FIFA World Cup In Brazil 2014: Ανάλυση

Day 2,400, 04:46 Published in Greece Greece by NtinosGr

Καλησπέρα στην κοινότητα.
Ενδιαφέροντα παιχνίδια παίχτηκαν χτες.
Οι Τρικολόρ νίκησαν 3-0 την Ονδούρα,Η Αργεντινή 2-1 τη Βοσνία και η Ελβετία νίκησε 2-1 το Εκουαδόρ

Αναλυτικά

Η Αργεντινή επικράτησε με 2-1 της Βοσνίας σε αναμέτρηση για τον 6ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Σκόρερ για την "αλμπισελέστε" οι Κολάσινατς (3' αυτ.) και Μέσι (65'). Για την ομάδα του Σούσιτς μείωσε ο Ιμπίσεβιτς (84').

144 δευτερόλεπτα χρειάστηκε η Αργεντινή για να πετύχει το πρώτο της γκολ στο φετινό Μουντιάλ. Στην πρώτη κιόλας φάση της αναμέτρησης, στο 3ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μέσι από τα αριστερά, ο Ρόχο έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε πάνω στον Κολάσινατς και κατέληξε στα δίχτυα του Ασμίρ Μπέγκοβιτς.

Πρόκειται για το γρηγορότερο αυτογκόλ στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων, με το προηγούμενο ρεκόρ (166 δευτερόλεπτα) να ανήκει στον γνωστό μας από τη θητεία του στην ΑΕΚ, Κάρλος Γκαμάρα, από το Μουντιάλ της Γερμανίας το 2006.

Κι ενώ πολλοί θα περίμεναν ότι το γρήγορο γκολ θα έδινε "φτερά" στα πόδια των παικτών του Σαμπέγια, κάτι τέτοιο δε συνέβη σε καμία περίπτωση. Η Αργεντινή δυσκολεύτηκε πάρα πολύ όσον αφορά στη δημιουργία ευκαιριών καθ’όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, με τον Μέσι να μοιάζει "κλειδωμένος".

Έτσι λοιπόν, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Αργεντίνους να προηγούνται με το "φτωχό" 1-0.

Η εικόνα της "αλμπισελέστε" είναι βέβαιο πως δεν ενθουσίασε τον Αλεχάντρο Σαμπέγια, ο οποίος προχώρησε σε δύο αλλαγές στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Φερνάντο Γκάγκο και Γκονζάλο Ιγκουαΐν, και αλλάζοντας το σύστημα του σε 4-3-3.

Οι Βόσνιοι συνέχισαν να είναι απειλητικοί και στην επανάληψη, με την παρέα του Μέσι να δείχνει πως χρειάζεται πολύ δουλειά για να διεκδικήσει κάτι καλό στο φετινό Μουντιάλ.

Μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, η εικόνα της Αργεντινής άρχισε να βελτιώνεται, με το γκολ να έρχεται τελικά στο 65', όταν ο Μέσι έκανε το ένα-δύο με τον Ιγκουαΐν και πλάσαρε με το αριστερό από το ύψος της περιοχής για το 2-0.

Από εκεί και πέρα οι παίκτες της Αργεντινής φάνηκαν πιο απελευθερωμένοι και απείλησαν την εστία του Μπέγκοβιτς με τρίτο τέρμα σε τρεις-τέσσερις περιπτώσεις.

Το γκολ τελικά δεν ήρθε από την παρέα του Μέσι, αλλά από τους μαχητικούς Βόσνιους. Στο 84' ο Ιμπίσεβιτς εκμεταλλεύτηκε την ωραία κάθετη μπαλιά του Λούλιτς και μείωσε σε 2-1, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Με αυτό τον τρόπο, η Αργεντινή έφτασε τους τρεις βαθμούς, ξεκινώντας με νίκη τις υποχρεώσεις στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο. Από την άλλη, Βοσνία έμεινε με την πικρία της ήττας, αλλά και τη χαρά της θετικότατης εμφάνισης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αργεντινή (Αλεχάντρο Σαμπέγια):Ρομέρο, Ζαμπαλέτα, Καμπανιάρο (46' Γκάγκο), Φερνάντες, Γκαράι, Ρόχο, Ροντρίγκες (46' Ιγκουαΐν), Μασεράνο, Ντι Μαρία, Μέσι, Αγκουέρο (87' Μπίλια)

Βοσνία (Σάφετ Σούσιτς): Μπέγκοβιτς, Μούιτζα (69' Ιμπίσεβιτς), Μπίτσακτσιτς, Σπάχιτς, Κολάσινατς, Μπέσιτς, Χαΐροβιτς (71' Βίστσα), Πιάνιτς, Μισίμοβιτς (71' Μεντούνγιανιν), Λούλιτς, Τζέκο

