Fordítás - Oroszlánok, rókák és Románia külügyi céljai

Day 2,030, 16:06 Published in Hungary Hungary by szekely ostor
Előre megírom kicsit nehézkes szöveg következik, használnom kellet az online román értelmező szótárt, a fickó eléggé cifra szavakat használt e cikk megalkotásában. Aki beszéli a román nyelvet, belenézhet az eredeti román cikkbe, de igényel magasfokú romány nyelvtudást. Egyszer olvastam át a lefordított szöveget, ha valami kicsit értelmetlenebb jelezzétek. Én lefordítottam, nem egyszerűsítettem. Remélem a témáját érdekesnek találjátok:

Oroszlánok, rókák és Románia külügyi céljai

A mi evilágunk geopolitikai valósága köze fogva és a leadership nem megfelelése a kihívásokhoz, s amit ezek kiterítenek, a kegyes román társadalom nekiszárnyalt a tüskés filoszófiának aminek témája az erény. Valószinű a kicsapongás a mai helyzetbe sodort és most bűnbánatot kell szenvedjünk, hogy újraéleszthessük a sárga térképet. Valamink van a keleti szíriai autizmusból, gyötörve az utca teológiájától, pont mikor a Proféta hordái megszállták a házakat és citadellákat csak azért, hogy megmossák, néhány évvel később, kardjaikat a Földközi tengerben.

Én inkább úgy döntöttem, hogy prózaibb dolgokkal ingerellek titeket. Szeretnék beszélni a román külpolitikáról és a diplomáciáról. Nem titkolom, hogy e hónapban megkértek – és elfogadtam – hogy foglaljam el KazeShan egyik tanácsosi szerepét, aki a jelenlegi adminisztráció vmofa képviselője. Egyelőre a tanácsosi aktus túl kis mértékben történt meg, objektív okok miatt, de a helyzet arra kényszerített , hogy gondolkodjak el a jelenlegi helyzetről és hogyan jutottunk ide. Valószínű a téma sokak számára már emészthetetlen, de figyelembe véve a román sajtó új szellemi iránymutatásait, a pixelek tán elviselik még ezt a cikket is.

Sosem volt egy külpolitikai stratégiánk ami rendkívűl tagolt let volna, legalább is én nem éreztem eképp. Valószínű túl sok lenne a kérelem egy online játéktól. Voltak azonban valami erős ötletek, amiket különleges diplomáciai képességekkel elátott emberek támogattak. Nem fogom dicsérni őket, tudják ők maguk kik azok. Amit ezek az emberek nem tudtak megalkotni a ragyogó eredményeken kivűl amikre szert tettek és a befolyásokat amiket szereztek, az az eredmények intézményesülése volt. Vagyis, nem tudtak erőt adni azon alapelveknek amiket támogattak és nem volt mentori képességük. De nem ez a beszélgetés témája, a játék gazdaságában 99%-kal többet tettek mint mi (és ide bevonom magam is teljes mértékben).

Nem akarok egy kimerítő elemzést arról, hogy mi okozta nekünk ezt a helyzetet, nem tárgyalom az EDEN eltünésének okait. Azonban, szeretnék beszélni a vezetői modellről amire eRomániának szüksége van, és arról, hogy hogyan kéne a politikának kinéznie.

Oroszlán vagy róka?

Az utobbi hónapokban részesülhettünk oly hercegekben akik inkább oroszlánok akartak lenni, nem ismervén a kockázatokat és nem ismervén azon erényeket, milyen rókának lenni. Valószínű sokan közülletek felismertétek már az analógiát. De bevezetem a kontextusba azokat is, akik mindezt nem ismerik. Egyik előfutára a politikai realizmusnak nemzetközi kapcsolatokban Machiavelli, ki szerint a herceg mikor oroszlán mikor róka, hogy elérje a politikai céljait. Az erős oroszlán kockázata, hogy az ereje nem győzi le azon gonoszságokat amik a vesztét akarják. Ellenben a róka ügyességgel felhamozva, de az oroszlán erejének hiányában legyőzhető nyers erővel. A machiavellista herceg példájának következménye az, hogy a herceg kívánatos tulajdonságai a ravaszság és az erő, mindekettő egyensúlyban.

Egy játékban mint az erepublik, ahol senki se lehet kényszerítve, az oroszlán természetes ereje szügségtelenné vállik, hiszen az erő elválaszthatatlanúl kapcsolódik a kényszerhez. És mégis, utobbi hercegeink az oroszlán szerepét kívánták, annak ellenére, hogy soha sem birtokolták azon eszközöket amely politikai téren sikerhez vezessenek. Szövetségek, egyoldalúság, fenyegetés, mind kudarcot vallottak és mindig kudracot fognak vallani. A sikeres herceg jellege az erepublikon az a róka jellege. Csak a meggyőzés és a kommunikáció által tudjátok elérni céljaitok, ti kik az elnöki pozicióról álmodoztok. Nehéz, mivel egy makacs közösség vagyunk, de ez az egyetlen út.

