Interjú Xavinyo-val a gazdaság állapotáról

Day 1,076, 11:53 Published in Hungary United Kingdom by Bosko Balaban
Gazdasági elemzéseivel emelkedett ki nyár óta Xavinyo a játékostársai közül. A kormányban a gazdasági minisztériumban is dolgozott, ott találkoztam és beszélgettem vele néha a nyáron. Gazdasági ismereteivel tekintélyt vívott ki, így őt kérdeztem a gazdasági helyzetről.

Minek köszönheted az erepes gazdasági ismereteid megszerzését?

Többrétű a dolog de, talán az alapja a játékon belüli pénz szerzési módok átgondolása és a monetary. Én minden vagyonom a monetaryn szereztem, viszont a játékban a monetary összefügg a gazdasággal és a stratégiával is. Először csak pénzt csereberéltem, aztán próbáltam átgondolni, miért van napi ciklus a pénz piacon, illetve mi mozgatja a nagyobb hosszabb távú dolgokat. A sok filózás közben kialakult egy “érzetem” a mozgatórugókról. Terveztem is egy több részes irományt az eRep gazdasági szereplőiről, amiben végigvenném szerepüket, béke időben, csatában, csak ehhez sok ábrát kell még megrajzolnom.

A v1 és a v2 között milyen különbségeket tapasztaltál a gazdasági modulban? Működőképes lehetett volna-e a v2-es gazdaság?

Nagyon sok különbség volt (formulák, többféle skill, többféle nyersanyag, osztható pontok). Ha még emlékeztek a V1 végére a folyamatos “túltermelés”, árak, bérek esése volt jellemző, a V2-ben ez megváltozott.

Természetesen a V2-ben is lett volna működőképes gazdaság. Mivel ez egy zárt rendszer, ahol közel azonos szabályok vonatkoznak mindenkire (adó különbségek, ember anyag különbség), ezért a kereslet kínálat, formulák alapján mindig beárazódnak a dolgok egy idő után a megfelelő szintre. A v2-ben jó ötleteket vezettek be (durability, minden elhasználódik, még a ház is), de túl gyorsan vége lett a V2-nek hogy beálljon az egyensúly. Olyan gyorsan vége lett a V2-nek, hogy a kezdeti bizonytalanság az új formulák és rendszer miatt kb. meg is akadályozta hogy rendesen kitapasztalhassuk.


A v2 bukása után v2-es fejlesztéseket vettek ki. Ezek a változások mennyivel hozták a játékot jobb vagy rosszabb helyzetbe?

Összességében véve szerintem jó irányba mozdultak el. Egyrészt az 1 skilles rendszer jót tett a cégeseknek (könnyebb munkást találni, nem az aktuális siker szakmába helyezkedés szabja meg a profitot, hosszú távon stabilitás, nincs akkora lutri faktor, a befektetett aktivitás biztosabban térül meg), a seregnek (jól oszthatják a munka erőt) és a munkásoknak is (cégesek nem nyúlják le őket annyira, szabadabb választás). A formulák újragondolásával kb. a V1-hez hasonló helyzetet teremtettek meg azzal a különbséggel, hogy nincs napi kórházas 50 wellnesses gyógyulás és napi 5 ingyen ütés. Aki ütni akar, annak fizetnie kell (vagy kuporgatnia egy ideig). Per pillanat 10-es skillel kajából napi 4-5 ütés finanszírozható (adó, céges profitja függvényében). Tehát kb. a V1-es napi 5 ütés körül vagyunk, viszont a napi 300 kaja miatt flexibilisebb a “berzerk” opció. A V1-ben az 5 ingyen ütés miatt volt túltermelés, itt ezt megoldották azzal, hogy nincs ingyen semmi, illetve V2-ből áthozva semmi sem örökéletű (ház is elkopik).


IRL pénz nélkül is lehet ügyes érzékkel sikeresen cégezni most? A cégezésben kik a sikeresek és kik kerülhetnek előnybe másokkal szemben?

