Kompendium wiedzy o epolskiej polityce - część 1

Day 768, 11:52 Published in Poland Poland by Drzewiec

Ciężko jest merytorycznie pisać o polityce w powyborczym szale kłótni, flame`u i nieustających sporów. Co miesiąc po wyborach jest to samo, a ja nie mogę się nadziwić – dlaczego? O ile w świecie realnym nasze polityczne problemy można zawsze wytłumaczyć „młodą, niedojrzałą demokracją”, o tyle zupełnie nie rozumiem, dlaczego w eRepublik musimy przeżywać podobne katusze. Może po prostu niektórzy lubią odreagowywać swoje kompleksy z życia realnego, a może zapatrzyli się w co poniektórych „polityków” i przenoszą ich metody działania do gry…

Mimo wszystko ciągle wierzę, że pozbawione merytoryki wyborcze wymiany ciosów odejdą w cień, a zabawa w eRepublikową politykę będzie bardziej satysfakcjonująca – zarówno dla wyborców, jak i dla wybieranych. Zgodnie z tą wiarą pragnę przedstawić Wam pierwszą część kompendium wiedzy o ePolityce. Chciałbym porzucić wszelkie partyjne niesnaski i opisać, jak to wszystko – przynajmniej w teorii – funkcjonuje w ePolsce. Podobna tematyka była już podjęta przez byłą rzecznik rzędu, a obecną Minister Spraw Zagranicznych – vingaer – w tym artykule. Polecam lekturę obu tekstów. Liczę, że część nowych graczy dowie się z nich czegoś o erepowej polityce i zainteresuje się tą dziedziną gry.

System rządów w eRepublik

Polityczna mechanika eRepublik wzorowana jest na systemie politycznym Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jest ona oczywiście znacznie uproszczona, oferując każdemu państwu dwa podstawowe organy władzy – prezydenta i Kongres. Cała reszta organizacji państwa leży w gestii poszczególnych krajów. Każdy naród sam określa, czy poza prezydentem i kongresmenami potrzebuje rządu (choć ciężko wyobrazić sobie większy kraj bez rady ministrów) i określa jego strukturę.

Tak więc – podział władz w każdym kraju wygląda nieco inaczej. Niektórzy (np. Amerykanie) powołują premiera, wiceprezydentów, a ich rząd to wiele resortów. Inni (choćby Polacy) stawiają na rząd składający się z kilku podstawowych ministerstw, bez tworzenia rozbudowanego aparatu państwa.

W niektórych krajach tworzona jest także władza sądownicza, o nieco dyskusyjnych kompetencjach. Powołanie podobnej w ePolsce zakładał odrzucony miesiąc temu projekt Konstytucji (kwestia Trybunału Konstytucyjnego była jedną z tych, które doprowadziły do upadku projektu).
Czy jest sens powoływać eSądy? To już temat na oddzielny artykuł.

Skupmy się więc na kompetencjach istniejących organów władzy na przykładzie ePolski.

Prezydent

Prezydent – w ePolsce obecnie Cerber – wybierany jest w większościowych wyborach 5 dnia każdego miesiąca. Kandydatów na prezydentów wskazują szefowie partii, mogą oni także popierać kandydatów zaprezentowanych przez inne stronnictwa. W ostatecznym rozrachunku do walki o najważniejszą funkcję w państwie staje 5 kandydatów popieranych przez największe partie, które wystawiły kandydata. Na prezydenta mogą kandydować gracze mający przynajmniej 14 lvl, choć w praktyce liczą się tylko ci z większym doświadczeniem.

Prezydent otrzymuje medal, 50 punktów doświadczenia i władzę, o jakiej zwykły śmiertelnik może tylko pomarzyć. To jedyna osoba w państwie, bez której nie ma ono szans na sprawne funkcjonowanie (czego nie rozumieją np. rosyjscy kongresmeni, którzy odrzucili impeachment wobec trwale zbanowanego prezydenta). Prezydent kompletuje rząd i ma unikalną możliwość proponowania kilku rodzajów ustaw.

Prezydent prowadzi politykę zagraniczną i wojenną. To on proponuje kongresowi wypowiedzenie wojny, podpisanie pokoju i zawarcie sojuszu z innym państwem. Ma on wyłączne prawo do podejmowania decyzji o ataku swojego kraju na wrogi region. Komplet prezydenckich kompetencji wbudowanych w mechanikę eRepublik uzupełniają możliwości: proponowania zakupu budynku (szpitala, albo DSa) w danym regionie, tworzenie nowej wiadomości powitalnej i przedstawiania wniosku o podpisanie embarga handlowego z innym krajem.

Do przejścia każdej z wymienionych ustaw potrzebna jest oczywiście zgoda kongresu. Prezydent nie posiada mechanizmów oddziaływania na parlament, zaś ten ostatni ma prawo odwołania głowy państwa w procedurze impeachmentu. Aby państwo funkcjonowało sprawnie i składnie konieczna jest więc współpraca między rządem a parlamentem – w ostatnich miesiącach zdarzały się z tym w ePolsce problem, do czego jeszcze wrócę.

