Gondolatok a stratégiáról - Hadvezér TOP 10

Day 1,745, 14:45 Published in Hungary Hungary by Borembukkk
Sziasztok, jó régen írtam már cikket. Sajnos most sem tudok közvetlenül az erepről írni semmi jót. Viszont olvasgatás közben rábukkantam egy újabb topikra, amelyben a világtörténelem legnagyobb hadvezéreit kívánták megválasztani egyfajta "Hadvezér TOP 10 lista" képében.



Persze, az ilyen toplistáknak semmi értelme, maximum a közönség szimpátiáját lehet felmérni vele, ami származhat a nemzeti öntudattól kezdve egy kellemes könyv, vagy filmes élmény hatására. Mégis, talán érdemes eljátszani a gondolattal, keressük meg hazánk - esetleg a világ - legnagyobb hadvezéreit.

De, hogy ne a puszta szimpátia legyen a döntő, próbáljunk meg felállítani valami kritérium rendszert, mi alapján "pontozunk". Leírom, első nekifutásra nekem milyen szempontok jutottak eszembe, remélem véleményezitek, kiegészítitek ezeket és ha megvan a végleges lista, ki lehet írni egy pályázatot, minden jelöltről lehet írni egy cikket amiben hadvezéri munkásságát lehet a megadott szempontok szerint elemezgetni, majd ezek után szavazhatunk is, ha van kedvünk. Remélhetően sok érdekes és talán jó pár színvonalas cikk is születik ennek hatására, ami miatt megint jó lesz sajtót olvasgatni, abban a kis időben, ami még hátra van. 🙂


1. Védekezésben való jártasság

Ide tartozik pl. a várvédelem, a védekező harcászat, visszavonulás. Jó hadvezér nem létezik anélkül, hogy ne tudna megszervezni egy túlerejű és minőségi fölényben lévő ellenféllel szemben is eredményes hadjáratot vagy csatát.

2. Támadásban való jártasság

Magától értetődik, hogy támadás nélkül nehéz a végső győzelem. Itt is díjazandó, minél kisebb erőforrásokkal, minél teljesebb győzelmet ér el valaki, minél rövidebb idő alatt.

3. Újító szellem
Szerintem nagyon fontos, ha valaki képes túlhaladni elődeit és valami olyat letenni a "térképasztalra", amitől hátast dob a nagyérdemű.

4. Meglepetés, hadicselek
Többet ésszel, mint erővel. Egy meglepő hadmozdulat, vagy egy jól sikerült hadicsel önmagában is eldöntheti egy háború sorsát.

5. Stratégiai gondolkodásmód
Hannibálról jegyezték meg, hogy csatát tud nyerni, de háborút nem.. Ez persze nem teljesen igaz de mindenki ismeri a mondást: "Nem ezt a csatát kell megnyernünk, hanem a háborút". Ehhez kell a hosszútávú gondolkodásmód.

6. Fegyelmezés, lelkesítés
A jó hadvezér fegyelmet tart, katonái emberfeletti teljesítményekre képesek. Aki erre nem képes, csak kapargatja a hadművészet felszínét.

7. Seregméret, logisztika
Nem mindegy, hogy pár száz embert vezet valaki, vagy több ezret, esetleg milliókat. Más lehetőségek vannak, és mások a feladatok is. Pl. Rommelről mondták sokan, a létező legjobb hadosztályparancsnok volt, de egy hadsereg vezetése már meghaladta képességeit. Ezzel sem értek egyet tökéletesen de mindenképpen figyelembe kell vennünk a vezetett seregek méreteit is és azt is, jelöltünk hogyan sáfárkodott a rábízott haderővel.

8. Összteljesítmény
Itt egy kiválasztott hadműveletben - akár egyetlen csata, vagy egy egész hadjárat -, be lehet mutatni kedvencünk isteni kvalitásait, felsorolni az erényeit és a gyengeségeit.

9. Elért eredmények
Ez pedig egy dicsőséglista, a megnyert csatákról, legyőzött ellenfelekről, meghódított területekről, stb. ide jöhet a bizonyítvány magyarázata is, pl. a Hannibal fanok itt magyarázhatnák meg, miért is verték kedvencüket bucira, bár ő a legeslegnagyobb hadvezér.

Az is elképzelhető, ha van korrekt követelmény listánk, mindegyik szempont szerint megválasztjuk a helyi legjobbakat, pl. a "Best Defender" kategóriában jó esélye lenne nálam Dobó Istvánnak, aki egyébként labdába sem rúghatna a rengeteg kiváló magyar hadvezér mellett.

Szóval, akit érdekel a magyar - és egyetemes - hadtörténelem, ne fogja vissza magát, jöhetnek az ötletek a versenyhez és lehet jelölgetni is a résztvevőket, akár többen is összeállhatnak, hogy a kedvencüknek megfelelő pályázati anyagot kreáljanak.