Interjú Weisz Manfred Hubával

Day 708, 12:28 Published in Hungary United Kingdom by Bosko Balaban
A Szolidaritás nemrégen vezetőséget választott. Kik lettek a vezetőség tagjai és milyen körülmények között alakult ki ez? Mennyire vagy elégedett a vezetőségi tagokkal?

A vezetőség tagjai Termetes mint elnök, én mint kommunikációért felelős tag, Drith mint a belső kommunikáció irányítója, RMDSZ aki a szociális ügyekért felel és gergoo aki a párt pénztárnoka(erepes neve: snormi).
A vezetőségi tagokkal termetes lehet elégedett, nem én 😃. Csetes pártkongresszuson választottuk meg a vezetőséget.

Termetes Samu nemrég majdnem az ország elnöke lett. A jelenlegi nagy cél hogy Samu legyen az ellenzék közös jelöltje. Hogyan látod az ellenzéki összefogást meglehet-e ezúttal jobban szervezni?

Nagyon sokat dolgoztunk ezen az elmúlt hónapban de még nem értünk a tárgyalások végére, reméljük, hogy Termetes Samu 8 párti jelölt lesz. Erre azért is szükség lenne, mert megmutatnánk az országnak, hogy más-más politikai gondolkozás csoportok összetudnak fogni egy jobb országért,. Még mielőtt valaki azt mondaná, hogy a hatalomért, közlöm, hogy több olyan párt is van aki közölte, hogy ők a változást akarják támogatni, de függetlenek szeretnének maradni a beskatulyázástól, ezért a kormányban nem kívánnak részt venni, de nem látnak más lehetőséget jelenleg, mint, hogy Samu nyerjen. Ezért támogatni fogják.

A Szolidaritás sokféle gondolkodású játékost befogad. Többek között Mikrobi is a többiektől eltérő gondolkodásával erősíti a pártotokat. Hogyan tudjátok a sokféle gondolkodású tagokat sikeresen összetartani?

Nehezen, de a pártunknak mindig is alap tézise volt a párbeszéd, és ezt először is magunkon gyakoroljuk😃 Sok a kemény vita az üvöltözés főleg a belső magban de ismerjük egymást olyan régóta, hogy ezek ha nem is egy pillanat alatt de eltudjuk intézni.
Azért annyira nem sokféle egyébként a tagság bizonyos alapértékeket mindenki vall, párbeszéd, népszuverenitás, átláthatóság, gyengébbek segítése. Ezek elég erős köteléket adnak.

Folyamatosan lehet tőled olvasni a kormány felé való kritikákat. A párbeszéd híveként hogy megy neked a kormánypártiakkal való kommunikáció?

Aktuális kérdés, szerintem elég elolvasni a cikkek alatt a kommenteket. Nem tekintem ellenségnek se az MHP-t se a KARD-ot se a kormányt. De nagyon bánt a pökhendiség a lenézés, a csititás. SOkszor ezt megkapják azok akik kritizálnak, pedig nem minden kritika érdemtelen. Azt gondolom például az én kritikáim nagyrészt ülnek, és ebben a ciklusban is volt, olyan, hogy a kritikáim hatására lett valami jobb lásd például a Defense ügyet.
Emellett persze beszélek más pártok képviselőivel is, Lisztessel, Kampeccel, Lóval, Walakymassal, békésjárokelővel.
De ezen a héten például kevesebbet, mert nem nagyon értem rá, mert lefoglalt a programalkotás és egyeztetés a többi párttal.
Nem hiszem, hogy van olyan ember akivel ne lehetne beszélni, de válogatni kell a szituációk között, van amikor PM-ben kell elintézni a dolgokat és van amikor a nyilvánosság elé kell vinni, nekik is tudniuk kell róla.

A CNRP-vel a múlt választás alkalmával nem sikerült szövetséget kötni. Látsz esélyt arra hogy a TOP5 pártok közé emelkedett CNRP és a HHH szintén az ellenzéki összefogás része legyen?

A CNRP szerintem elkötelezte magát, bár a párt tagsága a második legjobb a Szoli után és én nagyon tisztelem őket, sőt jó kapcsolatokat is ápolunk. Sajnos szerintem kevés az esély, de megfogjuk próbálni. Nagyon erős lenne egy Szoli és CNRP tagokból is álló kormány.
A HHH-val folynak az egyeztetések, ezért erről nem nagyon szeretnék elárulni semmit, erről egyébként is inkább Termetest kérdezd mert ő viszi a tárgyalásokat.