Szerintem igen, egy kezdő is indíthat egy sikeres nyersanyag céget (főleg búzára van kereslet de vasra is) medál aranyaiból. Cégezésben az sikeres, aki odafigyel a munkásaira, szerintem felértékelődött a jó céges-munkás kapcsolat/loyalitás, mert ugye bárki dobbanthat napi szinten, vagy ha lojális a cégeséhez akkor fizetés emelést kaphat. Akinek annyi tőkéje van, hogy egy kisebb raktár készletet is fenntarthat belőle, az a nagyobb csaták extra profitjából többet lehúzhat. Jó ország (olcsó munkaerő, tipikusan semleges kisebb országok), jó licenszek (népes nagy országok) segíthetnek.


Mostanság jópár ország szerzett vagy vesztett high régiókat. Ezek a változások hogyan befolyásolják a cégek értékét? Érdemes-e cégeinkre ilyen ok miatt licencet vásárolni?

Elsősorban azt befolyásolja, hogy az adott terület cégeinek adójából melyik ország részesül. A licencek drágák, 2-3 hetes intervallum alatt biztos nem térül meg az áruk, illetve vannak donater scriptek is, amivel ha van feldolgozó gyárunk máshol megoldhatjuk a nyersanyag problémát. Tulajdonképpen mindegy,hogy a magyar céges hol működteti a cégeit, a hasznot hazai csatákra veri el. Senki nem tudja megakadályozni hogy egy román Magyarországon dolgoztasson vagy egy magyar Romániában. Ha viszont itthon akarunk céget alapítani akkor Southern Great Plain (kaszáló) és Central Hungary (feldolgozó, minden egyéb) ami jó hely cégalapításra, mert ezeket a területeket védjük legjobban.


Nemrégen a bérek komoly mértékben növekedtek, aztán csökkenést tapasztalhattunk, de azért a fizetések a korábbiakhoz képest egész jónak tűnnek. Mire számítasz a közeljövőben?

Kisebb emelkedést és egyensúlyt gondolok. Miért? Mert ha minden igaz kijavították a végtelen búza, illetve egyéb termék bugot, ezáltal megint nagyobb lesz a “hiány” a gazdaságban és az emberek miután a tartalékaik nagy részétől az új MPP rendszer és állandó csaták miatt már megszabadultak, be kell érjék azzal amit termelni tudnak + HW medálok.


Törökország, Szlovénia és Oroszország teljes megszállás alatt voltak, Portugália rendkívül rossz helyzetben van most is, 1 régiója maradt, Németország, Egyesült Királyság és Ausztria bajban van. Gazdasági szempontból ezen eseményeknek mi a jelentősége?

Össz szövetségi szinten van jelentősége. Az új MPP szabályok miatt nincs túl sok taktika a játékban. Kb. egy mérleg amire az aktivitást és az erő forrásokat kell feltenni. Ha egyik szövetség kiüti gazdaságilag a másikat, akkor nagyon nehéz helyzetbe kerülnek, ezen RL pénz, csalások, illetve egyéb pszichológiai tényezők módosíthatnak, de ha sok 2 kattos az ellenfélnek termel adót akkor az dupla bukás. Kérdés, hogy ezeken a területeken mekkora gazdasági erő lakozik, Németek elég kevesen vannak sajnos, Ausztria kb. néhány magyar meg külföldi TOs, az UK ami érdemi lehet. A török/makedon bébibumm, ha beérik és nem mennek el a játékból idő előtt 1-2 hónapon belül akár újabb szuper hatalom is lehet. Az oroszoknál nem tudom lesz-e összefogás és aktivitás, mostanában eléggé halódtak. Azt figyelembe kell venni, hogy a helyzet mindig hullámzó, ha valaki nagyon nyerésre áll, akkor lazább lesz, illetve ha nincs ellenfél, sokan 2 kattolni kezdenek, akik foggal körömmel küzdenek magukért azokat meg összerántja a játék, így az emberi tényezők picit ellensúlyozzák a gazdasági trendeket.


A gazdasági minisztériumban dolgoztál. Hogyan láttad a munkán keresztül az állam bevételei és kiadásai mire adnak lehetőséget? A tartalékképzés mennyire lehetett reális célkitűzés?

