Küzdelem egy erősebb ellenféllel

Day 1,567, 07:17 Published in Hungary Hungary by FustoltHering

Kedves olvasóim!

Az eredeti cikket Fight4 publikálta szlovénül, ez egy angol fordítás magyar fordítása. Az eredeti cikk már 21 napja született, így azóta néhány dolog megváltozott a térképen és a világban, de az alapvetések továbbra is állnak. Magam is a közelmúltban találtam a cikkre, a fordítása pedig sokat csúszott tennivalóim miatt. Akkor tehát a fordítás.



A legfőbb téma jelenleg a vélemények különbözősége Szlovénia és a ONE vezetősége között, de most nem erről akarok írni. Néhányan tudjátok, hogy az elmúlt hónapokban megjegyeztem, a ONE vezetősége teljesen alkalmatlan a stratégiai gondolkodásra, pedig ebben kéne a legjobbnak lennie.

Bárki, aki bármilyen stratégai tapasztalattal rendelkezik láthatja a ONE vezetőségének eddigi döntésein a hozzá nem értést, sőt, észreveheti, hogy mennyire nincsenek tisztában a jelenlegi helyzettel, és mennyire nem képesek szembenézni vele.

A cikkben nem azt fogom leírni, hogy mi a baj a ONE vezetőségével, épp ellenkezőleg: megválaszolom a címet és egy kis segítséget adok a ONE vezetőinek stratégiában.

Küzdelem egy erősebb ellenféllel

Most fordul elő először a ONE megalapítása óta, hogy egy erősebb ellenféllel néz farkasszemet. Az most nem fontos, hogy miért erősebb az ellenfél, az viszont igen, hogy hogyan lehet hatékonyan és hatásosan küzdeni ellene.

A válasz erre a kérdésre egyáltalán nem új, egy régi katonai taktika, amit gerilla harcmodornak hívnak.

A gerilla harcmodor jelenleg az egyetlen lehetőség a ONE számára, még ha sokan arról is álmodnak, hogy egy szemtől-szembeni csatában verjék meg az ellenfelelt(ha láttátok a Hazafi c. filmet, akkor értitek a magyarázatot). A nyílt hadviselés egy számszerűen és gazdaságilag is erősebb ellenféllel szemben, aki ráadásul jobb stratégiai pozícióban van és szervezettebb is, teljes hülyeség, hogy enyhe kifejezéssel éljek.

Az EDEN előnyei:

Szervezettség: Azt hiszem Romper írta: „az EDEN szervezettséget tanult a kemény ONE dominancia időszakában”. Amíg az EDEN alkalmazkodott a helyzethez és túlélt, a ONE a homokba dugta a fejét. Hozzá kell tennem, hogy az EDEN erői bizonyos tankokra épültek a kulcspillanatokban és ezen tankok nélkül korántsem lehetett volna olyan sikeres a stratégiájuk, de ez nem lehet kifogás a ONE-nak arra, hogy ne cselekedjen.

Számbeli fölény: Törökország proEDEN státuszának köszönhetően az EDEN-nél van az előny, és ha Törökország nem is csatlakozik hozzájuk akkor is valószínűleg ONE ellenesek maradnak, ez pedig azt jelenti, hogy a számbeli előny megmarad az EDEN-nél.

Gazdaság: Kétségtelen, hogy az EDEN-nek sokkal stabilabb gazdasága van, és több országa akinek mindegyik, vagy majdnem mindegyik erőforrás a rendelkezésére áll. Nem fogom összeszámolni mindegyik országot, mivel ti is megnézhetitek a világtérképen, csak Kínát és Brazíliát említem meg, ahol nagyon sok EDEN egységnek van a termelése, és akik majdnem teljesen biztosan birtokolják régióikat. A ONE-ban a legközelebb a fullbónuszhoz Szlovénia áll, ami nagyon sokat elárul a ONE-ról.

Stratégiai pozíció(földrajzilag): Nem kell nagy zseni ahhoz, hogy belássuk milyen hatalmas földrajzi előnye van az EDEN-nek/TERRÁ-nak. Csak egy párat említek meg, mivel kétlem hogy el szeretnétek olvasni a teljes listát. A legnyilvánvalóbb a négy izolált ország az összes nyersanyagbónusszal: Brazília, Kína, Argentína, USA. Ezek az országok vagy földrajzilag nehezen elérhetőek(Brazília), vagy mint az USA, nagyon nagyok és nagyon nehéz bármilyen hatást elérni egy támadással. Az európai EDEN országok fekvése is nagyon fontos, mert mind a legerősebb ONE országok szomszédai, és gyengítik őket a folyamatos támadásaikkal, vagy másképp: a legerősebb ONE erőket ellenőrzés alatt tartják. Egy közvetlen konfliktus Szerbiával nem áll egyik EDEN országnak sem érdekében, ezért a felőrlés taktikáját használják, és ebbe a ONE vezetősége bele is sétál.
____________________________________________________________________________

De ne aggódjatok, a helyzet nem olyan rossz, mint amennyire látszik, és ahogy már mondtam a megoldás a gerilla harcmodorban rejlik. Most megpróbálom megmutatni az EDEN/TERRA gyengeségeit, azokat a pontokat ahol a legsebezhetőbbek.

