Manager? Melóstartás? Cégezésről általában

Day 1,330, 08:00 Published in Hungary Hungary by Baksa Mark

Az Oktatási Minisztérium segítőjeként írom e cikkemet csongrad és kaliharan felkérésére főképp azon kezdők számára, akik már "kinőtték" a tutorialt, de még nem rendelkeznek tapasztalatokkal, saját cégrendszerrel, illetve minden olyan játékos számára, aki cégalapításon gondolkodik és érdekli, mi érné meg a jelenlegi piaci kereteken belül. A témát a manageri munkára, a munkások tartására, a raktár szükségességére és előnyeire, továbbá a town center szerepének fontosságára kitérve járom körbe, majd felvázolok egy, minél efektívebb cégfejlesztési utat kezdők számára az első 1-2 hónapra. A cégek alapítási költségéhez, hozamához az eRepublik 1330. napi arany-árfolyamával, piaci áraival és magyar állampolgársággal (nyersanyagbónuszok) számolok. Ezek, mint a játék szabályai is, gyorsan változhatnak, hosszútávú, biztos tervet így nem lehetséges felvázolni.

Épületek fajtái:

A játékban építhető épületek fajtáiról csak röviden beszélnék. Az épületek két termelő és két egyéb csoportra oszlanak. Termelni (mind managerként, mind munkavállalóként) a nyersanyagtermelő cégekben illetve a feldolgozóipari cégekben (étel, illetve fegyvergyárak) lehet, így közvetlenül bevételi oldalon ezen cégek a meghatározóak. Mellettük a raktárak közvetetten kapcsolódhatnak bevételeinkhez, míg az edzést segítő cégek csupán kiadási oldalon jelenhetnek meg. Így mind manageri munka tekintetében, mind munkáltatóként fellépésünk előtt az így alapítható 20 különböző féle céget kell megvizsgálnunk.

Manageri munka nyersanyag cégben:

Az FRM és WRM gyárak árban és termelékenységben is megegyeznek, az alap termelést pusztán országunk nyersanyagbónuszai befolyásolják, melyekből Magyarország 5/5 kaja-bónusszal és 4/5 fegyver-bónusszal rendelkezik. Így a valós termelés a képen látható alap értékekhez viszonyítva FRM esetében kétszeres, míg WRM esetében 1.8-szoros. Mit jelent ez a gyakorlatban? Egy nyersanyag cég alapításához szükségünk van egy földre (1000 HUF), továbbá az alapítás költségére, majd eztán napi egy alkalommal 10 életerőért (3 HUF) cserébe az alábbi termeléseket kapjuk, melyet beszorozva a termék piaci árával a napi profitot is könnyen kiszámolhatjuk.

(A tábla kattintásra megnő!)
A táblázatban mind a föld árát, mind a manageri meló ételszükségletének árát számoltam, így jól látható, hogy manageri meló szempontjából a Q2 cégek érik meg legjobban, hisz alapításának árát ez hozza be legrövidebb idő alatt. Azonban ezen cégek problémája, hogy ahogy egyre több lesz belőlük, a rengeteg manageri meló az ember harci erejét nagyban lecsökkenti, így Q3 alatti cégek vétele nem ajánlott manageri melóra se. Az is kitűnik a számokból, hogy a Q5 cég saját munkára magas ára miatt nem éri meg. Marad a Q3 és Q4, melyek közül jelenleg a Q4 alapítása a kifizetődőbb, azonban ez az arany árfolyamától függ (500 HUF-os árfolyam fölött a Q4, míg alatta a Q3 éri meg). További kérdés, hogy FRM vagy WRM céget alapítson az ember. Jelen árakon az FRM a kifizetődőbb, de az elmúl hetek tapasztalata alapján legtöbbször, ha minimálisan is, de a WRM gyártás hozta a nagyobb profitot, így én ezt javasolnám.

Manageri munka feldolgozó cégben:

A feldolgozó cégek három dologban térnek el a nyersanyagot termelőktől. Az egyik, hogy a különböző szintek közt fejleszthetőek (azaz a q1 megvétele után fejleszthetjük akár fokozatosan q5-re), másik az áruk, mely a fejlesztett cégek esetében (főleg q3-tól) jóval drágább, mint amelyről bármely nyersanyagcég esetében beszélhetünk).

Harmadik pedig az, hogy itt a termék előállításakor nyersanyagot fogyasztunk, azaz kiadásunk is van a termeléssel.
Ezeket figyelembe véve a profitot számoló tábla:

(A tábla kattintásra megnő!) Hiba javítva!
A megtérülés számolása miatt itt is HUF-ban számoltam mindent, 535 HUF/gold árfolyamon. A tábla jól mutatja, hogy a feldolgozóipari cégek a nyersanyagtermelőkkel szemben manageri munka szempontjából nem érik meg, drágábbak, megtérülésük jóval hosszabb idő. Manageri munkára feldolgozócéget pusztán kajából az önellátás elérésére éri meg fenntartani, illetve erős tankok esetében látható több q5 tankcég, mivel az ilyen katonák esetében az alapítás költsége kevésbé számít (vagy hosszú erepes karrierje során összeszedte, vagy gold vásárlással érte el), így jóval fontosabb számára, hogy minél kevesebb wellnesst használjon munkára, hiszen az csökkenti az elüthető életerejét, mellyel BH medált szerezhet, vagy jobban segítheti eMagyarországot.

Összegzés - lezárás:
A téma elég száraz, sok számmal és nem akarom túl hosszúra nyújtani egy cikkben, így mára itt lezárom. Aki manageri munkára szeretne céget alapítani, az vagy q4 nyersicéget, vagy q1-q2 kajacéget alapítson (legtöbb profitot termelő a q4 nyersi, önellátásra törekvő a kajacéget), ha rám hallgat. Holnap foglalkozok a munkások tartásával, raktárakkal, illetve town center fejlesztésével.

Addig is jó harcokat Kína ellen!
Üdv,
Baksa Márk
a Vérbulcsú Szakasz gazdasági főhadnagya
az oktatási és a gazdasági minisztérium segítő munkatársa


[UPDATE]
A táblázat immár elérhető interaktív formában is! Az aktuális értékek beírásával bármikor frissíthető, bárki használhatja. A számolást többek által ellenőrizve lett Gazdasági Minisztériumban, de ha hibát találnál, kérlek jelezd chaten, commentben, vagy pm! 🙂
http://tiny.cc/7rf2w
Azonban mindenkit megkérek a zöld keretbe tényleg ne írjon, jó szándékkal csináltam a táblát, ne barmoljátok szét, sokaknak lehet segítségére 🙂