Interjú Akitlosszal, a CNRP elnökével

Day 822, 11:48 Published in Hungary United Kingdom by Bosko Balaban
Az augusztusi kongresszus legfiatalabb kongresszusi képviselője voltál, 49 naposan kerültél be. Milyen volt a kongresszusban lenni ilyen fiatalon? Mit tapasztaltál az akkori kongresszusból?

A szeptemberi kongresszusba kerültem be. Abban a hónapban alakult meg a CNRP amiben szintén sok tennivalóm volt, így az aktivitás láttán raszta javasolta a képviselőséget. Megválasztásom után azt a feladatot kaptam, hogy a párt adócsomagját öntsem formába és terjesszem be a kongresszusnak.

Akkor történt az állampolgárság osztása románoknak, ebből is javaslat lett tőlem.

Összesen három javaslatot nyújtottam be, egyiket sem fogadták el, így a kezdeti lelkesedés hamar alábbhagyott. De akkoriban még legalább szavaztak a javaslataimról. A kongresszus sokszor kapott kritikát már, hogy a képviselők nem túl aktívak, de sajnos a helyzet az, hogy a kongresszus légköre nem is olyan, ami nagyon aktivitásra motiválná a képviselőket. Nem éri meg sajnos túlzottan aktív képviselőnek lenni. Ez volt a fő tapasztalatom.


Az MMMP egyik alapítója és egy időben a vezére is voltál. Miért döntöttél úgy részt veszel ebben társadalmi kezdeményezésben? Saját egyéni subjaid növelése is belejátszott a döntésedbe? Miért hagytad abba később ezt a programot? Hogyan látod a program jövőjét úgy hogy Heidar személyében megvan az első MM birtokos?

Azért, mert egy barátom kért fel, hogy segítsem a projektet, és az ötlet pedig jó. Elvileg elég szép alapító csapat jött össze, úgyhogy sikerre lett volna ítélve az MMMP. Saját előfizetőim számának a növelése nem játszott szerepet a döntésben. Ha az MMMP-be fektetett energiát inkább saját cikkek írására fordítom az több előfizetőt hozott volna. Abba pedig azért hagytam, mert én azt vállaltam, hogy egy leszek a tízből, akik dolgoznak a projektben és nem azt, hogy az egyetlen. A végére pedig sajnos elfogyott a tervezetett soha el sem érő aktivitás is a projekt mögül. A jövőt úgy látom, ahogy a múltat. A projektet annak ellenére sikerre lehetne vinni, hogy Magyarországon nem olyan népszerű, mint máshol, de több emberes munka lenne. Örülök az első sikernek , ami azért még mindig inkább Heidar személyes sikerének tartok és kevésbé a projektének. Marketingértéke azonban hatalmas, így segíthet továbblendíteni az MMMP-t.


A Nagy-Magyarország egyik leglelkesebb híveként ismertünk meg téged annak idején és azóta is kitartóan képviseled ezt. Az országban egyre kevesebbet lehet hallani ezt a célt. Hogyan látod ma Nagy-Magyarország régi területeinek visszaszerzésének a lehetőségét?

Egy ilyen játékban célok kellenek. Egyéni célokat nem nehéz találni benne, de közösséget tartósan összekovácsoló célokat egy ország számára már annál nehezebb. Mi tudunk ilyet, ami ha nem is az egész országot, de elég sok játékost motivál ahhoz, hogy érdemes legyen képviselni és tenni érte. Nem csak a kezdők játékban tartása fontos, hanem a régi játékosoké is. Az ország számára pedig bizony hasznos lenne, hogy minél több magyar játékos kapjon számára megfelelő játékélményt. Tisztában vagyunk vele, hogy más játékos csoportok mást tartanak motiváló közösségi játékélménynek. Azonban a különböző motiváló közösségi játékcélok legalább részben gond nélkül összeegyeztethetőek. Lennének. Úgyhogy ahogy mi is tekintettel vagyunk más motiváló célokra is, úgy elvárható lenne, hogy a mienket is elfogadják. Nem kell vele egyetérteni, csak elfogadni, hogy elég sok magyar játékosnak fontos ahhoz, hogy az országnak is érdeke legalább részben a kedvünkre tenni.

