Leedu

Day 2,037, 09:24 Published in Estonia Finland by vidrik

Tere taas,
üks Leedust pärit kodanik, Funnyte, palus, et ma tõlgiksin selle artikli eesti keelde. Ta mainis, et soovib inimestele rohkem teada anda Leedust ja nende tegemistest (päriselus). Vaadake, mida siit lugeda tahate!

Tere!

See artikkel on Leedu kultuuriministeeriumilt. Nautige!

Leedust pärit muusika. http://www.youtube.com/watch?v=X4gzygRF2vw

Leedu ajaulgu
Leedut mainiti esimest korda aastal 1009 Quedlinburgi kroonikas misjonär St. Brunon tapmise pärast. Me olime paganlik maa. Sõjad teiste maadega ühendasid meid üheks riigiks ja meie juht oli esimene ja ainus Leedu kuningas Mindaugas. Pärast Gediminaičių dünastia valitsemisaega muutus Leedu 14. sajandil üheks Euroopa suurimaks riigiks. Leedu territoorium ulatus Balti merest Musta mereni. Ukraina, Valgevene ja teiste maade lõigud olid siis üks osa Suurhertsogiriigist Leedust. 1410 aastal ühendasid leedulased, poolakat, tatarlased ja teised oma väed, ning hävitasid Teutooni ordu ühes suurimas lahingus, mis tollel ajal peeti. Leedu suurvürst Vytautas kasutas tatarlaste strateegiat ja suutis alistada saksa rüütlid väga väikeste kahjudega. 1569. aastal ühendasi Leedu ja Poola oma maad Poola-Leedu suurriigi. See riik oli üks tolle aja liberaalsemaid lubades kolmel rahvusel, Leedul, Ukrainal ja Valgevenel oma liikumisi alustada. 1605 aastal peetud Salaspilsi lahingus alistasid 3,800 leedulast 14,000-lise rootsi armee (ajalugu kordab end, kas pole). Kuid 1772-1795 aastal lõhustati riik halva valitsemise, reformide puuduse ja nõrga liidu pärast Venemaa, Presimaa ja Austria vahel ära. See leidis aset vaatamata sellele, et Leedu oli vastu võtnud põhiseaduse, mis oli isegi parem kui prantslastel. Toimusid küll mitmed rahutused, kuid Leedu ilmus kaardile alles pärast Esimest Maailmasõda. 1918. aastal 16-ndal veebruaril kuulutas Leedu end iseseisvaks. Iseseisvuse saavutamiseks pidi Leedu võitlema venelaste kui ka sakslastega. Lõpuks aga sõda lõppes ja Leedu võis olla iseseisev, teiste pool tunnustatud ja omaksvõetud riik Rahvasteliidus. Kuid Leedu ajalooline pealinn Vilnus jäi Poola okupatsiooni alla. 1923. aastal, pärast ülestõusu Klaipėda (Memel) alal, sai leedu tagasi oma peamise sadama Klaipėda. 1926. oli aasta, mil Leedu kehtestati taas autoritaarne võim pärast Antanas Smetona võimule tulekut. Ta oli president kuni teise Vene okupatsioonini 1939. aastal. Pärast Teist Maailmasõda jäi leedu NSVL koosseisu, nagu paljud teised riigid. Leedu liberaliseerimine algas pärast perestroika aega ja pärast Sąjūdis avaldamist. Leedu kuulutas 3-st Balti riigist välja esimesena iseseisvuse 11 märtsil 1990. aastal. Kuigi oli allkirjastatud iseseisvusdeklaratsioon, ei tahtnud NSVL Leedust lahku lüüa. Parim näide sellest toimus 13-ndal jaanuaril 1991 aastal, kui inimesed, kes kaitsesid tähtsaid maju Vilnuses jäid Nõukogude tankide alla. Praegu on Leedu üks kõige kiiremini kasvav riik Euroopa Liidus. Leedu on seisnud vastamisi paljude probleemidaga ja tulevikus ootab neid eest veel paljud raskused, kuid fakt on see, et Leedu on vaba võõrast võimust.

Leedu kultuur
Köök
Ilmselt kõige tuntum Leedu roog on cepelinai. Need on tehtud lihast ja kartulitest, kaks koostisosa, mis domineerivad Leedu köögis. Teised peamised road on vėdarai (peekoniga segatud kartulid, mis on topitud sea jämesoolde ja siis küpsetatud), kartulipannkoogid, Žemaičių pannkoogid (samad kartulipannkoogid, ainult lihaga). Veel üks tähtis osa Leedu köögist on alkohol. Kindlasti armastame ja valmistame me head õlut, aga mida veel? Mõdu – viina segu meega on üks Leedu traditsioonilisemaid jooke. See sisaldab umbes 20 – 70 protsenti alkoholi. Kindlasti teeme me ka head veini. Aga kuna viinamarjad ei kasva eriti meie kliimas, on vein peamiselt tehtud murakatest või kirssidest. Traditsioonilised mittealkohoolsed joogid on moonipiim (piim suhkru ja mooniseemnetega, tavaliselt juuakse seda jõuluõhtul ja öeldakse, et sellel on võime panna loomad rääkima), jõhvika kissell ja ärgem unustagem kalja, väga kerget alkohoolset jooki (😵, valmistatud kääritanud leivast, puuviljadest ja teistest koostisosadest. Kõige kuulsam magustoit on šakotis (kindlasti väga raske teha ja šimtalapis (täidetud tainas mooniseemnetega). Ma ei tea täpselt, kuidas neid teha, aga ma võin kinnitada, et need on väga maitsvad.





