Gondolatok a stratégiáról - Milyen a jó vezér

Day 997, 08:25 Published in Hungary Hungary by Borembukkk
A mostani szegedi csata folyamán többször is felmerült a parancsnoklás kérdése. Most nem akarom felidézni az akkor kialakult vitát, mindenesetre úgy érzem, nem árt némi elméleti - és ahol lehet gyakorlati - szempontból megvizsgálni a harctéri vezetés kérdéskörét.



Első feladat: A parancsnok legyen látható
Akik ismerik a magyar történelmet emlékezhetnek rá, hogy Hunyadi János egy nagyon feltűnő vértet viselt, hogy a katonák láthassák őt, ezzel is bátorságot öntve a szívükbe. Görgei Artúr pedig egy rikító vörös kabátot hordott ebből a célból, Napóleon jellegzetes kalapja szinte fogalommá vált.De nem csak a csatatéren fontos a vezető láthatósága. Azért vannak a szemlék, felvonulások, hogy a katonák láthassák vezérüket, így tudják, hogy van aki irányítja őket, aki gondolkodik helyettük, nekik csak a harccal kell törődniük.

Mivel nálunk a csata vezetése jelenleg a chaten zajlik, nagyon fontos, hogy a vezető rendszeresen életjelet adjon magáról. Ha mást nem egy előre megírt üzenetet küldjön ki körváltásonként, így az ott lévők érzik a "vezér" jelenlétét. Jó példa erre a múltkori csúfos szegedi fiaskó, ahol végül dühöngve oszlott fel eredmény nélkül 1 órai várakozás után a közel 150 ember. Célszerű a jobb láthatóság kedvéért eltérő színnel írnia a vezető(k)nek.

Rossz megoldás: Némítsuk el a chat szobát, mert túl sok a pofázás
Jó megoldás: FIGYELEM! Még várunk a kedvező alkalomra! Kérem mindenki türelmét! (és ezt 2 percenként legalább megismételni, az írás színét vörösre változtatni, esetleg nagybetűvel írni)

Görgei a híres vörös kabátjában vezényel..


Második feladat: A morál magasan tartása
Mindenki tudja, hogy a csaták elején régebben buzdító beszédet mondtak a hadvezérek, ezzel is fokozva a harci szellemet. Mert a csatákat nem az döntötte el, ki forgatta ügyesebben a kardot, ki volt a jobb céllövő, hanem az, melyik fél bírta tovább a csatával járó borzalmakat, azaz ki volt a lelkesebb.

A chaten nem árt röviden felvázolni a célokat, a várható nehézségeket és a kitűzött feladatokat. Erre elég 5 sor, amit szintén időnként meg lehet ismételni az újonnan jöttek kedvéért. A morál itt is létfontosságú, hiszen ha magas a harci szellem az egyén is könnyebben nyúl az aranytartalékához, hogy üssön még egyet, nem megy el egy szar meccset megnézni, stb.

Rossz megoldás: Elnémítani a chatet és azt mondani, ne morogjanak, az a dolguk, hogy várjanak.
Jó megoldás: Írni egy pár soros cikket és azt rendszeresen bemásolni, hagyni, hogy megvitassák egymás között a dolgokat, esetleg buzdítani őket.

Strength and honor! Kinek nem borzongott meg a háta, mikor nézte?


Harmadik feladat: Világos, egyértelmű és kivitelezhető utasítások kiadása
Hát, ez talán a legnehezebb feladat, bár, ha meg van a terv, már nem olyan bonyolult végrehajtható lépésekre bontani. Csak nagyon oda kell figyelni arra, hogy tényleg egyértelmű legyen az utasítás. Többen ismerik a balaklavai könnyűlovas támadás esetét, amikor a félreérthető parancsot félre is értették és ez az elit könnyűlovas dandár pusztulásához vezetett.

Nem lehet olyan parancsokat adni, hogy "mindenki menjen északra", majd 3 perc után "mindenki menjen délre". Ez egyszerűen hülyeség.. Meg kell adni koordinátákat, elsődleges és másodlagos célkitűzéseket és aztán hagyni kell az alsóbb szintű vezetésnek, hogy ezeket végrehajtsák. Igen, nem lehet vezényelni egyszerre 20-nál több embert, mert nincs rá idő. Szét kell bontani részekre a tömeget. A seregnél erre megvannak a századok, ezredek, a nemzetőrségnél a szektorok, amiket igény szerint még tovább fogunk bontani. Aztán az egyes csapatok egymás között megoldják, ki kit és hogyan támadjon. Kivétel, ha kiszorítósdit játszunk, azaz 150 embert támadja ugyanazt a hexát. Emiatt érdemes 2 helyen is belogolva lenni az egyénnek. és nem igaz, hogy sokáig tart, a kopipészt segítségével én pl. 10 mp alatt végigordítottam 5 szobát. Persze, előre meg kell írni a várható parancsokat..

Rossz megoldás:
Értelmetlen, ellentmondó parancsokat üvöltözni, mint pl. mindenki északra, mindenki délre. De ami a legrosszabb, ha egyáltalán nincs parancs..
Jó megoldás: Kérek 20 tankot az #észak szobába, akik a térkép felső részén vannak, parancsot ott kapnak. #észak szobában: Takarítsátok el a spanyol tankokat a dombról és utána tartsátok a területet, hátba ne qrjanak minket.

Caesar mindig tudta, mit kell mondania az embereinek, nyerte is a csatáit..


Még ezer és egy dolgot le lehetne írni, de most ennyi időm volt. Ha még az újsághoz jutok, csiszolgatni, bővíteni fogom a cikket. Kommentben jöhet minden kulturált ellenvetés és konstruktív kritika.