Intervju s predsednikom, junij 2009

Day 584, 14:06 Published in Slovenia Slovenia by Sigmundsg


To je že tretji članek iz te rubrike. Prva dva sta bila opravljena s Karantancem, StiH, ki se mu izteka prvi mandat pa je za Tribunal intervju opravil prvič.

T: Boš tudi ta mesec kandidiral za predsedniški stolček?
S: Resno razmišljam o tem, čeprav sem imel prvotno namen oddelati samo en mandat, saj sem pričakoval te dni naraščaj in nisem vedel, če bom imel potem zadosti časa kvalitetno opraviti svoje delo. No, sinko je prišel tri tedne prezgodaj, tako da sem več ali manj že cel mandat doma in imel zadosti časa za kolikor toliko solidno opravljanje svoje funkcije. Dokončno se bom o kandidaturi odločil naslednji teden, ko bom začel spet redno hodit v službo in bom videl, kako mi bo uspelo vse skupaj spraviti v prosti čas.

T: Si zadovoljen z delom ministrske ekipe?
S: Niti ne, saj je kar precej ministrov bolj kot ne zatajilo. Minister za notranje zadeve veliki93, ki je bil v tem mandatu nominiran prvič (funkcija prej ni obstajala) in katerega glavna naloga je bila organizirati volitve, da bi čimmanj tujcev prišlo v naš kongres, je recimo popolnoma zatajil, saj sva več ali manj vse opravila Sigmundsg in jaz, ki sem nekje do 5h ponoči še spremljal trenutne glasove in posodabljal tabelo. Ravno tako nisem zadovoljen z delom ministra za socialo in delo, saj ni izpolnil mojih pričakovanj. Začeli smo s trening vojnami, vendar na to temo iz Univerze nismo dobili niti enega članka. Delno moram prevzeti krivdo za to tudi jaz, saj sem vedel, da ima Markovsky veliko dela z maturo, tako da sem ga prosil za dostop do računa univerze in se ponudil, da napišem kak članek, a mi ga preprosto ni uspelo napisati. Upam, da se bo v naslednjem mandatu zadeva izboljšala, saj bo šolskih obveznosti konec, toda začenjajo se počitnice, tako da bo očitno potrebno poiskati aktivne sodelavce med bolj 'zrelimi' igralci, ki v mesecu juliju še ne planirajo oditi na dopust.
No, ostalih ministrstev niti ne bom omenjal, je pa dejstvo, da je bil ta mesec bolj kot ne zaspan.

T: Kaj si v zadnjem mandatu skupaj z vlado uresničil in za kaj je zmanjkalo časa?
S: Mislim, da je bil največji dosežek to, da smo se pridružili vojnim igram alianse PEACE in se lahko s pametnim igranjem dejansko bojujemo vsak dan, ne da bi nam bilo potrebno za to zapustiti države. Glede na to, da sem v času volitev pregledal veliko igralcev in opazil, da imajo nekateri še vedno dokaj nizek wellness, ta dosežek malo zbledi a upam, da se bo zadeva s pomočjo Univerze in Socialne službe lahko popravila.
Kot dosežek te vlade lahko štejem tudi vzpostavitev ambasad v različnih državah, saj tovrstnega diplomatskega delovanja po mojem vedenju (naj me popravi kdo, ki misli, da nimam prav) ni poznala. S tem upam, da si bomo povečali prepoznavnost in morda tudi preko diplomacije dosegli kaj pozitivnega za naše gospodarstvo (mogoče kak dogovor o zmanjšanju kakega davka na uvoz ali kaj podobnega, ampak to so pobožne želje, saj potrebujemo za kaj takega tudi sodelovanje domačih podjetnikov, ki morajo to temo načeti).
Kot dosežek upam, da bom lahko štel tudi malo večjo transparentnost pri poslovanju z državnimi podjetniškimi računi in podjetji in upam, da bom lahko naslednjemu predsedniku predal 'ključe' vseh računov takoj ob nastopu njegovega mandata in se mu ne bo treba s tem ukvarjati več ali manj cel mandat, tako kot meni.
Zadeva, za katero nam je zmanjkalo časa, je predvsem prodaja obrambnega sistema, saj očitno na tem področju tudi v eRepublik svetu vlada recesija in nekakega zanimanja za nakup ni. Pri prodaji imamo tudi v sami aliansi konkurenco še dveh držav, ki ravno tako prodajata Q5 obrambni sistem, tako da bo zadeva očitno še dolgo na seznamu opravil. Upam, da bo nabava Q5 bolnice tu krajši čas, sploh ker je morda en izmed dosežkov te vlade tudi zbiranje donacij kongresnikov in tokrat so se nekateri res izkazali, saj imamo prvi dan po volitvah na računu Vlade RS že 10% vrednosti nove bolnice. Pohvaliti moram tudi kongresnike prejšnjega mandata, saj so zbrali skupaj skoraj 70 golda za vojne igre.