Lista epolskich prezydentów w eRepublik od momentu odzyskania niepodległości

Listopad 2008 – Buzzy – Partia Wolnych Ludzi
Grudzień 2008 – Buzzy – Partia Wolnych Ludzi
Styczeń 2009 – sekretarz – Partia Wolnych Ludzi
Luty 2009 – miudyk – Polska Partia Patriotyczna
Marzec 2009 – miudyk – Polska Partia Patriotyczna
Kwiecień 2009 – miudyk – Polska Partia Patriotyczna
Maj 2009 – Loewy – Partia Wolnych Ludzi
Czerwiec 2009 – Fartman – Partia Wolnych Ludzi
Lipiec 2009 – Fartman – Partia Wolnych Ludzi – usunięty po 5 dniach urzędowania, następnie aryss – Narodowa Demokracja
Sierpień 2009 – Andrew6w6 – Polska Partia Patriotyczna
Wrzesień 2009 – Andrew6w6 – Polska Partia Patriotyczna
Październik 2009 – DeJoT – Narodowa Demokracja
Listopad 2009 – Bart Webovsky – Partia Imperialna
Grudzień 2009 – Cerber – Narodowa Demokracja

Na tej liście możesz pojawić się Ty, więc nie narzekaj, że eRep jest nudny, tylko bierz się do roboty 😉.

Rząd

Rząd istnieje w eRepublik poza mechaniką gry, ale jest niezwykle ważny. Sam prezydent nie miałby szans na ogarnięcie wszystkich obowiązków, jakie stoją przed rządem. Powołuje więc specjalistów, odpowiedzialnych za poszczególne elementy polityki kraju. Rząd prowadzi przede wszystkim zakulisowe rozmowy z władzami innych krajów i sojuszy militarnych, zarządza państwowymi finansami, tworzy projekty mające pomagać obywatelom. Nad wszystkimi pracami czuwa oczywiście prezydent (w ePolsce brakuje instytucji wiceprezydenta). Rząd dysponuje własnym forum na Polskim Centrum eRepublik, a większość swojego życia spędza na tajnym kanale IRC, gdzie na zmianę ciężko pracuje i spamuje 😉.

Obecny rozkład ministerstw, wraz z wymienionymi kompetencjami (w duużym uproszczeniu) i nickami ministrów

Ministerstwo Gospodarki i Finansów – resort dbający o to, by nasz kraj nie zbankrutował i miał pieniądze na wszystkie potrzebne wydatki. Zarządza najpilniej strzeżoną epolską organizacją – Narodowym Bankiem Polskim, dba o stabilność naszej waluty i wydaje – najczęściej niechętnie – pieniądze na rządowe projekty.
Obecny skła😛 MGiF – carbon, vMGiF – Kernel_PL

Ministerstwo Spraw Zagranicznych – wiele nie trzeba tłumaczyć. To niezwykle ważne ministerstwo wraz z prezydentem reprezentuje nas w strukturach EDENu, toczy dyplomatyczne rozmowy z innymi państwami. Kiedy trzeba o coś poprosić sojuszników, przeciągnąć państwo neutralne na naszą stronę, albo wypowiedzieć ultimatum wrogom – wtedy działa MSZ. Sprawuje ono także pieczę nad ambasadorami w innych krajach, prowadzi rekrutację i zbiera raporty.
Obecny skła😛 MSZ – vingaer, vMSZ – Martinoz i Szkodniq.

Ministerstwo Obrony Narodowej – resort który koordynuje nasze działania wojenne, aktualizuje rozkazy, rozmawia z prywatnymi grupami bojowymi. Razem z MSZ musi być aktywne w strukturach EDENu. Niegdyś tworzyło struktury Wojska Polskiego, obecnie WP jest oddzielną strukturą.
Obecny skła😛 MON – cameleeck, vMON – Jamaerah

Ministerstwo Edukacji Narodowej – kiedyś śmiano się z tego ministerstwa, jako że wielkich kompetencji to ono nie miało. Dziś – inna rozmowa. MEN opiekuje się nowymi graczami, regularnie publikuje artykuły ze wskazówkami, przydziela podopiecznych do Mentorów i prowadzi rekrutację tych ostatnich, pracuje nad rozmaitymi rządowymi projektami. O ile w czasach stagnacji MEN ma dość spokojne życie, o tyle okres Baby Boomu jest dla pracowników resortu edukacji czasem bardzo ciężkiej pracy.
Obecny skła😛 MEN – Samar, vMEN – mescam i Cerberus69

Rzecznik rządu – w zasadzie nie jest to ministerstwo, ale funkcja ta istnieje (kiedyś sprawował ją niżej podpisany). Rzecznik jest „oczami i uszami” rządu, odpowiada za kontakty ze społeczeństwem. Kiedyś pisał także artykuły z informacjami od rządu, ale w tym miesiącu zajmuje się tym wyłącznie prezydent.
Obecny rzecznik - Czarny1337/Dominoku

Wojsko Polskie - zapomniałem o umieszczeniu dowództwa WP w pierwotnej wersji artykułu, więc teraz naprawiam błąd 😉. WP to największa w kraju, stworzona przez rząd struktura zrzeszająca epolskich żołnierzy. Dowództwo WP zasiada w rządzie; jego zadaniem jest nadzorowanie jednostki, należących do niej firm, prowadzenie rekrutacji i akcji militarnych wojska.
Obecny skład dowództwa - vhzzz, Manedhel.