Ezt a megértést és elfogadást nem tapasztalom, sőt inkább negatív motiváló célként jelenik meg bizonyos csoportok számára a mi céljaink akadályozása. Ez pedig az ország számára sem hasznos, sőt kifejezetten gyengíti hazánkat. Azt nem kétlem, hogy egyesek számára kellemes játékélményt nyújt a polgárháborúzás, de vajon hányan gondolják azt, hogy mindez inkább előnyére válik az országnak?

Nagy-Magyarországgal kapcsolatban én nem mindent vagy semmitben gondolkodom. De mindenképpen egy folyamat. Én már annak is örültem volna, ha legalább hagyták volna a kongresszust szavazni Burgenlandról, de legalább látszik, hogy elsősorban még mindig csak magunkra számíthatunk, a mi céljaink még a megtűrt szintet sem érik el egyes más pártoknál.

Burgenland egyértelműen elsősorban belpolitikai kérdés. Külső ellenség még nem vette el tőlünk. Egyetlen erős ellenséges ország sem határos vele „eredeti” régióban. Szóval igazán „csak” akarat kérdése lenne.

Felvidék megszerzésének és megtartásának is „csupán” egy komoly feltétele van, mégpedig a megegyezés a lengyelekkel. Ők elfogadják Magyarországnak ezt az igényét és cserében bizonyos nekik fontos célokat Magyarország is tiszteletben tart.

Már ennyi bőven szép feladat, ami elég ideig ellát(na) bennünket tennivalóval.


A legtöbb Nagy-Magyarországot érintő probléma Burgenlandot érintette. Jelenleg Burgenland ismét magyar kézen van. Az írek is megkapták Észak Írországot. Megtudjuk-e tartani Burgenlandot hosszabb időre? Alku tárgya lehet-e Burgenland?

Ha akarjuk, meg tudjuk tartani. Burgenland megtartásának legeslegfőbb akadálya ma is ugyanaz, mint a múltban. A belpolitikai konszenzus hiánya. Amint a horvátok eltűnnek Ausztriából nem fenyegetné erős külső veszély Burgenlandot. Kórház építése esetén pedig olyan mértékű betelepítése mint Belső Mongóliáé sem okozna gondot. Csak a hozzánk hasonlóakból tudnánk elég embert odaköltöztetni, többet mint Ausztria és még németül beszélő is több lenne köztük. J

Alku tárgya akkor lehetne, ha lenne kivel alkudozni. Jelenleg a kérdés napirendre tűzését sem támogatták.


Újságodban statisztikai jellegű cikkek is megszoktak jelenni. Ilyen az állam pénzügyi helyzete és gazdálkodása, a pártelnökválasztási eredmények, a pártok támogatottsága, elnökválasztás számokban és és más hasznos érdekességek. Miért döntötted el hogy statisztikák elkészítésével is fogsz foglalkozni? Nem lenne jobb ha mondjuk az eKözponti Statisztikai Hivatal kereiten belül valósulna ez meg?

Újságomban olyasmikkel foglalkozok, ami engem érdekel. Ha találtam volna számomra kielégítő információkat, akkor nem gyűjtöttem volna magam az adatokat. Ha meg már magamnak kigyűjtöttem, akkor miért ne adjam ki cikkben? Biztos akad akit még szintén érdekel. Az eKözponti Statisztikai Hivatal munkájára nekem semmilyen befolyásom nincs. Azaz csak azt tudom eldönteni, hogy én mivel foglalkozzak, azt nem, hogy a hivatal mit csináljon. Én természetesen figyelem és olvasom mások cikkeit is. Szóval felőlem aztán hajrá eKözponti Statisztikai Hivatal! Vote!


A kongresszusról eltérő véleményeket lehet olvasni. Vannak akik szerint a kongresszus csak egy cirkusz és értelmetlen a kongresszusi tagok munkája, mások pedig a kongresszus szerepét és jelentőségét kívánják megerősíteni. Meddig tarthat a kongresszus hatásköre, van-e értelme kongresszusi képviselőnek lenni vagy ha valaki hasznos akar lenni akkor inkább érdemes máshol munkát keresnie?