Célok: taktikai és stratégiai

A herceg, miután láthattuk miként érheti el céljait, képes kell legyen megérteni a valóságot a környezetében, és ebből kivonja a releváns következtetéseket. Ez inteligenciát kövtel, éles látást, de egy elméleti oldalt is. Mivel első kettő tanulható, beszélni fogunk az elméletről. Igaz, hogy nem sokat voltam a hatalom előszobájában, viszont kevés vezető keltette bennem azt a benyomást, hogy különbséget tudtak tenni, hogy mi fontos és mi nem, akik különbséget tudtak tenni az örök értékek és a fordulók (rövid időszakok) céljai között.

Az erepublik egy folyékony játék, ahol csak ritkán lehet támaszkodni politikai állandóságra. A bipolaritáson és a két központi befolyáson túl, a szövetségek állandóan átszerveződtek, ahol rengeteg nemzet pólust cserélt az érdekei szerint. Tekintettel ezen nemzetközi rendszer valóságára, meg kell értenünk, hogy a plusz vagy minusz dmg, a bónuszok, az offenzívák, a hatalmi egyenlötlenségek és ahogyan a herceg próbálja befolyásolni őket, hogy maximizálja saját országának állását, ezek mind taktikai jellegű dolgok. Mert az ilyen tipusú cél nem arra van, hogy mélyen befolyásolják a játék szerkezetét hanem, hogy javítsa egy adott pillanatba egy ország helyzetét.

Stratégiai célok
– ezeknek teljesen más jellege van. Az én szempontomból ez nem függ össze egy közösség anyagi helyzetétől. Ennek értelme sokkal mélyebb, pszihológiaibb és befolyásolja - ha ténylegesen végrehajtották – a közösség összes játékosait. Beszéljünk könkrétan. Románia egy ketrecben van, nem mától, tegnaptól. A menekülési kísérleteink mindig brutálisan lettek elfojtva. Mikor dél felé irányúltunk, Törökország megállított. Mikor észak felé, Ukrajna állított le. Amikor nyugat fele, Lengyelország határánál álltunk meg, amikor airstike-el próbálkoztunk ... well ... remélem elkaptátok a fonalat. A valóság az, hogy elég rossz a poziciók és nincs meg az a hatalmunk, hogy bónuszokat és birodalmakat szerezzünk. Pont az ötlet mely egy új helyzetbe tolt ami a nemzetközi politikát illeti az európai geopolitika felületes megegyezésének szolgált alapul. A szövetségek változásai a mai koordinátákra nem változtat semmit. Feláldozza csak a stratégiai célokat egyes taktikai célok érdekében, amik soha nem lesznek elérve.

Románia stratégiai célja, az én szemszögemből, úgy zajlik le, ahogyan a közösség belendült a játékban. Románia létrehozott egy birodalmat, elkezdődött a magyar-román háború, amely tengelyesnek bizonyult a szövetségi rendszerek artikuációjának öt éven keresztül, és fő vektora volt a legsikeresebb katonai szövetség létrehozásában. Sok ideig Románia a PEACE legfontosabb ellensége volt és aránytalan politikát vitt a reális hatalmával ellentétben. Egy politikai presztízst.

A presztízs alapvető tőke a külpolitikában. Ezt csak maximális takarékossággal szabad elkölteni, mert egyszer elfogyva, nem tér vissza. Románia állapota első rangú volt a szövetségi rendszerben. A lengyelek elmentek a mi hosszú árnyékunk miat az EDEN-ből. Az amerikaiak ugyanazon okokból fordítottak hátat egyes pillanatokban. Mégis egyes kapcsolatok megmaradtak, kiálltak az időnek és a trollozásnak és politikai állandósággá alakultak. Innen indultunk, mint szövetségi rendszer: alapítok és főkolomposok. MINDEN, ami eme statutum pszihologiájához tartozik összeomlott azon pillanatban, amikor egy mozdulattal Szerbiával szövetségre léptünk és egyoldalúan elhagytuk az EDEN-t.

Az első következménye ezen lemondásnak, amit senki se fogalmazot meg eddig tagolva, az a Magyarországgal való háború elvesztése. Annak ellenére, hogy eltöröltük őket hatékonyabban mint ahogy ők eltöröltek minket, mi voltunk azok akik elveszítettük a háborút. Miért? Mert egy háborút akkor veszítesz el, amikor a kapituláció megtörténik. Azon pillanatban amikor lemondasz a politikai pályádról és kéred a régi ellenség engedélyét, hogy befogadva légy azon szövetségbe aminek mindig is a motorja volt (tanulmányozzátok azon hodolatokat amiket a szerbek tesznek a magyaroknak). Annak ellenére, hogy balszerencsésen többszörös eltörlést szenvedtek, tudjátok mit, Magyarország soha sem hagyta el a saját szövetségi rendszerét, hogy kérje az EDEN tagságot. By the way, el tudjátok képzelni Magyarországot politikai menedékjogot kérve az EDEN-ben? Én nem, és ez mond valamit róluk, mint ahogy a mi próbálkozásaink a TWO-ba való bejutás érdekében mond valamit rólunk.