T: Kakšen smisel ima odpiranje ambasad po tujih državah?
S: Kot sem omenil v prejšnji točki, gre tu za vzpostavitev diplomatskega kanala s tujo državo, preko katerega se da pogajati o gospodarskih zadevah. V zadnjem času mislim, da smo preko ambasad predvsem ponujali naš obrambni sistem, v bodoče pa upam, da se bo zadeva razvila še naprej. Predvsem upam, da bodo ambasadorji tudi bolj aktivno spremljali državo, v kateri nas zastopajo in o dogajanju tudi poročali v našem zunanjem ministrstvu oz. vladi. Zaenkrat lahko posebej pohvalim Varona, ki je resno pristopil k funkciji ambasadorja na Japonskem in tudi poroča o dogajanju pri njih.

T: Ta mesec so bili v kongres izvoljeni 'samo' trije tujci. Je to posledica uspešne akcije proti tujcem ali je bil mesec junij preprosto izjema?
S: Osebno mislim, da je to posledica uspešne akcije proti tujcem in lobiranja pri različnih državljanih, da naj kandidirajo oz. se preselijo v kako drugo regijo in kandidirajo tam, kjer smo jih potrebovali, da nam je uspelo nekaj tujcev izriniti ven. Zaenkrat kakih konkretnih akcij proti nam ni bilo, kandidirajo samo posamezniki z nekaj prijatelji, ki pa jim kljub nizkemu številu glasov uspe priti v naš kongres. Upam, da se bo zadeva naslednji mandat razvila še naprej in da se bo še več državljanov pripravljenih v času volitev preseliti v drugo regijo in pa tudi kandidirati, čeprav ne z namenom kandidiranja. V bistvu bi bilo idealno, če bi imela vsaka stranka v vseh regijah po pet kandidatov, tako da bi lahko tujce čisto izrinili iz kongresa, vendar je to zaradi dokaj velikega števila strank in majhnega števila slovenskih kandidatov predvsem pobožna želja. Prav tako bi si želel, da bi se predsedniki strank bolje pripravili na volitve in se že pred začetkom kandidatur znotraj stranke dogovorili, kdo bo kandidiral v kateri regiji.

T: Koroška je trn v peti predvsem pri volitvah v kongres. Tudi drugače od nje ni nikakršnih koristi, kvečjemu v napoto je. Kaj bo vlada storila v zvezi s to regijo?
S: Koroška je bila 'pridobljena' bolj kot ne kot nekakšna trofeja, saj jo imamo Slovenci, tako kot Trst in Istro, za našo. Dejansko nam je bila predana zato, da bi Avstrija, zaradi nizkega števila prebivalcev in težav z Nemčijo, znižala število regij in jih tako lažje obvladovala. Prej ali slej jo bo zahtevala nazaj, osebno pa sem mnenja, da jim jo vrnemo v najkrajšem možnem času, saj za naše prebivalce v času trening vojn za prebivanje ni zanimiva, saj nima bolnice, v njej pa domuje samo nekaj podjetij, ki so se bila prisiljena "preseliti" v Slovenijo skupaj z regijo.

T: So po tvojem mnenju sploh kakšne razlike med slovenskimi strankami?
S: Mislim, da ne, saj so bile ustanovljene več ali manj zato, da ne bi bilo videti, da ima samo ena stranka (Združena Slovenija) nadzor nad celotno državo. Kakih posebnih medstrankarskih bojev ali odnosov nasploh pri nas sploh ni, saj je žal premalo aktivnega prebivalstva, da bi se lahko sploh polarizirali. Po eni strani bi bilo dobro imeti nekakšno koalicijo in pozicijo, saj bi s tem pridobili vsaj kvalitetne debate na račun dogajanja v naši državi, po drugi strani pa je vladanje v takem sistemu precej enostavneje, saj več ali manj vsi vemo, kaj je najboljše za našo državo. V to nas med drugim 'sili' tudi sam koncept igre, ki ponuja premalo variacij na to temo.

T: V tem mandatu smo bili priča podpisu kar treh MPP-jev in seveda vstopu v PEACE vojne igre v Južni Ameriki. Koliko nas je vse to stalo? Se nam to sploh splača?
S: Za vsak MPP smo plačali po 30 golda, za vojne igre pa naknadno plačujemo še po 24.55 golda na "serijo" bitk. Serija traja osem dni, oziroma štiri bitke, tako da se nam to še kako splača, saj tako plačamo po bitki komaj nekaj več kot 6 golda. Za trening vojno med Avstrijo in Slovenijo smo plačevali po 60-70 golda na bitko, torej je razlika več kot očitna. MPP-ji z Italijo in Madžarsko so predvsem manever, da so lahko malo premešali avstrijske regije in si izboljšali strateški položaj napram Švedski in Poljski.