Biztos mások és nem (legalább részben) ugyanazok akarják a kongresszus szerepét erősíteni, akik szerint most cirkusz és így nem sok értelme van? Csak mert én valahogy mindkét megállapítással egyetértek.

A kongresszus hatásköre a játékon belül egyértelmű, játékon kívül meg magának kell megállapítani, hogy mivel (nem) akar foglalkozni. Ebben egyetértés nem lesz, de éppen azért kongresszus a kongresszus, hogy minden jelentősebb politikai erő a többiek elé tudja tárni az általa fontosnak tartott ügyeket. Kongresszus nélkül jóval szűkebbek lennének a pártközi kapcsolatok.

A kongresszusi munkának mindenképpen van haszna, valakiknek csak meg kell szavazni a javaslatokat. Én igazából nem a haszon szempontjából ajánlanám a képviselőséget, hanem hogy kit mi érdekel a játékban. Jó és aktív képviselők olyanokból lesznek, akik szeretik a politizálást az erepen. Ők egy kisebbség. Egy sikeres országnak szüksége van katonára, vállalkozókra, újságírókra, de politikusokra is. Azt mindenki maga tudja, hogy melyikben érzi magát hasznosabbnak.


Lehet-e 40 alkotóan kreatív és szorgalmas kongresszusra alkalmas embere az országnak?

Lehet, sőt van is, csak ők 40-en soha nem egy időben képviselők mindannyian. J A kongresszusban ellentétes érdekek, nézetek is ütköznek, így az alkotó, kreatív és szorgalmas emberek részben kioltják egymást. Így mindig lesz a kongresszusnak valamekkora cirkusz jellege és értelmetlennek bizonyuló munka része. Nyilván mindig arra kell törekedni, hogy minél kevesebb legyen az egymást kioltó energia és minél több a hasznosuló. Efelé tartó jó lépésnek tartom a kongresszust fórumon folytatni cset helyett. Eleve maga a közeg kevésbé kedvez a cirkusznak és jobban a kreatívabb alkotó munkának.


Legújabb ötleted szerint a pártoknak és az országnak lehetne alelnöke. Ez a változtatás azonban az adminokon múlik. Látsz esélyt arra hogy ez megvalósuljon és ha igen, hogyan lehet hatni az adminokra hogy figyelembe vegyék a játékosok kérését?

Esélyt látok, ha nem látnék, nem kezdeményeztem volna. Az persze nem biztos, hogy jól látom, nem látok bele a játék készítőinek a munkájába, a döntéshozatal folyamatába. Bár ötletem lenne rengeteg, de eddig csak kettő javaslatot tettem az adminoknak változtatásra. Olyanokat, melyeket rendkívül hasznosnak tartok a játék szempontjából, viszont megvalósításuk nem igényelne nagy munkát, ezért látok rá esélyt, hogy elfogadják és megcsinálják. Hatni szerintem meg úgy lehet az adminokra ha sokan támogatják aláírásukkal a javaslatokat. De ehhez az is kellene, hogy egyáltalán tudjanak róla, nekem viszont korlátozottak a lehetőségeim a reklámozásra. A visszajelzések a játékosoktól mindenesetre pozitívak, elbírálva még nincsenek a javaslataim, szóval minden aláírás jól jön.


A CNRP pártnak az elnöke vagy. Vezetésed alatt milyen célokat kívánsz elérni?

Bemutatni egy harmadik alternatívát. Ne egy, ne kettő, de három választható és kormányképes lehetőség közül választhassanak a szavazók.
Ez már csak azért is szükségszerű a mi szempontunkból, mert a mi céljaink egyelőre ugye alku tárgyát sem igazán képviselik a többi befolyásos párt részéről. Nekünk magunknak kell tehát megteremteni a továbblépés feltételeit. Más nem fogja helyettünk. Egy hónap arra elég lesz, hogy elinduljunk egy ilyen irányba. Úgy gondolom, hogy ez a fő cél a párttagság nagyobb részének egyetértésével és igényével találkozik.


Az interjút készítette: Bosko Balaban
http://lh6.ggpht.com/_CBvv85Qaoio/S3XEBatDhSI/AAAAAAAAAaE/f4GXDAAqjwc/FUSZT.jpg" width="400">