A második következménye hogy a régi ellenségek rendelkezésére raktuk a leverage-t (tőkeáttétel ? ) ami eRománia jövőét illeti. Mondjuk, hogy szerbek és görögök által elfoglaljuk Bulgáriát. Mennyi ideig tudjuk megtartani csak mi magunk? Nem túl sokat, nem? Attól a pillanattól amikor eme helyzetbe kerültünk függővé váltunk a szerbek dmg-nek és a TWO dmg-nek hozzájárulásától. De facto, ez minket alárendelt partneri helyzetbe hoz, úgy Szerbiával való kapcsolatokban mint a TWO-val szembe. Egyszerűen fogalmazva, ennek a szövetségnek az ára tulajdonképpen szolgasági kapcsolatba lépés.

A harmadik következménye eRománia eltünése mint kulcsfontosságú ország a nemzetközi szintérről. Egy ország amely hajlandó kapcsolatba lépni az ellenséggel melyet régebben ő alkotta ellenséggé, nem ér többet mint a dmg hozzájárulása. Hadd szögezzem le, egyenlőek vagyunk a dmg-el amit hozunk, a szimbolikus státuszunk csökkent. Senki sem fog követni minket sehova, mert bebizonyítottuk, hogy nem tudunk vezetők lenni.

Mindezek odavesztek, mert román leadership nem volt képes különbséget tenni a taktikai célok (alkalmazkodás a mindennapi valósághoz) és a stratégiai célok (megőrizze a szimbolikus tőkét, az ország presztízsét) között.

Mindezeket elmondva, kellemes estét kívánok, oroszlánok éles ésszel és rókák éles fogakkal. Holnap szerda, böjt van.


KOMMENTEK KÖZÜL VÁLOGATVA:

AlinaV – 59 XP lvl
A mai eRomániának nincs Intézményes kultúrája, és bár társadalmunk eléggé struktúrált, mégis sok vezetői ambícióval bíró játékossal rendelkezünk, akik titokban arról álmodoznak, hogy majd főnökké válhatnak. Természetesen ez egy hatalmas hátrány olyan etársadalmakkal szemben, akik valamivel érettebbek nálunk( politikai szempontból, társadalmilag – katonailag kisebbségi státusz vár ránk, ha a jelenlegi “fejlesztési” vonalat megtartjuk). Kivételes tanárok voltunk mások számára, de már nem tudjuk alkalmazni a saját leckéinket..

tomcat007 - 38 XP lvl –reply
Sajnálatos módon a RL-ból származó frusztrációnk és oktatásunk nem kerülhette el, hogy tükörré váljon, ami a játékbeli közösséget illeti. Úgyhogy a kommunista években elsajátított felületes oktatás, tükröződik itt is: a mennyiség érvényesül a minőség előtt. Mindenki jónak tartja magát a politikában, a vezetői szerepben, mindenki egy saját csülköt akar rágni. És még azok is, akiket átitatott a hazafias mozgalom, még ők sem tudnak egy stratégiát követni. Legyen most jó. Holnap majd jóban leszünk másokkal. Kérjünk meg másokat, fogadjanak be minket.
Azt hiszem, hogy a balkáni népek közül az utolsó helyet foglaljuk el jelen pillanatban ami a tiszteletet illeti.
Az olyanok mint én, akik azt állítják, hogy szívesebben maradnak eltörölve, de megőrizve méltóságukat; őket kigúnyolják az új politikusok (akik politikai pozíciókat foglalnak el, de nincs ilyesmire hajlamuk) akiknek ott a barnaság a nyelvükön. (seggnyalók)
”De lehet jó lesz nekünk ezekkel, lehet egy kicsit kinyújtózkodunk, lehet nem törölnek már el a térképről, a legerősebbekkel leszünk egy szövetségben, védettek leszünk”. (hányás)


Darkslowstar – 59 XP lvl
Nagyjából igazad van, de a hirtelen és kevéssé ügyes kilépés az EDEN-ből nagyrészt a régi vezetőknek is volt köszönhető, akik addig halasztgattak egy problémát, amíg az lassan lassan üszkösödésbe fordult. Ha időben cselekedtek volna és ésszel, nem kellett volna jöjjön Mugur és egy akarat-képtelen kongresszusnak sem olyan módon kellett volna határozatot hoznia, mint ahogy azt megtették.
Mondjuk ki az igazságot: eRománia nehéz sorsa egyeseket egyáltalán nem érintett. Mivel nekik maximális bónuszú ÁP-juk volt, főnökök voltak az EDEN csatikon, másokkal, hozzájuk hasonlókkal veregették a vállukat, viszont a folyamatos katonai vereségek nem befolyásolták őket. Innen ered egyik legnagyobb törésvonal a társadalmunkban. Most majd meglátjuk, mennyit javíthatunk a helyzeten, már amennyit még tudunk javítani rajta .