Támadások, hogy időlegesen vagy véglegesen gyengítsük az EDEN/TERRA gazdaságát.
Bármely jó stratéga tudja, hogy a háború alapja az erős gazdaság. Egy hadsereg sem küzdhet étel vagy fegyverek nélkül, és az ellátmány hiányával együtt jár a morál visszaesése is. IRL ez még nyilvánvalóbb, de még itt is láthtjuk, hogy a gazdasági visszaesés összekapcsolható a csaták eredményeivel.


Bulgária az egyik legerősebb állam, de ezzel együtt egy olyan ország is, amelynek a legtöbb gyenge pontja van. Ezek természetesen az ők Ukrajnától és Oroszországtól kölcsönzött régióik. Ezek nélkül a régiók nélkül Bulgária csak négy bónusszal marad, ráadásul valós esélyük sincs a terjeszkedésre. Ezen régiók elveszítése könnyen véglegessé válhat, mivel a közös MPP-k megakadályozhatják Bulgáriát Ukrajna és Oroszország megtámadásában.



Ezen régiók elveszítése tovább mélyíthetné a politikai válságot Bulgária és Törökország között, tehát az EDEN szövetségben. Bulgária valószínűleg az erőforrások megszerzésének egyik lehetőségét Irán eredeti régióban látná, és mivel Iránnak ONE MPP-i vannak ez volna a legreálisabb forgatókönyve a bolgár terjeszkedésnek.

Ezen a ponton kell emlékeztetni arra, hogy a gerilla hadviselés nem csak a harcmezőn zajlik(ahogy a legtöbben gondolják), hanem a politikai arénában is.

Az USÁ-nak is megvannak a maga gyenge pontjai, talán nem olyan nagyok mint Bulgáriának, de vannak. Ezek Franciaországban vannak, ahol két nehezen helyettesíthető nyersanyagerőforrás található, mivel MPP-jük van a franciákkal.

Az egyik erőforrás a gumi, a másik pedig a navarrai szarvas, amit jelenleg csak Franciaországon keresztül tudnak elérni. Emellett megjelöltem a halat is, ami mind spanyol mind francia régión található, de Aquitánia elvesztésével már csak a spanyol régió adna termelési bónuszt, ami elég sebezhető. Nem valószínű, hogy a spanyol régiók felszabadítása tartós lenne, de ez egy jó lehetőség az ellenség zaklatására.

Az ötlet nagyon egyszerű, és az ellenfél utánpótlásvonalainak támadásán alapszik(való életből példa a második világháborús vasút- és hídrobbantások). A partizánok nem akarták megtartani és megvédeni a vasutakat, csak minél nagyobb kárt okozni bennük, minél használhatatlanabbá tenni őket.

A játékban nincsenek utánpótlási vonalak, de kell kapcsolat a bónuszok és a főváros között, és ha ezt megszakítják, legjobb esetben is 48 óra kell míg helyreállítják. Ez nem jelentéktelen hatás, ráadásul ingadozáshoz vezet a munkaerő- és nyersanyagpiacon, ami tovább növeli az ellenség gondjait.



A régióik felszabadulása utána a spanyolok egy szokatlan stratégiát használva megtámadhatnák Brazíliát, ezzel kényszerítve őket, hogy elfoglalják a területeiket, így megakadályozva, hogy azok amerikai kézre kerüljenek. Előbb-utóbb úgyis visszaadják az amerikaiaknak, de ez megint csak időbe és erőforrásokba kerül.

Egy másik gyenge pont a mexikói Baja régió, ahol az Egyesült Államok egyetlen salétrombányája található, és egy remek helyszín RW-indításra, s ezzel sebzéselvonásra. Ez, és a spanyol RW-k folyamatosan arra kényszerítenék Amerikát, hogy ezen két ország ellen adjon be NE javaslatot(már ha sikeresek az RW-k), s ezzel növelve az erőforrásoktól való elszakítottság időtartamát.

