Kötvényekről haladóknak

Day 1,444, 04:37 Published in Hungary Hungary by AT89
Előző cikkemben levezettem röviden, hogyan érdemes nekifogni a kötvénykibocsátással egybekötött forrásszerzésnek. Jelen cikkben szeretnék két példát bemutatni, hogyan lehet a piaci alapú kamatot bevezetni a modellbe.

Az első esetben 3 céget építek fel, 2000 HUF önerő mellett, s 1 hétre bocsátok ki kötvényt, összesen 23 500 HUF értékben. A kötvény megvásárlói felé a következő ajánlatot teszem: a beruházás teljes profitját felosztom köztük, befektetéseik arányában, valamint egy előre szintén kiírt kamatmarzs-ot (gyakorlatilag plusz kamatot) is kapnak, a piaci ártól függetlenül. A profit függni fog a birtokolt bónuszrégióktól (termelés mennyiség), és a minden napi piaci áraktól. A mellékelt képen 40% bónuszt és 0,34-es piaci árat vettem alapul, de az excel táblában minden sárga cellát módosíthatóvá tettem, így minden nap aktualizálni lehet a profitot.

A befektetők tőke-hozzájárulásuk arányában részesülnek a teljes futamidőre (1 hét) vetített kamatból. Tehát pl az első tulaj 1000 HUF-ot fektetett be, ami 4,26%-a a teljes befektetési összegnek. A kamat, amit kapni fog a futamidő lejártakor, 74,44 HUF lesz, mivel ez a teljes profit 4,26%-a. Ha a piaci árak és bónuszrégiók nem változnak meg, akkor a befektetéséhez viszonyítva 7,44% kamatot vág zsebre, de a mivel még 1% kamatmarzs is szerepel, ezért 8,44% nyereséggel zárja a 7 napos ciklust.

Számomra, mint kötvénykibocsátónak ezzel a kamat fedezete biztosított, csak a kamatmarzs értékét fizetem saját pénzemből. A további összeg, amit fizetek, az maga az eredeti tőke. Ez a példában 23 500 HUF, ami 7 napra vetítve napi 3357 HUF bevételt igényel. Ha nincs ennyi bevételem, akkor célszerű hosszabb futamidőt választanom. Egy további táblázat mutatja az összes kötvény-vásárló teljes hasznát számszerűsítve.






A következő példa már 2 hetes futamidőt mutat, az 1 hetes kötvénnyel megegyező feltételekkel. Ami itt még plusz info, hogy a kibocsátáskor érdemes a második heti kamatmarzsot alacsonyabbra kiírni, hogy azonos legyen a két időszakban a kibocsátóra háruló plusz teher. Az is látszik, hogy a két hétre széthúzott futamidő alatt nekem már csak napi 1679 HUF bevétellel kell rendelkeznem a tőkehányad törlesztésére, a kamatokat pedig ismét a profitból arányosan osztom szét.





A két táblázat alapján világos, hogy a saját kockázatomat lecsökkentettem a piaci árak bekalkulásával, s ezt kompenzálom a kamatmarzs bevezetésével. A befektetők nyeresége függ a piaci áraktól és az ország sikerességétől (bónuszok). A következő kötvénykibocsátásomat a fenti modell alapján fogom kiírni, s minden nap fogok cikket kiadni az adott napi bónusz és piaci ár közzétételével. Természetesen, ha elégedett kötvényeseket szeretnék, akkor a profitomat maximálnom kell, nem fogom jóval ár alatt eladni a termékeket, mert felgyújtják a cégeimet🙂

Futamidő lesz 1 illetve 2 hetes.
Teljes beruházás várhatóan: 3-5db q4 cég.
Kötvénycsomagok: 8500 HUF-os csomagokban, melyeket 1000-1500-as névértékű kötvényekből állítunk össze.
Kamat: változó
Kamatmarzs: kibocsátáskor rögzített érték.
Törlesztés: 1 illetve 2 részletben.
Kötvényesi létszám: maximum 10 fő/kibocsátás.