platíte až doma a té se dá samozřejmě vyhnout přes Money market . Klasické
tunelovaní. Organizace( ne Firma !) dá nesmyslně vysokou nabídku např 1 skk = 100 gold a Vaše firma tu nabídku koupí a tak za 1 korunu organizace ziská 100 goldů a nezaplatíte žádné daně. Tento trik samozřejmě nedělejte na Slovensku, protože tím utrpí naše pokladna a i tak je naše Income tax velmi nízká. V zahraničí to ale musíte používat, aby jste nedotovali náhodou maďarskou gardu anebo něco podobného!

8. Dbejte na to aby jste měli ve výrobní firmě 10 lidí a v konstrukční 20. Pokud máte méně nebo více, každý člověk pracuje s nižší efektivitou. Proto mějte přesně 10, nebo 20, podle druhu firmy.

Zaměstnanci by měli pracovat s co největším zdravím (wellness), aby měli dobrou produktivitu. Pokud někdo tak nepracuje, napište mu zprávu aby si zvýšil zdraví a pokud nebude spolupracovat, vyhoďte ho.

9. Přes nějaký spreadsheet si udělejte tabulku v které si počítáte produktivitu a zjistíte kolik jste ztratili na nákladech na platy, suroviny a kolik jste vyprodukovali a prodali zboží. Tak zjistíte kolik skutečně vyděláváte. Nemusíte ale vytvářet vlastní excel, jsou na to produkční kalkulátory
které najdete na strankach www.ereptools.net, www.cccp-group.org, www.erepublik.ws.

10. Pokud přinášíte suroviny přes org v zahraničí, nemusíte klikat každou surovinu po jedné. Existují skripty které přesunou 10 kusů naráz stlačením jediného tlačítka (více naráz už přes donation nejde) . Skript se jmenuje Autodonater for Erepublik a najdete ho zde. Aby vám fungoval potřebujete si nainstalovat do prohlížeče Firefox nadstavbu greasemonkey. Vygooglujete to následovně : firefox addon greasemonkey . Nejprv tedy greasemonkey a potom stáhněte skript a máte pohodlné podnikání.


Toto byl velmi stručný manuál a pár užitečných rad pro podnikání. Moje osobní rada pro podnikání na Slovensku: pozorujte nejprve trh kolik se tam prodává a kolik toho etablované firmy drží na skladě. Pravděpodobně je už každý trh pro Q1 výrobky naplněný, takže jedině pokud by jste šli na Q2 a vyšší. Potřebujeme víc lidi kteří by nakupovali. A pokud chcete zakládat firmu teď, radši počkejte par týdnů na nový modul anebo si ji založte někde v zahraničí. Ale to je úplně na Vás, jelikož mám od jiných hráčů informace že i na Slovensku se dá pěkně uspět 🙂


Doufám že vám tento článek trochu pomohl a pokud máte jakékoliv otázky anebo nápady na zlepšení, ozvěte se mi.


Nathan5
Ministr financí SR

Poznámka překladatele: Konkurence v ČR je mnohem slabší, to dává podnikatelům více možností profitovat, na druhou stranu je zde také mnohem slabší logistická a měnová politika. Pod jednou organizací můžete mít pouze jednu firmu vyrábějící stejný druh zboží (to znamená, že nemůžete mít pod jedním orgem například dvě food firmy, ale třeba food a gifts ano). Některé zboží se vyrábí podstatně déle než jiné, proto je třeba mít počáteční kapitál tomu přizpůsobený. V erepublik je mnohem větší mobilita zaměstnanců, a tak je těžší vytvořit mezi zaměstnancem a jeho zaměstnavatelem vztah a loajalitu, o to větší to je výzva. Přechod na V2 bude veliká změna, podle které nebude mnoho z řečeného platit, bude jiné zboží a specializace zaměstnanců. Red Duck

http://economy.erepublik.com/en/accounts/1300646">http://img.webme.com/pic/e/eczech-eng/logo_cnb.jpg" />
http://economy.erepublik.com/en/accounts/1346207">http://img.webme.com/pic/e/eczech-eng/logo_mod.jpg" />
http://economy.erepublik.com/en/accounts/2264679">http://img.webme.com/pic/e/eczech-eng/logo_mof.jpg" />
http://economy.erepublik.com/en/accounts/2010593">http://img.webme.com/pic/e/eczech-eng/logo_moi.jpg" />
http://economy.erepublik.com/en/accounts/3131584">http://img.webme.com/pic/e/eczech-eng/logo_mop.jpg" />