Η Ελβετία έπαιξε με την «πλάτη στον τοίχο» για μεγάλο διάστημα του αγώνα, όμως με σκόρερ τους δύο παίκτες που πέρασαν στο παιχνίδι ως αλλαγή (Μεχμέντι, Σεφέροβιτς) νίκησε στο στάδιο «Γκαρίντσα» της Μπραζίλια το Εκουαδόρ με 2-1 κι έκανε πρεμιέρα με το δεξί στον 5ο όμιλο του Μουντιάλ.
Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους νοτιοαμερικανούς προηγούμενους 1-0 χάρις στο γκολ του Ένερ Βαλάνσια στο 22ο λεπτό. Στο σημείο εκείνο ο Αγιοβί εκτέλεσε φάουλ δίνοντας «βάθος» στο χτύπημα, ο Μπενάλιο έμεινε ασάλευτος κάτω από τα δοκάρια του και οι Ελβετοί βρέθηκαν να κυνηγούν την ανατροπή.
Η ομάδα του Χίτσφελντ είχε τις ευκαιρίες στη συνέχεια για να ισοφαρίσει, καθώς πίεσε αρκετά, εμφάνισε όμως πρόβλημα στην ανασταλτική λειτουργία και σε κάποιες αντεπιθέσεις κινδύνεψε. Πριν το γκολ ο Ντομίνγκες είχε επέμβει στα σουτ των Σακίρι (16΄) και Ροντρίγκες (19΄), ενώ το ίδιο έγινε στην κεφαλιά του Μπεχράμι (34΄) και στο σουτ του Ινλέρ (36΄).
Η γρήγορη ισοφάριση από τον Μεχμέντι στο 48΄, ο οποίος ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο αντί του Στόκερ, έβαλε «φωτιά στο παιχνίδι». Ο Ελβετός ισοφάρισε με κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ, καθώς οι παίκτες του Εκουαδόρ δεν είχαν πάρει σωστές θέσεις στην περιοχή τους, κι έκτοτε ο αγώνας έγινε… run and gun, αφού ο νικητής θα είχε πολύ μεγάλες πιθανότητες πρόκρισης.
Έτσι, στο 52΄ η κεφαλιά του Παρέδες έφυγε πάνω από το δοκάρι του Μπενάλιο, στο 60΄ το σουτ του σκόρερ του Εκουαδόρ αστόχησε ελάχιστα, ενώ στο 73΄ ο Σακίρι μπήκε στην περιοχή από αριστερά αλλά αντί να ψάξει για συμπαίκτη του προτίμησε να τελειώσει μόνος τη φάση, στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
Το άστρο του Ότμαρ Χίτσφελντ έλαμψε όμως εκτυφλωτικά στη συνέχεια, καθώς και η δεύτερη αλλαγή του, ο Χάρις Σεφέροβιτς, έγραψε το 2-1 σε αντεπίθεση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και απέτρεψε την πρώτη ισοπαλία στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας.

Δυσκολεύτηκε να διασπάσει την άμυνα της Ονδούρας η Γαλλία, όμως όταν το κατάφερε... δεν είχε σταματημό!

Στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική για τον 5ο Όμιλο του Μουντιάλ, η Γαλλία επιβλήθηκε με σκορ 3-0 της Ονδούρας, η οποία ωστόσο αγωνίστηκε στο μισό ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Παλάσιος στο 44'.

Ήταν η φάση που καθόρισε την πορεία του αγώνα, καθώς μέχρι τότε η Γαλλία δυσκολευόταν να διασπάσει την άμυνα της Ονδούρας, σημαδεύοντας και δύο φορές το δοκάρι, στο 15' με τον Μπενζεμά και στο 23' με τον Γκριεζμάν. Ωστόσο, στο 44' ο Παλάσιος επιχείρησε να σταματήσει αντικανονικά τον Πογκμπά μέσα στην περιοχή, και ο διαιτητής υπέδειξε αμέσως πέναλτι, ενώ έδειξε στον Παλάσιος τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αποβάλλοντάς τον.

Ο Μπενζεμά εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και άνοιξε το σκορ, ενώ και τα υπόλοιπα γκολ των Τρικολόρ είχαν τη... σφραγίδα του Μπενζεμά. Και μπορεί μόνο το τρίτο γκολ να του πιστώθηκε, με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή στο 72', όμως νωρίτερα ο Μπενζεμά ήταν αυτός χάρη στον οποίο... είδαμε για πρώτη φορά την περίφημη goal line technology της FIFA.

Συγκεκριμένα, στο 48ο λεπτό ο Μπενζεμά βρέθηκε τετ α τετ με τον γκολκίπερ της Ονδούρας, Βαγιαδάρες. Ο Γάλλος στράικερ σούταρε, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κινήθηκε προς τον Βαγιαδάρες, ο οποίος άθελά του την έσπρωξε μέσα από τη γραμμή του τέρματός του, πριν τη βγάλει αντικανονικά. Ο διαιτητής της αναμέτρησης συμβουλεύτηκε την goal line technology, που έδειξε ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή, και το γκολ κατακυρώθηκε – αλλά με σκόρερ... τον Βαγιαδάρες.

Μετά τη νίκη αυτή, η Γαλλία ισοβαθμεί στην πρώτη θέση του ομίλου με την Ελβετία, που νωρίτερα επικράτησε με 2-1 του Εκουαδόρ, ενώ κανένα βαθμό δεν έχουν Ονδούρα και Εκουαδόρ.