Gazdasági elemzés, kaja krízis?

Day 1,063, 06:08 Published in Hungary Hungary by Xavinyo

A cikkben az eRep kaja gazdaságát zeretném kielemezni, illetve megpróbálok következtetni a trendekre és a mozgató rugókat boncolgatnám picit.

Háttér:
- a termeléis formula lebutítása
- nincs ingyenes harc
- 300 wellness maximum/nap
- csökkent fegyver durability
- kereslet>termelés
- emelkedő árak/bérek

Ha még emlékeztek a V1-ben túltermelési válság volt (fegyverek, kaja stb), az árak folyamatosan estek, a brek folyamatosan követték ezt. Ez a változás a V2-ben részlegesen mgváltozott, de nem tudtuk kivárni hogy elérje a stabilitási pontot.

A következő hatalmas változás a V1.5-ben a lebutított termelés (megint a régi játékosokkal csesztek ki) illetve a kórházak eltörlése volt. Per pillanat guru (10) skillel 401 gabonát termel egy munkás, egy másik 22.29 q3 kenyeret gyárt ebből a gabonából. Ez azt is jelenti hogy ketten összesen ~134 wellness-t fogyaszthatnak napi szinten. Így egy 10-es skillű ember 1 nap 66 wellnesst üthet el tartósan ami kb 6 pusztakezes ütés + a meló és trén wellnes fogyása, DE olvasd el az előző cikkemet, ott megtudhatod hogy lehet olcsóbban hosszú távon harcolni.

Azonban egy rakat ember napi szinten 300 wellness-t akar elütni hogy expt kapjon, segítse az országát vagy a szövetségeseket. Ez azt is jelenti hogy a kaját újra kell osztani illetve hogy akik a tartalékaikat élik fel (medál aranyak meg egyebek) azok a 2 kattosok kajáját kell hogy megvegyék és elüssék.

A bérek napi szinten emelkednek miközben a pénz piac többé kevésbé stabil. A termékek árai követik a béreket. A magasabb bérek melleti magasabb árú árak egyben azt is jelentik hogy a munka felértékelődik az aranyhoz képest (kb azonos menyniséget tudsz megvenni a béredből de a goldból egyre kevesebbet).

Amíg a V1-ben túltermelés volt, a piac válasza ere az árak és bérek csökkenése volt egyolyan pszichologai értéhez ahol 1 aranyért már olyan sok midnent lehetett evnni hogy inkább megérte elkölteni az aranyat mint rajta ülni. A v1.5-ben azonban úgy néz ki pont a fordítottja van, itt a termelés nem elégséges a kereslethez képest, és a piac válasza valamiféle kiűrülési pontm ahol az arany annyira leértékelődik hogy az emberek nem tudják megvenni rajta az extra cuccot (azaz tulajdonképpen a bevételek hiánya az ami visszavágja a keresletet, semmiből ugye nem lehet mit venni).

Ördögi kör:
Egy ország szintjén a V1-ben a túltermelésnél az export volt a nyerő alternatíva. A v1.5-ben kevés a termék, ezért ha külföldre adjuk el akkro sok pénzünk lesz, de mivel aranyból sokkal drágább harcolni (egyellőre) mint kajából ezért aki exportál annak kevesebb harci ereje lesz a kaja tartalékból.

Az import azonban növeli a harci kapacitásokat, csökkenti az extrém áringadozásokat a fontos csatáknál, csikkenti a cégesek profitját és teoretikusan növeli a teljes ország harci potenciálját. Természetesen ezzel lehet vitatkozni ugyanis ez attól is függ hogy az emebrek hány százaléka harcol, illetve a cégek a profitjukat mire verik el, új cégek alapítására a meglévők upgradejére vagy a cégvezető harcol belőle.

Az import tax változtatásával kapcsolatban úgy gondolom hogy külön kell választani a rövid távú és hosszú távú hatásokat.


Import tax növelése
- rövid távon
- kevesebb import
- kisebb verseny a hazai pályán
- magasabb árak (cégesek pézéhsége/kisebb verseny miatt)
- magasabb bérek (globális job marker)

- hosszú távon
- kaja hiány a fontos csatákban
- aznos import (az árak felmennek addig hogy megint megéri importálni kintről)
- kevesebb terméket ér az arany medál itthon
- aranyat jobb ha külföldön költöd el ahol olcsóbb a kaja
- több import TAX az államnak

Import tax csökkentése
- rövid távon
- nem hat az importra (drágák a licenszek, kivéve ha volt mér olcsó régebben sokáig)

- hosszú távon
- nagyobb verseny a piacon
- nincs kaja hiány a fontos csatákban (semleges országok bufferelnek)
- kontrollált alacsonabb árak (a cégeknek világ szinten kell versenyezni az árakkal)
- alacsonyabb bérek (a fizu vásárló ereje mégis kb azonos vagy jobb a verseny miatt)
- kicsit több import (alacsonyabb árak miatt az aranyadé meg béredért is többet tucc venni)
- az aranyaid több terméket érnek (de ezeket lehet más semleges országnak adjuk)
- otthon vásárolsz mert otthon olcsó
- kevesebb import TAX az államnak

Elég sok változásnak tűnik de igazából a valódi változás az ELOSZTÁS-ban van. A magasabb import tax inkább a cégeseknek és az államnak az alacsonyabb import tax az emebreknek adja a pénzt. Talán a legfontosabb változás a nagyobb verseny miatt a cégesek kevésbé tudják a munkásokat kihasználni és hogy mivel sokkal több cég kinálhat terméket apiacon ezért nincs a fontos csaták esetében annyira elszállt kaja ár. Namármost én úgy gondolom hogy az tök midnegy hogy a magyar árukat magyarországra betelepült külföldi cégesektől vesszük meg részben vagy külföldiektől, ezen kb nem tudunk változtatni, senki se tiltja hogy a magyar piacra ráuljenek a román cégesek pl, és tuti hogy vannak is sokan még a régi időkből itt. Viszont az is bitzos hogy itthon főleg magyarok élnek és dolgoznak. Tehát én elsősorban ezeket az embereket támogatnám és nem a cégeseket, mer aki itthon melózik az általában itthon üt, költ stb. De aki itthon ad el az nem bitzos hogy itthon költi el a cuccost (pl román céges) és őt sehogy se tudom kiszűrni, szal én úgy gondolom hogy az a jobb ha a cégesek hasznát minimalizáljuk az emberekét meg maximalizáljuk.

A gondolatmentembe lehet több hiba stb, ha bármi észrevételed van kommentelj vitassuk meg.