Riietus
Kuigi Leedul on mõned piirkonnad, mis erinevad kultuuri poolest, on enamasti kõigil sama riietus võtme elemendid, mis on samad igal pool maal. Rahvusriietus pole kunagi olnud vorm, see on tehtud erinevatest värvidest, igale inimesele enda oma, oma värvidega. Meeste riietus on sama üle kogu Leedu. Naistel oli erinevad peakatted. Naiste saabumine oli alati värvilisem, kui meeste. Neil oli rohkem värve, ehteid, riietus oli sitsilisem ja satsilisem. Igapäevased riided tehti tavaliselt linast.

Tänapäevane Leedu rahvariietus : )

Sümbolid
Kolm Leedu põhisümbolit on järgmised – lipp on kollane (tähendab päikest), roheline (põllud) ja punane (veri); ajaloolone lipp või praegune Coat of Arms koos rüütliga punases ja Gediminaičių Stulpai, Gediminaičių dünastia sümbol.



Pühad
Peale laialdaselt levinud pühade – jõulude, uusaasta ja rahvuslike pühade nagu iseseisvuspäev, tähistatakse Leedus ka erinevaid naljakaid pühi, mis inimestele meeldivad. Üks neist saabub üsna peagi – Jonase päeva tähistamine või Rasose (24 juunil). Sellel päeval on öö kõige lühem. Pärast Leedu ristiusku pööramist nimetati see Jonas the Baptist järgi, kuid see on siiani vana traditsioon. Lõkked, hiilgavad taimed, olematu taime otsimine ja üle tule hüppamine on siiani säilinud.



Veel üks püha on Užgavėnės. Selle eesmärk on saada lahti talvest ja kutsuda kevadet. Vanasti ei tehtud sellel ajal tööd ja levis isegi ütlus, et kui sa teed tööd sellel päeval, pole sul rahu ja vaikust terve järgmine aasta. Seda tähistatakse 7 nädalat enne lihavõtteid. See päev on kui karneval, lapsed panevad selga kostüümid ja lähevad inimsete uks taha kommi küsima. Peamine roog on kartulipannkoogid ja peamine sündmus on fatso lahing ja kanapinis. Fatso esindab täiskõhutunde ja kanapinis inimesed ja nende soov kevadel. Kanapnis võidab alati pärast väikest võitlust. See esindab talve kiuslikust lahkuda Maalt ja inimsete kevade soovi. Pärast põletatakse heinast nukku More-t. More on viljakuse ja uuestisünni jumalanna. Ta põletatakse, et ta saaks uuesti sündida ja et kogu kurjus koos talvega oleks minema kihutatud.




Leedu eRepublikus

eRepublikus ei ole Leedu kõige tugevam, kuid mitte ka kõige nõrgem riik. Me oleme kuskil keskel ja egov.4you.info andmete kohaselt oleme me 21. kohal kogu kahju tegemise kohta. Paljud meie tugevaimad mängijad elavad Poolas, et säilitada meie MU-sid. Kaks kõige tugevamat MU-d on Lithuanian Shadows (neil on ka allüksus D1-2 mängijatele, Lithuanian Shadows Academy) ja The Unit. nad on hästi organiseeritud ja saadaval. LEO ja Gelezinis Vilkas on rohkem suunatud kaks-klikkijateks ja suurele massile, et teha nende DO-sid. Lietuvos Karo Akademija ja COBRA keskenduvad vaid noorematele mängijatele. Leedus on 5 suurimat erakonda, teised ei võistle eriti, et olla top viies. Suurim partei on Lietuvių Nacionalistų Partija (Leedu natsionalistide partei) koos 167 liikmega. Kindlasti on Leedus ka palju mittepoliitilisi mängijaid, kes ei osale poliitilisted debattides. Riik on põhimõtteliselt jagatud kaheks poliitiliseks osaks, kes kohati üksteist klobivad, kuid kui läheb sõjaks, siis suudame me alati kokku võtta ja sõdida õlg õla kõrval. See teeb mängu põnevamaks ka mängijatele, kes on huvitatud poliitikast.
Tervitusi teile kõigile, me loodame, et te õppisite midagi huvitavat päris Leedu kohta. Kõike head!
Tervitused,

Leedu kultuuriministeerium