Mostanság téged is kritizálnak. Egyrészt a helyesírás ellenőrzést kérik számon rajtad és most Zoli állította rólad hogy lekellene állnod a rágalmazásokkal. Hogyan látod a téged ért kritikákat?

Egyikkel se szeretnék foglalkozni. A helyesírásomnak megvan egyrészt az oka, másrészt pedig abból fakad, hogy jelenleg egy nap 24 órájából 25-ben csinálok valamit. Nem nagyon van időm dolgokra, szakmai gyakorlat, szakdoga, erep egyéb projectek kicsit sokan vannak.
Zolit meg nem értem, délután kommentelt egy cikkemhez, ahol előtte Kolozs elnök úr és más prominensek is kommenteltek, beszéltünk. Előző nap rhual és ugyancsak Kolozs kommentelt az újságomra.
Valószínűleg ha iszonyatos mocskolódás lenne benne akkor magukat védték volna, vagy ilyesmi. Az elmúlt időszakban senki nem keresett meg pm-ben , hogy baja lenne a stílusommal, vagy mocskolódnék, régen volt ilyenre alkalom. Akkor megbeszéltem az illetőkel és próbáltam változtatni. Nem hiszem, hogy ennek az a módja, hogy hangzatos, cikket írunk csitítással a címben, hanem az, hogy először megkeressük a másikat személyesen. Anno én is ezt tetem amikor valakivel ilyen problémám volt.


A PEACE reformok szükségességéről már szinte mindenki megemlítette. Te személy szerint mit tudsz tenni érte? Hogyan képzeled el a PEACE reformját?

Igazából, ez nem az én szakterületem erre megvannak a szolinak az emberei, de akár kényszerrel is de össze kell rántani a PEACE-t. Lehetséges akár az is, hogy a reformokat egy belső körben kell kezdeni és akinek nem tetszik az kimarad a reformokból, és annak áldásaiból is.

Ukrajna, Törökország és Irán mint szövetségeseinkről mostanság alig hallani a hazai sajtóban. Mit gondolsz, ezen ország megfelelő érvényesülést kapnak a PEACE-ben?

Ukrajna ebből a 3-ból a legfontosabb, de ott nagyon nehéz a helyzet, kapcsolatot kell keresni a helyi ukránokkal, és közösen kiűzni a Románokat amennyiben ez lehetséges.
Törökországra szükség van egy estleges balkáni háborúban ami 14.-e után nagyon esélyes.
Irán pedig alap szövetséges, javítani kell velük a kapcsolatot, nem is a vezetőséggel ebben a 3 országban hanem inkább a néppel.

Burgenland ügye mostanság ismét szóba került. Burgenland ügyében mit tennél?

Burgenland már történelem, de a szerződés újra életbe lép amint esély van Nagy Magyarországra.

A kongresszusról egyik írásodban azt írtad hogy szerinted a szavazásokon kívül a nem sürgős kérdések megvitatására is időt kell szánni. Nem jobb az ha külön vitanap és szavazónap lenne?

A csetes vita életképtelen, egyrészt nehezen visszakövethető, másrészt tele van keresztreagálásokkal, harmadrészt pedig indulatos.
Az összes kérdést a fórumon kéne megvitatni, amikor én országgyűlési elnök voltam ki tudtam küldeni 40 pm-et ha az ülésről volt szó, szerintem most is kilehetne 48 óránként a törvényjavaslatokról ha vannak. Így nagyobb lenne a képviselők aktivitása és talán a fórumos felület igazi vitahelyszínné válna.

Ha megnyeritek a választást, a nép tájékoztatása és a demokrácia mennyire lesz prioritás?

Külön elszámolás az úgynevezett project cégekre és az egyes minisztériumokra. a közlönyök pedig oktató újságok is lesznek egyben kis magyarázattal. mi nem csak dönteni szeretnénk, el is akarjuk magyarázni meg is akarjuk mondani mit miért teszünk de például folyamatosan egyeztetnénk a kongresszussal is.


Az interjút készítette: Bosko Balaban