Naufragiatureply
Mond ki a nevüket – ne legyél szégyenlős!
Ami az EDEN-ből való kilépés késedelmes döntését illeti … egyesek egész éjszakákat töltöttek el azzal, hogy egy működő megoldást találjanak. Hogy miért nem találták meg … láthatjuk mi történik ma.

Alina V - reply
Tisztelt uram, megoldásokat keresünk, nem felelősöket. Persze, a régiek is hibásak, mert NEM követték el mindent. Nem ettek szója szalámit mint a nép. Gondolkodtál azon, hogy el tudod-e ásni a hazai politikai ellenséged, elgáncsolva a szövetségeseid? Nem tagadom, hogy a can-can generáció frusztrációja egyes dinoszauruszok beképzeltségének eredménye.
Példa: Hogy Braziliát eRo szövetségeséből ellenséggé tegyék, eSpanyolország kihasznált egy egyetlen sárkányost (lehetséges hogy a Zmeu nevű játékos valakit) aki nagypofájú, de szorgalmas. Legalább az az egy tank volt.
Tehát, kik a szövetségesek dark? Milyen helyzetet akarsz javítani?

Darkslowstar - reply
Ide akartam én is kilyukadni, de nem természetes, hogy a felelősséget egy oly generáció vállaira rakd (burkoltan vagy kevésbé), akinek az az egyetlen hibája, hogy a 4 évnyi mások által szőnyeg alá sepert szemetet össze kellett szedjék.

Naufragiatureply
Számodra nem elfogatható áthárítani a hibát, de te is azt teszed 😁)
Ismét megkérlek Dark, nevezd meg és mondd el minek következtében tettek előnyre szert!
Az új generációs tiszta és ártatlan embereknek nem volt lehetőségük tudni az igazat, és hogy milyen szemetet kellett volna összeszedniük akkor megfelelően és helyesen tudták volna kezelni a helyzetet és a következményeket. Bónuszok … annyi mint korábban, valamivel kevesebb háborúval.

Lehet, hogy azt a részét sem vetted észre elsőre, úgyhogy megismétlem. Talán, talán. Egyesek éjszakák sorozatát virrasztották át, hogy ÉLETKÉPES megoldásokat találjanak az EDEN-ből való kilépés érdekében. Miért nem tették meg? Egyértelmű volt, hogy a szerbek felé közeledtünk és nem a CoT felé. Viszont nem lehet Szerbiát elszakítani Magyarország+Lengyelország+Spanyolországtól (mivel ezek egy hatalmi blokkot képeznek), és mi továbbra is utánfutók maradtunk..

Jól állunk most? Nem tudom, de a legnagyobb vád a nagyok és rosszak felé (akik a nép vérét szívják) az volt, hogy megölik eRo lakosságát. Látom hogy lakosság száma folyamatos csökkenésben van, de könyörtelenül.

Naufragiatu
(cikkírónak)
Változtass kicsit a szókincseden, mert unjuk használni az online értelmező szótárt.

soy malo -37 XP lvl
Nem értem miért van ennyi bőgedezés, a dinoszauruszok (öregek) megengedték, hogy a can-can generáció vegye át a döntéshozatal hatalmát, hagyván olyasvalakit aki nem fektetet lelket és fejet, hogy eldobjon mindent amit nem ő teremtett meg. Ezért ragaszkodok, hogy MOFA és MOD-ok képzési intézményét létesítsük meg, ahol együt dolgozva - mondjuk – oly cél érdekében, ami nem üt bipoliritásba, hanem csak egy irányba. Eképp 2-3-4 hónapig maradsz még a can-can-al, és majd közvetlenül visszatérsz képzett emberekkel (és nem idomitott – az az betanitva mint egy kutya) a közösség stratégiájába és taktikájába. Tehát nincs minden elveszítve.

Olyan nem létezik, hogy : “Nem lehet”

Ez a cikk megteszi azt, hogy elbúcsúzzak eSzerbiától, nem tudom miért … de ráraktad az I betűre a pontot.

P.S.: Köszönet Murlockij -nak, hogy a válogatott kommenteket átnézte, magyarosította és a nem kevés helyesírási hibákat kijavította 😃