T: S katerimi državami imamo dobre odnose?
S: No, kakega seznama z lestvico zagotovo ni, prav tako ne obstaja seznam držav, s katerimi nismo v dobrih odnosih. Načeloma mislim, da se nismo zamerili še nikomur, še najboljše odnose pa imamo že kar nekaj časa z Avstrijo (naj vas vojna z njimi ne zavede). Mislim, da lahko za prijateljske države označim tudi več ali manj vse države PEACE, še najbolj Italijo in Indonezijo. Kar se tiče sovražnosti, jih načeloma ni, še najbolj na to namiguje nekaj medijskih provokacij s strani Hrvaške, ki pa ima sedaj več težav znotraj države, tako da kake bojazni glede njih ni.

T: Koliko časa je pakt o nenapadanju s Hrvaško še veljaven? Si za podaljšanje te pogodbe?
S: Pakt je bil podpisan v začetku februarja za šest mesecev, torej bi moral veljati še vsaj en mesec. Kar se tiče podaljšanja, se v to niti ne bi spuščal, saj je, kar se adminov tiče, tudi trenutni pakt pravno sporen, saj ga niso uradno potrdili oziroma so imeli nekaj pripomb, ki pa niso bile nikoli naslovljene oz. razlogi zanje odpravljeni. Mislim da zadeva deluje bolj kot ne iz spoštovanja do dane besede med državama, tako da podpis sam ne bi kaj dosti spremenil zadeve.

T: Je Slovenija že kaj bliže nakupu Q5 bolnice?
S: Glede na trenutni projekt zbiranja golda, ki ga donirajo izvoljeni kongresniki, mislim da smo precej bližje, kot smo bili v začetku mandata.

T: V kateri regiji bo postavljena?
S: Postavljena bo v Prekmurje, ki je edina prvotna slovenska regija, ki ima še bolnico Q1, ki komaj kaj pripomore k izboljšanju wellnessa državljanom, ki se želijo boriti v vojni. Vse ostale regije imajo bolnico Q4, ki ponuja precej boljši izkoristek bojevanja in zvišanje wellnessa delavcem, ki jo znajo pravilno izkoristiti.

T: Kaj se je ta mesec dogajalo z našo valuto?
S: Nisem ravno ekonomist, tako da v finese ne morem iti, v grobem povedano pa so nas 'napadli' posamezniki, ki so imeli precejšnje zaloge Golda, s katerim so poskusili poceni kupiti vso našo valuto in jo potem dati na trg po višjem menjalnem tečaju in tako dobro zaslužiti. Po zaslugi Janeza Groznega, ki se na tematiko spozna in očitno tudi dovolj pozorno spremlja naš monetarni trg, nam je napad bolj ali manj uspelo obraniti. Tečaj sicer ni tam, kjer bi si želeli, vendarle pa tujcem ni uspelo narediti tistega, kar so hoteli. Naj omenim še, da se s podobnimi napadi srečuje precejšnje število manjših držav, ki s(m)o precej lahka tarča za tiste s polnimi žepi golda. Če pogledamo samo sosednjo Avstrijo, vidimo, da imajo tam podobne težave, tako da smo lahko samo hvaležni, da imamo med prebivalstvom strokovnjake, ki pomagajo tudi drugače, kot z nekaj kliki v igri dnevno. Upam, da se bo med prebivalstvom našel še kdo, tudi iz drugih področij, ki bo lahko aktivno pomagal ustvarjati politiko in izboljšati razmere v naši mali eDržavici.

T: Število prebivalstva se je v zadnjih nekaj mesecih prepolovilo. Ali se vlada ukvarja s to polemiko?
S: Najprej je treba povedati, da se je število prebivalstva zmanjšalo predvsem zato, ker so administratorji brisali nekatere račune, predvsem tiste, ki so bili trajno zaprti zaradi kršitev. Nezanemarljiv delež predstavljajo tudi tisti prebivalci, ki so se zaradi gospodarskih razmer odločili poskusiti srečo v tujini, saj so tam plače precej boljše, pa tudi možnost vsakodnevnega bojevanja in s tem višanja tako vojaških, kot izkustvenih točk, je tam precej boljša. No, vsaj tale zadnji argument smo s pridružitvijo vojnim igram skoraj izničili (popolnoma bo izničen takrat, ko bomo postavili v Prekmurje Q5 bolnico), kar se tiče plač pa se bojim, da se zadeva ne bo še tako hitro popravila, saj bi morali za izboljšanje stanja pridobiti precej novih delavcev. To nam bo uspelo samo z oglaševanjem igre po različnih medijih, kar pa ni tako lahko, saj je marsikje potrebno imeti zveze. Upam, da bo akcija Janeza Groznega, ki ponuja nagrade za tiste, ki se bodo zadeve lotili, imela čim večji učinek in izkupiček. Kar se tiče delovanja vlade, pa upam, da bo naš vladni predstavnik za stike z javnostmi lahko v bližnji prihodnosti kaj predstavil.


StiHu se za intervju iskreno zahvaljujem in mu želim veliko uspeha tudi v prihodnje.