Törökországnak is van egy kulcsrégiója, az egyetlen híd ázsiai bónuszrégióihoz, ahol minimális esély van arra, hogy elszakítsuk azokat a fővárostól. Egyetlen sikeres török RW-vel Törökország érezhetően meggyengülne. Törökország másik gyenge pontja, hogy bónuszai sok országban fekszenek. Ezért ha indul egy lázadás a hídrégióban, az elvonhatja a figyelmet a többi helyen indított támadásokról, és így azok megnyerésére is esély nyílhat.



A görögöknek is van egy ilyen hídrégiójuk, ami a törökökhöz hasonlóan a bónuszaik kulcsa.



Vannak még más országokban is sebezhető pontok, de most nem sorolom fel mindet, mert az túl sok időbe kerülne, és a fenti példákból láthatjátok, milyen esetekben lehetne és kellene alkalmazni a gerilla harcmodort.

Természetesen a fenti ötletek SZERVEZETTSÉG nélkül nem lehetnek sikeresek. A gerilla egységek kicsik, de jól felfegyverzettek, nagyon mozgékonyak, és ezért az ellenség nem tud felkészülni a támadásukra.

Az egységeknek függetleneknek, de irányítottaknak is kell lenniük ahhoz, hogy hatásosak lehessenek. Ez a fajta hadviselés rövid idő alatt számottevően gyengíthetné az EDEN-t/TERRÁ-t. Egy csomó valós és elterelő támadással a ONE mobil egységei képesek lehetnének félelmet kelteni minden ellenséges országban, akinek vannak gyenge pontjai. A támadásoknak különböző időkben és helyeken kell érkezniük ahhoz, hogy a valós célt a lehető legtovább elfedhessük, és így élhessünk a meglepetés erejével is. Az ilyen támadások ellen való védekezés jóval nehezebb és demoralizálóbb a váratlanságuk és megjósolhatatlanságuk, továbbá a folyamatos készenlét szükségessége miatt. Már ha a világ minden részén, folyamatosan meg akarják tartani a régióikat.


Még ha az ellenség szolgálatba is állít megfigyelőket, sok irányba kellene figyelniük, és létszámhátrányban lennének a jól szervezett és mozgékony ONE egységekkel szemben.

Képzeljetek el egy török állampolgárt akinek van pár alkalmazottja, és sosem tudhatja, mikor ébred egy fullbónuszú, vagy a bónuszaitól megfosztott országra. Micsoda veszteségeket okozna neki a termelés visszaesése, és mekkora lenne a hatás egy teljes gazdaságra.
____________________________________________________________________________

Középpontban Spanyolország

A ONE-nak gazdasági segítséget kéne nyújtania Spanyolországnak, mert ők az egyetlen ország, ahol mérhető lakosságnövekedés van, de sajnos nagy az esély arra is, hogy ezek a játékosok hamar abbahagyják a jelenlegi helyzet miatt. Ennek megelőzésére a ONE-nak azonnal élelmiszer-segélyeket kellen utalnia az új hullámmal érkezett spanyoloknak.

Egy ilyen lépés hatásai hamar látványossá válhatnának, mert a kezdeti szakaszban nagyon gyors a játékosok fejlődése – ha képesek minden nap eleget harcolni. Egy ilyen művelettel Spanyolország ereje jelentősen megnövekedne, és felnőhetne Brazíliához, komoly fenyegetést jelentve az RW-kben.

Ennek fényében javaslom, hogy Szlovénia maga szervezzen segítséget Spanyolországnak ételadományok formájában, amennyit csak megengedhet magának – gondolom a gazdasági miniszterünk ki tudja, mennyi ez.

____________________________________________________________________________

ONE a megfelelő vezetés és szervezettség nélkül

A realizmus az, ami hiányzik a mostani ONE vezetésből. Ha homokba dugjuk a fejünket, az nem old meg semmit. A ONE már nincs a tápláléklánc tetején, és ennek fényében kell döntéseket hoznia. Szlovéniának ez nem probléma, de úgy tűnik az Lengyelországnak, Magyarországnak és Macedóniának. Ezek az országok nem tudják, hol a helyük, és ezért folyton csak vereséget szenvednek.

Az első lépés az lenne, hogy lecseréljük a vezetőséget hozzáértő emberekre, akiknek van idejük és energiájuk sikeres stratégiát tervezni és kivitelezni. A második lépés egy profi hadsereg szervezése az összes ONE országban, és a harmadik az egymás kölcsönös tiszteletére alapuló munka lenne, ami nélkül egy szövetség sem lehet sikeres.

Remélem összeszedjük magunkat mielőbb, és sikerül kitalálni és megvalósítani egy hatásos koncepciót.

Köszönöm az olvasásra fordított nem csekély időt 🙂

A cikket írta:
Fight4

Szlovénről angolra fordította:
PatriotASR

Angolról magyarra fordította:
FustoltHering