Én csak mint “árfolyam őr” szerepeltem. Ez első időkben a NAT vagyonának kamatoztatása volt a monetaryn. Erről volt egy jó költségvetésem napi lebontásban, illetve napi szinten olyan 200 arany mennyiségű HUF-ot pörgettem meg a piacon. Később a harci szituáció miatt a NAT pénzváltóvá degradálódott, arany oldalon már nem volt módom pénzt csereberélni hanem csak a napi adóbevétel aranyra váltását csináltam. V2-re váltás után úsztunk az árral, senki se tudta hogy merre tartunk, sok volt a bizonytalanság és a játék mechanizmusban is heti szinten voltak változtatások, úgyhogy kb. névleges volt a pozícióm, inkább csak gazdasági elemzéseket írtam, amik aztán 2 hét után az új változások miatt elavultak lettek. Manapság néha benézek a #gm-re de semmi közöm nincs a mostani apparátushoz.
Mint külsős, azt látom hogy eléggé csak a jelennek élünk, tartalékot inkább csak aranyban, illetve HUF-ban képzünk ha tudunk. Per pillanat szerintem nincs sok lehetőség tartalékolásra és a jelenlegi kormány akármilyen jól gazdálkodik is a folyamatos harcok miatt ami bejön azt szét is osztja, mert az ellenfél is ezt teszi, és ez egy kényszer helyzet. Ésszerűsíteni lehetne viszont, illetve kicsit hosszabb távban gondolkozni, pl. ha egy jó ház programot elindítanánk 1 hónapon belül, jelentősen csökkenthetnénk a kaja osztásokra elmenő pénzeket, miközben sebzés potenciálunk megnövekedne. Mindezt lehetne fokozatosan is csinálni.


A mostani szabályok szerint az mpp-k költsége csökkentés a támadó mpp-k aktiválódnak. Milyen gazdaságpolitika lehet sikeres ebben a rendszerben?

Végeredményben mindegy, hogy mit csinál az ember mindig van egy egyensúly. Annyit lehet finom hangolni a rendszeren, hogy a pénzeket az adók mértékének megállapításával hogyan csoportosítsuk. Az embereknek jusson több, az államnak jusson több vagy a cégeseknek. Szerintem most az államot és az embereket kell előnyhöz juttatni. Mert Magyarországon nagyon sok külföldi céges van akik “rátelepültek” a magyar munkaerőre és felvevő piacra. Emiatt én úgy gondolom, hogy az adókat úgy kellene meghatározni, hogy erősítse a versenyt. Emiatt a munkásokat, akik Magyarországon azért 99%-ban magyarok, a cégesek nem tudják annyira lenyúlni. Az amerikai modell szerintem nagyon jó (magasabb munka adó, alacsonyabb import adó, állam jól jár, cégesnek az egész világgal kell versenyeznie, munkás jól jár), vagy kielemezte valaki vagy ráéreztek. Amit nagyon fontosnak tartanék, NE NULLÁZZUK LE MAGUNKAT, ne legyünk csak munkások, cégezzünk, nem kell magyarban, bárhol cégezünk, a profitot mi saját céljainkra fogjuk elharcolni. Ha sikeres nemzet akarunk lenni akkor gondolni kell a jövőre, minél több piacot elszedünk az ellenféltől, annál több pénz áramlik hozzánk és nem hozzájuk. Ha nem mi, akkor más fog cégezni, akár itthon akár külföldön, mert ahol kereslet van és profit oda betelepülnek a “hiénák”. A jelenlegi rendszer igazából inkább a gazdasági erőforrásokról szól, ezért fontos hogy ne cégek eladásából, lebontásából harcoljunk 1-2 hónapig hanem egy folyamatos bevételünk legyen, amivel ráadásul az ellenfél büdzséjét is csökkentjük.


Újságodban a legszínvonalasabb gazdasági elemzéseket olvashattuk idén nyáron a v2 bevezetése óta, de mostanában nem írogatsz. Mire számíthatunk az újságodnál?

Az új média szabály miatt állampolgárságomnak megfelelően Japánban jelenik meg az újságom, ezért alapítottam egy újat. A régi újságomban angolul irogatok, inkább másodvonalas gazdasági és egyéb elemzéseket. A magyarban írom meg ha van valami értelmes tipp, ugyanis Japánban főleg ex amerikai játékosok vannak és nekik nem akarok ötleteket adni.
Viszont kicsit kevésbé motivál mostanában már az eRep, mert a katonai részét teljesen elrontották a fejlesztők szerintem, illetve annyi dilettantizmus és sokszor részrehajlás gyanús esemény van, hogy ez is rendesen demotivál és ez a cikkek számában is meglátszik.


Az interjút készítette: Bosko Balaban