Krátky pohľad na výnosnosť I. (Weapon raw)

Day 1,371, 05:00 Published in Slovakia Slovenia by Vlastimil


Pozdravujem všetkých čitateľov, ktorý si otvorili môj prvý článok v eRep. Bude pojednávať o výnosnosti weapon raw, pričom by malo ísť o prvý zo série článkov venovaných investovaniu v eRep.

Pri investovaní si musíme uvedomiť, že ide o vzdanie sa súčasnej spotreby (napr. ste si mohli kúpiť tanky a lepšie bojovať) v prospech budúcej (v očakávaní výnosov a z nich možného financovania nákupu tankov v budúcnosti 🙂 Nakoľko každý má iné preferencie ohľadom spotreby je logické, že i výška investícií a subjektívny výnos je pre každého individuálny v závislosti od akceptácie faktorov ako riziko, potreba likvidity, či predpokladaná dĺžka pobytu v eRep. Preto i tento výpočet je potrebné brať ako orientačný a vychádzajúci z predpokladu nemennosti niektorých faktorov. I keď ako sa hovorí. Občan mieni, Plato mení.

Je jasné, že pri tejto hre asi neplánujeme zostarnúť (aspoň ja osobne) a tak napriek predpokladu, že výnosy jednotlivých spoločností sa budú môcť poberať do nekonečna rozhodol som sa počítať ich na obdobie jedného roka. Teda predpokladám, že keď si už spoločnosť kúpite budete v nej pracovať 365 dní. Pre niekoho veľa, pre iného málo.

Ako ďalšie predpoklady som prijal dlhodobú trhovú cenu weapon raw na česko-slovenskom trhu nasledovne: 0,65 (q1food); 0,4 (weapon raw😉 a plat 90Skk. Kurz je už dlhodobo 0,002 gold/Skk. Ďalším predpokladom je získanie SS medal každých 45 dní. Najväčší problém nastal pri stanovení bezrizikovej úrokovej miery resp. alternatívnej miery výnosnosti, nakoľko náš štát tu neemituje dlhové cenné papiere a nefunguje tu žiaden peňažný a kapitálový trh. Dalo by sa povedať, že systém je nastavený tak, že alternatívny výnos je 0%, pretože ak neinvestujete do spoločností nemáte inú alternatívnu investíciu a peniaze sušíte na účte. Pochybné obchody na monetary market a cezhraničné dovozy tovarov neberiem do úvahy nakoľko tento článok je venovaný skôr nováčikom ako skúseným eobčanom. Nakoniec som sa predsa len rozhodol určiť aspoň nejakú mieru, aby sme si nemysleli, že peniaze tu nestrácajú hodnotu. Takže nakoniec 0,05% p.d.**

Poradie určujeme na základe hodnoty NPV (čistá súčasná hodnota).

Z výsledkov nám vyplynuli tieto závery:

1. Za daných predpokladov sa nám javí v podstate pri akejkoľvek výške bonusu (najpravdepodobnejší bonus pri weapon očakávame 20😵 najvýhodnejšie investovať do Q4.
Nasledujúci graf zobrazuje NPV investície pri rôznych výškach bonusu a rôznych úrovniach spoločnosti. Je počítaný z predpokladaných cash-flow tokov, ktoré zohľadnili i faktory ako zvýšená konzumácia jedla pri nižších rádoch a s tým spojená úspora napr. pri Q5, či dobu sporenia na lepšiu raw company.



2. I keď by sa mohlo zdať, že Q5 je málo výnosná tento jej nedostatok môže byť napravený v prípade, že sa rozhodnete zamestnávať zamestnancov. Nasledujúci graf zobrazuje výnosnosť jednotlivých raw companies v prípade ak zamestnávate 4 zamestnancov s platom 90 Skk. Tu zobrazujeme len výsledky pre Q3, Q4, Q5 nakoľko výnosnosť pri zvyšných je i pri bonuse 100% po 365 dňoch záporná.



Ako máme možnosť vidieť z grafu pri zamestnaní štyroch zamestnancov je pôvodne najmenej produktívna spoločnosť (Q5) najproduktívnejšia.
Na záver môžem už iba skonštatovať, že výška weapon raw bonusu 20% sa takmer určite meniť nebude a i keď je cena weapon raw dlhodobo vyššia oproti food raw mali by si čitatelia uvedomiť, že výška bonusu a s tým spojené produkované množstvo je a pravdepodobne i bude v ČSFR vyššie. Predbežne teda predpokladám vyššiu výnosnosť food oproti weapon. Túto dilemu sa pokúsi rozriešiť nasledujúci článok, ktorý bude venovaný food raw.

Taktiež môžem urobiť i prepočty pri iných vstupných predpokladoch pre jednotlivých záujemcov, alebo skupiny záujemcov, samozrejme ak ich nebude veľa a uverejniť v ďalšom čísle. Samozrejme najlepšie za skromný poplatok 😃

Uvítam akékoľvek návrhy, pripomienky, či kritiku buď poštou, alebo v diskusii pod článkom. Ak by mal niekto záujem prekladať do angličtiny, alebo iného jazyka tak to len uvítam no mne osobne sa pre nedostatok času a dĺžku článku nechce.

* v čase písania článku badáme trend poklesu ceny. Či však ide len o dočasný výkyv, alebo to bude mať trvalejší charakter na konečnom poradí sa v podstate nič nemení.
** (per diem = !denná úroková miera, nie ročná nakoľko sme počítali denné cash-flow)