Kis e-makroökonómia (update)

Day 693, 07:46 Published in Hungary Hungary by gyika
(Elöljáróban: Gyikát magánzárkába zárták, mivel nem érkezett vissza időben, de üzeni, amint
szabadul, hírt ad magáról haza, Vacsárcsiba.)


Az utóbbi időben egyre több cikk foglalkozik a (nemzetközi) túltermelési válsággal, s ad ötleteket arra, hogy miként lehet ebből a helyzetből kijönni. Az ötletelés jó dolog, de sajnos azt kell látnom, hogy sokszor az cikkeknek tartalmának nincs e-gazdasági alapja. Nos, megpróbálom ezeket az alapokat összefoglalni, s ha már írok, akkor én is osztogatok tanácsokat.

Alapvető közgazdasági tétel, hogy a piaci versenyen alapuló gazdasági rendszerek igyekeznek elérni az egyensúlyi állapotukba. Mit jelent ez az egyensúlyi állapot az e-gazdaságban? Egy olyan állapotot, amelyikben úgy történnek a dolgok, hogy közben nem változik semmi. Vagyis, az ELMÉLETI egyensúlyi állapot ilyen:
1. A társadalom annyit termel, amennyit el is fogyaszt.
2. A termelés mértéke állandó.
3. A rendszerben forgó pénz mennyisége állandó.
4. A rendszerben levő szereplők halmaza állandó.

Ezzel szemben a valós (hehe) e-gazdaság számos helyen eltér az egyensúlyitól:

a. A termelés folyamatosan növekszik (új szereplők lépnek be, a régiek meg többet termelnek).
b. A fogyasztás mértéke ezt a termelési növekedést nem tudja követni ( a társadalom öregszik, az "újak" lassabban jönnek, a régiek közül sokan jutnak a FM szint köré, ami a fogyasztási kényszert drasztikusan visszavágja)
c. A játékban forgó pénz CSÖKKEN, legalábbis a gazdaság méretéhez képest. Vagyis: az állam és az istenadta nép által folytatott tartalékképzés kiszívja a tőkét a gazdaságból, amit az újonnan jövők 5 goldos pakkjai nem tudnak ellensúlyozni.
d. A fake-ek által generálódó fogyasztásdeficit. A fake-ek, mint rabszolgák, csak dolgoznak, termelnek, de az 1 Q1-es penészes kenyérhéjon kívül semmit sem fogyasztanak.

S akkor lássuk, mit lehetne tenni az egyensúly visszaállítása érdekében:
- tartalékoljunk kevessebbet, költekezzünk, mint az urak. Szerintem nem megoldás, legfeljebb házvételre buzdítanám az embereket, mert a ház egy értékálló BEFEKTETÉS, akinek van miből, érdemes rászánni a goldokat.
- vigyük le (fel) az adókat. Nos, önmagában az adózás (mértéke) nem jelent problémát, a gond abból fakad, hogy az állam a befolyt adók egy jó részét nem forgatja vissza a gazdaságba, hanem tartalékokat képez (jobb esetben), vagy a gazdaságon kívül költi el (MPP-k kötése, tankolás stb.).
- exportáljuk a felesleget. Ez nem működik, ugyanis a túltermelés most már világméretű, nincs az a piac, ahova igazán megérné (hosszú távon) szállítani.
- nyomtassunk sok pénzt. A pénznyomtatásnak rövid távon van haszna, az államnak lesz egy csomó pénze, inflázió, versenyképesség növekedése, csak az a gond, hogy ennek költsége is van, s minnél jobban elinfláljuk a HUF-ot, annál nagyobb ez a költség. Ezzel a fegyverrel tehát nagyon megfontoltan szabad csak bánni.

Az eddig elhangzottak nem sokat segítenek a gazdasági állapot rendbetételében.
És akkor jöjjenek az én elképzeléseim:

1. A költekezési hajlandóság megnövelése. Ez tk. nem az én ötletem, de működhet: a HarciNyúl-szerű akciókkal meg kell mozdítani az istenadta népet, hogy tegyen valamit, szervezkedjen, vegye a pisztolyt, repjegyet, s költse a pénzét, miközben szórakozik egy kicsit.

2. Azt kell csinálni, amit RL is szoktak az emberek: ha otthon nem megy jól, el kell menni világgá. Ha sikerül szervezetten kiutaztatni 150 embert, hogy az ellenségnél termeljen, de továbbra is belföldön fogyasszon, az a termelés 1%-nak visszafogását jelentené, a fogyasztás megőrzése mellett. Addig, amíg nincs itthon éles csata, értelme sincs, hogy csak üljünk a megszokott helyünkön. S ha ennek a 150 embernek esetleg a nagyobbik része még FM is, akkor a hatás tovább növekedne. A másik hozadéka ennek az volna, hogy az ellenségnél a túltermelés tovább növekedne, a goldjukat is el tudnánk szipkázni, s áttolni a magyar gazdaság alá.

Tudom, mindkét ötletem megvalósítása sok macerával jár, szervezkedni kell, szuttyogni a részletekkel, de érdemes volna belevágni, mert jót tenne az ország gazdaságának is, és célt adhatna a játékosoknak ebben az unalomba fulladó erepes időszakban.

Ja, s a végére még egy javaslat: aki van olyan paraszt (bár tudom, hogy ilyen magyar egy sincs), hogy fake-eket foglalkoztat, az legyen szíves nem eMagyarhonban tartani őket, telepítse át őket az ellenséghez, termeljék oda a felesleget.

Update: delibab-nak annyira tetszett az eperszedés-turizmus ötlete, hogy felajánlotta: aki küld egy üzenetet az orgjának, annak intézi a vízumot, repjegyet, s a hazai szilvapálinka-ellátmány átcsempészését a határokon. Siessetek, mert csak az első 10 jelentkezőt fogadja!