Podsumowując: prezydent ze swoim rządem mają na sobie ogromną odpowiedzialność i mnóstwo obowiązków. Tu nie ma wątpliwości – zgodnie z nazwą to oni rządzą krajem, a efekty możemy obserwować na własne oczy.
Jeśli jednak rząd nie jest w stanie współpracować z drugim organem władzy – Kongresem – robi się nieciekawie.

Kongres

W Kongresie zasiada 40 kongresmenów. Liczba ta może ulec zmianie w zależności od ilości regionów, lecz nie będę o tym opowiadał – zainteresowanych ilością mandatu i ich rozkładem na regiony zapraszam do lektury eRep Wiki.
Ważne jest to, że w epolskich warunkach, 25 dnia każdego miesiąca, obywatele wybierają swoich przedstawicieli do parlamentu.

Co robi Kongres? Jego kompetencje dzielą się na dwie części: te, które wykonują za pośrednictwem eRepublik i te, którymi zajmują się poza mechaniką gry. Do pierwszej grupy należy głosowanie w ustawach zaproponowanych przez prezydenta i przedstawianie własnych ustaw (dodruku pieniędzy ze skarbu państwa i ich przesyłania na konto organizacji - w ePolsce do wspomnianego już NBP - a także zmian podatków, płacy minimalnej, citizen fee i wniosku o impeachment prezydenta) oraz przyznawanie obywatelstw.
W ePolsce większość ustaw musi być wcześniej poddana pod debatę na forum Kongresu – otwartym, lub zamkniętym. W przypadku oczywistych kwestii, takich jak przedłużenie MPP z wiernym sojusznikiem, na ogół starcza informacja od rządu na ten temat.

Podane wyżej kompetencje są niezbędne dla istnienia państwa, choć… mało ich. Aby lepiej wykorzystać potencjał drzemiący w 40 reprezentantach obywateli Kongres posiada wspomniane powyżej fora dyskusyjne i kanał IRC. To tam tworzone są dodatkowe akty prawne, takie jak ustawa o Mentorach, czy Mężach Zaufania.

Nad pracami Kongresu czuwa Marszałek Kongresu – obecnie Drzewiec… czyli ja (choć za kilka dni Kongres wybierze nowego przewodniczącego izby). Koordynuje on pracę nad ustawami i wszelkimi innymi dokumentami (takimi jak Regulamin Kongresu, czy Konstytucja), ogłasza debaty i głosowania. Wszelkie przegłosowane akty prawne publikowane są w Dzienniku Ustaw, czyli zbiorze legislacyjnych dzieł parlamentu. Czego by o Kongresie nie mówić, ustawa o Mentorach ułatwiła życie wielu nowym ePolakom.

Kongres sprawuje także funkcję kontrolną, doradza rządowi (o ile ten zechce się słuchać), wyraża opinię na temat polityki państwa. W przypadku skrajnych nieporozumień między dwoma organami władzy, lub przy zarzutach wobec głowy państwa – Kongres może usunąć prezydenta większością 2/3 głosujących. Impeachment może zostać zaproponowany raz na tydzień, a w ePolsce przeszedł raz – w lipcu 2009 roku, kiedy to pod zarzutami nieaktywności usunięty ze stanowiska został prezydent Fartman. Czy słusznie? Tu zdania jak zwykle były podzielone…

Na dziś to praktycznie wszystko, pora więc na małe podsumowanie – polityka w eRepublik daje naprawdę spore możliwości. To jeden z najbardziej rozbudowanych elementów gry, który stanowi o jej głębi. Choć to tylko symulacja, uczestnictwo w Kongresie, czy – tym bardziej – w rządzie, jest niezwykłym doświadczeniem, pozwalającym choć przez chwilę poczuć, że coś od nas zależy. Mam nadzieję, że epolska polityka nie będzie skazana na comiesięczne kłótnie i spory – bo wcale nie musi…

Młodzi gracze – skoro już dużo o niej wiecie, to zaangażujcie się w politykę. Naprawdę Was potrzebujemy 😉.

Pozdrawiam,
Drzewiec

PS. A jeśli artykuł się spodoba, to w następnym – dość obszerny i w miarę obiektywny przegląd epolskich partii politycznych.

EDIT: Przepraszam za problemy z publikacją, nie chciałem trzymać artykułu pozbawionego treści - powinno być już ok.