Gradovi južne Češke

Day 1,654, 12:10 Published in Slovenia Slovenia by Chembewa

Hm, pa sem se lotila pisanja naslednjega članka. K njemu me je prignalo to, kar najrajši počnem - potovanja. Verjetno vas večina od vas ne ve, da sem turistična vodnica. In to delo resnično opravljam z ljubeznijo.

Prejšnji vikend sem vodila enega meni ljubših izletov - Gradove južne Češke. In sem se odločila, da tudi vam prikažem male te čarobnosti. Gostje so bili super (takšnih si človek lahko samo želi), vreme več ali manj krasno, sama Češka pa... absolutno božanska - kot vedno. Sama sem še posebej navezana na Češko, saj sem v Pragi tudi živela leto in pol in spomini na to obdobje so res krasni.

Torej, pa začnimo (ne bom dolgovezila, samo osnovne informacije):
Na Češkem je približno tisoč sedemsto gradov in graščin – številni nekdanji lastniki in dediči si jih želijo (večinoma neuspešno) znova prilastiti. Po vojni so namreč vsem, ki so sodelovali s sovražniki (ali pa so jim prisodili, da so sodelovali), njihovo imetje odvzeli.


Mi smo se prvi dan ustavili na gradu Rožnberk, ki se nahaja par kilometrov stran od avstrijske meje. Eden izmed najstarejših gradov na južnem Češkem je zgradila družina Vítek okoli sredine 13. stoletja. Grad je dobil ime po 5 listni vrtnici, katero je imel njegov ustanovitelj našito na svoji bojni obleki. Tako je bilo nemško ime Rosenberg počeščeno v Rožmberk.
Zgrajen je bil v romantičnem slogu, kasneje pa večkrat prenovljen (tudi zaradi požara) v neogotskem slogu, pa obdobju pozne renesanse in baroka. V njem najdemo dragocene kose pohištva, zbirko orožja in pa dragocena umetniška dela. Grad prikazuje življenje iz časa dveh najpomembnejših družin - Rožnbergov in pa Bouquojev.




Nato smo se odpeljali do vasice Holašovice, ki je pod zaščito Unesca. Holašovice jso izjemno dobro ohranjen primer tradicionalne srednjeveške evropske vasi. Ima veliko število zgradb iz 18.-19. stoletja v stilu imenovanem Južno Bohemski Folk Barok in ohranja tloris iz srednjega veka.




Naslednji dan smo pričeli v Českih Budejovicah. To je največje mesto v regiji Južna Češka, pa tudi njeno politično in poslovno središče. Vreden ogleda je definitivno glavni trg (133m x 133m) Otokar II. Na njem najdemo staro baročno mestno hišo, zgrajeno v obdobju renesanse, Samsonov vodnjak, ki je nekoč služil kot vir pitne vode, danes pa je le dekorativnega značaja in še mnogo drugih zgradb iz obdobja renesanse.




Potem nas je pot peljala na čaroben dvorec Hluboka. Po številnih predelavah, ki so se vrstile od 13. do 19. stoletja, so iz grajske stavbe napravili odlično tudorsko arhitekturo, ki v celoti posnema angleški windsorski grad. Številne razkošno opremljene sobane so polne dragocenih muzejskih zbirk, med katerimi so najzanimivejši eksponati iz stekla in porcelana, orožje, tapiserije in likovne umetnine. Hluboka je za Hradčany v Pragi drugi najbolj obiskan grad na Češkem. Bil je v lasti Schwarzenbergov, ki so bili tudi veliki lovci in ko stopiš v notranje dvorišče tega gradu, vidiš po zidovih obešene rogove jelenov in drugih živali. Grad ima zelo lep park in zimski vrt iz železa in stekla.




Nato smo odšli do težko pričakovanega ogleda - pivovarne Budvar. Sprehodili smo se po proizvodnji in si ogledali, kje in kako nastajajo ena izmed najboljših čeških piv, seveda pa se nismo odrekli degustaciji.




Zadnji dan smo pričeli v Telču. Mestni trg v Telču je eden najlepših trgov v Bohemiji. Trg in skupina jezerc, ki ga obdajajo in so postali del mesta, dajejo mestu poseben izgled. Zgodovinski del mesta je zaščiten s strani UNESCA od leta 1992. Drugače pa zgodovina mesta sega v prvo polovico 13. stoletja.




Naš zadnji postanek je bil kraj Jindřichův Hradec. Najpomembnejša znamenitost Jindřichůvega Hradeca je gotsko-renesančni dvorec, ki je nastal iz prvotnega gotskega gradu na skalni ob reki Nežárka v bližini jezera Vajgar. Vredni ogleda v gradu so ena najstarejših črnih kuhinj, renesančne sobe s pohištvom in umetninami ter glasbeni rondo.




Potem smo se odpravili še do muzeja, ki se nahaja v renesančni stavbi nekdanjega jezuitskega semenišča in je bil ustanovljen leta 1882, zato je eden najstarejših regionalnih muzejev na Češkem. V njem najdemo jaslice Tomáša Krýza, ki je napravil največje mehanske jaslice na svetu, vpisane v Guinnessovo knjigo rekordov. Sestavljene so iz 1398 kosov in 133 od njih (ljudi in živali) je gibljivih. Ti so povezani z valji (s strunami). V preteklosti so bili poganjane ročno, v sedanjosti jih elektrika.




Nepozabno doživetje in v kolikor boste kdaj imeli možnost (v lastni režiji ali pa z agencijo) - teh biserov ne spreglejte. Verjamem, da so te češke znamenitosti vredne ogleda in občudovanja.

Seveda pa vam bom v prihodnjih izdajah napisala še več o Pragi, drugih lepotah Češke in ostalih mojih priljubljenih krajih v Evropi.

Upam, da vam je bil članek zanimiv in vam vzbudil skomine na to prelepo državo 🙂