mažiausias garbės atomas – žodis

Day 1,636, 21:55 Published in Lithuania Lithuania by Fabrikantas

Pakankamai vaisinga (diagnostiniu požiūriu) diskusija po straipsniu apie eKonstituciją privertė mane imti ir susimąstyti apie Garbės kodeksą. Kokie punktai galėtų būti į jį sudėti? Kalbos kultūra? Aukojimasis dėl Tėvynės? Parama artimam savo?

Galėčiau lengvai surašyti ne mažiau kaip dešimt savų idealų, įvilkdamas juos į tam tikro „padorių žmonių luomo“ taisyklių rinkinio formą. Ir ką turėtume? Dar vieną praktikoje nepritaikomą deklaratyvų dekalogo analogą?

Juo labiau, kad jei kievienas surašytume po e-dekalogą, tai jie sutaptų tik iš dalies, o kai kurie teiginiai būtų visiškai priešingi...

Na ne, pradėti reikia nuo atomų, nuo aksiomų. Tai kas ta garbė?

Mano galva, e-piliečio garbė yra pasitikėjimo juo matas.

Net ir priešas gali elgtis garbingai, todėl garbė yra aukščiau net ir už Tėvynę. Nes jei būtų priešingai, tai meilė Tėvynei pateisintų bet kokią niekšybę. Fašizmas yra klasikinis garbę nugalėjusios meilės tėvynei pavyzdys.

Beje, jei eKonstitucijos kūrėjai su tuo nesutinka, tai konstituciją drąsiai galima trumpinti iki: „1 skyrius: Kiekvienas eLietuvis turi pasiaukoti dėl eTėvynės“.

Garbės atomas yra garbės žodis.

Pagalvojau, yra prasmė registruoti kiekvieną viešai skelbiamą garbės žodį, vėliau greta pažymint, ar jo buvo laikytasi. Galimi tokie variantai:

1. garbės žodžio objektas yra viešai matomas (buvo žadama tai, ką lengva patiktrinti: paskelbti informaciją, parašyti straipsnį, pakeisti logotipą, įstoti į MU ir pan.);

2. garbės žodžio objekto viešai patikrinti neįmanoma, bet tą gali suinteresuotas asmuo (sakykime, buvo žadama pervesti pinigus už juodosios rinkos būdu perkamas prekes, ką nors padovanoti, skirti prizą ir pan.);

3. garbės žodžio objekto patikrinti neįmanoma (buvo žadama parą devėti moteriškus apatinius arba savaitę kaskart plauti rankas prieš valgį).

Apsiimčiau tvarkyti tokį sąvadą, jei atsirastų žmonių, kurie norėtų garbės žodžiu patvirtinti savo pažadus, aiškiai suprasdami, kad bus viešai skelbiama, kas ir kokia dingstimi davė garbės žodį, ir kokių turima duomenų apie jo tęsėjimą (išlaikė, sulaužė, suinteresuotas asmuo to nepatvirtina, duomenų nėra).

Tais atvejais, kai reikia konfidencialumo, garbės žodis galėtų būti ne viešai skelbiamas, o siunčiamas man pm. Esu padorus žmogus, tolimas nuo skaipo ir politikos, neturiu nei klonų, nei eGiminaičių, todėl visiškai sąžiningai viešai skelbčiau tik, pavyzdžiui, tiek: „e-pilietis A davė e-piliečiui B garbės žodį ir vėliau jį išlaikė“, „e-pilietis C davė e-piliečiui D garbės žodį, tačiau šis teigia, kad garbės žodis buvo sulaužytas“, arba „pilietis E davė garbės žodį dėl dalyko, kurio patikrinti neįmanoma“.

Suprantama, vietoje A, B, C, D ir E tekste būtų konkretūs e-piliečių vardai.

Visus konkrečius garbės žodžio registravimo atvejus sudėčiau į statistiką – kas kiek jų:
a) davė,
b) tesėjo,
c) sulaužė,
d) būdamas suinteresuotas asmuo nepatvirtino,
e) iššvaistė nepatikrinamiems objektams.

Ir netrukus labai aiškiai pamatytume, kiek čia, eLietuvoje turime garbės (ir ar yra prasmė kalbėti apie kokį nors kodeksą).