Hogyan őrizzük a pénzünket?

Day 2,580, 09:52 Published in Hungary Hungary by montaigne

Üdv mindenkinek,

Nos, ígéret szép szó. Azt ígértem, hogy ha a Magyar Közlönyben írt kommentemre érkezik legalább 40 szavazat, akkor megírok egy cikket arról, hogy hogyan lehetne a jövőre nézve megelőzni az állami pénzek ellopását.

Igen, számítok arra, hogy ebben lesznek ellenérdekelt felek és ők lesznek a leghangosabbak, mondván, hogy hülyeség és kivitelezhetetlen. És ez engem hol érdekel?

Na szóval, kezdjük a probléma beazonosításával. A valós életből vett szóhasználattal, három fajta kockázatunk van.

1. Az egyik a személyi kockázat. Olyan emberek kezelik a pénzüket, akiket nem, vagy alig ismerünk. Ráadásul alkalomadtán öntörvényűen cselekednek, nem ritka, hogy bosszúvágy fűti őket (merthogy a nyomorultak kapnak hideget-meleget, még akkor is, amikor nem tehetnek róla, meg különben is nem lehet mindenkinek kedvére tenni). Ez ellen védekezni kell.
2. A második kockázatot biztonsági kockázatnak nevezem. Jelszó váltás körüli bénázások, adatlopás, stb, bármi előfordulhat. Ez ellen nagyon nehéz védekezni, különösen akkor, ha valaki jó szándékú amatőr és összehozza őt a sors egy gazemberrel.
3. A harmadik kockázat az úgynevezett koncentrációs kockázat. Túl sok pénz van egy helyen, ráadásul egy fokozottan kockázatos pillanatban (átadás átvétel).




A fenti ábrán próbáltam szemléltetni a pénz útját.
A gond az, hogy ha az Államkincstárban tartjuk a pénzt ("country accounts") akkor - ha támadás éri az országot - legalább 24 órának kell eltelnie, mire onnan ki lehet szedni a pénzt. Tehát az Államkincstárban levő pénz nem likvid. Ezért kell azt áttolni a Nemzeti Orgokba (pl eMagyar NemzetiBankba), ahonnan megtörténnek a megfelelő kiutalások. Merthogy az eMagyarNemzetiBankban levő pénz likvidnek tekinthető, csak nem teljes mértékben biztonságos, ha pl ámokfutó elnökök nyomogatják a gombokat.

Mi a megoldási javaslat?

Nos, nem tudok mást mondani: be kell iktatni egy új szereplőt, illetve azonos szerepet ellátó szereplőket az alábbi ábra szerint:



Vagyis az államkincstárból (country accounts) a pénzt úgynevezett Páncéltermekbe kellene utalni. Ezek olyan állampolgárok lennének, akiket a Kongresszus választana meg és két feladatot látnának el:
1. Minden hónap 20-ától a következő hónap 20-áig (vagyis elnöki ciklus felétől feléig) őrzik a rájuk bízott pénzt, és ha a Kongresszus úgy rendelkezik, akkor azonnal utalja, ahova kérik.
2. Minden hónap 20-án elszámol és üríti a kasszát. Nem nagy ügy: Havonta lesz 1-2 bejövő utalása, és az elszámolással együtt 2-3 kiutalása. Ennyi.

Nem javasolom, hogy háromnál több páncéltermünk legyen, mert minél több a páncélterem, annál inkább szélesedik a személyi kockázat, illetve elaprózódnak az összegek, így vészhelyzet esetén több helyről kell majd összekaparni a pénzt, megnő a munka mennyisége, stb. Számolgattam: 3 páncélterem az optimum.

Ugyanakkor fontos, hogy CSAK A LIKVIDITÁS TÖBBLETET kellene Páncélterembe helyezni, a folyamatos gazdálkodást továbbra is el lehet látni a megszokott módon, vagyis államkincstárból lehet ide-oda utalgatni, mert nem cél az, hogy a mindenkori Elnökünket méltatlan helyzetbe hozzuk (az ábrán is jól látható módon megmaradt a hagyományos pénzmozgási csatorna).

Most persze lehet mondani, hogy "de hát nem is ismerjük őket". Francokat! Merthogy az elnököket ugye ismerjük? (egy klasszikust idézve: "lószart, mama!"). Szóval a pénzek őrzői legyenek legalább ex-elnökök és 15-szörös kongresszusi képviselők (Hamarjában tudnék mondani 2-3 nevet: Imre Norbert, Szenti, de kivételt is lehetne tenni: AT89 - én személyesen bármelyikükre rá merném bízni a játékbeli vagyonomat - de ezt döntse el a Konga, ezért bíztuk rájuk az országot!)

Megítélésem szerint az állami vagyon darabolásával sikerül lényegesen lecsökkenteni a személyi és biztonsági kockázatot. Nullára viszont soha nem fog csökkenni, ez sajnos tény, de bekövetkezés esetén a katasztrófa mértékét jelentős mértékben mérsékelni lehet a koncentrációs kockázat csökkenésével, páncéltermek használatával.

Ennyi lenne...annyit tennék hozzá, hogy IRL is hasonló problémákat kezelek.



És hogy szavazatok is kapjak, befejezésül - a témával szoros összefüggésben - egy kis fabyzol - pótló!

UPDATE
Day 2,581; Dec 14; 07:38

Örvendek, hogy a cikkem ilyen gyorsan TOP1 lett. Köszönöm.
Ezt én úgy értelmezem, hogy sok e-magyar polgárt foglalkoztat a közpénzek biztonságának gondolata. Nincs olyan igényem, hogy magamat az egyedüli igazság letéteményesének tekintsem. Biztos, hogy az elképzelésemhez képest vannak jobb és kifinomultabb elképzelések.
Sőt, az is lehet, hogy minden úgy jó, ahogy van.

Mindent összevetve - a magas fokú társadalmi érdeklődésre való tekintettel - arra kérem a tisztelt Kongresszust, hogy következő ülésén tűzze napirendre a közpénzek biztonságának kérdését és ezt követően az eredményről tájékoztassák az ország polgárait is!

Köszönettel,
egy adófizető